Přivolání pro začátečníky


Spolehlivé přivolání znamená, že se pes bez rozmyslu „otočí na podpatku“ a rychle přiběhne ke svému páníčkovi. Jen v takovém případě budete mít možnost přivolat svého čtyřnohého miláčka i při silně rušivých podnětech.

Základní pravidlo je mnohem jednodušší než jeho aplikace a prosazení: „Přivolej svého psa pouze tehdy, když máš jistotu, že přiběhne!“

Nadšená reakce

Přivolání neznamená, že se k vám pes po zdlouhavém váhání přiloudá. Při přivolání nepřipadá v úvahu nějaké „rozmýšlení“, přípustná je jen rychlá reakce. Nediskutujte o tom, jestli vás pes poslechne, ale zorganizujte trénink, aby k vám radostně přiběhl. V opačném případě by se naučil, že si může vybrat, i když se v dané situaci nakonec rozhodne pro vás.

Upevnění povelu

Zkuste několik triků, které můžete při výcviku svého psa použít. Dosud jste ho určitě nějak přivolávali. Tento povel zachovejte. Často se jedná o povel „Pojď sem“, na který pes nereaguje ještě dostatečně spolehlivě. Jako pokyn pro dobře fungující přivolání pak nezávisle na tomto povelu zaveďte „ke mně“ a navíc třeba i zapískejte. Na první pohled by se mohlo zdát, že tři různé povely na přivolání jsou příliš, je to však praktické. Vždy totiž může nastat situace, kdy si nebudete jistí, zda se vám přivolání psa podaří. Použijete-li svůj „absolutní“ povel na přivolání a nevyjde to, zhorší se i konečný výsledek tréninku. V takových situacích na psa zavolejte svým starým povelem.

V situacích, kdy si budete jisti, že to vyjde, použijte povel „ke mně“, a když si budete zcela jisti, že pes přiběhne, navíc nadšeně, použijte píšťalku. Pak bude mít píšťalka zvláštní postavení a přivolání s ní bude později fungovat nejlépe. Píšťalka vám může také skvěle posloužit, když budete mít laryngitidu. Na druhé straně platí, že když budete mít v záloze ještě i povel „ke mně“, měli byste na píšťalku pro jednou zapomenout. Pes musí nejdříve získat jasnou představu, co povel „ke mně“ znamená: běžet rychle a přímo směrem k vám. Vytvořte pokud možno co nejvíce situací, při kterých si bude moci přesně spojit rychlé přiběhnutí s povelem „ke mně“. Pokaždé, když k vám pes tak jako tak poběží, zavolejte na něj „ke mně“ a pak ho odměňte. Dbejte na to, aby měl z odměny skutečnou radost… Nadšeně si s ním zaskákejte, občas „vykouzlete“ jeho oblíbenou hračku, jindy zase pamlsek. Střídejte způsoby a druhy odměn, které má rád, aby byl nácvik napínavý. Svého psa pozorujte, zda vypadá spíše znuděně, nebo má radost. Odměna ho musí nadchnout, jinak by to pro něj nebyla žádná odměna.

Volno

Když je pes v nejlepším rozpoložení, okamžitě ho přestaňte odměňovat a pošlete ho pryč. Řekněte mu například „volno“ a už se o něj nestarejte, neměli byste sen na něj ani podívat. Jestliže se od vás vzdaluje jen nerad, je to ta správná chvíle poslat ho pryč a výšit tak zájem o nácvik přivolání.

Prostředí

Nejlépe se nácvik přivolání provádí venku, kde pes může volně pobíhat. Během procházky změňte směr a koutkem oka pozorujte svého psa. V okamžiku, kdy se nachystá, že se za vámi rozběhne, zavolejte „ke mně“ a odměňte ho, když k vám přiběhne. Nesmíte v žádném případě zůstat stát a vyčkávat, jak to dopadne, ale měla by z vás přímo vyzařovat důvěra ve vašeho psího miláčka. Odměnu mu předejte teprve v okamžiku, když pes přiběhne. Výcvik můžete oživit i hrou. Když se sami rozběhnete, zatímco pes běží za vámi, bude ho výcvik ještě více bavit. Můžete tak postupně rozvinout zábavnou hru, ze které bude mít radost především pes, který miluje běh. Poběží-li pes, který získal odměnu, ihned zase dál změňte směr a utíkejte od něj pryč. A opět zavolejte „ke mně“, uvidíte, že poběží za vámi. Pro některé psy je odměnou už samotné společné pobíhání, proto už není nutné vymýšlet další odměnu. Nevšimne-li si pes, že jste změnili směr nebo se vám bude zdát, že se až příliš vzdálil, můžete ho na sebe upozornit tím, že zavoláte jeho jméno. „Ke mně“ zavolejte, jen když se k vám pes rozběhne.

Varianty

Funguje-li tento cvik dobře a pes má z tréninku radost, začleňte do výcviku nové prvky. Přivolejte psa, když se na vás podívá. Můžete ho také přivolat, když někde nerozhodně postává, ale nejprve na něj zavolejte jménem. Pokračovat můžete samozřejmě jen v případě, že na své jméno zareaguje. Abyste ho motivovali k tomu aby se skutečně vydal za vámi, můžete se sami rozběhnout pryč, nejprve na něj však musíte zavolat aby určitě přiběhl.

Nereaguje-li pes, který je bez vodítka, začněte s ním trénovat doma a používejte přitom vodítko. Vezměte jeho nejoblíbenější hračku nebo pamlsek, ukažte mu je a pomalu se od něj vzdalujte. V okamžiku, kdy se nachystá, že půjde za vaší nabídkou, řekněte „ke mně“. Slíbenou věc pes získá jako odměnu. Dbejte na to, aby byl pes skutečně nadšený a nenudil se. V případě pochybností použijte to nejlákavější, co vás zrovna napadne. Opakujte cvik tak často, dokud pes nadšeně nespolupracujte, a v nejlepším přestaňte. Plní-li pes povel v bytě vždy dobře a s nadšením, začněte ho procvičovat venku na nějakém klidném místě. Při výcviku buďte co nejvíce uvolnění a v pohodě.Postupně začleňujte do tréninku stále více rušivých podnětů. Venku cvičte s dlouhým stopovacím vodítkem, které za sebou pes bude tahat tak dlouho, dokud nebude mít přivolání stoprocentní. Dříve, než nadobro odepnete vodítko, musíte si být jisti, že váš pes bude správně reagovat v případě, že se v jeho blízkosti objeví rušivý podnět.

Závěrem

Dobře fungující přivolání, i v problematických situacích, znamená pro vašeho psa v první řadě více volnosti. Pouze když ho budete schopni k sobě v případě nutnosti přivolat, můžete ho nechat běhat bez vodítka. Bezpečnost je totiž pro všechny zúčastněné nejdůležitější.

Zdroj: Karina Mahnke, Pes – základní výcvik Sedni, Zůstaň, Ke mně, vydalo nakladatelství Grada


Vanda Ročková
Aktualizováno: 10.10.2010 19:55:44
Napsáno: 10.10.2010 19:51:14

Forum.

Vložit príspěvěk

22.1.2011

Bára Lukáčová

To je moc hezké.

1.2.2011

Dáša

Opravdu je to moc hezké.Ale poraďte mi prosím někdo, co dělat v případě, kdy pes venku po vyřknutí povelu přijde velmi pomalu, kňučí a chce to mít rychle "odbyté".Nezabírají na něj ani tolik doma osvědčené piškoty,(doma je rychlejší než vyřčený povel!)

16.3.2011

Jarmila Dohnalová

Hezké návody. Jenže se nikde a nikdy nemůžu dočíst co dělat dál, když se pes potřebný povel naučí. To s ním mám dále provozovat hry a dávat mu pamlsky a nebo se pro něho daný povel stane automatickým a není třeba ho pak dále odměňovat a hrát si? Díky za případnou odpověď.

22.4.2011

tereza

Jarmilo,když se pejsek daný povel naučí,odměn ho,třeba piškotkem,nebo jinýma psíma pochoutkama.Pak,za nějakou dobu,zkus povel znovu,jestli pejsek poslechne,už ho třeba jen pohlad se slovy:hodný pejsek! pejsek dobře vnímá i chválu a miluje,když ho chválíte,nebo hladíte.Pro něho hezké slovo a piškot je to samé :-)

7.6.2011

Scylla

Takhle bych zrovna nepostupovala, protože tímhle způsobem nemůžu dosáhnout naprosto spolehlivého přivolání u psa. Pokud nebudu mít něco v ruce, pes mě zákonitě oklašle a udělá si svoje. Nepovažuju takovýto postup za dobrý, možná jen k získání takového toho přiblble nadšeného projevu, který se dnes vyžaduje na některých cvičištích, ale se spolehlivostí většinou nemívá mnoho společného.

7.6.2011

Pejsek

můj pes vidí jiného a můžu dělat cokoliv a on se okamžitě rozběhne za ním, můžu ho volat, plácat, nikdy mě neposlechne a stejně nepřijde do té doby než k němu přijdu a odtrhnu ho co mám dělat prosím??

30.6.2011

Dingo

pro pejsek: nejsem cvičitel a taky melu z vody ale ve chvíli kdy mi tohle hafik udělá (i když to je ještě štěně), zavolám na něj a neposlechne, tak se otočím a jdu pryč a nevšímám si ho - to zabere vždycky. dostane strach, že se mu ztratíš totiž

1.8.2011

vasek temr

jak pro zacatek naucit privolat psa

22.8.2011

stafík

Pro Dingo přesně tak v článku, ale nesouhlasím v několika věcech, on je to v podstatě návod jak si v roce vyřvat plíce. v první řadě nikdy ale opravdu nikdy se žádný příkaz nesmí opakovat psa učíme na přivolání jednoduše...voláme jménem až se k nám s nadšením blíží teprve dáváme povel ke mě. Postupně zvětšujeme vzdálenost, až do té míry, že se pes otočí i na 20 metrů. jednoduché prosté a léty osvědčené. Jde o to že jménem upoutáte pozornost a když už máte pozornost psa tak je teprve místo na příkaz.Neposlechne - li zavoláteho opět jménem a jednoduše začnete odcházet....opravdu dostane strach a přiběhne.

13.11.2011

Amstaff

jakmíle jsem s mím pejskem sáma tak posloucha až se někdy sama divim ,ale jakmile se tam objevi jiny pes třeba toulaví tak mužu klidně vypadat jako steak kterej na něj vola stejně nepřide nakonec musim si pro něj dojít sama

10.12.2011

l1u2c3k4a

A jak máme toho psa naučit co ten povel vlastně znamená. Tady se sice píše jak na to, ale příjde mi, že je to určené spíše pro psy keří to již umí a jen si potřebují osvěžit paměť. Jinak se mi tyto stránky moc líbí, jen mi některé články příjdou, stejně jako tento, neúplné. Například já si chci pořídit pejska a myslela jsem si, že si na těchto stránkách přečtu opovědi na mé otázky a alespoň teorii péče o psa a jeho výcviku bych se pokusila nějakým způsobem naučit. A zatím mi každý článek odpověděl na moje otázky-kromě tohoto :/

6.8.2013

Bára

ahoj, mám štěně a taky mi běhá pořád za psi, doma na zavolání přiběhne ale venku ne i když du hodně daleko třeba někdy až za roh tak si sedne nebo lehne a hraje si s paličkou, jako by mě nevnímal. A když jde okolo pes běží za ním, můžu řvát říkat to klidně prostě jak chci! i když jdu pryč, ona jde prostě za nima a hotovo! to samé i s lidma, jakmile se k ní skloní tak jde za nima a potom jsem jí taky ukradená :'( prosím pomožte co mám dělat?

9.2.2014

Můj pejsek Roky

Hezké já mám sice yorkšíra ale ten poslouchá a já se chci naučit další cviky p.s.Roky nemá rád psí piškoty ale spíš normální protože ty psí mu dávají zabrat :-)

1.10.2016

Martina

Dobrý den mám fenku amerického stafordsirské teriera. Mám takovéj problém že moje fenka jakmile jsem sní sama venku a běhá na volno tak nemá žádný problém s přivoláním ale jakmile je snámá další pes na vycházce tak ji dělá problémy ke mě přijít a když přijde tak hned odběhne. Naštěstí se odemne nevzdaluje moc daleko vždy je ve vzdálenosti kdy na mě vidí a jakmile zajdu za roh tak přijde a kontroluje mě či jsem pořád v její přítomností ale nechce ke mě přijít. Jakmile jsme venku je schopná ignorovat cizí psi, zajíce srny vše ale jakmile je vycházka s jejím ,, psím kamarádem´´ je jak blázen. Jak mám tuhle situaci prosím řešit. Děkuji za radu

20.5.2017

Jarka

Už jsem zoufalá, ať dělám cokoliv,v80 procentech případů můj miláček prostě na povel ke mně neposlechne.Sebere se a nejkratší cestou jde k domu a čeká až přijdu.Poradite?

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz