Štěně kouše dveře a naříká


Můj dotaz se týká 4,5měsíčního chlapečka shi-tzu. Pejsek velmi těžko snáší být doma sám. Trénovat samotu jsme začali hned, jakmile jsme si ho pořídili. Tenkrát ještě spal, když jsme se vrátili, museli jsme ho pomalu budit. Přibližně po 3 týdnech se to změnilo, nezajímá ho nic jiného, než jak se dostat ven – kouše dveře. Když jsme si ho filmovali, naříkal, škrábal a kousal do dveří, ničeho jiného se nedotkne. Po dni, kdy je sám, je unavený, dá se říct, že přes den téměř vůbec nespí. Zkoušeli jsme Kong. Když jsem doma, hraje si s ním, ale jakmile je sám, ani se ho nedotkne. Mohla bych mu dát na zem klidně řízek, ale jak je sám, nežere ani nepije. Začne se na to vrhat až po našem návratu. Je jedno, jestli je sám hodinu, nebo 8 hodin, vždy je celý mokrý a pří vítání naříká. Zkoušela jsem to s ním trénovat: dala jsem ho na místo a nechala v místnosti, kde bývá zavřený, když jsme v práci. Jak začal kňourat, okřikla jsem ho, a naopak když vydržel i chviličku v klidu, otevřela jsem dveře a dala mu odměnu. Bohužel nenastaly žádné pokroky. Nespí na svém pelíšku, raději je na zemi nebo na pohovce. Když ho i ve své přítomnosti odkážu na místo, vydrží na něm, ale kňourá a je jak hromádka neštěstí, opět se nedotkne kostičky, hračky, ničeho. Rozkousal už jedny dveře tak, že si úplně ohobloval první zoubky. Jinak je velmi učenlivý a bezproblémový, navštěvujeme i školku pro štěňátka paní Brunclíkové, kde nám poradili zavřít ho do klícky. To mi zaprvé přijde kruté, aby se nemohl volně proběhnout po místnosti, a za druhé se bojím, aby si v ní neublížil. Takhle se trápí on i my. Paničkou jsem já (žijeme s přítelem bez dětí), krmím ho, cvičím a věnuji mu opravdu hodně času. Přestože máme zahradu, chodíme na dlouhé procházky. Sám bývá (teď mám na mysli 8 hodin) tak 2–3krát týdně, jinak čas tráví se mnou a je sám, jen když jedu třeba na nákup. Moc vás žádám o radu a předem děkuji.

Odpověď:
Takhle malé štěně nemůže zůstávat 8 hodin samo. Pak se při nácviku samoty vracíte stále na začátek, protože pejsek už se naučil poznat příznaky vašeho brzkého odchodu. A při každém vašem odchodu je přesvědčen, že ho opouštíte na hodně dlouho. Proto by teď několik týdnů neměl zůstat vůbec sám doma, dokud se nenaučí tolerovat zhruba třicetiminutovou až hodinovou „cvičnou“ samotu. Pak můžete teprve zkoušet dobu o samotě pomaličku prodlužovat, ale 8 hodin je pro každého mladého psíka malého plemene neúnosná doba. Zkuste si rozložit pracovní směny tak, aby pes nikdy nebyl sám déle než 4–5 hodin. Pokud to nejde, sežeňte někoho, kdo mu bude po zbytek času dělat společnost. Bohužel psi, kteří jednou již trpěli separační úzkostí, mají většinou labilnější nervovou soustavu a dlouhou samotu nejsou schopni tolerovat nikdy. Také bývá problém naučit je být doma v jinou dobu, než jsou naučení – tedy například večer, když chcete jít do kina. Na to je třeba stále pamatovat a pejskovi zajistit „hlídání“, jinak se může problém vrátit v plné síle.
Klec může být dobrým pomocníkem při nácviku samoty, zvláště když váš pejsek nerad leží na svém místečku. Je však určena ke krátkodobému pobytu (maximálně 2 hodiny). Dejte mu do klece nějaký polštář a naplněný Kong střídejte se žvýkacími kostičkami, nechte klec otevřenou a vždy, když tam dáváte něco dobrého a pejsek tam radostně vleze, opakujte „místečko, hodný kluk, místečko“. Neposílejte ho tam, a už vůbec ne za trest. Jen pojmenujte stav, kdy tam leží a cítí se spokojeně. Až když pejsek začne pospíchat do své klece pokaždé, když vezmete do ruky Kong nebo pamlsek, můžete zkusit zavírat dvířka – ale po vteřinách. Pejsek nesmí cítit žádné ohrožení. Až když vydrží v kleci několik minut ve vaší přítomnosti, můžete pomalu zkoušet pohybovat se po bytě. Ale stále jen tak, aby nezačal naříkat a dobývat se ven.
Místo klece lze využít i plastovou přepravku. Měla by být tak velká, aby se tam pes bez problémů postavil a položil, opět s měkkou podložkou. Když pejska naučíte v této přepravce cestovat autem, bude tam lézt radostně v očekávání cesty. Pak jej můžete nechat chvíli v autě, aniž byste riskovali okousané těsnění dveří, hodí se i do restaurace nebo na návštěvu k příbuzným – prostě je to přenosný psí domeček. Samota v přepravce samozřejmě opět nesmí být dlouhá…

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 5.1.2013 15:19:31
Napsáno: 5.1.2013 15:15:00

Forum.

Vložit príspěvěk

9.1.2013

Lucka

Podle paní Žertové bychom s pořízením štěněte měli dát rovnou i výpověď. Ale proč si dělat starosti, vždyť za rok, až štěně vyroste, se do práce zase můžeme vrátit :-) A pak proč je u nás tak vysoká nezaměstnanost. Lidé si pořizují štěňata!

31.1.2013

Veronika

Lucka, úplný súhlas! To by som si šteňa nikdy nemohla zobrať. Ešte len doddám, čo má spoločné separačná úzkosť s veľkosťou psa a rasou? (8 hodin je pro každého mladého psíka "malého plemene" neúnosná doba)

31.1.2013

rubygale

Myslím, že by pomohlo pořídit ještě jednoho pejska nebo alespoň kotě, aby si měl s kým hrát nebo i spát a čekat doma na vůdce smečky. Když mu odejdete jako vůdce smečky a štěně zůstane samo, je to samozřejmé, že bude brečet a cítit se hrozně, ale když budou čekat dvě zvířátka na svého páníčka, tak se k sobě přitulí a bude jim dobře. Budou se cítit daleko bezpečněji. Štěně je miminko a někoho potřebuje zrovna jako dítě. Má strach ze samoty a bojí se, že nepřijdete.

31.1.2013

rubygale

Pokud není nikdo celý den doma, je tu druhá možnost pořídit si dospělého pejska, který už tuto situaci zná a bude v klidu.

31.1.2013

Šárka

Po přečtení odpovědi mám dojem, že si psa nemůže pořídit nikdo jiný než matka na mateřské a důchodce. Protože taková práce, která by umožňovala, že štěně nezůstane samo doma déle než 2 hodiny, bohužel neexistuje, obzvlášť pokud se započítá i cestování do práce. Pořídit si hned druhého psa podle mě ale není dobrý nápad, protože pak se taky může stát, že tesknit a ničit budou dva místo jednoho.

1.2.2013

Gába

Zdravím, u nás jsme stesk vyřešili tak, že jsme pejskovi pustili rádio a bylo to v pohodě.

1.2.2013

Šárka

Taky máme okousané dveře,štěně vyrostlo a může být v bytě sám a nic neprovede,spí na gauči a čeká na nás než přijedeme z práce.

4.2.2013

Eva

Tak si příště pořiďte pejska z útulku, od kterého budete už vědět, co můžete čekat, jaké má chování. Já si pořídila prvního psa (štěně) a výchova dopadla katastrofálně, ted si pořizuji již dospělé psy z útulku a jsem nadmíru spokojená. Někdo prostě na výcvik psa nemá sil nebo čas. Zkuste se zeptat Rudolfa Desenského, nebo Marek Beneš (Skvělý pes výchova psů), nebo Ivo Eichler, vždyť je spousta dobrých psychologů. Držím palce!

8.2.2013

Klára

Nechat doma 8 hodin štěně samotné - pro něj je to stejné, jako byste nechala doma 8 hodin dítě, které také netuší, kdy a zda vůbec se vrátíte. Paní Žertová ví, co říká a pokud opravdu pracuji 8 hodin + cesta, tak si nekupuju plyšovou živou hračku, je to vůči tomu psímu miminu nezodpovědnost, Kdyby vám byly dva roky a maminka odešla a byla 8 hodin pryč, jak byste se cítili? Pes nemá pojem o tom, zda není opuštěn navždy.

12.2.2013

Lucka

Štěně není dítě. Samozřejmě, že ze začátku je pro něj složité si zvyknout být delší dobu doma samo, ale každý pes se zkrátka musí přizpůsobit. Málokdo má pracovní dobu kratší než 8 hodin. Nejedná se o žádné týrání. Psovi by nemělo dělat problém těch 9 hodin prospat popř. se občas projít po bytě a pohrát si s hračkami. Přizpůsobivost štěňat podle mě hodně závisí na chovateli. Pokud je štěně řádně socializováno, jeho matka je povahově vyrovnaná a pokud vyrůstá v čistém a harmonickém prostředí, tak by mělo být ,podle mého názoru, mnohem přizpůsobivější - sebevědomější.

13.2.2013

Šárka

Samozřejmě se nemůže štěně nechat samotné druhý den poté, co si ho přineseme domů. Na samotu se musí navykat postupně a musí se mu dát najevo, že vždy, když zůstane samo, není to napořád, páníci se vrátí a pak bude odměna (procházka, hraní si, pamlsky). Pes by se měl na příchod pána těšit a jeho nepřítomnost zvládnout. Jak už psala Lucka, štěně není dítě. Pes je vděčný za lásku, domov, stravu, za to, že se mu někdo věnuje. Rozhodně je lepší nechat ho doma několik hodin samotného a pak se mu věnovat, než nechat všechny psy opuštěné a v útulcích. Protože pokud by si psa opravdu neměl pořizovat nikdo, kdo tráví mimo domov víc jak 2 hodiny denně (tedy téměř všichni, protože normální lidi pracují a děti chodí do školy, i ta matka na mateřské není na mateřské natrvalo), tak všichni psi v těch útulcích zkončí, protože jim nebude mít kdo dát domov. Nemyslím si, že bych byla nezodpovědná a že by můj pes trpěl jen proto, že pracuji. Nemáme psa zavřeného na dvorku v kotci, ale je doma s námi. Když přijdu domů, vítá mě, hrajeme si spolu, když mám volnou chvíli, tak lítáme po venku. Všude, kam to jde ji s sebou bereme, dovolenou vybíráme tak, aby mohla jet s námi. Venku chodí pokud to jde na volno, aby se mohla vyběhat a vše si očuchat, necháváme ji hrát si s jinými psy, netáhnem ji hned pryč, jako většina lidí, kteří když uvidí jiného psa, tak trnou hrůzou a obchází to raději obloukem. Opravdu se má můj pes hůř než třeba pes důchodce, který je sice celý den doma, ale psa krmí těmi nejlevnějšími granulemi ze supermarketu a dokrmuje ho zbytky od stolu, pes je přežraný, tlustý, sotva chodí, ven se jde 3x denně obejít ulici samozřejmě na vodítku tempem 10m za minutu? Nebo se má líp pes bohatého pdonikatele, jehož žena je se psem a dětmi doma, ale pes je jen módní doplněk, doma se mu nikdo aktivně nevěnuje a venčení probíhá pouze formou vypuštění na zahradu na 5 minut 3x denně, popřípadě se o psa starají cizí lidé a páníček si psa vyzvedne pouze o víkendu, kdy s ním jede na výstavu? Bohužel, tohle všechno jsou reálné případy z mého okolí :-(

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz