Proč ucvrkává?


Máme doma dvouletou fenku pražského krysaříka. V posledních čtyřech měsících začala ucvrkávat, kdykoliv někdo přijde domů nebo ji chce pohladit či na ni po příchodu zavolá. Co s tím?

Odpověď:

Takovéto chování se vyskytuje často u štěňat, ale také u emočně labilních pejsků nebo u takových, kteří jsou přehnaně submisivní. Je to obranné opatření, patří mezi tzv. konejšivá gesta, a psi si jím říkají o klid – chtějí uklidnit všechny kolem, aby se vyhnuli projevům agrese z jejich strany a udrželi všechny v bezpečné vzdálenosti. Štěňata z toho většinou vyrostou, ale u dospělých psů bývá takové chování spojeno s něčím, co je jim krajně nepříjemné, čemu se snaží hrozně moc vyhnout. Zapátrejte v paměti, jestli se problém nevyskytl v souvislosti s tělesným trestem, stříháním drápků nebo jiným veterinárním zákrokem, zda nepřibyl do domácnosti nějaký hlučnější člověk (obvykle to bývá muž nebo dítě), nebo jste nezačali chodit na cvičák či na místo, kde to fenka nemá ráda atd. Pokud zjistíte příčinu, snažte se jí vyhnout, aby na původní souvislosti docela zapomněla. Když ne, chovejte se k ní doma „přezíravě“. Nevítejte se s ní při příchodu, nesahejte na ni, ani když si sama skočí na klín, nezvedejte ji. Obojek pořiďte se zacvakávací přezkou, ať se jí nemusíte dotýkat ani při „strojení“ na ven. Krysaříci vyhledávají těsnou blízkost lidí kvůli teplu, ale většinou nestojí o doteky, protože jejich kůže je velice citlivá a jejich tělesná konstituce je tak slabá, že se o sebe stále bojí. Snažte se to respektovat. Často si s fenkou hrajte (aportování, přetahování), cvičte s nějakými maličkými dobrými pamlsky (nesnažte se ji za odměnu pohladit!), komunikujte s ní radostně. Pokud ji potřebujete napomenout, použijte kratičké důrazné NE a hned povel, který dobře zná, a připojte pochvalu s odměnou. Nesnažte se ji nikdy chytit a fyzicky potrestat, ani jí nic nevyčítejte a nehubujte – takovéto chování jen prohloubí její snahy držet si vás dál od těla ucvrkáváním a dalšími zoufalými gesty (stažení uší a ústních koutků dozadu, přikrčením, pozvedáváním přední tlapky, odvracením hlavy, plížením pryč…). Když ji voláte doma, nedívejte se směrem k ní a vždy mějte v ruce něco dobrého. Věřím, že při takovémto přístupu se fenečka brzy uklidní.

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 8.9.2012 18:28:47
Napsáno: 8.9.2012 18:27:16

Forum.

10.12.2014

Dada Pojerová

Dobrý den, mám doma čtyřměsíční štěně brazilské fily. Je to chytrá holka, základní povely zvládá, zatím ke všem zlatá, kamarádská, ale máme jeden velký a zdá se že den ode dne větší problém. Daisy si asi myslí, že je lepší vykonávat potřebu doma než venku. Má vpodstatě pořád možnost jít na zahradu, chodíme denně do parku kamarádit se s ostatními chlupáči, ale je to den ode dne horší. Dnes se vpodstate vyčurala jen doma! Nechtěla jsem trestat, ale už to vidím jako poslední možnost, poradíte co s ní? Děkuji

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz