Socializace


Socializací psa se rozumí osvojení  a postupné rozvíjení základních forem chování, které umožní bezproblémové začlenění psa do psí i lidské společnosti. Je velmi důležité bezpečně a včasně seznamovat štěně s nejrozmanitějšími situacemi, se kterými se bude v průběhu života setkávat. Předcházíme tím pozdějším konfliktům s ostatními psy i lidmi, lekavému a nevhodnému chování, které nám i našim psům může později značně zkomplikovat vzájemné soužití. Socializace umožňujeme našemu psovi harmonický rozvoj jeho povahy.
 
Vtiskávání
Ve 4. - 7. týdnu života probíhá první socializační fáze, takzvané vtiskávání, které se odehrává u chovatele. Tento proces je pro budoucí život štěněte velmi důležitý. Po 4. týdnu prochází štěně rychlým rozvojem. Zjišťuje, k jakému druhu patří, jaké místo zaujímá mezi štěňaty. Učí se, pomocí jakého chování se prosadit a jakým chováním docílí, že ho ostatní nechají na pokoji. Přiřazuje si člověka mezi důvěrně známé živočichy či členy smečky. Proto je třeba vybrat si takového chovatele, který poskytl štěňatům intenzivní kontakty s lidmi a co nejširší škálu podnětů, se kterými měl pes možnost se v klidu seznámit. Pokud kupujete pejska k dětem, velmi vám usnadní situaci, když chovatel v rodině má děti, na které si štěně mohlo přivyknout a s nimiž nezískalo žádnou negativní zkušenost. Pokud by pes žil izolovaně od lidí, zavřen v boudě nebo dokonce izolovaně i od ostatních psů, rozvine se u něj syndrom boudy, bude krajně bázlivý a plachý. Někdy se takoví psi uchylují i do defenzivní agresivity. Narušená povaha se ukazuje až později po koupi, kolem 10. - 12. týdne života.
 
Socializace
Mezi 7. - 12. týdnem probíhá velmi intenzivní socializace, kdy zážitky, které pes zpracovává, se hluboce zapíší a podstatně ovlivní celý jeho život. Samozřejmě socializace probíhá i později a je možno korigovat a upravovat chybějící nebo špatné zážitky z tohoto období, ovšem pak je třeba počítat s velmi intenzivním a pomalým přeučováním, které nemá tak výrazné a rychlé výsledky. Ne vše se nám podaří napravit a přeučování klade veliké nároky na naši trpělivost.
 
Po příchodu štěněte do vaší rodiny je třeba mu nejprve poskytnout nějaký čas na navázání kontaktu s vámi a ostatními členy rodiny a na seznámení se s vaším bytem či domem a zahradou. K navázání kontaktu mezi vámi a štěnětem dochází zpravidla velice rychle, štěně se instinktivně musí přimknout k někomu, kdo mu po ztrátě matky zajistí ochranu, neboť bez ní by v přírodě nepřežilo.
 
Doba před očkováním
Častým problémem nových majitelů je těžké rozhodování v této fázi, zda nenaočkované štěně brát mezi psy a riskovat nákazu nebo se věnovat socializaci. Po dobu, než si štěně vytvoří imunitu, volte tedy zlatou střední cestu. Informujte se u vašeho místního veterináře, jaká je okolní nákazová situace, vytvořte s ním imunizační plán vašeho štěněte. Při venčení a seznamování se s ostatními psy se vyhněte místům s velkou koncentrací psů. Nenechte ho očichávat výkaly a požírat a olizovat věci ze země. Zabraňte štěněti kontaktu se psy, které perfektně neznáte a nevíte, jak jsou vakcinováni. Nenechte štěně prochladnout a fyzicky a psychicky ho nepřetěžujte.
 
Seznamování s ostatními psy
Pro socializaci mu vyberte psy, které znáte a víte, jak reagují nebo se alespoň zeptejte jejich majitele na reakce na štěňata. Dbejte na to, aby psi, se kterými se štěně seznamuje, byli socializovaní a vychovaní a nemuseli jste se obávat nepředvídané reakce z jejich strany. Špatná zkušenost by štěně mohla poznamenat do dalšího života a předznamenat tak averzi nebo bázlivost ke stejným nebo podobným psům, jaký mu ublížil. Pejska nechte chvíli ostatní psy pozorovat, sám si určí, kdy je připraven se k hrajícím psům přidružit.
 
Při seznamování psa s věcmi a situacemi, které v něm budí obavu, postupujte pozvolna. Pokud se pes zarazí nebo projeví strach, neutěšujte ho a neberte ho do náruče, z místa kvapně neodcházejte, ale naopak lhostejně projděte kolem se psem. Vaše chování musí vysílat směrem ke psu suverenitu, která ho ujišťuje, že se jedná o zcela běžnou věc. Pochvalte ho, až situaci překoná a uklidní se. V případě, že byste sami znejistěli, začali psa chlácholit nebo křičet či projevovali jiné nestandardní přehnané reakce, psa to v jeho strachu z onoho podnětu ještě víc posílí a utvrdí v tom, že je opravdu důvodné se bát. Pokud má zájem se s danou věcí seznámit, umožněte mu to, pokud je to bezpečné. S problematickými podněty psa seznamujte stylem systematické desenzibilizace. Kritickému podnětu ho vystavte až do chvíle těsně před tím, než se začne bát. Jakmile jeví známky lehké nervozity, zarazte další zintenzivňování podnětu a naopak se snažte přivodit uvolnění psa. Zabavte ho, použijte pamlsky nebo hru. Příští den situaci opakujte a pozvolna přicházejte blíže a blíže.
 
Chůze bez vodítka
V místech, kde jste ještě se štěnětem nebyli, ho voďte na vodítku. Nikdy nevíte, co vás tam může čekat, štěně by se mohlo polekat. Chůzi bez vodítka trémujte na místech bezpečných, kde nehrozí, že štěně se něčeho poleká a uteče. Vyvarujte se míst, kde by ho mohlo přejet auto. Malému štěněti velí jeho pud sebezáchovy vás stále následovat a hlídat si vás, nemusíte se tedy obávat pustit ho z vodítka na bezpečném místě. Pokud štěně něco nežádoucího upoutalo, dřepněte si na bobek a přivolejte ho k sobě. Uvidíte, jak nadšeně se k vám rozběhne. Zde nastává právě situace přímo vybízející k odměně. Je to dobrý základ přivolání psa, který si vštěpuje, že přijít k vám pro něj bude vždy příjemné.

Závěrem
Ještě stále se setkávám s pověrou, kdy si majitelé ostrých psů určených na hlídání myslí, že hlídací pes by neměl být zvyklý na lidi a na psy, jinak by ztratil svou ostražitost. Není to pravda, naopak. Pes, který vyrůstá o samotě bez možnosti kontaktu s ostatními lidmi a psy se velmi často vyvine v nevyzpytatelné, nevyrovnané a bojácné zvíře. Rovněž tak podobný předsudek zastávají někteří majitelé a chovatelé nyní moderních velkých pasteveckých plemen. Do útulku majitel přivedl osmiměsíční štěně šarplanince s tím, že nechce být samo na pastvě, utíká a vyhledává kontakt s cizími lidmi, se kterými si chce hrát. Když jsem mu vysvětlovala, že prostě nemůže přeskočit důležitou fázi socializace sžívání psa s majitelem a ostatními zvířaty, cítil se podveden. Tvrdil, že chovatel mu prodal psa s tím, že ho může rovnou zavést na pastvu a ponechat ho tam a že u nich na dvoře není místo. Raději než by psa vzal k nim, ponechal ho v útulku.

Text: Mgr.Dana Bočková
www.utulky.estranky.cz

Foto: Eva Nováčková, Milan Kolouch


Vanda Ročková
Aktualizováno: 20.11.2008 10:26:37
Napsáno: 20.11.2008 10:23:56

Forum.

Vložit príspěvěk

14.3.2009

stenisko

ahoj jen se chci zeptat na názory druhých tedy zkušených jestli je pravda, že když si štěně hladí cizí lidé tak je pes zmatený neví kdo je jeho pán a proto neposlouchá?? je to pravda??jen se ujišťuji protože my to bylo řečeno. děkuji

14.3.2009

Iris

Není to pravda, já když jsem si brala štěně tak mě zkušený výcvikář řekl, ať jí cizí lidi hladí co nejvíc, aby si na ně zvykla a nebyla agresivní a když jí budu chtít jako hlídací tak po roce už na ní nemůžou sahat všichni jenom, kterým to dovolíte vy i ona.

15.3.2009

štěnisko

Díky za názor. Taky jsem tomu nevěřila ale tak musela jsem poslechnout koneckonců můj pes to neni.:) Moje psi si hladí každej kdo chce a vím, že je to dobře ikdyž my druzí říkají to a to.

15.3.2009

Iris

Každý má jiný názor a každý chce se psem dělat něco jiného, někdo ho má jako mazlíka jiný jezdí na výstavy a další zase na závody nebo zkoušky.Taky jsou takový co mají pejska jenom na zahradě a ven se vůbec nedostane. Rady jsou dobrá věc, ale vždy si to musí člověk přebrat a udělat to podle sebe jak to cítí sám.

16.3.2009

štěnisko

No já vím a právě proto se jen ptám. Když my někdo říká jak mam vychovávat svého psa a sám to se svým psem nikam nedotáhl pokud vůbec nějakého někdy měl, tak ho radši už předem upozorňuju, že to nemá cenu mě nic vysvětlovat zaprví protože to nemam ráda a zadruhý ten dotyčný neví za jakým účelem dělam se psem to co dělam, takže u mě jsou rady druhých zbytečné teda pokud sama neuznam, že to co mě radí je my užitečné a nebo to zrovna potřebuji vědět. :)

24.3.2009

iwules

já mam psa jak na sport tak jako mazlíka. a myslim že tim že si cizí lidi hladí tvého psa akorát podporují (ve štěněcím věku) právě socializaci. Učí se tak že se lidí nemusí bát, ani na ně být agresivní. je spousta psů co se lidem vyhíbá a myslím že převážně z důvodu nedostatečné socializace. Jediné čemu se vyhíbám je to aby mi mého psa cizí lidi krmili. Je to z toho důvodu že za 1. mi pak sežere cokoliv co bude mít někdo v ruce(třeba dítě) a za 2. protože pak loudí a běhá za každým.

14.1.2010

mira

hlavně chci poradit zbytečně to není třeba nechavat hladit od každýho,jako štěeně je třeba to vodit na vodítku nebo na stopovací šnuře a pak mate kdykoliv možnost šteně si přitahnout povelem kemě a hlaně ho pchvalit a dat pamlsek,hlavně chodit mezi pejsky aby si zvuknul smečku psu,a vtu chvíly je třeba trenovat přivolaní ruzné praktiky,kdoby potřeboval pradit kdykoliv volejte na číslo 774287485,rad pomužu i z vycvikem.Míra jsem s prahy

12.8.2010

Alweira

Ahoj. Mám 14 dní fenečku z útulku. Je úžasná, chytrá, učenlivá... Ale zajímalo by mě, za jak dlouho si asi tak zvykne, že já jsem její panička a u mě je v bezpečí a doma. Ona je moc přátelská ke všem a má tendence odcházet za každým, kdo ji pohladí... Taky ji chci brát na víkendy k přátelům a na výlety, takže bude mimo domv jen semnou...

14.9.2010

Eliška

Dobrý den,doma mám 3 měsíční štěně kavalíra a chtěla bych se zeptat,kdyý uvidí člověka nebo lidi hned se za nii vrhne ale když si chce hrát pejsek bojí se a když se nedívá pejsek de k němu a čuchá mu zadeček dokud se neotočí poraďte jak by se nemusela bát pejsků a fenek

14.5.2016

Ivča

Dobrý den , vím že to není k tématu, ale potřebovala bych radu. muj přítel má dva vlčáky, každého chová zvlášt, jednoho u domu a druhého na statku. Ale jde mi o to že krom něj, jeho bráchy a rodiču ke psum nikdo nešel. tomu na statku nevěřím vubec tak ho radši zavře když jsem tam. ale ten druhý co je u domu mi poslední dobou přijde přátelský, krmím ho piškoty když je v kleci a na povel sedne lehne... ale když je venku tak k němu takovou duvěru nemám - nevím - ocasem nevrtí a když mě vidí zrychlí a nevím jestli che utočit nebo jak jeho chování si vysvětlit - přítel ho vždy zastaví nebot mu nevěříme. nebo dělá to že spí a když jdu jinudy tak to obejde vím o něm a upozoním na něj a jakmile ví že o něm ví i přítel nebo někdo z jeho rodiny změní směr a opět zrcyhlí ke mě a je raději zastaven. jednou si ho přítel zavola k sobě a já byla těsně u něj a u psa, přítel ho hladil a chtěl abych ho též pohladila, mě se to jako dobrý nápad nezdálo a pes se akorát rychle otočil a my se lekly tak jsme ho raději zavřeli. ale ted jak je hezky mi to vuči psum přijde dost nefér - je to jejich uzemí tak bych byla ráda aby byli venku, ale nevím jak se snimi seznámit aby nekousli... přeci jen jsou to vlčáci a už docela starší. za rady moc děkuji

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz