Vybíráme psa z útulku


 Kolem pejsků z útulků panuje mnoho mýtů, obav, pověstí a emocí. Ráda bych vám pomohla zbavit se částečně strachu z nevhodného výběru a eliminovat co nejvíce problémů s nevhodně vybraným pejskem.
 
Pro některé lidi je pes z útulku pouze lákavou příležitostí, jak zdarma nebo za pár set korun přijít k reprezentativně vypadajícímu zvířeti a tito lidé pak mezi sebou svádí dokonce boje o čistokrevné psy atraktivních a módních plemen, aniž by se sebeméně ohlíželi na vhodnost takového psa pro jejich potřeby. Tyto lidi asi těžko přesvědčím, aby nedali na vzhled a hleděli na povahu. Většina lidí však chápe výběr psa z útulku jako srdeční záležitost – snahu pomoci najít domov psímu kamarádovi, dát mu další šanci  S potěšením sleduji, že čím dál častější záležitostí i pro chovatele čistokrevných plemen  je doplnění smečky právě takovým pejskem a jsou na něj  a na jeho osud náležitě hrdí!
 
Často jsem se setkávám s předsudkem, že v útulku jsou pouze psi, kterých se jejich majitel zbavil právě pro nežádoucí potíže s jejich chováním nebo pro zdravotní problémy, ovšem pravdou zůstává, že v útulku se nachází daleko více psů, kteří měli smůlu na nezodpovědné majitele, kterým se pes omrzel a majitele, kterým se pes přestal hodit do života (změna v práci, stěhování, narození dítěte a obavy se soužití se psem nebo nedostatek času na zvíře, alergické potíže dítěte apod.) Hodně psů pochází také od majitelů, kteří zemřeli nebo zdravotně a finančně nebyli schopni dále se o psa postarat.

Ideální je, když je známa minulost psa, aby bylo možno mu vybrat takové majitele, se kterými utvoří harmonickou smečku, i v případě, že má nějaký handicap. Bohužel, většina dřívějších osudů  psích obyvatelů útulku zůstane navždy velkou hádankou. Přesto i tak lze leccos z jejich chování vysoudit. Čím více má pes v útulku příležitostí k venčení, tím více je šancí, že se o něm dozvíte od zkušeného ošetřovatele bližší podrobnosti.
 
Pro výběr psa je pro vás optimální útulek, který vás pustí dovnitř a můžete si nejen prohlédnout všechny svěřence, ale hlavně navázat s tím vaším prvotní kontakt. Tyto sympatie na první pohled hrají ve výběru vekou roli, vzájemná chemie prvního pohledu zafunguje někdy tak, že to doživotně v zájemcích o psa zůstane jako velice silný zážitek, o kterém rádi vyprávějí. Hodně majitelů útulkových psů se vám svěří, že ač si původně přišli pro konkrétního psa, při procházení útulku je uchvátil pes zcela jiný  Zevnějšek je opravdu věc ošidná a psí srdce a charakter u citlivých lidí bez předsudků naštěstí často hraje rozhodující slovo ve výběru.
 
Nevybírejte však pejska jen ze soucitu, pouhá lítost  není nejlepším rádcem pro volbu vašeho nového psího kamaráda. Samozřejmě, že vám bude psů líto, proto je výhodou, pokud psy můžete vidět všechny, kdy se vaše lítost rozptýlí na většinu psích čekatelů na domov a pak můžete začít racionálně přemýšlet a zaměřit výběr praktickým směrem.  
 
Vždy je nutno především zvážit vaše možnosti a schopnosti na jedné straně a nároky daného psa na straně druhé. Jestliže jste například slabší konstituce, máte problémy s ramenem, denně vám stačí 3 krátké procházky, nenechte se zlákat krásnýma  očima smutného malamuta, zapomeňte na romantickou touhu tančit s vlky či ochočit si Bílého Tesáka a zadívejte se do očí klidného středního voříška z kotce odnaproti. Pokud nejste celé dny doma, nechte si rovněž zajít chuť na toho smutného pejska, který tak teskně vyje, až srdce usedá a snaží se prohlodat kotcem ven, o němž vám ošetřovatel prozradí, že patrně trpí separační úzkostí a nevydrží být chvíli sám. Pokud jste majitelem kočky a trpíte-li obavou, jak se k ní pes bude chovat, neriskujte ani temperamentního loveckého psa, i když hodně psů velmi rychle pochopilo, že domácí kočka je tabu a ani řada loveckých psů s tím problém neměla, riziko snížíte, když si vyberete velmi klidného psa spíše flegmatického temperamentu, který nejeví potřebu pronásledovat zvěř.
 
Pokud v útulku nejsou kočky – a pokud se nejedná o útulek smíšený, kočky se pejskům většinou obloukem vyhýbají, nedá se ani ozkoušet, jak se budou snášet. Jsou psi, kteří mordují kočky bez rozdílu a setkala jsem se i s lovecké psy, kteří byli dokonce cvičeni na zakousnutí jakékoliv kočky a kteří velmi rychle pochopili, že kočky, žijící ve společné domácnosti, jsou tabu a bez problému přivykli na život s nimi doma a respektovali jejich kočičí nadřazenost, ač dál venku cizí kočky pronásledovali.
 
Seriózní a profesionální pracovníci útulku vám také pravdivě řeknou o všech okolnostech příchodu i pobytu psa u nich,  nevychvalují pouze klady psa, ve snaze se ho zbavit za každou cenu. Nedobrým znamením je také naprostá absence informací o psu ze strany ošetřovatele nebo majitele útulku a vydání psa každému, kdo o něj projeví zájem bez jakéhokoliv pohovoru s novým majitelem o podmínkách, do kterých má být pes umístěn a o představách a očekáváních  majitele od psa. 

Je třeba také vzít pejska na delší procházku, v klidu si s ním hrát, pozorovat jeho reakce na vás a uvědomit si, co by vám na něm nejvíce vadilo a čím si můžete navzájem působit radost. Pokud váháte, je možné se s dobrým útulkem domluvit i na pravidelném venčení vybraného pejska, abyste si na sebe zvykli a vy jste si adopci mohli v klidu rozmyslet. Spěchat se nevyplácí, vezměte vybraného pejska na procházku a dejte mu příležitost se projevit a navzájem si spolu vyzkoušet, jak vám to bude mezi vámi fungovat. Nesuďte temperament psa ihned po vyvedení z kotce, většina psů  podlehne radostnému třeštění a  snaží se rychle odtáhnout majitele na vodítku pryč, počkejte 20-30 minut a teprve pak si dělejte úsudek.

Je pochopitelné, že všechny klady i zápory pejska se v útulku nemohou demonstrovat,  nedá se s jistotou říci, jak bude dodržovat čistotu a jak se to naučí, když je v útulku v kotci a o jeho předchozím bydlišti není nic známo. Většinou jsem ale byla příjemně překvapena. jak rychle se čistotě v bytě naučili i pejskové, kteří byli celý život venku a přišli do bytu z kotců. Některý to pochopil okamžitě, někdo po pár dnech a někomu to trvalo týdny. 
 
Často se pes taky mění ve svých preferencích. Např. pes, který se v útulku tváří, že nesnáší muže, si pak za relativně krátkou dobu po osvojení na muže zvykne a nemá s nimi problém. Zde velmi záleží na tom, jaké charisma vyzařuje z osobnosti jejich nového majitele.
 
Velmi živé vzpomínky obvykle u týraných psů vyvolávají předměty, kterými je předchozí majitelé bili nebo které s předchozím majitelem spojují. Setkala jsem se s pejsky, kteří nenáviděli biče, smetáky, hole, berle a dokonce sluneční brýle, které psovi připomněly nenáviděného člověka, po jejich sundání byl pes okamžitě opět v pořádku  jako mávnutím kouzelného proutku atd. Někdy, když psy majitelé vyhodili z auta, ještě dlouho nahlížejí do podobných aut, reagují na podobný zvuk motoru a hledají původního majitele.
 
Většinou není potřeba se podobných reakcí obávat a postupně vyhasínají a mizí nebo se alespoň oslabují. Pokud není problém nenáviděný předmět odstranit z jejich dosahu, obvykle to majitel udělá, u předmětů, na které si pes musí zvykat, je dobré začínat s přivykáním až potom, co si pes utvoří vazbu na nového majitele a praktikovat toto zvykání postupně.
 
Po příchodu do nové domácnosti se psem je od počátku nutno zavést pravidla, která zvíře bude nuceno dodržovat.  Častou a závažnou chybou majitele je počáteční snaha si psa ochočit a naklonit pomocí toho, že mu povolíme vše, co mu na očích vidíme.
 
Zatímco my ho litujeme, představujeme si, co asi chudák v životě prožil špatného, dopřáváme mu vše, co mu na očích vidíme a s výchovou čekáme, až si u nás zvykne,  pes obhlíží situaci a při dostatku signálů, že on je tu ten nejdůležitější, se může pokusit převzít roli jedince číslo jedna. Pes se zorientuje během dvou dnů a dalších pár dnů či týdnů mu trvá, něž rozpozná a využije všechny možnosti zvýšení svého postavení ve smečce či rodině. Pejsek s vrozenou dominancí se o to pokusí dříve a může majiteli připravit nepříjemné překvapení změnou svého chování.

Citlivý nový majitel je někdy doslova ohromen, protože očekává něco na způsob lidsky pojaté nehynoucí vděčnosti až za hrob za vysvobození psa z útulku a psa vrací zklamán zpět do útulku.
 
Taktéž problémem bývá intenzivní soužití během několika dnů, kdy psa vezme majitel do postele, nepřetržitě se mu věnuje a po vypršení dovolené se pes teprve stěhuje do kotce. Pes se cítí zrazen a zmaten a může se začít projevovat škálou nežádoucích činností od vytí, až po likvidaci kotce či boudy v něm, ač se v útulku takto nikdy nechoval a samota mu nečinila problém. I takový pes se často vrací opět do útulku. Vrácený pes pak dostává negativní nálepku „Vrácen osvojitelem“ a minimalizuje se mu šance najít nového majitele. Majitel je zklamán, neuvědomuje si, jak on sám toto chování psa zapřičinil a často se jeho zklamání obrátí do zloby proti všem útulkovým psům a začne šířit mýtus o tom, že v útulku jsou všichni psi zkažení a problémoví a odrazovat další zájemce.
 
Naštěstí však můžete na procházkách potkat mnoho spokojených nových majitelů s útulkáčkem a sami se přesvědčit, kolik z nich tvoří sehranou a šťastnou dvojici se svým spokojeným pánem.
 
Vybírejte proto srdcem, ale také rozumem a když si svého pejska dovezete domů, buďte trpěliví, ale zároveň důslední.

 

Text Dana Bočková

www.utulky.estranky.cz


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 17.12.2007 13:47:55
Napsáno: 28.9.2007 20:25:21

Forum.

Vložit príspěvěk

10.2.2008

Denisa

Mám psa z útulku-Huskyho, při výběru u nás hrály jeho modré oči, zkušenost s chovem Husky a jeho navždy nemocná pacinka.. Při výchově jsme moc důslední nebyly (vždyť je z útulku :o))) ) ale základní povely zvládá.. Je to naše zlatíčko už 4,5 let. Každému kdo chce psa jen tak bez PP doporučuji útulek, zvláště ten náš v Brně (ten lepší ze dvou, kde vás pustí i ke kotcům)

10.2.2008

Markéta

No, mě je 11 a srašně bych si přála pejska...chtěli jsme KK(krátkosrstá kolie)ale táta to nesvolil..kvůli cenně..a nechce psa z útulku..prejže když psa tak od štěněte.Ale já chci budto KK nebo pejska uz útulku.Jak ho mám přesvědčit že ne všichni psi z útulku jsou zanedbané kousavé a agresivní bestie? byla jsem tam jednou se sousedy odvézt nalezeného pejska a okouzlil mě chlupatý voříšek...úplně jsem se do něho zamilovala...odpovězte prosím někdo

7.3.2008

Renata

Markéta:Vždyť v útulcích bývá spousta štěňátek,tak můžeš mít pejska z útulku!Hodně štěstí s novým pejskem:)

1.4.2008

Ivana

taky se připojuji k reakci Renaty - zkus si třeba zjistit jestli tam nejsou šťěňátka a pak taťkovi říct že v útulku mají šťěňátka :)

12.4.2008

Naja

Momentalne mam jiz tretiho psa z utulku. V utulku mesic nevylezl z kotce, az druhy mesic zacal mirne komunikovat, ale jen s zenskym pohlavim. Ja ho mam momentalne necely mesic. Me se neboji (i presto, ze uz dostal na zadek a z nekolik okriknuti), vita me, dobrovolne se venci, komunikuje v ramci moznosti. Pred mym pritelem se schovava a kazdy den se s nim znovu seznamuje. Pri venceni nekdy nechce jit dal nez dvacet metru od baraku, z toho prejde i silnici a jindy se zapre hned ve dverich. Muj pritel byl predem informovan o moznych problemech a nastesti je trpelivy i kdyz trosku nestastny kdyz po pokroku druhy den zjisti, ze je vsechno treba jako na zacatku. Takze souhlasim s tim, ze je dobre nove pany informovat, ale je treba si uvedomit i pripadnou neuplnost informaci. My mame problemu vic, nez bylo deklarovana (lekame se aut, porad zuzlame a hlavne jsme podezdrele dusevne mladsi nez telesne...:=(((), ale mame i klady. Tak treba skoro vzdy cura venku :=))). Apropo nemate nekdo nejaky dobry napad jak ho zvyknout na meho pritele a zbavit nekdy neadekvatniho strachu? Pes zatim komunikuje vyhradne se mnou a o velkych prazdninach potrebuji odcestovat bez psa cca na ctrnact dni... Kdyby vas neco napadlo pisnite na Naja_adamova@seznam.cz

31.5.2008

Ivana

Najo, jedinou radu Ti mohu dát, ať tvůj přítel vydrží a se psem komunikuje. Ať ho zkusí brát do náruče, třeba ho i uplácet nějakými hodně dobrými pamlsky. Pes pravděpodobně prodělal nějaké trauma spojené s mužským pohlavím. Bude to hodně těžké. Musíte vytrvat. Přeji hodně štěstí

16.11.2008

Kristýna

ahoj markéto taky jsem to prožila tak asi jako ty hrozně jsem si přála malího labradorka prosila jsem o něj asi 4 roky nž jsme se přestěhovali do lukavice hned první vánoce rozbalila jsem všechny dárky ale pejsek nikde tak jsem prohledávala celej stromeček ale tatka našel dopis a já jsem četla čekam na tebe v sušárně u mošíka a pak jsem teda běžela do sušárny ale pejsek nikde apak jsem šla do koteny a tam krásný bílí pejsek byla jsem tak štastná dokud mi to nevirostlo jako tele

27.2.2009

Jana

Právě dnes slavíme 3. společný měsíc s naším "vrahounkem" :-). Chrní si tady na zemi vedle našeho PC a netváří se, že by mu něco chybělo ;-).

9.3.2009

štěnisko

Ahoj. Já jsem si z útulku přivedla domů 9timěsíční fenku belgického ovčáka malinoise. Už po prvním příchodu do nového domova zvládala základní povely. Byla výbušná už ve výběhu v útulku, jenže já si jí zamilovala a prostě sem si jí musela vzít:)Taky byla dost dominantní což k tomuto plemeni patří. Vyjížděla na ostatní psy. Mimo to jsem s ní byla spokojená.:) Takže psa z útulku doporučuju, vybírejte pečlivě a hlavně si zjistěte o jeho minulosti vše co vědí aby ste mohly tak nějak vědět co od něho můžete očekávat v určitých situacích:)

3.6.2009

Iva

Ahoj.Vzala jsem si krásného,žíhaného kříženečka (nejspíš staford s ovčákem,sama nevím) z útulku,jenže je strašně divoký,předtím běhal dlouhou dobu na ulici,má rok a nějak si s ním nevím rady,chci se zeptat jestli jde dát toho pejska k někomu do střediska aby mi ho vycvičil ?

31.7.2009

venda

prosim vas ja mam psa kokršpaněla a chtěla bych ještště štěnatko zlateho retrivra mimu kokrspanelovi je 21 a nevim jestli by mi toho zlateho retrivra muj pejsek nepokousal prosim napiste

4.12.2009

Lidush

@venda Asi bych zvolila fenečku a nejdřív bych zkusila seznamování ve známém prostředí. Ne venku, kde má pejsek tendenci hlídat páníčka. Pejska mít vedle sebe a štěňátko třeba na klíne, nechat ho si přičichat. Já mám pejska z útulku, který nemá rád ostatní pejsky a venku je hodně sebejistý. Jsou mu 4roky a 9 měsíců byl v útulku. Je to zlatíčko, taky jsem se bála, když jsem ho seznamovala s jorkšírkou mojí skoro tchýně. Seznamování doma bylo naprosto v pohodě, nejdrív byl hodně zvědavej a pořád za ní běhal, když na něj štěkla tak hned uskočil. Teď si na sebe zvikli a došlo to tak, že toho malýho prcka nechává najíst ze svojí misky a čeká až dojí. Pěkně toho využívá. Venčí se spolu a je to v poho. Prostě jsme je seznámili doma, v prostředí, kde velí páníček a naprosto v klidu :)

8.3.2010

Kamila

Krystýna: to tak bývá, že si pořídíš pejska, malé štěňátko a vyroste ti z něj kůň :-).Teda, když si ho pořídíš bez PP. Měli jsme výmarského ohaře Bena, a taky to bylo miniaturní štěně. Z Bena nakonec vyrostl krásný výmarák, jenže s troškou centimetrů navíc:-) no, vlastně jich tak málo nebylo... Přeju hodně štěstí s vašimi pejsky!

7.5.2010

Milan

Ahoj Vsem, take jsem vzal psa z utulku. Je to dobrman chtel jsem si ho vzit v ,protoze podle me zivot v utulku neni uplne nej.J emoc peknej a na dospelaky hodnej poslechne celkem na slovo... no sice je hrozne hubenej teda az moc hubenej,ale to se dozene. mam obrovskou zahradu a tak jsem si manzelkou rikal ze tam bude spokojenej..no jak je videt moc se mu tam libi... hraje si beha,ale problem je ted po dvou dnech kdy jsme byly vsichni venku a muj syn 1,5 roku kolem neho prosel a ani se ho nedotkl ani zadny zvuk no proste nic.. ten dobrman chytil meho syna za kapucu bundy a zacal ho vlacet a tahat po zemi nez jsem zakrocil ...a ani jsem moc nemusel proste jsem zarval fuj a on ho pustil. Problem je v tom ze prijela sestra a udelel to same na jeji deti... ten pes proste nema rad deti.... Ma nekdo prosim nejakou radu???? Nechci ho hned zavrhovat,ale deti jsou deti.. dekuji

3.6.2010

Yves

Milan: Zdravím, příbuzní měli ovčáka, a ten také tahal děti za kapucu po domě i po zahradě... nejdříve byli zděšeni jako vy, ale zjistili, že pes jim nechce ublížit ba naopak - projevil se jeho záchranářský talent a děti neustále "zachraňoval" tím, že je tahal. Na druhou stranu, pokud váš dobrman projevuje známky agrese, asi to nebude záchranářský pud jako v našem případě..

28.6.2010

Bíba

Zdravím všechny, nášeho hafíka dal do útulku bývalý majitel/ka proto, že zjistil že je hluchý, tak se ho prostě zbavili. Pak si ho vzala z útulku paní, která prý předčasně zemřela, takže se do útulku vrátil. Když sme si ho vzali bylo mu 5 let (z toho 4 roky byl v útulku). Byla to pro mě láska na první pohled :-) i když je hluchý naučil se reagovat na povely rukama. Teď už je mu 9 let a je to náš miláček. před rokem a půl sme si vzali fenku která taky měla jít do útulku. Bývalý majitel měl 2 fenky (tu kterou sme si vzali a ještě její matku) důvod proč jí chtěl dát pryč - prý spolu utíkali (důvod jako stehno...) ty dva ted spolu spí v jednom pelíšku a neudělají bez sebe ani krok :-) a cca měsíc máme doma štěndo. Majitelka jí darovala kvůli alergii syna (a přitom mají ještě jorkšíra). takže máme 3 hafany a až na občasné lotroviny jsou naše zlatíčka :-)

10.9.2010

Hana janošková

Dobrý den, ráda bych vlastnila pejska, nejlépe jorkšírka. Mám veljý vztah k pesků

10.3.2011

Ada M.

Ahoj vzala jsem si psa z utulku je to krizenej ovcak.Mam ho rada ale pri prochazce moc taha ze ho sotva udrzim.Co mam udelat aby netahal?????

21.4.2011

tereza

Ado M:Pejsci z útulku nikdo nebral na procházky a nikdo nevenčil.Ted si chce užít volnosti!!To je zaprvé a za druhé-všichni velcí psi hodně tahají,my máme zkušenosti s naší Bonnienkou :-).Ale jestli nechcete,aby tolik tahal,pouštějte ho někdy bez vodítka na procházkách!!Ale pozor,jen tam,kde nejezdí auta,nejsou lidi a je tam bezpečno.Např.v lese,na poli...atd.Asi máte bujného pejska,ale to je jedině dobře!!Protože totiž velmi psů z útulku jsou neaktivní,agresivní a líní.Máte veliké štěstíčko,že jste našla tak úžasného pejsánka.Tak to bylo vše ohledně mé rady.A ještě chci dodat,že jste velmi laskavá,že jste si vybrala takového chudáčka z útulku.Však on se vám odvděčí a bude vaším oddaným a věrným přítelema díky vám brzy zapomene na jeho starý domov :-)

20.10.2011

janasimkova99

Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli jde vycvyčit dvou roční fenku jezevčíka.Děkuji.

30.11.2011

lucie

Ahojky. Vzali jsme si rocni fenku akita inu/staford z utulku. je uzasna ale mame s ni cim dal vice problemu. Kydz odejdeme z domu byt jen na hodinu tak vsechno rozkouse, skocila nam na okno a strhla zaclony a zavesy, vsechno kouse a hlavne cura a kadi po celem pokoji. Kdyz prijdeme domu tak se jen skrci a ceka co bude. Byla v utulku 6 mesicu a musela predtim asi zazit neco oskliveho kdyz se nas takhle boji. Myslim si ze je nervozni ze zustala sama. Mam ji doma 2 mesice a nikdy jsem na ni nevztahla ruku, vzdy jen rikam 'co to je'? a ona se prikrci ucurne si a ceka co bude dal. Vubec nevim jak se k ni mam chovat,muze mi nekdo poradit?

19.12.2011

Kristýna

Ahoj, zkus se podívat sem Odkaz - konkrétně do článků a galerie. Mě Ivo Eichler hodně pomohl s bázlivou fenečkou z útulku. Ale hodně práce je samozřejmě na Tobě a pejskovi. My sjem dobourávali strach ze psů, autobusů, chlapů a dalšího.. Z té největší části je výchova ovšem na majiteli.

7.4.2012

Verunka 12

Náš první pes nebyl přímo z útulku ale z ulice jeho majitel byl kamijoňák a kdoví proč skočil pod vlak.Byl to nezapomenutelný pejsek a měl tolik elánu že by jsme ho mohli prodávat v kilových baleních.A tak už máme vyhlídlou nádhernou holčičku z útulku.A moc se na ni těšíme.psi z útulků doporučuju :).

7.4.2012

marika

janasimkova99:jistě že jde ale mnohem obtížněji než štěňátko .

21.8.2012

lassie

Já mám fenku z útulku.Je boží! :D

7.9.2012

dominika

nas pes stale ked vydi psa tak za nim uteka ale ked je to velky pes tak najradsej by sa skryl.

25.11.2012

Týna

Markéta: také sem to měla takhle, ale já o psa usilovala 14 let na každém přání k Vánocům byl pes zmíněný. Ke svému nynějšímu, asi rok a půl starému pinčíkovi Zuzance jsem se dostala po tom co jí někdo v krabici vyhodil v lese. Já osobně občas chodím do útulků jen tak rozveselit pejsky a štěňátka tam mají.

25.3.2013

Pes z útulku

Ahoj, mám svoji fenečku ze zlínského útulku na Vršavě. Je tomu již čtyři roky a dala bych za ni ruku do ohně. Je hodná, milá, vděčná, ale také vychovaná. I se starším pejskem se špatnými zkušenostmi to s dávkou trpělivosti a laskavosti jde. Vybrala jsem si ji jen na základě vzájemných sympatií a nikdy bych neměnila. V případě pořizování dalšího pejska, půjdu zase do útulku. Člověk tak získá věrného a naprosto oddaného psího kamaráda.

26.3.2013

Klára

Ahoj všichni, osvojila jsem si fenku kavalíra (Kavalír King Charles Španěl) je úžasná, hodná, přítulná, ale máme jednu chybičku. Bydlíme s přítelem v cihlovém domě ve středu města který obývají většinou důchodci, Ladynka strašně štěká když s ní jdeme ven, teší se ale musí se to trochu zkrotit. nevíte někdo jak? Další věc máme ji 4 dny ... v útulku nám řekli že jí jsou 3-4 roky, a dnes když jsme tam byli na kontrole nám řekli že jí je mezi 6-8 lety. Jak zjistíme přesný věk?

12.4.2013

krimas

Já bych si taky chtěla pořídit psa. Už mám přepočítané kolik to všechno bude stát, jakou rasu chcu. Seznámit náše ,,domácí ZOO" se psem asi nebude tak těžké ale bojím se reakce mamky a taťky chtěla bych ho dát mamce k narozeninám. Asi se budeme stěhovat a v tom případě by mamka chtěla nějakého většího psa. Mě by se třeba líbil vlčák.... Ale opravdu se bojím, že ho mamka vrátí zpátky do útulku... Musím nad tím ještě dost popřemýšlet, ale myslím si, že na to že mi je 13 se o zvířata starat umím a věnovat jim dostatek času budu určitě, protože mi zvířata rozumí víc než lidi a mamka by mohla pochopit, že se o psa postarat umím. Navíc mám s tím nějaké zkušenosti, protože strejda má psa a navíc výcvik kočky (jako sedniu,lehni atd.) je úplně stejný jako u psa, ale pes se učí rychleji a jestli sem naši kočku naučila tyhle povely a dokonce i babiččinu tvrdohlavou kočku co lidi moc nemuí(kromě mě :D) tak to dokážu naučit i psa. Co by jste dělali vy, kdyby vám dcera koupila na narozeniny psa jako i s potřebama a žrádlem???

3.11.2014

Miroslav

Dobry den Vzal jsem si z utulku 2 letou pitbullku, byl jsem s ni cely vikend a po vikendu jsem musel do prace na ranni smenu, jakmile jsem odesel byl klid, a jak jsem prisel po hodine domu na skok tak bylo vse vyhazene vsude sam bordel vybrany odpadkovy kos, vsude otevrene skrine a dvere...co s tim nebude problem ji to odnaucit, zaviram ji jak jdu pryc do koupelny a vzdy zamknu, dam ji tam pelech zradlo a vodu...dneska je to prvni den tak doufam ze to nejak spolu prezijeme, a jeste jedna vec kdyz vidi psa chce jit za nim a zacne tahat a kdyz ji nepustim naznaci jako by me chtela kousnout nevm co to znamena...zkousim ji to odnaucit reaguje tak na vsechny psy...ale u nekterych proste je v klidu kamaradka jak by se znala s nema roky...moc dekuji nerad bych ji vracel do utulku zpatky...zakladni povely umi na vybornou

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz