Nenechá se pohladit


Mám štěně, fenku zlatého retrívra (5 měsíců). Se mnou jako se ženou komunikuje docela dobře, ale nesmím na ni zprudka, při rychlejším pohybu se schovává a zase jí chvilku trvá, než se mi odváží důvěřovat. Je vidět, že v období 0-6 týdnů nebyla vůbec socializovaná, protože se lidí velice bojí. K manželovi se skoro nepřiblíží, pouze když jsem poblíž, tak přijde nesměle a ne moc blízko. Sotva na ní dosáhne, aby ji pohladil. Na psy reaguje pozitivně. Zkoušíme kde co, manžel jí dává nažrat, pamlsky, a jak může, tak za mé pomoci ji  hladí a mazlí, ale stejně k němu nejde. Tento stav trvá již 1,5 měsíce. Máme jí od 3,5 měsíce. Také jsme zašli do kynologického kroužku, kde jsme se přihlásili do školičky, kam bude docházet manžel (školička ale bude začínat až za měsíc), a vzhledem k tomu, že je manžel méně trpělivý než já, mám strach, aby mu trpělivost nedošla. Je nepříjemné, když na ni mluví a konejší ji a ona se schovává pod auto. Potřebovala bych nějaký fígl, který by pomohl mně, ale hlavně té naší čubině. Prosím pomozte, jinak je krásná a milá.

 

Odpověď:

Nedostatečná socializace už se velice těžko napravuje. Tady to navíc vypadá i na nějakou špatnou zkušenost. Škoda, že jste nevybírali štěně opatrněji. Žádnou hrdinku z vaší fenečky nikdy mít nebudete, ale s jejím strachem se určitě pracovat dá. Nedoporučuji ale, aby s ní na cvičiště chodil manžel, když se ho tolik bojí, jděte tam s ní raději vy. Manželovi bych doporučila chovat se k ní jako k divokému neochočenému zvířeti. To znamená vůbec si jí nevšímat, nedívat se na ni, neoslovovat ji, nesahat na ni. Ale pravidelně ji krmit – tak, že přinese misku s jídlem, postaví ji na zem a odejde dost daleko, aby se fenka v klidu najedla. Tuto vzdálenost by pak mohl začít zkracovat, ale docela pomaličku, fenka musí zůstat v klidu. Manžel musí stále koukat do zdi, může potichu mluvit, ale ne směrem k fence, jen tak pro sebe. Nebo tiše zpívat, pobrukovat. Může trvat týdny, než si takto získá její důvěru. Také může zkusit nabídnout jí pamlsek, ale směrem dozadu, za záda, a neotáčet se přitom k ní, jen si tiše povídat. A postupně se otáčet bokem a nakonec i čelem. Ale opatrně, nesmí zradit její důvěru. Až fenku naučíte pár povelů, může manžel také zkoušet povely procvičovat – ale nepůjde to dříve, než s fenkou naváže důvěrný vztah. Přeji vám, ať se cvičení daří a ať máte brzy z fenky radost.

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 1.5.2014 20:40:15
Napsáno: 1.5.2014 20:38:01

Forum.

8.5.2014

Jana

Máme nejlepší zkušenosti s homeopatiky----Homeopatie AKH..je spousty veterinářů,kteří Vám poradí---my jsme dávali Anacerdium occ.9ch,Boiron---5kul.3xdenně-Jana

10.5.2014

Andy

Rada bych vam poradila mame take golden retrivra.Pokud ma vase psi slecna odstup od vaseho manzela zkuste jeste tuto variantu.At vas manzel chodi sam vencit a je s vasi psi slecnou sam bude to chvily trvat ale nakonec by to melo dopadnout velice dobre.Jelikoz vas nebude mit na blizku a vas manzel bude jedina osoba ktera je ji pobliz nebude ji nic jineho zbyvat nez mu zacit duverovat.Opakujte tuto variantu 2-3x denne.Vy zacnete jako by trochu ji ignorovat pohladte ji pomazlete ale ne vice aby vedela ze tam nejste jen vy ale jeste nekdo jinej.Mohlo by se stat az bude starsi a cim bude starsi mohla by vaseho manzela napadnout a to by bylo nemile.Zkus te to a uvidite melo by to pomoci.Dejte my pak vedet zda to pomohlo.At se vas manzel s ni vic mazli mluvi na ni aby vedela ze to neni pro ni zle slovo ba naopak.Chce to jen trpelivost.Hodne stesti

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz