Štěkání u plotu


Mám psa (věk asi 9 měsíců), je to kříženec menšího vzrůstu. Bydlíme na vesnici s docela velkou zahradou. Nedávno se ale přistěhovali noví sousedé, kteří mají dva psy. Jsou to labradoři a ten náš to nemůže překousnout a pořád na ně zpoza plotu štěká a štěká. Nevíme si s ním rady. Problém je, že to obtěžuje nejen nás, ale i široké okolí. Ale celý den zavřený doma být taky nemůže. Bylo by vhodné pořídit si ještě jednoho psa? Napadlo mě, že by si tak měl s kým hrát a nezáviděl těm dvěma… Jsem z toho fakt zoufalá, moje rodina ho už chce nechat utratit.

 

Odpověď:
Váš pejsek je ještě štěně, takže dříve, než začnete uvažovat o utracení, zkusila bych to s výchovou. Nejlépe by asi pomohlo brát ho co nejčastěji ven a nechat ho vyřádit s jinými psy, aby uspokojil svou touhu po psí společnosti a aby mu ostatní psi zevšedněli. Zkuste se domluvit se sousedy – majiteli labradorů, zda byste společně nemohli chodit každý den někam na louku pohrát si. Pak se jejich kontakty přes plot pravděpodobně uklidní. Nebudou to už sokové a konkurenti na jednom teritoriu, ale kamarádi. I tak bych ale doporučila opatřit plot neprůhlednou deskou, popřípadě jej vyzdít nebo ho udělat z dřevěných planěk umístěných těsně u sebe – prostě zajistit, aby na sebe psi neviděli. Druhý pes jako kamarád by myslím nepomohl. Sousedovy psi by pak mohli být trnem v oku pro oba a štěkot by se znásobil.
V každém případě nejdůležitější je naučit psa, jak se má na zahradě chovat. To znamená nepouštět jej tam samotného, ale vždy být venku s ním, zaměstnat jej hrou nebo plnicími či žvýkacími hračkami a jeho chování korigovat. Tedy vždy, když se rozběhne k plotu, zastavit ho rázným NE (popřípadě hozením plechovky od piva s pár rachtajícími drobnými kamínky uvnitř) a hned mu nabídnout jinou aktivitu (aportování míčku, okusování kosti apod.). Určitě bude vhodné naučit pejska formou hry a s dobrými pamlsky i jiné základní povely (především spolehlivé přivolání), aby byl kdykoli zvládnutelný.
Z „represivních“ opatření se dá dobře využít Pet Corrector – to je nádobka naplněná stlačeným plynem, který po stisknutí ventilu vyluzuje nepříjemný silný syčivý zvuk. Je to pomůcka určená právě pro omezení nadměrného štěkání psů. Ovšem opět předpokládá, že budete se psem venku a zasyčíte nejlépe hned v okamžiku, kdy se pes nadechuje a odhodlává vyběhnout k plotu a štěkat. Tuto pomůcku mohu zaslat (cena je 200 Kč). Druhým technickým pomocníkem je sprejový obojek na dálkové ovládání. Působí podobně (zasyčí a vystříkne psovi před obličej malou vodní spršku). Ovladač má dosah až 300 metrů, mohli byste tedy obojek ovládat i z domu. Cena obojku je však vyšší (mohu jej zaslat za 3800 Kč). Existují také protištěkací obojky se zabudovaným mikrofonem (cena je 2900 Kč), ale ty reagují samozřejmě na jakékoli zvukové projevy, což u psa na vsi, který má hlídat, není právě vhodné ani výchovné. Všechny tyto pomůcky však budou mít efekt jedině tehdy, když dáte psovi možnost jiného vybití energie, nejlépe vydatnými procházkami, hrou a cvičením, a umožníte mu častý kontakt s ostatními psy.

 

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 14.10.2012 14:43:21
Napsáno: 14.10.2012 14:37:58

Forum.

Vložit príspěvěk

15.10.2012

bostonek

Ako je písané vyššie,psa unaviť aby doma proste padol a bol mu šumák nejaký pes za plotom.Štekanie mu zatrhnúť,upraviť plot by nemusel pomocť,pes pachy cíti aj tak a vníma pohyb psov,počuje ich stejne.Trénovanie na záploťákov možete kludne aj mimo váš pozemok,ja schválne chodím so psami okolo rodinných domov kde sú psi na dvore alebo záhrade a neštekanie trénujeme.Ako na to sa dozviete na poradni Rudolfa Desenského,ja podla týchto rád trénujem a možem povedať že úspešne ;-)

31.10.2012

Moje Kočka

Utrati psa kvůli štěkání - kdo tohle mohl vypustit ze zadnice?

31.10.2012

Irena I.

Zdravím, s paní doktorkou s části souhlasím v tom, že má majitelka na psa na zahradě dohlédnout a ne ho tam jen tak vypustit. Je logické, že každý pes si pak hledá zábavu. Nesouhlasím ale s tvrzením, že psa od štěkání odradí kontakt s ostatními psy. Asi tím spíš měla na mysli socializaci a u socializovaného psa se předpokládá, že se nebude chovat jako klasický "řetězák" který, když ho pustí (ať je to dům a nebo řetěz, vyjde to ve finále na stejno) běží, co by vyštěkal. To, že doporučuje psy seznámit je sice fajn nápad, ale trochu bych se bála toho, aby se psi, zvyklý na sebe štěkat, na sebe nevrhli a ošklivě se neporvali. Hodně taky záleží na přístupu majitele sousedních psů, jaký ten bude mít přístup ke společné věci psy seznámit. Neodpustím si napsat, že by se autorka dotazu měla zamyslet nad tím, co dělá špatně ona. Když psa nechá štěkat a nezabaví ho ničím jiným, tak je to její vina. Dovolím si vložit citát, který mluví za vše a lidi, kteří než si pořídí psa z jakéhokoliv důvodu -ať je to móda, prvotní nadšení, nebo dárek pro dítě by si ho měli aspoň 100x přečíst a rozmyslet si, jestli mu opravdu dají to, co pes potřebuje a jestlijsou ochotni a schopni "obětovat pro něj ten čas. "Pes nikdy nedělá chybu. Je pouze pes a dělá, co dělá, protože je pes a myslí jako pes. Jste to vy, kdo dělá chybu, protože jste jej nevycvičil, aby dělal to, co chcete, aby dělal, když chcete, aby to dělal. Nebo jste špatně posoudil,co je schopen dělat, fyzicky nebo mentálně. Tak jestliže byla udělána chyba v týmu, jste to vy, kdo jí udělal, ne pes... (G.Attla)"

31.10.2012

Lucie Veselá

Kdyby se psy měly utrácet zato, že štěkají, nebyl by tu už ani jeden, ...

31.10.2012

Irena I.

Jo přesně tak, mňoukat fakt nebudou. Je to vše jen a jen o přístupu a výchově, zábavě atd. Lidi, co neumí vychovat psy, neumí vychovat ani děti.

31.10.2012

Markéta

Nechápu jak může někdo utratit psa za to, že štěká...to je síla !!!! Má hlava to nechápe. Nemám slov.

31.10.2012

Ivo

...jak je vidět, tady si někdo nebo někdo někomu pořídil psa bez viditelných zkušeností s výchovou a nebo alespoň následné potřeby zjišťování infomací o výchove...velká zahrada není základ úspěchu...

31.10.2012

JANA T

hm......tak tohle nechápu,přeci když si pořizujete psa,musite vědět,že nastanou nějaké komplikace,pes se musi vychovávat od mala.....a důsledně,doporučila bych na plot dat prkna aby na sebe psy neviděli,ALE UTRATIT TAKOVÁ HLOUPOUST

31.10.2012

Zuzka

Tak tady je vidět,jak jsou fakt lidi hloupí,výchova psa již od štěněte,je důležitá,chudák pes,zase jen díky lidí kteří si pořídí psa,a bohužel když neni podle jejich gusta,dali by ho hned utaratit...na to neni slov

31.10.2012

Ivana

Odkaz

31.10.2012

Jana

Mám říletého Bišonka je to lump já mám zase problém že nesmí vidět žadné psy podotýkám ani malou rasu ani velkou to jde takovou rychlostí dopředu jako beran ale nikdy by jsem neuvažovala o tom dát ho pryč je to takovy maly neurotik ale je náš a myslím si že každé zvířátko je člen rodiny je to jako dítě

31.10.2012

Patricie

Paní Ivano, odkaz je dobrý, ale pozor na to, když s tím člověk neumí, tak to může být spíše k opaku než pomoci. Protože když má paní takovou rodinu, kde by psa klidně utratili za štěkání, tak bych to nedoporučovala. Já bych paní spíš doporučila, aby pejska darovali do dobrých rukou. Se všemi tady souhlasím. Všem přeji krásný večer :-)

1.11.2012

Blaženka

Kdyby byl pes operní pěvec - tak bude zpívat. Pokud někdo uvažuje o tom, že dá svého psa utratit kvůli tomu, že štěká, je to promiňte mi ten výraz necitelný člověk a [cenzurováno]. Pes se neumí projevovat jinak, než štěkáním. Překvapila mne také reakce paní doktorky veteriny, která usmrcení pejska nezavrhla. Takoví lidé, kteří připouští možnost svého "kamaráda"se zbavit (jak je stupidní zavraždit psa, protože štěká), takoví lidé by neměli nikdy živého tvora vlastnit .....

2.11.2012

Dáša

Souhlasím s paní Irenou, myslím si, že někteří psi se vůbec nechtějí kamarádit, ba naopak, takového máme doma, je to 5ti letý Thajec a běda kdyby si s ním chtěl nějaký pokoják nebo labrador hrát.On chce prostě hlídat rodinu, zahradu a žádné kamarádění.

30.3.2013

Bob

Vážení - dostal jsem k 6O. narozeninám psa (rasa mezi bíglem a něčím - vypadá jako liška). nyní ho mám již 6 let. Přes sezónu jsem na zahradě (větší pozemek). Nikdy předtím jsem psa neměl a tedy žádné zkušenosti s výcvikem. Pouze bych ho rád odnaučil štěkat na vše, co projde, či projede kolem plotu. Poněvadž jej mám coby syna, nehodlám se jej vzdát a už vůbec ne utratit (tak snad ani nemůže uvažovat normální člověk. Nechci ani používat ty trapné obojky s impulzy vysokého napětí. Nehodlám ani oplocovat celý pozemek (výše důchodu by na to nestačila). Pokud někdo moudrý mně může pomoci radou, budu mu vděčen. Děkuji - Bob G.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz