Nečistotní špicové


Máme s přítelem tři psy. Všichni jsou to kluci - dva bráchové německých malých špiců (stáří 9 měsíců a 1 a půl roku) a větší kříženec (necelé 3 roky). Prosím vás o radu, co dělat, když kálejí a čůrají doma, i když jsou pravidelně venčení. Větší kříženec to udělá jen občas, ale ti malí častěji, než je přijatelné. Měli doma na svém místě podložku (plínu), teď ji chci zrušit. Stále ale vykonávají potřeby na místě, kde byla podložka. Prosím proto o radu, jak tomu zabránit.

 

Odpověď:
Psíci malých plemen mají mnohem rychlejší metabolismus než větší psi, a proto močí i kálejí mnohem častěji. Zvláště když jsou dva (u vás dokonce tři), jsou stále aktivní, pozorují jeden druhého, vzájemně se provokují k aktivitě. Takže jejich potřeba močit a kálet je zhruba každé dvě hodiny, při větší aktivitě ještě častěji. To znamená, že byste je měli v těchto intervalech venčit. Vzhledem k tomu, že tato potřeba nebývá pravidelná, aby se daly vždy správně načasovat procházky (navíc někdy se venku úplně nevyprázdní kvůli chladnému počasí nebo spoustě jiných aktivit), je třeba jim nechat v bytě neustále k dispozici plínku. Představte si, že jste zvyklá chodit doma na záchod a najednou vám ho někdo odstraní! Musí to pro ně být hrozný stres. Odstranění plínky by mohlo vést k tomu, že pejsci začnou hledat k močení a kálení nová místa. A pozor, důležité je netrestat je! Jinak se psi naučí močit na závěsy, zezadu na sedačku apod., protože vědí, že když to najdete, budou potrestáni. Tak to budou dělat tajně. A pak budete ve stresu všichni…

Já mám krysařičku a mívám ji stále s sebou, takže jejím potřebám vyhovím. Když je však sama, máme vždy prostřenou plínku (nyní už noviny), stejně tak v noci a za špatného počasí. Prostě s malým psíkem to jinak nejde, obzvlášť v případě, je-li psů víc.

 

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 29.8.2013 20:41:36
Napsáno: 29.8.2013 20:41:22

Forum.

2.9.2013

Barbora

Dobrý den, poradila bych spíš tak že když je přistihnete jak ,,vykonávají'' potřebu tak za to dát malí pohlavek, tak aby je to moc nebolelo ale zase tak aby si z toho něco vzali. a když to udělají venku no tak je za to strašně moc chválit a dát třeba i pamlsek. Naše fenka se to tak naučila během dvou až tří týdnů, a to byla teprve 2 a půl měsíční štěně.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz