Strach z velkých předmětů


Přestože jsou psi velmi zvědaví, často jim jejich přirozená nedůvěra zabraňuje v tom, aby se přiblížili k příliš velkým nebo z jejich pohledu podezřelým předmětům. Nedostatečná socializace, špatné zážitky, které psa vystrašily, pak mohou způsobit, že tato vrozená bázeň přeroste v šílený strach. Přitom se může jednat jen o obyčejný balík slámy nebo sněhuláka, kolem kterého se pes neodvažuje projít...

 

Jak pes zareaguje, když se na cestě, kterou dobře zná, najednou objeví velká větev? Normální reakcí je, že zůstane jednoduše stát, pak dá zvednutou přední tlapou viditelný signál ostatním členům smečky. Nyní je nová věc bystře sledována a pes se k ní pomalu odvažuje přiblížit. Když se nestane nic podezřelého a věc se také nehýbá, pes dá své zvědavosti volný průchod. Neznámý předmět přestane pouštět hrůzu a on jej očichá a prozkoumá podle svého gusta. Ovšem jiná situace nastává u psa bázlivého, který zareaguje vyděšeně. Buď uteče, aby se ukryl někde v bezpečí, nebo onu velkou věc obejde velkým obloukem. Útěkem se vyhne „konfrontaci“ a jde věci raději z cesty. Dalším způsobem, jak psi často reagují, je, že se onu věc snaží pořádně vyštěkat, aby ji „zahnali“. Obě reakce však představují určitou psychickou zátěž, protože pes není schopen reagovat na nezvyklý vnější podnět normálně a v klidu. Jeho vrozené instinkty přebil strach z neznámého. Naštěstí se jedná o dobře řešitelný problém, který jde s trochou cviku odbourat. Trénuje se v domácím prostředí. Cílem bude posílit sebevědomí psa a postupně jeho strach z „podezřelých“ velkých věcí odstranit.

 

Základní pravidlo – žádné konejšení

Při tréninku nevěnujte psovi žádnou zvláštní pozornost, ani na něj nemluvte. Platí jednoduché pravidlo – čím úzkostlivěji pes reaguje, tím méně ho chvalte, hlaďte a pozorujte. Abyste psa úspěšně zbavili strachu, musíte mu nekompromisně vnutit pocit, že situaci máte pevně pod kontrolou. To platí u všech cvičení, při kterých zbavujete psa nějakého strachu. Je to vždy vaše chování (mimika, hlas, projevy...), na co zaměří svou pozornost. Z tohoto důvodu se snažte, aby z vás vyzařoval klid a trpělivost. Chovejte se naprosto nenuceně. Prostě normálně jako byste třeba právě jeli tramvají do práce. Je důležité vzbudit v psovi dojem, že je všechno v pořádku, že se neděje nic zvláštního a není žádný důvod k panice. Pokud znervózníte, znervózní stejně tak váš pes. Rovněž si uvědomte, že čím víc pozornosti budete psovi věnovat, tím víc si bude myslet: „A jeje, tady něco nehraje. Něco je špatně... Co jen mám dělat?“ A hned je ve stresu! Jeho strach umocňuje i váš pohled a hlasový projev. Pokud byste ho konejšili, dáte mu zapravdu, že je opravdu důvod bát se...

 

Rekvizita a nácvik

Na začátku si připravte nějaký velký předmět, který pes ještě nezná (nejlépe, aby ho nikdy předtím neviděl). Může to být například gymnastický míč, velká kartónová krabice apod. Pes je mezitím ve vedlejší místnosti. Pak umístěte obávaný předmět do místnosti tak, aby byl dobře vidět. Následně vytvořte asi dva metry dlouhou „stopu“, která se bude skládat z lákavých voňavých pamlsků. Chutná stopa by měla začínat kousek od vchodových dveří a povede až k velkému předmětu. Následně psa vpusťte do místnosti a hned zavřete dveře, aby nemohl uprchnout. Vůbec nic neříkejte, ani se na něj přímo nekoukejte, jen si sedněte na zem hned vedle neznámé věci. Svůj strach musí pes překonat úplně sám. Síla neodolatelných dobrot pomůže mnohem víc než veškerá lidská slova. Pes by si měl pochutnat na všech pamlscích (i na tom posledním, který je v bezprostřední blízkosti předmětu). Jestliže jste zvyklí používat na cvičení klikr, klikněte pokaždé, jakmile se pes blíží k pamlsku. Vzhledem k tomu, že dobrota leží před ním, nemusíte ho po kliknutí už víc odměňovat.

 

Co dělat s ustrašencem?

Jiná situace nastává, pokud máte doma spíš pasivního psa, který se schová za gauč nebo pod stůl, protože nenajde žádnou únikovou cestu a nového předmětu se bojí tak, že ho pamlsky zpočátku ani nezajímají. V takovém případě se vy sami musíte chovat netečně a lhostejně, jako byste vůbec nic nezpozorovali. Pes totiž svoje následné chování přizpůsobí tomu vašemu. Bude vás i předmět bedlivě pozorovat. Vy obávané věci nevěnujte pozornost, tím signalizujete, že od ní nehrozí žádné nebezpečí. Když zůstanete klidní, pes rychle pochopí, že předmět není žádným důvodem k nervozitě. Lákavá vůně pamlsků se postará o zbytek a pomalu potlačí strach... Dejte psovi čas, aby obavy překonal a uvidíte, že ho mlsný jazýček nakonec přiměje, aby se k předmětu postupně přiblížil a zjistil, že nepředstavuje nebezpečí. Jestliže doma máte opravdu extra psího ustrašence, který odmítá ze svého úkrytu vylézt, posbírejte beze slova všechny pamlsky (cca po půl hodině). Předmět odsuňte stranou, ale úplně ho neuklízejte. Tím si pes na jeho přítomnost postupně zvykne. Další den zkuste provést stejný cvik s pamlskovou stopou ještě jednou. (Pokud váš pes hledá ochranu u vás a schovává se za vás, toto chování ignorujte, abyste jeho strach ještě neposílili.)

 

A co s aktivním uštěkancem?

Když váš pes na obávaný předmět zběsile štěká, jeho chování ignorujte. Nesmíte štěkot přerušit, protože jakýkoli slovní komentář z vaší strany, jako klasické povely („ne“ nebo „přestaň“), by ho jen povzbudily k dalšímu štěkání. Dejte najevo svou trpělivost a zůstaňte v klidu. Psa rozptýlíte, když způsobíte nějaký jiný hluk, například s pískací hračkou nebo zacinkáte klíči. Pokud pes ztichne a zaměří se na zdroj zvuku, odměňte ho pamlskem. Brzy si na přítomnost obávaného předmětu zvykne a jeho nervozita vymizí a začne se zajímat o pamlsky na zemi. Až spořádá poslední pochoutku u inkriminovaného předmětu, pořádně ho pochvalte. Po třech až čtyřech dnech proveďte stejné cvičení s jiným předmětem. Vsaďte se, že tentokrát bude postupovat mnohem rychleji...

 

Jakmile pes zjistí, že velké neznámé objekty nejsou nebezpečné, strach zmizí a jeho sebevědomí vzroste. Pak můžete sledovat, že i v jiných situacích reaguje mnohem klidněji.

 

Zdroj: Výcvik psa podle jeho temperamentu, Antje Hebel, Grada, 2011, www.grada.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 25.1.2014 15:22:32
Napsáno: 25.1.2014 15:11:36

Forum.

Vložit príspěvěk

26.1.2014

bostonek

Mne sa ako najúčinnejšia a hlavne rýchlejšia metóda než je cvičenie doma osvedčilo trénovať so psom ktorý sa bojí určitého predmetu,priamo a v reálnom čase na mieste kde sa prekážka vyskytne.Proste si psa zapnem na vodítko,obojok má utahnutý tak aby sa nevyvliekol,dostane povel k noze alebo deme a plynule k predmetu prídeme kde si ho pes môže obzrieť a očuchať.Keby sa pes niečoho zlakol a ja ho budem odtial ťahať preč aby si v klude odtrénoval doma,akurát v ňom ten strach podporím a prehĺbim. Keď si pes vonku pri danom predmete zistí že ho neznáma vec nenapadne ani nezožere,očuchá si ju najprv opatrne a do pár sekúnd už tú vec nerieši.Pomáha keď sa na psovom strachu zabávam a smejem,pes v mojom chovaní vidí že sa nič nedeje a stalo sa mi že sa rozblbol so mnou,z vecou som mohla hýbať,šustiť a pod.a pes mal z toho srandu.Trénovanie doma má tú nevýhodu,že pes sa neučí vyrovnať so svojim strachom tam kde sa s rušivými predmetmi stretáva najčastejšie.Záchranárske psy tiež trénujú v sutinách vonku a nie doma v obýváku,tak isto lavínové psy.Pri cvičení so psom musí nácvik prebiehať v čo najreálnejšom prostredí a nie v bezpečí obývačky kde sú podmienky úplne iné.

6.2.2014

Jitka

Já mám vyzkoušenou jinou taktiku. Psa si nevšímám a jdu k dané "strašlivé věci" Přátelsky si s ní povídám, poplácávám ji, opírám se o ni a občas u ní pohodím pamlsek. Vykoušeno u více psů, funguje to.

6.2.2014

Iva

Dobrý den, mám stejnou zkušenost jako Jitka. Když se můj pejsek bojí nečekané překážky na cestě ( pytel odpadků u popelnice, atd. ), jdu k pytli a úplně stejně přátelsky si s ním povídám, poplácám ho nebo lehounce do něj šťouchám nohou aby pejsek viděl, že se nic neděje, že mi ta věc neubližuje a tedy neublíží ani jemu. To pak vidíte to štěstí, že si může onu věc také přijít očuchat a kroucením prdelky ze strany na stranu dokazuje neskonalé štěstí z přežité hrůzy. To pak pejska poplácám, jak je statečný a hodný a jakého mám pašáka. A můžeme jít v klidu dál...:-)

6.2.2014

lovcova

Dobrý den.S úspěchem používám stejnou taktiku jako Jitka a Iva.Je to rychlé a účinné.

7.2.2014

zlatica

Dobrý deň tiež používam stejnú taktiku ako Iva a Jitka idem k danému predmetu poplácam ho , šťuchnem, ba aj vynadám ako si dovolí plašiť našu fenečku a tá keď vidí že sa nič mne nestalo celá natešená ide vec učuchať však gabka nemôže byť vínimka.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz