Praktický tip na cvik – zavírání dveří


Také váš pejsek rád prochází z místnosti do místnosti a nechává za sebou dveře dokořán? Zvlášť v zimě to může být ve starších domech poměrně nepříjemné, když kvůli tomu„táhne“ z nevytopené předsíně… Naučte ho jednoduchý trik a spokojenost bude na obou stranách.

 

Otevřít dveře není pro většinu psů vůbec žádný problém, jednoduše prostrčí čumák a celé tělo otvorem a vejdou. Ale co potom, když je pes v pokoji? Vstanete pokaždé, abyste dveře zavřeli? Pokud vás to už nebaví, jednoduše svého psa naučte zavírat.

 

Jak na to?

Stoupněte si se psem v místnosti za lehce pootevřené dveře. V ruce držte nějaký lákavý pamlsek – u dveří ve výši čenichu psa. Jakmile se pes dveří dotkne čenichem, odměňte ho (pokud používáte klikr, tak klikněte a dejte mu pamlsek). Můžete také potřít dveře trošičkou paštiky, uvidíte, jak ho to bude motivovat.

 

Když se pes několikrát za sebou dotkne čenichem dveří, přestaňte klikat. To psa povzbudí, aby se do dveří opřel trochu silněji, možná se pak pohnou už o pár centimetrů. Pojmenujte tento úkol „zavři dveře“. Povel vyslovte pokaždé, když se pes čenichem dveří dotkne a ty se pohnou.

 

Postupně dávejte odměnu (klik a pamlsek) jenom tehdy, když se dveře skutečně zavřou. Tento úkon opravdu pořádně procvičujte.

 

V tuto chvíli musíte naučený povel spojit se skutečnou situací. Vyjděte proto se psem z místnosti, váš čtyřnohý mazlíček přitom jde za vámi. Do místnosti se vzápětí vraťte a přilákejte ho pomocí pamlsku ke dveřím. Po vstupu do místnosti se tedy ihned musí otočit o 180 stupňů. Nyní je ve správné pozici, aby mohl do dveří strčit čenichem, zatímco vy říkáte povel „zavři dveře“. Odstup mezi vámi a psem, když vstupujete do pokoje, pozvolna zvětšujte.

 

Teď už z místnosti nevycházejte, ale zůstaňte stát poblíž dveří. Pes je ve druhé místnosti a vy na něj zavolejte, aby vešel dovnitř za vámi, pak ho vyzvěte, aby dveře zavřel. Tento úkol pravidelně trénujte. A velice pozvolna se vzdalujte od dveří. Po pár dnech už můžete na psa volat z pohovky nebo postele, aby šel dovnitř a zavřel za sebou dveře. Nezapomeňte ho i za naučený povel občas odměnit, aby byla spokojenost stále na obou stranách :-)

 

Zdroje: Výcvik psa podle jeho temperamentu, Antje Hebel, Grada, 2011, www.grada.cz

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 9.3.2013 19:52:02
Napsáno: 9.3.2013 19:43:32

Forum.

Vložit príspěvěk

10.3.2013

alicka

Vyskousela jsen to ze psem a jdemu to :)

11.3.2013

lucik402

Jé to je super, ale můj pes bohužel nemůže domů, může být jen v předsíni :o(. Ale nějaké dveře se najdou :o). Super článek.

14.5.2013

rufian

Super trik :) Dneska odpoledne budu pejska učit ;) ..Zajímalo by mě kam na to chodíte :)

14.5.2013

Teruškaa

Super, mám RTW fenku a jde jí to ale ze začátku se do toho moc nehrnula...díky moc je to fakt dobré

23.7.2013

Terez

Můj pes se učí až neuvěřitelně rychle, stačí mu jednou dvakrát ukázat co po něm chci a on to hned chápe. Ovšem s tím zavíráním nevím nevím. Je to čivava, takže čumákem dveře asi nezavře. Takže by se tu hodila i nějaká dodatečná rada, jak naučit psa zavírat packou- v případě mého psa oběma- skokem na dveře... Jinak pěkný článek..

4.8.2013

Pája

Ahoj, hezký článek. Snažím se celý den tento povel mého psa naučit. Klikr nepoužívám. Muj pes misto toho aby do dveří strčil čumákem tak je olízne. Nejspíš bych mu měla dát pamlsek, že se jich vůbec dotkl ne(ja mu pamlsek dala)? Ale nevím jestli je pouhým olíznutím zavře. Nějaká rada? Děkuji :)

12.9.2013

miki

no ještě by to mohli vymysle ze šoupačkama pes si otevře a ja se musím zvednou a jít po něm zavříd dveře jo to nanic ale šetří nam místo(dveře)kdybyste o nečem věděli napište an tento e-mail:sibirskypsik@seznam.cz dík moc :DD

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz