Vodní práce I


Vodní práce - začínáme s výcvikem - bezpečnost

 

V další části našeho seriálu se budeme zabývat výcvikem vodních prací a věcmi, které s ním souvisí. Začneme tím, co je nejdůležitější proto, aby výcvik vodních prací zůstal zábavou pro pejsky i psovody, tedy bezpečností.

 

Za patnáct let výcviku jsme neměli u vody vážnější problémy, přestože jsme cvičili i v extrémních podmínkách, v zimě, v silném proudu, ve vysokých vlnách i potmě. Na základě vlastních i cizích zkušeností jsme postupně vytvořili následující zásady a důsledně je dodržujeme. Bezpečnost při vodní záchraně je důležitým prvkem, na který se nevyplácí zapomínat.

 

Prevence torze žaludku

Nejdůležitější u vodních prací je prevence torze žaludku. Ve vodě působí jiné tlakové poměry než na souši, a proto je nebezpečí torze významně zvýšené už při běžném plavání, natož pak při skákání ze člunu a dalších pohybech. Proto platí zásada, že by pes neměl dostat nejméně šest hodin před výcvikem a ani během něho žádnou potravu, a to ani žádné pamlsky. Pokud má pes nedostatek energie, můžete mu dát tak dvě tři hodiny před výcvikem menší množství tuku (máslo, sádlo, jedlý olej...), protože i při malém objemu obsahuje hodně energie a rychle se spálí. Můžete přidat i trochu hroznového cukru. Množství je potřeba vyzkoušet, při překročení rozumné dávky je u psa, který není zvyklý na tuk, možný mírně projímavý účinek.

 

Výběr místa k výcviku

 

Vhodné místo k výcviku je, zejména zpočátku, velmi důležité. Místo k výcviku by mělo být dostatečně klidné, aby se pes i psovod mohli soustředit na kvalitní provedení cviku. Mělo by také poskytovat možnost odpočinku mezi cviky a bezpečné odložení psů.

Výcvik, zejména začátečníků, by měl probíhat v místě, kde je pozvolný přístup do vody - pejsci se méně unaví, a mohou tedy cvičit déle. Navíc prudký svah může unavit svaly na končetinách a pejska připravuje o radost z vody. Méně zkušení psi mají problém zejména s „hranou“ u břehu, tedy s přechodem břehu ve dno, který není pozvolný a dělá „schod“

 

Kvalita vody

Podstatná je také čistota vody - pokud voda obsahuje větší množství sinic, může způsobit kožní a zažívací problémy. Pes při výcviku spolyká celkem značné množství vody, takže je její kvalita důležitá. Bahno je také nežádoucí, i když jeho nebezpečnost není velká. Doporučuji ho co nejdříve vymýt ze srsti čistou vodou.

 

Slaná voda v moři má na kůži a srst pozitivní a léčivé účinky. Mám za sebou skoro dvacet týdnů výcviků na moři a zatím jediný problém měli psí začátečníci s pitím slané vody - jeden z projevů nervozity - a s následným průjmem. Naopak několika psům, kteří měli kožní neduhy, je moře vyléčilo, a většinou natrvalo. Sůl ze srsti obvykle ani nevymýváme a ani psi s hustou a dlouhou srstí (např. bobtail) nemají problém s výstavní kvalitou srsti.

 

 


Kristýna Červenková
Aktualizováno: 22.6.2009 16:02:37
Napsáno: 8.6.2009 08:53:42

Forum.

Vložit príspěvěk

17.8.2009

nika

Zdravím, potřebovala bych poradit s mým labradorem. Pokaždé pije vodu z moře a nevím, jak mu v tom zabránit. I když má plnou misku vody na pláži. Hraje si a honí se s dalšími psy a nepřijde mi vůbec nervozní. Následky jsou vždycky stejné, silný průjem - zbarvená voda a zvrací. Nějaká rada? Děkuji

29.10.2009

ahojyky

dobrý den já sice nejsem expert ale můžete vyskoušet toto vemte si 2 misky na vodu a do jedné dejte vodu normálnía do druhé dejte vodu solenou pokud váš pes vipije pokaždé vodu solenou tak naplnte znovu a znovu a miska se solí musí být pokaždé na stejném místě a poněkolikáté(8) dejte do obou misek dejte vodu normální apokud přichytíte vašeho pejska že pije vodu normální tak ho pochvalte doufám že to zabere

6.6.2011

Bára

Já jsem dobrá plavkyně.A mu 9měsíční pejsek mě předhoní.JE TO DOBRY PLAVEC.A když mu do vody hodím míček tak on proto udělá všechno aby ho měl zpátky.

10.6.2011

nikol

ahoj muj pes se boji vody a uz mu jsou 3 roky namoci si brycho a je konec co ted !!!

26.8.2012

misa

Zdravim,mam rhodenskeho ridgebacka a je Stary rok a pul. Min. Léto jsme chtěli vědět jakej je to plavcik jenže jak byl malinkej a chodil okolo bazénu tak tam jednou zahucel :( od Te doby vodu nesnasi.,boji se ji a němu zem ho naučit aby se nebál.vždycky když se priblizime k vodě někde v přírodě tak stáhne ocas,přestane úplné poslouchat a chce utéct. Ridgebackove jsou strašně tvrdohlavi a u nej se to vždycky ukáže když se priblizime k vodě. Jak ho máme naučit na vodu? Nechceme aby se bal protože s přítelem cestujeme a v lete k rybníkům nebo na dovcu k Mori ale kdyz se začne chovat jak se chová teď tak to ho vzit němu zem,jenže doma ho taky nechcem nechat. Děkuji za radu

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz