Nuda, nebo strach ze samoty?


Máme 15měsíčního bernského salašnického psa. Bydlíme kousek za Prahou, kde máme zahradu 1000 m². Pes nám ničí veškeré věci na zahradě, zahradní nábytek, fasádu, zábradlí, květináče s kytkami atd. Vůbec nevíme, co dělat. Vždy ho k danému místu dovedu a vynadám mu u toho, ale druhý den to udělá znovu. Začátkem roku jsme museli instalovat elektrický ohradník kolem pozemku, protože neustále utíkal, dělal díry v plotě atd. Hodně lidí mi říká, že to je tím, že odjedu pryč v 8h a vracím se kolem 18h. Vždyť mnoho lidí má psa na zahradě, ale musí taky chodit do práce, a pes jim nedevastuje vše, co má v cestě. Můžete mi prosím poradit?

 

Odpověď:
Je těžké na dálku posoudit, zda váš pes ničí věci z nedostatku jiného zaměstnání, nebo proto, že se bojí být sám doma. V každém případě je potřeba dbát na tři hlavní zásady:
1. Pes musí mít doma stále něco na práci, aby se nenudil.
2. Pes by neměl mít ve svém okolí nic, co nesmí kousat a s čím si nesmí hrát.
3. Se psem je třeba chodit pravidelně ven, aby uspokojil své sociální potřeby i fyzickou aktivitu a aby pak doma hlavně odpočíval.

Ad 1) Vhodnými hračkami jsou například plnicí Kongy či jiné podobné hračky z tvrdé pryže. Bude-li jich mít dostatek a naučí se s nimi zacházet, může do nich dostávat celou krmnou dávku. K tomu mu dopřejte velké hovězí sušené kosti se zbytky šlach, ty vydrží dlouho i velkému psovi. Dobrý je také míč Boomer, který pes nemůže uchopit do zubů a jen ho kutálí. Ale nevím, zda by ho berňák ocenil, spíše ho milují pitbulové, amstafi nebo retrívři.
Ad 2) Pokud jde o zahradní nábytek a květináče, to jsou velká lákadla. Raději je v dosahu psa vůbec nenechávejte. Ostatní (zábradlí apod.) ho musíte cíleně naučit nechávat na pokoji tím, že ho sledujete, jak se na zahradě chová, a pokaždé když věnuje pozornost něčemu nežádoucímu, okřiknete ho a nabídnete mu hned něco, co okusovat může (výše zmíněné hračky) a za to ho pochvalte. Vše musí proběhnout bleskově, aby to pes vždy spojil s tím, co právě dělá. Jinak se to nenaučí a vaše večerní vynadání u zničených věcí samozřejmě vůbec nechápe.
Ad 3) S mladým psem je třeba jít alespoň 2x, lépe 3x denně ven, mimo zahradu. Potřebuje zkontrolovat strategicky důležitá místa, obnovit své značky, potkávat se s jinými psy a komunikovat s nimi. Také potřebuje mít denně spoustu podnětů z venkovního prostředí, aby se na ně naučil správně reagovat. Psi držení většinu času na zahradě bývají bázliví a ze strachu i agresivní, když se setkají s neznámými lidmi, zvířaty či věcmi. Aby byl pes dobře ovladatelný, naučte jej formou hry a s pomocí pamlsků pár základních povelů (především přivolání a ukázněnou chůzi na vodítku). Aby se venku pořádně unavil, hrajte s ním stopovací hry nebo takové, které vyžadují chvilku plného soustředění. Takto zaměstnaný pes nebude mít takovou potřebu stále něco doma dělat a bude odpočívat a těšit se na další společná dobrodružství.

Zvažte však, zda váš pes neničí věci z důvodu tzv. separační úzkosti. Svědčila by pro to poškrábaná fasáda a snahy o útěk. Nevyje, nenaříká, neštěká, když je sám? Deset hodin samoty je více než dvojnásobek doby, která se uvádí jako únosná. Psi jsou zvířata velmi společenská a samotu snášejí těžko. Proto se doporučuje jako maximum 4-5 hodin samoty. Někteří psi vydrží i déle, jiní se nenaučí snášet samotu vůbec a vyvádějí hned, jakmile majitelé odejdou. A právě takovíto psi ničí zařízení bytů a domů, protože to na chvilku odvede jejich pozornost od hrůzy ze samoty, kterou prožívají. Lidé žijící v bytě to řeší tím, že si psa berou s sebou do práce nebo jej dají někomu na hlídání. U vás by bylo vhodné, aby psovi zkrátili samotu například sousedé, kteří bývají více doma a s nimiž dobře vycházíte. Ale bylo by potřeba vašeho psa pomalu naučit v klidu snášet alespoň zkrácenou dobu samoty, aby netrpěl a nahledal náhradní činnost. K tomu existují přesná cvičení, která je ovšem potřeba provádět pomalu, že pes zpočátku vůbec nezůstává sám. Ověřte tedy, zda pes není nervózní při vašem odchodu a brzy po něm a zda se chová o samotě klidně. Pak by stačilo zavést výše zmíněná opatření a věřím, že se stav rychle upraví.

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 5.7.2012 17:44:24
Napsáno: 5.7.2012 17:36:45

Forum.

Vložit príspěvěk

2.8.2012

votomtoje .

Když si pořizuju psa, musím se mu věnovat, pes se prostě celý den doma nudí a zvláště mladej pes. Sám mám psy rád, ovšem právě z tohoto důvodu ho nemám, místo toho máme kočku.

2.8.2012

Romana

To je jaksi typické, člověk si pořídí psa a nasáčkuje ho na zahradu a myslí si, jak ten pes je šťastnej když je celý den ve výběhu. Ale psovi je jedno jestli má teritorium v bytě nebo na zahradě, stále tam jsou jen jeho pachy..Potřebuje čmuchat, přečůravat tzv. se socializovat(kamarád tomu říká..musí si přečíst noviny :) ). Když to nemá tak halt dělá kraviny a snaží se dostat ven. Nicméně 15 měsíců to je ještě taky kravský věk, kdy psi prostě koušou a hrajou si se vším co najdou, to je přejde a zmoudří, ale to utíkání je problém, který nepřejde a důvodem je nedostatek vycházek.

2.8.2012

Věra

Syn si koupil sibiřskou husky-máme velkou zahradu a on si myslí,jak moc je šťastná.Taky ničí když je sama a v domě už nemáme koberce,zničila drahé matrace v posteli,hrabe a kouše a já jen doufám,že ji to přejde.Když jsem s ní,beru ji do lesa na vycházku,ale je tahoun a mně vždy odrovná.Měli by si lidi uvědomit co vlastně dělají,když chtějí psa a pak ho nechají na zahradě samotného....

2.8.2012

Danča

Je smutné, že si spousta lidí myslí, že když pes má velkou zahradu, je to pro něj postačující. Vyběhat se je jistě fajn, ale daleko lepší je pro psa být často s lidmi třeba v 1+1. V 15 měsících je to ještě psí puberťák a potřebuje řadu podnětů a kontaktů s ostatními psy. Doufám, že není stále jen na té zahradě a sám...než si člověk pořídí psa, tak musí zvážit své možnosti a zda má čas se psovi věnovat. Jinak je chudák pes a jak je vidět i vy.

2.8.2012

Luminátor

Tenhle problém jsem měla s jezevčíkem,trvalo to do 2,5roku,teď je mu 13let!Začala jsem dávat kousací tyčinky,tvrdé kosti a to jsem mu dala vždy když jsem odcházela,počkala až se zabaví a se slovy ať hlídá,se nám to tak nějak podařilo zmírňovat až to vymizelo ,pak dostal rozum.Tak hodně trpělivosti,kontaktu,procházky,sousedi toto plemeno mají a venčí několikrát denně.Měli jste si podrobně zjistit,co toto plemeno potřebuje.Pokud máte málo času,doporučuji třeba fr.buldočka,není náročný na výcvik,dlouhé procházky a hlavně-celý život si hraje a zabaví se sám a nic neničí.

2.8.2012

Jana

Souhlasím s Dančou, meli jsme zlataka v garsonce, chovatelka nam rikala, ze je radsi, kdyz si pejska berou lidi do bytu, nez na zahrady. Panelakovy pejsci se totiz myvaji lepe, nez domkari, protoze ti zkratka ven musi, nikdo si nenecha nadelat doma v byte, bohuzel kdyz pak maji psa na zahrade, je to doslova silene-.... mluvim z vlastni zkusenosti, ted bydlime i se zlatakem v trojgeneracnim dome se zahradkou... a jen nas pes chodi ven, na zahrade se zkratka nevy.... jen si obcas neco oznaci, ale to je tim, ze ostatni psy ven nikdo nevodi a tak je tam nacurano a nakakano... Ale myslim, ze pejsek z toho taky vyroste a pani prece nepsala, ze by s nim nechodila ven, myslim, ze chodi na prochazky, nebo aspon doufam...

3.8.2012

julia

ja som mala prveho trpaslicieho pudlika , toho som si kupovala do bytu kvoli tomu ze neplzne a ze je to plemeno nie velmi velke a hlavne zive v povahe,..., tak som si kvoli praci kupila fenku nemeckeho ovciaka a v praci som po pol roku skoncila , prisli sme domov a brat si doniesol huskyho psa, vsetci spolu vychadzaju, aj ked pudel je sice najmensi ma 3 roky, fenka je najvacsia ma 9 mesiacov a husky ma 4 mesiace, vsetci su spokojny, pudel spi so mnou v posteli, a oni dvaja su vonku, nic nenicia hraju sa spolu, su pusteni na zahrade celi den

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz