Nepřímé tresty


Při výchově psa je nutné nejen vědět, jak správně odměňovat, ale i jak trestat. Možná pro vás některé psí chování představuje problém (štěkání na návštěvy, skákání po lidech atd.), jenže pro psa jsou to normální projevy. Vždyť všichni psi štěkají, vyskakují na starší zvířata, aby jim olízli pysky atd. Bez přiměřené výchovy se váš mazlíček bude chovat nadále přirozeně – prostě jako pes.

 

Je tady výhradně na vás, abyste naučili psa způsobům chování, které vyhovují vašim potřebám, a vybudovali vzájemný vztah na harmonii a porozumění.

 

V první řadě je nutné si uvědomit, že důvodem špatného chování často bývá nevědomé tolerování zlozvyků v minulosti (a někdy dokonce odměňování). Typickým příkladem je třeba skákání na lidi. Rozpomeňte se, jestli jste náhodou malému roztomilému štěněti skákání netolerovali… Vždyť ono to bylo tak roztomilé, jak vás malý psík po příchodu vítal. Jenže pokud jste mu to už tenkrát nezakázali, proč by toho měl dneska nechat? Psi rozhodně nejsou hloupí a registrují vaše chování. To, co jim jednou povolíte, si nárokují stále znovu.

Od dnešního dne musíte postupovat důsledně, ale zároveň pozitivně! Lze vůbec trestat psa „pozitivně“?  Zkuste se zamyslet. Většina nevhodných projevů chování souvisí s některým předmětem (rozkousané boty, vybraný odpadkový koš, rozhrabaný záhonek), nebo se to děje na jednom místě (čůrání v bytě, lezení na křeslo). Jednou z možností je, že trest vyjde přímo z „objektu“, nikoli od vás.

 

Příklady

Pes i přes zákaz leze do křesla: Možná to znáte z vlastní zkušenosti, i když psa od křesla stokrát odeženete, vyšplhá se do něj zase a znovu. Možná to dělá v době vaší nepřítomnosti nebo v noci. Jenže chlupy jsou jasný usvědčující důkaz. Řešení? Křeslo omotejte oboustranně lepící páskou, sami ho sice nebudete moci nějakou dobu používat, psovi však zkazíte chuť nadále se v něm rozvalovat („Au to tahá. Ošklivé křeslo!“)

Pokud váš pes krade jídlo ze stolu, vezměte si na pomoc plech na pečení. Umístěte ho na stůl tak, aby k němu měl přístup jen z jedné strany (ostatní strany zataraste židlemi). Plech nechte alespoň 15 cm přečnívat přes kraj stolu. Dozadu (co nejvíc z dosahu), položte kus salámu,nebo jinou neodolatelnou dobrotu. Když se k ní bude chtít dostat, pravděpodobně shodí i plech. Leknutí a nepříjemný zvuk ho od dalších krádeží odradí.

Hrabe se váš pes v koši na odpadky? Strčte do něj pár nafouklých balónků, které potřete sádlem, nebo jinou dobrotou a dejte na něj starý papír (třeba od uzenin), uvidíte co nepříjemný zvuk způsobí…

 

Účinné řešení

Nejlepší tresty jsou ty, při kterých to pořádně bouchne a pes se skutečně lekne. Dejte si však pozor, aby se při tomto nepřímém trestání neporanil (například spadnutý plech by psa miniaturních rozměrů mohl poranit). Tresty vztahující se k předmětu, o který má zájem, mají skutečně ohromný účinek, protože padají přesně v době, kdy se pes nevhodně chová.

 

Zapamatujte si, že chování, které není odměňováno, ztrácí na intenzitě, trvalosti nebo frekvenci, zatímco chování odměňované nebo jednoznačně nezakázané na intenzitě přibírá.

 

Správné načasování

Nikdy psa netrestejte za to, co způsobil před několika minutami nebo dokonce hodinami! Pokud ho nechytíte při činu, zapomeňte na trest! Váš pes by nepochopil, co od něj chcete. Když se pes chová nevhodně, máte přibližně 3 vteřiny, abyste ho přísným „Ne“ či „Nesmíš“ napomenuli přímo na místě.

 

Používejte rozum, ne svaly

Snažte se vyvarovat fyzickým trestům. Například třepání šíjí psovi signalizuje „Teď mě zabije“. Psi totiž používají tento způsob uchopení, když chtějí svou kořist umlátit o zem, nikoli, aby potrestali svého protivníka a už vůbec ne tehdy, aby tak vychovávali svá mláďata. Tvrdé tresty jsou tím nejrychlejším způsobem, jak zničit důvěru psa ve svého majitele. Metody, které způsobují bolest, poškozují vazbu mezi člověkem a zvířetem. A použití násilí neřeší příčinu špatného chování. Násilí vede k tomu, že pes své nevhodné chování pozdrží nebo se u něj vyvine chování založené na vyhýbavosti. Stručně řečeno, pes spolupracuje ze strachu před trestem. A tvrdé tresty mohou vést i ke zkratovému jednání (plodí strach, který může vést až k agresi).

 

Závěrem

Vezměte situaci do svých rukou a uchopte to za správný konec. Důležité je udělat si na psa čas, pozorujte ho a odstraňte příčinu nežádoucího chování, nikoli příznaky. Nabízejte mu alternativní činnost (aportování míčku, podání pac), prostě něco, co váš pes rád provede a vy budete mít důvod ho pochválit (chvalte ho i za činnosti, které udělal správně). A hlavně – buďte při výchově důslední!

Zdroj: Výcvik psa podle jeho temperamentu, Antje Hebel, Grada, 2011


Vanda Ročková
Aktualizováno: 19.11.2011 18:16:33
Napsáno: 19.11.2011 18:03:32

Forum.

Vložit príspěvěk

19.11.2011

Scylla

Než způsoby trestání psa, které vedou k získání strachu z ran - balonky v koši, spadnutý plech a podobně, by bylo lepší poradit způsob, jak psa vést k žádoucímu chování. Tento způsob chování se ke psovi bych nikdy nepoužila.

20.11.2011

Lucka

Já bych se zase používání těchto metod nebála. Mnohokrát už jsem podobné věci vyzkoušela, např. moje fenka mi neustále lezla do skříně, nastražila jsem tam proto skládací židli tak, aby když se tam bude chtít znovu dostat, aby židle spadla na zem. Fenka to vyzkoušela jednou a už mi tam neleze :o) Samozřejmě je důležité, aby se forma ,,překvapení'' ušila psovi na míru. Pokud mám psa, který se bojí střelby, hlasitých zvuků apod., tak mu do koše na odpadky nenastražím nafukovací balonek, ale vymyslím raději něco jiného, protože nepotřebuji, aby pes chytl hysterák a bál se potom chodit do kuchyně. Stejně jako u nejistých a bázlivých psů bych všechno raději pořádně zvážila. Jinak si myslím, že je lepší nastražit na psa občas nějakou pastičku než ho neustále napomínat a opravovat jeho chování.

20.11.2011

Scylla

Neopravovat jeho chování, ale vést ho k tomu, co má dělat, nepoužívat zákazové povely. Protože když pes dělá to, co má, nemůže pochopitelně dělat to, co nemá. Mimochodem, jak může čubinka lézt do skřáně, ta se přece dá zavřít, případně zamknout? Připadá mi, že lidi vypínají mozek a spíš se starají, jak psa trestat, než jak psa vést. Podívejte se po netu, kolik lidí pokládá otázku, jak potrestat psa, a kolik lidí se zajímá o to, jak psa vést, motivovat a pochválit? To mi připadá dost alarmující.

23.11.2011

Veronika

Scylla: Máte psa?? :-O

6.1.2012

Nikola

Milá paní Scyllo, měla byste se nad sebou zamyslet. Vy svoje děti netrestáte? To potom jsou rozmazlenci nebo chudáci. Chudáci proto, že je stále chráníte a zakazujete. Tak je to i u psa. Psa nedonutíte dělat to, co chcete vy. Bohužel má své dny, kdy si vleze do kuchyně a roztahá odpadky, kdy si otevře skříň s roztahá vše, co tam máte, kdy vyndá toaletní papír či papírové kapesníčky a rozcupuje je na cimprcampr. Nikdo Vám neporadí, to musíte poznat sama. U mé fenečky nikdy nepoužívám fyzický trest, ale důrazně ji řeknu Dost či Nesmíš. Nebo zakřičím Ne a ona ví, že je něco špatně. Ale ta Vaše stupidní poznámka na tu skříň mě rozesmála. Málokterá skříň má zámek, pamatuji si ty hodně staré, že měly zámek, ale dnešní skříně je nemají nebo některé možná ano. Já mám doma 5 skříní a ani jedna nemá zámek, tak nevím, co jste isi představovala, ale takhle ponižovat lidi. Vy máte psa?? Já mám fenku a kocoura, oba dva hrozně zbožňuju a neumím si bez nich představit život. A oba dva mě poslouchají na slovo a to jsem je necvičila. Jo u psa párkrát sedni atd. Ale povely Pojď jdeme apod. umí i kocour. A proč? Protože oni to vycítí, co po nich chcete a pokud s tim zvířetem máte tak výborný vztah, tak Vás poslouchají a nemusíte si je ničím kupovat. Mám nejhodnější zvířata a jsem na ně pyšná. Ať si říká kdo chce co chce. Musíte se do toho zvířete vžít. Já si z toho nikdy nedělala hlavu. Na tenhle i na jiné portály ráda čtu, protože se pořád něco může hodit. Doufám, že se to z toho paní Scylla poučila a už nebude nikde nikoho ponižovat, z té Vaší poznámky jsem měla pocit, jako byste se povyšovala a dělala z paní Lucky nějakou špindíru.

12.1.2012

Lada

Ja bych rada vedela kolik psych mazlicku vazena pani Scylla uz v zivote mela a vycvicila!?!? Psy miluju, ale bez razneho zasahu to nekdy proste nejde.Jak pani Nikola rekla psy jsou opravdu jako deti. Kazde je jine. Mela jsem uz par psych milacku a ani jednou si nebyli povahove podobni a ted mam stenatko a to je zase jine. a pokud pani umi vychovavat bez zakazu a slova ne tak at nam to prozradi. Rada bych se neco priucila :-).A jen tak pro info mam i kocicku a ta si taky otvira skin :-), a to tu skrin zaviram.

19.1.2012

Eliška

Jenže jak mám "potrestat" psa, když řádí v době kdy jsem v práci? Nemám šanci ho v ten moment okřiknout.. Rozcupované kapesníky, rozhrabaná postel a rozházené pyžamo, postrhávané na zem vše na co dosáhne... Dneska mi pokousal ruku do krve když jsem se rozčilovala nad rozcupovanou krabicí kapesníků a hrozila mu srolovanýma novinama že dostane přes zadek (jo vím bylo to pozdě když jsem ho nechytla při činu ale jak má jinak vědět že to nesmí, když to NIKDY neudělá v době když jsem doma). Není přece možný, aby na mě 3letý pinč útočil, vrčel a cenil zuby když nadávám že zas udělal bordel. Podotýkám že vyžití má dostatek - dlouhé procházky, výlety s ostatními psy, trénujeme agility, doma si s ním hraju, učí se triky a kousky s klikrem... nemyslím že by se až tak strašně nudil. Dřív byl přes den zavřený jen v kuchyni aby nedevastoval celý byt - tam je úplně v pohodě, celý den nejspíš prospí. Tenhle týden jsem si řekla že už má pubertu dávno za sebou a že ho zkusím nechat v celém bytě a tři dny po sobě škubal všechno... Proč? Přece nebude celý život zavřený přes den v jedné místnosti! Budu ráda za každý tip..

21.4.2012

Maja

Eliško, já se ani nedivím, že vás pokousal. Hubovat a bít psa x hodin poté, co něco zničil,je nesmysl, sám vám to ten pes "řekl". On vašemu trestu nerozumí, jen vidí, že se zlobíte a že ho chcete potrestat, ale on si ten trest s trháním kapesníků po tak dlouhé době prostě nespojí! Že to nedělá, když jste doma, nejspíš znamená, že je nesamostatný. Lepší by bylo ho na nepřítomnost postupně zvykat, neloučit se, nevítat, dělat jakoby nic, nechat mu nějaké hračky, kostičku, přijít domů nevšímat si nepořádku, psa jen letmo pozdravit, pak s pohodou uklidit a klidně až nějakou dobu po příchodu. Je dobré pejsa utahat než odejdete - je sice hezké že děláte agility, dlouhé procházky atd, ale děláte to každé každé ráno než odejdete do práce? Zkuste si přivstat, udělat prochajdu, hafana trochu cvičit během procházky, aby si unavil i hlavu. A klidně bych ho nechávala v té kuchyni, proč ne? Když bude unavený, bude spát a nepotřebuje tedy chodit po celém bytě...a vám to ušetří nervy :)Veřte, že to jde psa naučit, já měla doma něco podobného.

3.5.2012

Hana

Dám jednu radu,vy jste si neměla pořizovat žádného psa.Je vidět,že nemáte o jeho výchově ani páru,pejsek vám vrací jen to,co jste zanedbala.

3.5.2012

Hana

Ještě dodatek,paní Mája má ve všem pravdu.

6.5.2012

Ann

Zase si nemyslím že by jsme museli být tak tvrdé a tvrdit že si paní Eliška neměla žádného psa pořizovat,jen zřejmě potřebuje s výchovou trochu poradit a za to se netrestá. Navíc když už pejska má tak je poznámka paní Máji trošku nemístná (nemám v úmyslu být zlá,doufám že chápete).Taky si myslím že by pejsek klidně mohl zůstat v kuchyni a unavení psa je taky skvělý nápad. Myslím že tak to bude pro vás i pro pejska to nejlepší,pokud nedělá žádný problém když jste doma tak asi ani jiné řešení neni. Nechce mu v kuchyni vodu,jídlo a nějaké hračky a prostě ho tam tak nechte,pokud bude potřebovat vyžití tak si vyhraje s hračkami a pokud ho dostatečně unavíte po ránu tak bude spinkat:)

7.5.2012

Maja

Já jsem nic nepsala o tom, že by paní mít psa neměla a nemyslím si, že je špatné, když chce někdo poradit. On by se člověk divil, kolik lidí takhle trestá psa a pak se diví, že se jejich pes chová takhle a je to jen o neznalosti. Snažím se Elišce poradit, protože s tím mám taky trošku zkušenosti a výše zmíněný postup nám opravdu pomohl. Třeba na jejího psa fungovat nebude, ale zkusit to může :)

1.2.2013

kacka

Mame doma dva psy-fenky. Jsou hodne,nikdy nic udelali,vsude poslouchaji atd. Ale priteli to nestacilo tak si poridil dalsiho psa a to je hruza. Pritelovi rodice mu vse dovolili. Jako malimu mu davali boty na kousani - jsou stare tak proc by to vadilo. Vsechno mu dovolili kousat,nicit, strhavat pradlo ze snury. A ted kdyz mu byl rok, tak zacal do toho venku jeste utikat, dela ze nas neslysi- trva to i nekdy pul hodiny nez k nam prijde. Vi,ze udelal neco spatne a neprijde. A nejhorsi, ze zacal trhat i plot k sousedum, kde jim rozkousava ruzny veci- treba jako odpadky. Sice to neni vse co dela, ale ted kdy se budeme stehovat toho psa na svoji zahradu nechci,ale nic jineho mi nezbude nez ho nejak precvicit. Nemeli jste nekdo takova problemy?????

18.4.2015

Jirka

S tim trestanim psa po delší době - asi mame nadprumerne inteligentního psa, ale když vyhrabe kos(mame ho doma asi tri tydny)v době, kdy nejsme doma, tak hned jak prijdu do kuchyne, tak se vesely vitaci pejsek zmeni v smutnou plizivku, která očima říká "promin, ja jsem si nemohl pomoct". Podle mého selského rozumu si sakra moc dobře uvedomuje co udelal třeba hodinu zpatky a za co dostane vyhubovano. anebo to je jinak a mylim se??jinak trik s balonky vyzkousim...

2.11.2015

Tom

Damy, myslim ze sve psy tezce podcenujete. Pejsek vetsinou moc dobre vi co udelal spatne a nebo ho staci hned jak to co udelal spatne najdete a ukazat mu to a vyhubovat. Jak myslite ze se uci male kotata aby nekalela v byte. K pani Elisce, spis to vypada ze pro vaseho psika nejste vudcem smecky, ale podrizenym. Tak se nedivte ze na sveho podrizeneho vrci a kouse ho kdyz mu vyhrozuje novinami. Podivejte se na Dog Whisperer s Cesarem Milanem, snad pomuze. Jinak pripominka pani Hanky je naprosto mimo a vypovida pouze o ni samotne.

6.2.2017

Gabriela

Já mám problém s mojí fenku. Ona pořád startuje po cizich psech. Ne že by je chtěla zakousnout, to by neudělala, prostě to dělá a já nevím jak na ni. Poraďte prosím. Nevím jak na ni. Když ji dam na prdel tak to nevnímá a pokračuje a já už prostě nevím.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz