Proč stále dělá loužičky?


Mám dvouletou fenu jorkšírského teriéra a stále dělá po bytě louže. Nevím si s ní rady. Venčím ji, až když přijdu z práce. Je sama skoro celý den, ale věnuji se jí dle svých možností.

Odpověď:
Mladí psíci malých plemen jsou velice aktivní, mají tudíž velmi rychlý metabolismus. To znamená, že i produkce moči je u nich rychlejší než u velkých plemen, také mají malou kapacitu močového měchýře. Často se u nich vyskytuje i emoční močení ve chvíli, kdy mají strach, jsou rozčilení, nebo se radují. Navíc v zimě mívají problém se pořádně vyprázdnit venku, protože zatnou všechny svaly včetně svěračů, aby jim nebyla zima, a všechno povolí až doma v teplíčku.
Takže malí psi by se měli venčit alespoň 5x denně v intervalu 3-4 hodin. Po vydatnějším napití nebo po nějaké aktivitě (hra, vítání…) by se mělo jít raději hned ven. Navíc je potřeba mít stále někde umístěnou savou podložku jako nouzový záchod pro případ, že nikdo nemůže psa vyvenčit právě ve chvíli, kdy to potřebuje.
Píšete, že fenečku venčíte málo a je celý den sama doma. V takovém případě je lepší dávat ji přes den do profesionální školky nebo k někomu příbuznému či známému, kdo je přes den doma. U fenky by se totiž mohl rozvinout i strach ze samoty. Jedním z příznaků bývá také zvýšená frekvence močení, někdy i kálení. Psi to dělají z nervozity a strachu.
V neposlední řadě může jít o nějaké fyzické onemocnění, ať už o chorobu ledvin či močových cest, nebo například o cukrovku.


Doporučuji tedy:
1. Fenku za loužičky netrestat a pořídit jí doma záchod, na který může kdykoli zajít.
2. Venčit ji co nejčastěji (zhruba po 4 hodinách) – pokud to nezvládnete sama, požádejte profíky nebo známé.
3. Ověřit, zda nejde o tzv. separační úzkost (netřese se když odcházíte? nevyje? neštěká? nehrabe zdi, podlahu, dveře?) – pokud ano, je třeba tento problém léčit.
4. Nechat fenku vyšetřit veterinářem (klinické vyšetření, moč, krev), zda je po fyzické stránce zdravá.


Kdybyste měla podezření, že u fenky jde o separační úzkost, ráda pošlu obecný postup, jak ji na samotu pomalu navykat. Pokud by se nedařilo, bude dobré se objednat na osobní konzultaci, abychom postup upravily konkrétně pro vaši fenku a doplnily ho případně o potřebné léky.

 

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 5.4.2014 14:17:03
Napsáno: 5.4.2014 14:16:48

Forum.

Vložit príspěvěk

5.4.2014

bostonek

Na jednu stranu je tu problém že fena čúra v byte,na druhú stranu p.Žertová radí aby mala čuba doma záchod kde sa može vyvenčiť.Toto si ale odporuje pretože keď chcem psa odnaučiť venčiť sa doma,nebudem mu to dovolovať NIKDE,teda ani na nejakom záchode.Pes nie je mačka aby chodil na nejaký záchod.99% psov ktoré sa venčia v byte,sú ako šteňatá učené na podložky,plíny atd.Čo som si všimla,1% zvládne na to jedno miesto chodiť ale aj tam sa stane že sa vyšpiní "tesne vedľa".Takže čubu učte odznova ako malé šteňa venčiť sa len vonku,doma jej venčenie zatrhnite pokial ste s ňou,pokial niečo urobí vo vašej neprítomnosti tak nekomentujte,psa vyvenčite vonku a upracte bez slov.Jediná rozumná rada ktorá v odpovedi hore padla je tá psia školka,ale aj tú by som vyberala s rozumom,alebo hlídanie niekým spolahlivým.Vela spraví keď psa pred odchodom z domu poriadne vyvenčíte a unavíte,pes potom väčšinu času prespí.Mám tiež malé plemená,a vydržia bez venčenia po predchádzajúcom poriadnom vyvenčení 8 hodín bez problémov.

9.4.2014

Isinka

Ale kdeže, bostonku, paní Žertová ví, co mluví, ohledně "čůracích deček": máme jorkšíra a VELICE se nám tyto osvědčily, protože ne vždy můžeme venčit pejska po třech - čtyřech hodinách, ale nemusíme se nervovat, když se například nedostaneme včas z práce domů, protože víme, že kdyby se mu chtělo, dojde si na dečku. Ve skutečnosti ji využije málokdy (tak 2x do týdne), ale možnost má kdykoli, což je myslím uklidňující pro obě strany.

10.4.2014

Eliška

Jsem sice proti "venčícím podložkám", ale je to lepší řešení, než zvolil náš soused, který se chlubil, že jeho pes vydrží bez venčení bez problémů třeba i 14 hodin, když jde třeba po práci ještě na tenis. Psi se sice naučili nečůrat doma, ale také proto nepili a bez výjimky (má už čtvrtého) jim selhly ledviny. Takového člověka bych nechala zavřít za týrání zvířat! Jeho psi měli sice vždy pohodlí, prémiová krmiva a zacházel s nimi velmi dobře (až na to venčení), ale přesto je vlastně týral.

10.4.2014

evka

tak já tedy nevím,ale pokud je fenka celý den sama doma a venčí ji tak dvakrát za den,atˇ se nediví..navíc až bude stará,bude muset častěji...jj,někteří pejsci vydrží dlouho bez venčení,ale jak píše Eliška, ničí se jim tím ledviny...sama mám dva pejsky,12 let pudlíka a 8 let jorka...pudlík má nemocné srdíčko,někdy víc pije a tak musí častěji čurat..Mám oba od mala naučené na noviny, jork to nevyužívá,jen když měl v noci průjem,ze sedmého patra by to nevydržel.Pudlík ted už někdy ano,hlavně v noci, jsem ráda,že jsem je to naučila..Noviny se hned sbalí,neprosáknou,strčí do igel.pytlíku,dají nové a je to v pohodě..a nedat pejskovi možnost se vyvenčit, je fakt týrání...chudinky pejskové,co mají takové páníčky..

18.4.2014

bostonek

Milé dámy to vám gratulujem že máte šikovných psíkov,tiež som písala že 1% psov princíp podložky pochopí,ale čo som mala možnosť čítať na x psích poradniach a fórach za posledných 5 rokov prosby o pomoc od nešťastných majitelov že sa im pes nevyvenčí vonku alebo sa psy venčia mimo podložku alebo po celom byte,až 99% psov má z takéhoto učenia v hlave proste guláš a vonku zadržujú potrebu aj 3hodiny aby potom doma bežali na podložku sa vyvenčiť.Mám i hodne známich čo majú tento problém.Zaujímavé je že sa jedná len o psy malých plemien,dogu na podložku sa venčiť neučí nikto :-D Aspoň nie človek so zdravým rozumom.Určite nie som proti úplne proti tomuto sposobu,ale to by malo platiť len v prípade nemocných,alebo hodne starých psov pokial majú problém s chodzou a majitelia bývajú napr.v paneláku bez výťahu a psa nevládzu nosiť von.

12.9.2014

jarin

Možná by bylo dobře psa při učení na noviny používat povel např . Čůrej a pak to používat i venku :-)

22.1.2015

karolína dobrá

to jsem nevěa

27.2.2015

Martina

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Máme doma 2,5 měsíční kříženku. Máme ji 2 dny, je na nás docela fixovaná, velmi špatně snáší odloučení (naříká, škrábe na dveře,atp). Avšak už jsou zde náznaky samostatnosti - např. se již nebojí zaběhnout za roh a spustit nás z očí, nenaříká když je jeden z nás v koupelně aj. Je celkově velmi šikovná a chytrá. Avšak řeším to, že v úterý opět nastupuji do práce a ona by zde měla zůstat sama min. 8hodin :( Má velký výběh s boudou, kde bych ji nechala raději než zavřenou v koupelně nebo pokoji (už i protože si říká na čůrání a tak mi přijde nechat ji zavřenou doma krok zpátky), avšak mi přijde, že je ještě stále příliš zima na to nechat štěně tak dlouho venku. Co myslíte??

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz