Štěkám, štěkáš, štěkáme…


Psi štěkají z nejrůznějších důvodů. Ať už je to při hře, při poplachu, ze strachu, z nudy, z pocitu samoty nebo úzkosti. Samo o sobě štěkání neznamená problém, horší je to však s nekončícím „řevem“ bez zjevných příčin… I když existují situace, ve kterých to může být užitečné, vytrvalý hluk se stává zdrojem konfliktů se sousedy.

Cílem přu výchově by tedy mělo být štěkání omezit, ne jej „vymýtit“. Je vhodné, učit psa povel „ticho“ už odmalička. (Slovo „ticho“ bude mít smysl jen v souvislosti se štěkáním.) Zpočátku dovolte štěkajícímu štěněti, aby samo přestalo, po posledním štěknutí řekněte příjemným hlasem „ticho“.

Pokud naopak chcete u psa upevňovat obranné štěkání, dejte dospělému psovi najevo radost z jeho hlasitých projevů - například slovním spojením „šikovný pejsek“- a teprve po chvilce vydejte povel „ticho“. Při výcviku dejte psovi po povelu „ticho“ další povel, který už zná, například „sedni“. Za splnění ho odměňte pamlskem a pochvalte ho. Případně mu nabídněte oblíbenou hračku a pohrajte si s ním. Cílem je ukázat psovi, že po uposlechnutí povelu „ticho“ následují samé příjemné věci.

Opakujte toto cvičení co nejčastěji to jde. Pes musí pochopit, že pokaždé, když přestane štěkat, páníček řekne ticho. Tím si začíná vytvářet asociace. V tuto chvíli je nutné vše otočit. Psa nechte štěkat 10-20 sekund a řekněte „ticho“. Nabídněte psovi odměnu (hra, pamlsek), v případě, že poslechnul a přestal štěkat. Snažte se z celého cviku udělat oblíbenou hru.

Pokud pes štěká převážně jen na nějaké podněty – například projíždějící auta kolem zahrady– zkuste ho na ně postupně navykat. Poproste třeba kamaráda, aby kolem zahrady opakovaně projížděl autem. Zkuste krotit nepříjemné štěkání a naopak chválit ticho. Psa můžete zkusit zabavit jinou činností a odpoutat tak pozornost od dráždivého podnětu. Snažte se docílit toho, aby přestal sledovat to, na co štěká. A jestliže přestane štěkat, chvalte ho a odměňte ho pamlskem. Takto nadměrné štěkání postupně odbourávejte.

Pokud štěká i venku na procházce, přivolejte ho a nabídněte mu třeba míček či pamlsek. Opět je o to, odpoutat ho od podnětu, na který štěká. (Jestliže pes neovládá přivolání, musíte trénovat.Je to základ, který by měl umět každý pes! Pamatujte na to, že psa nikdy nesmíte trestat, když k vám přijde! NIKDY! Nesmí si vytvořit asociaci: „Když přijdu k páníčkovi, budu potrestán! To by se mohlo opravdu vymstít…)

 

Psi, kteří štěkají, nekoušou?

Je to pravda? Ovšem, že ne! Jedná se o starou pověru, která měla sloužit k tomu, aby se především děti zbavily strachu ze psů. Ovšem rozhodně byste se tím neměli řídit! Jestliže pes dospěje k rozhodnutí, že v konfliktní situaci zareaguje agresivně, může se tato agrese rozvinout v různé stupnici: Opticky jasné výhružné upřené pozorování – ohrnutí pysků – zavrčení – štěkot – chňapnutí – kousnutí. Někteří psi dávají tyto varovné signály najevo dlouho a důkladně ještě předtím, než s konečnou platností kousnou. Jenže jiní nejedou podle harmonogramu a ukážou pouze krátkou „předběžnou výstrahu“, kterou může necvičené oko velmi snadno přehlédnout…. Proto by se nikdy nemělo o jakémkoliv psovi říkat, že zaručeně nekouše. Psi jsou přece jen živí tvorové, a tím pádem zůstávají vždy alespoň trošičku nevypočitatelní. Podle držení těla se dá odhadnout, zda jde o výhružné zaštěkání a pes se chystá zaútočit. Porozumět však postojům vyžaduje zkušenosti a člověk bez kynologických znalostí se může snadno dopustit chybné interpretace.

 

Správný hlídač?

Co možná nevíte, je fakt, že čím víc je pes uštěkaný, tím víc dává najevo, že se bojí. I když většina lidí považuje za nejlepší hlídače psy, kteří neúnavně štěkají za plotem na vše, co se jen hýbne v okolí, pravda je trochu jinde. Takoví psi spíš dávají najevo nejistotu a postoj typu: Běžte pryč, nebo budu mít strach! Správný hlídací pes štěká jenom tehdy, když je skutečně ohroženo jeho teritorium. Do té doby je v podstatě klidný a zbytečně na sebe nepoutá pozornost. Sice po očkuje sleduje, kdo kolem prochází, ale pokud jde člověk běžným tempem a nezastavuje se, nijak zvlášť na něj nereaguje. Pokud se procházející člověk zastaví, správný hlídač se zvedne, aby vyhodnotil situaci. Začíná štěkat až tehdy, pokusí-li se kolemjdoucí vstoupit do jeho teritoria. Štěkotem upozorní majitele, že se něco děje. Podle reakce svého pána si pak jde po svých, nebo je připraven zasáhnout.

 

Zdroje: Jody Rosengarten: Alíku, nech toho povyku!, Levné knihy

Niewöhner Imke: Psi, kteří štěkají, nekoušou?, Grada publishing

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 3.10.2010 18:56:21
Napsáno: 3.10.2010 18:51:14

Forum.

Vložit príspěvěk

28.10.2010

Nikola Kalenská

můj pes je problémový začla jsem ho cvičit tak pozdě a tak sem si našla tyto stránky a moc to pomohlo je to super jak to funguje....

28.10.2010

Kristýna Kulhánková

ano souhlasím že to pomáhá ale já svého psa cvičila uř od malička a nepomáhalo to .Tak jsem chtěla zakročit a za každou prkotinu jsem ho chtěla potrestat a pak jsem si přečetla tyto ponaučení a hned mi došlo proč se mě takovou dobu bál ....Chrěla by sem to vynahradit ale nevim jak.Když najdete nákou metodu jak si udobřit psa tak jí prosím dejte na tyto stránky .DĚKUJI ZA POMOC

2.11.2010

Lucka

To Kristýna Kulhánková: Pokud se tě pes bojí a nemá v tebe důvěru, zkus si u něj získat důvěru přes dobroty. Já jsem si svého psa přivezla v jeho 10ti měsících. Nebyl od předchozího majitele nijak bit, ale jelikož se ocitl v jiném prostředí s někým úplně jiným, bylo jasné, že ve mě neměl důvěru. Pokud je aspoň trochu žravý, uvidíš, že se to zlepší. Vždy když přijde na zavolání, dej mu dobrotu, když sám přijde se pomazlit, pohraj si s ním a dej mu dobrotu. Ty mlsky fakt zabírají. Nikdy žádné bití, pouze intonace hlasu. Možná se zpočátku bude zdát, že na změnu hlasu nereaguje, protože byl zvyklý na "ránu", ale po nějaké době, kdy zjistí, že rána nepřichází, pouze odměna a zábava, přijde na to. Držím palce! ;)

4.11.2010

Karel

Dobry den mam na Vas prosbu poridil jsem si psa vlacaka a dal jsem ho po pul roce ven na zahradu a porad mi steka jak na sousedy tak i na ptaky,sousedi uz si stezujou co mam delat pomuze na to neco nebo je na to nejaky vycvik. Děkuji za pomoc

25.11.2010

eva

Já měla opačný problém, myslela jsem, že můj pes nebude štěkat nikdy a naučit ho štěkat na povel při výcviku, byl teměř nadlidský úkol. Dnes to zvládáme, štěkne přesně 3x na povel:). Ovšem, ví že za štěkání je pamlsek a tak to občas zkouší jen tak. Pamlsek však nepřichází a povel ticho funguje.

14.8.2011

Jenifer.

Eva= tak to by mě zajímalo jak jste to dokazala ,mohla byste mi poradit :)

16.1.2012

Martina

Ahoj, mám 7 měsíčního francouzského buldočka. Někdy si už nevím rady, protože mi začíná k večeru hrozně štěkat, ale štěká až do vyčerpání svých sil,pak si lehne a usne. Na povel ticho neposlouchá. Když si s ním začnu hrát a házet mu hračky, tak přestane, ale jakmile třeba přestanu je to znovu. Nebo když jsou u nás známí, tak se uvítá poskáče, dává jim pusinky a po chvíli začne na ně štěkat, i když mu ukážu hračku a chci si s ním hrát, tak na mě nereaguje. Děkuji za radu.

2.1.2013

Nela

Ahoj, mám takový problém, často hlídám ročního psa (trpasličího špice) a mám doma taky psa, ale bohužel trpasličí špic na mého psa útočí štěká kouše.Ale ne jen na něj taky na malé děti nebo na ostatní psi. Mohli by jste mi poradit jak ho odnaučit aby neštěkal a neutočil. Při štěkaní nereaguje na povel "ticho" prostě na nic.

10.2.2013

Eva

Ahoj, mám pětiletého mopse, štěká na psy, některé lidi nebo děti, ale předem jak je vidí na dálku si lehne na zem, nejde a čeká.Když dojdou vystartuje a šílené štěká.Nejde to odstranit.Prosím o radu.Děkuji !

29.7.2013

Hana

Ahoj, mám pětiletého pražského krysaříka a mám stejný problém jako Eva. Prosím o radu.

25.10.2013

Iva

Dobrý:D mam dvoch orieškov cca1,5 roka pes a fenka prvých 9 mesiacov boli v dome od jari sú na dvore a štekajúú´dookola ked dobehnem a poviem ticho okamzite stichno,ale len co zatvorim dvere zasa zacnu je to neskutocne..ked ich zavriem do koterca tak je skoro vzdy klud,ale ako nahle ich pustim behat robia bordel a reaguju na kazdy podnet auta,ludia,psi to je jedno...:-(

1.6.2014

Jana

Dobrý den, mám doma pejska, křížence ( pinč+?), je malinká, váží 3,5 kg, a má 9 měsícu ... na pejsky je hodná, ale hrozně štěká na lidi a to tak že kolem nich neustále běhá a štěká jak o život až do té doby dokud se nevzdálím a ona za mnou přiběhne abych se jí neztratila.... Prosila bych proto o radu jak se takový malinký pes dá odnaučit štěkání na lidi... Děkuji

19.5.2015

.Martina

Dobrý den, máme doma dva Jacky russly a Německou dogu. Když jde okolo nějaký pes začnou hrozně štěkat , pes odejde je ticho. Doga s Jackem jsou potichu , ale druhý jack pořád štěká , ne na psa za plotem , štěká na dogu nebo na druhého Jacka ! Jako kdyby jim chtěla vynadat za špatnou práci nebo co.. Nevíte co s tím ? předem děkuji.

23.7.2015

kacapetrzilkova

Dobrý den, náš pejsek štěkal neustále celou dobu, když musel zůstat i sebemenší chvilku doma asi vám nemusím vyprávět co na to sousedi(na druhou stranu se jim vůbec nedivím). Známá mi doporučila protištěkací obojek a můžu vám říct, že až toto konečně zafungovalo. Pejsek přestal štěkat po pár dnech a naprosto se tento zlozvyk odnaučil. Obojek jsem mu po dvou týdnech sundala a už ho ani nepotřebuje. Věřte mi opravdu to funguje. Mrkněte na Odkaz tam jsem ho koupila já i mi poradili co a jak. Přišlo mi že vědí o čem mluví a mají tam toho spousty na výběr. Za naši rodinu můžu protištěkací obojek doporučit.

25.2.2016

silvia

Pekny vecer prajem,mam doma rocnu fenocku a ked idem do prace vzdy steka za mnou ,neda sa to oducit? Rano idem do prace nieco po piatej a ozaj nemusim kazdeho suseda budit aj ked mi tvrdia,ze len chvilu steka,,nie cely den,viem,ze pri dverach na mna caka,vzdy tam najdem jej hracky. Prve samozrejme je ked pridem domov,ideme sa vencit. Velmi mam rada svoju fenocku,dakujem Silvia

7.1.2017

mario

Dobrý den, mám doma fenku jsou ji 5 měsíců,začíná se projevovat štěkáním většinou když má mít čas krmení, bohužel štěkaní přibývá na intenzitě. Jak mile ji nechci v jejích projevech ustoupit,začne mě vyštěkávat, záchod koupelna nebo PC nejčastější. Mezi 3-4 měsícem ty to projevy jsem u ni neviděl. Je možné že jsem ty to projevy u ni vytvořil já sám. Děkují za každou radu

15.2.2017

Pecen

Dobrý den, ještě nic lepšího o štěnání /neštěkání jsem dosud nečetl.Je to velice zajímavé a zřejmě i elektronické obojky jesou proti vašemu pojednání nula . Teď si v klidu přečteme i zkušeností pejskařů a určitě se takto mailem ozveme jak dále. Děkujeme a zatím hezké předjaří. Pecen

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz