Štěně a psí kotec


Přivezli jste si domů štěně a máte pro něj připravený kotec? Kdy je ta správná doba poslat ho „na samotku“?

 

Podle odborníků se především v prvních týdnech po odloučení od matky a sourozenců nedoporučuje dávat štěně do psího kotce. Proč tomu tak je? Pokud je pejsek ze dne na den (nebo příliš brzy) ponechán o samotě, může to u něj vést ke stresu nebo jiným úzkostným stavům. Ne nadarmo se říká, že první týdny pobytu psa v novém domově jsou rozhodující pro navázání vztahu s jeho novým pánem. Držení v kotci vždy představuje izolaci od rodiny, a proto musí být vyváženo pravidelnou a dostatečně dlouhou a intenzivní činností a společnými aktivitami. Kotec by měl mít prostor pro výběh a útulnou psí boudu.

 

Pomalu, ale jistě

 

Pokud chcete svého psa držet občas v kotci, zvykejte ho na něj velmi pozvolna a krok za krokem. Jak na věc? Ideální je, když ho nejdříve dostatečně navyknete na jeho přepravku, kterou bude obývat i uvnitř domu. Dovnitř mu dejte jeho misku s krmením, v lepším případě ho naučte používat box jako pelíšek a místo, kam se může uchýlit, když potřebuje klid. Dalším krokem je změna místa, kde bude přepravka umístěná (například v noci bude box v ložnici a přes den na různých místech). Po několika týdnech ji postavte s otevřenými dvířky do kotce. Když bude pes unavený po dostatečně dlouhé procházce, jako obvykle se tam schoulí k odpočinku. Postavte mu tam i jeho oblíbenou misku s krmením. Postupně prodlužujte dobu, po kterou se pes bude zdržovat v kotci. Po dosažení určitého stupně zralosti, ovšem ne dříve než po výměně zubů, bude pes dobrovolně zůstávat v kotci po delší dobu. Nejdříve v tomto stadiu ho můžete nechat v kotci i přes noc. Rozhodně se nedoporučuje nechávat štěně v prvních dnech v novém domově hned samotné v kotci. Štěně potřebuje cítit vaši blízkost a mít pocit bezpečí, protože ještě nikdy nespalo samo. Těsný kontakt se svým pánem mu dodá jistotu… Návyk na kotec musí být postupný, aby to psovi přišla jako naprosto samozřejmá a přirozená věc.

 

Zdroj: Výchova štěněte loveckého psa, Anton Fichtlmeier, Julia Numssen, Grada, 2012, www.grada.cz

 

 

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 4.10.2012 19:00:10
Napsáno: 29.9.2012 17:45:02

Forum.

22.4.2013

Vendul

chtela jsem se zeptat kdy je vhodna doba ucit stene byt venku?jak dlouho by melo byt v dome.dik

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz