Všechno je moje


Píšu kvůli naší fence jack russel teriéra, které jsou 4 roky. Pořídil si ji přítel už za našeho vztahu, když bydlel u rodičů. Já osobně doma měla fenu rotvajlera, která nedávno zemřela, bylo jí skoro 13 let, nikdy s ní nebyly žádné problémy, ani s jorkšírkem mých rodičů. Nikdy jsem u nich nezažili agresivitu nebo vrčení. Ale u russelice jsou problémy v chování větší. Když byla malá a vrčela u misky, tak se jí smáli, a říkali, že si hlídá své jídlo. Pokud ležela na oblečení přítele nebo jiných členů rodiny, vrčela a klepala se, tak ji provokovali větami „já ti to vezmu“. Nyní bydlíme už u mě a s mou rodinou, jorkem, kočkami a je s námi i tato fenka. Pokaždé, když něco ukradne nebo se zaměří na nějaké oblečení, tak vrčí na nás i na ostatní zvířata, a to pouze projdou. Hlídá vše, co jí přijde „pod ruku“. V posledním roce začala být agresivní na ostatní psy. Je jí jedno, zda má pes 3 kg nebo 70 kg, jde po všech. Když jsme před rokem grilovali, tak byly ještě všechny 3 feny puštěné kolem nás, rotvík a jork úplně v pohodě a russelice chodila kolem stolu a na obě vrčela - hlídala si stůl. Až to skončilo tak, že když popáté zavrčela na velkou, tak jsem ji musela tahat rotvajlerce z tlamy – na první povel ji pustila, ale ona se otočila a šla po ní znovu. To už se naštvala i velká a musela jsem ji dát povel a i pomoct, aby ji pustila, naštěstí ji nekousla. Kdybychom je nechali, tak se opravdu porvou do krve. U jídla doma není, jídelna je o patro níž, ale pokud jím v pokoji, tak zase vrčí na kočky. Když neposlechne a třeba uteče, tak se pak vrátí a celá se klepe, protože ví, že něco provedla. Pokud je ohňostroj venku, tak se také klepe, i u těch věcí, co hlídá. Když se s přítelem třeba pošťuchujeme nebo z legrace poplácáváme, tak jednoho vždy brání. Minule bránila i jednoho kocoura, když ho šla má sestra pohladit, na druhou kočku vrčela, když se šla napít ze své vlastní misky. Postel a sedačku jsem jí už zakázala, ale moc se nezlepšila. Přijde mi, že není psychicky vyrovnaná, je stále ve stresu a nedokáže být v klidu. Pořád vše sleduje, kde se šustne kočka, na kterou si nezvykla, hned ji zahání. Je zvyklá jen na dvě, na třetí ne. Není schopna se soustředit pouze na pána. Snažila jsem se ji k něčemu vést, naučila se teď poslední dobou nějaké povely, ale s tou agresí si nevím rady. Mrzí mne to, jelikož jsem v 15 letech chodila na cvičák s rotvajlerkou a ta byla opravdu zlatá. Proto prosím o radu, aby byla víc v klidu jak ona, tak my. Kdyby byla potřeba osobní konzultace, tak přijedeme.

 

Odpověď:

U vaší fenky se zřejmě nadměrně rozvinula majetnická agrese. To se velmi špatně řeší, když žije v bytě, kde si kdykoli může najít jakoukoli věc, kterou si hlídá před kočkami nebo před vámi. Doporučuji proto alespoň v době, kdy jsou v domě hosté, nebo když se připravuje jídlo apod., fenečku oddělit od ostatních zvířat i od lidí nějakou přepážkou ve dveřích – aby byla v kontaktu, ale aby si nemohla nic hlídat a napadat ostatní. Na dálku takovéto chování psa řešit nejde, jakékoli rady bez okamžité kontroly jejich efektivity jsou nebezpečné. Bude lepší se sejít osobně a probrat, co má fenka ráda, co ji rozčílí, jaké povely zná a respektuje, kdo je pro ni autoritou atd. Pak by to chtělo důsledné cvičení a možná i nějaké léky, aby se tolik nerozčilovala. Jenže vzhledem k jejímu věku a k tomu, že doma je další pes a kočky, vůči kterým se vymezuje, nevidím nápravu jako příliš nadějnou a trvalou. Proto hlavní bude naučit se nebezpečným situacím předcházet a naučit ji pár povelů (formou hry, s pamlsky), kterými bude možné ji zvládnout i ve vypjatých situacích.


 

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 5.6.2014 22:17:07
Napsáno: 2.6.2014 16:24:15

Forum.

12.6.2014

mimi.p.

prosím ja nie som žiadny odborník, ale s pár psíkmi som sa už stretla a vôbec nechcem pani doktorke nejako škodiť...to vôbec nie je mojim úmyslom. nechcem nikomu protirečiť alebo sa hádať, ale tento psík je v strese, neistý a hlavne je to veľmi nešťatný psík. určite nie žiadne lieky a pamlsky a hry, do určitej miery niečo zmenia to áno, ale určite budete so mnou súhlasiť, keď poviem, že je lepšie riešiť príčinu ako dôsledky. ak pani pisateľka článku má záujem, môžem odporučiť niekoho, kto naozaj pomôže.ale samozrejme nechcem na tomto fóre odporúčať žiadne stránky, aby to nebolo brané ako poškodzovanie dobrého mena tejto stránky alebo kohokoľvek. moj e-mail: mimi3337@gmail.com

12.6.2014

Majka

Doporučuji se dívat na Nat Geo Wild každou neděli v 18.00 hod. Problémy se psy tam řeší velice dobrý znalec psích duší Ceaser Milan. Já už pořady s ním sleduji cca 2 roky a některé jeho rady jsem dobře využila u svých psích miláčků. Jen škoda, že u nás žádný takový znalec psích duší není. Většina chyb totiž tkví v chování a přístupu páníčků. Chce to jiný přístup a teprve pak napravovat psa.

13.6.2014

Ajka

Majka má pravdu,tento pořad je opravdu velice dobrý,také jsem hodně využila jeho metody a moc mi to pomohlo,mám též JRT fenu a díky pořadu,zvládáme soužití kočky v domáctnosti,potkana,a venku je pouze na volno.Díky Ceaserovi.

18.6.2014

Milena

Doporučuji pana Desenského!

19.6.2014

Jana

Také doporučuji pana Desenského, má i své web stránky, kde mnoho problémů se psy rozebírá a dává účinné rady,nabízí konzultace po telefonu, nebo i osobní setkání.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz