Výcvik psa - povely Štěkej, Aport a zdolávání překážek-kladina


V tomto textu se zaměříme na povely Štěkej a Aport a nácvik chůze po kladině, což z pohledu běžného pejskaře jsou možná trochu luxusní a nepotřebné záležitosti, nad kterými snadno  mávne rukou, ale pokusím se vás přesvědčit, že tomu tak není a všechny tři dovednosti mohou být velmi užitečné jak vám, tak pejskovi. Pokud chcete někde se svým psem vzbudit hrůzu a dát najevo druhému člověkovi, kterého se obáváte, že pes je nebezpečnější než vypadá, a je tedy nutno s ním počítat, prosté zaštěkání vykoná své, ať už jste přesvědčeni, že se k vám právě vloupává zloděj nebo se k vám blíží někdo na procházce, kdo nevzbuzuje pranic vaši důvěru. Aport ocení páníčci, kteří se nechtějí marně honit za psem, aby jim vrátil jejich míček nebo klacek, což je vysilující natolik, že na samotné vrhání nezbude psovodovi tolik energie. Mazanější pejsci to pochopili a cpou pánovi aport do ruky samovolně. Při překonávání překážek a chůzi po kladině pejsek získává potřebnou stabilitu, cvičení je pro něj většinou velmi zábavné a roste jeho sebedůvěra.

Štěkej

Povel "Štěkej" se musí začít cvičit již u štěňátek, vždycky, když začne z jakéhokoliv důvodu štěkat, zdvihneme prst, nakloníme se nad pejska a pobízíme ho povelem: "Štěkej", dokud štěká. Zjistěte, na co nejčastěji štěká, to mu ukazujte a opět se zdviženým prstem velte, aby štěkal.

Pokud se nacvičuje tento povel se skupinou psů, kde to někteří již mají zafixované, stane se, že se rozštěkají druzí a ten, co se to učí, se přidá. Cvičí se v řadě vedle sebe, kdy opět štěkají všichni psi.

Je také důležité, aby malé štěňátko nikdo nehuboval, když začne štěkat a nechtěl, aby honem zmlklo. Naučit štěkat na povel dospělého psa bývá někdy velmi nesnadné.

 

Aport

I s tímto povelem je nejlépe začít hned u štěňátek. Při hře upoutáváme zájem štěňátka o předmět, aby jej vzalo do tlamičky. Pak se s ním hrou s předmětem lehce přetahujeme. Nakonec necháme pejska "vyhrát", aby si s předmětem mohl hrát. Zjistí, že sám si tak nevyhraje a předmět přinese k nám, protože to je větší zábava.

Psovod dává pejskovi povel "Pusť!" a bere pejskovi předmět. Pak jej hodí na malou vzdálenost asi 2 až 3 metry a vyzve pejska povelem "Aport", aby předmět přinesl. Pokud se pes za předmětem nerozeběhne, jde psovod k předmětu a snaží se psa vyprovokovat k tomu, aby předmět vzal do tlamičky. Pak si s ním opět s předmětem hraje až k povelu "Pusť!".

Pokud pes jeví tendence s aportem odbíhat, rozhodně ho nehoníme, protože tato činnost by mu přišla nepochybně zábavnější než samotné aportování. Cvičíme pejska na stopovačce. Hodíme aport, zavelíme a pejska, který uchopil aport, ale nechce ho přinášet, si přitáhneme k sobě. Pak povelem "Pusť!" odebereme aport a psa pochválíme.

Povel "Pusť je vhodné nacvičovat ještě před aportem, jakmile ho pes umí, odhodíme předmět na malou vzdálenost - asi dva metry a rozběhneme se směrem k předmětu. Jakmile pes aport uchopí, odbíháme jinam, pes nás pravděpodobně bude následovat. Když nás doběhne, otočíme se čelem k němu a poručíme "Pusť!"

Většina psů jsou dobří aportéři a není problém je aportování naučit. Pokud pejsek nemá o aportování zájem, je dobré předmět umístit na tenký provázek, ukázat pejskovi, odhodit a pokud k němu neběží, začít pomocí provázku předmětem pohybovat. Na pohyb většina psů reaguje. Je možné si taky přivázat se štěnětem na provázek smetáček nebo táhnout za sebou jemně větvenou, hustou větvičku např. břízy, aby se ve psovi probudil lovecký pud. Pozor, abychom psa neuhodili předmětem, aby se pak aportu nebál!

Pokud pes po uchopení předmět opět pustí, zase pohyb předmětem pomocí provázku ho znovu upoutá a když provázek přitahujeme, nakonec se s předmětem dostane před psovoda a pak uchopíme předmět a dáváme povel "Pusť!".Za každé dobré provedení pejska vychválíme a dáme také odměny. Pokud cvik dobře zvládneme, pejsek si pak sám říká o házení aportku.

Překážky

Chůze po překážkách a jejich překonávání je jednou z disciplin zkoušek poslušnosti. Ač by se laikovi mohlo zdát toto cvičení na první pohled trochu zbytečné, je velmi užitečné - nejen pro trénování motoriky pejska - na překážkách se pes naučí se sebejistě pohybovat v nezvyklém terénu, ale i pro spolupráci pán pes má toto cvičení velmi dobré výsledky. Pes se naučí na pána spoléhat, posílí to jeho vazbu k pánovi a zároveň je to blahodárné i pro jeho sebevědomí. V neposlední řadě je taky fakt, že když se pejsci naučí překonávat překážky, toto cvičení je většinou velmi baví.

Při nácviku začněte kladinou. Kladinu je vhodné učit co nejdříve. Zavelte povel vpřed a ukažte směrem, kam se pes má vydat. Od počátku je nutné si neustále uvědomovat, že pes nesmí z kladiny spadnout a nenecháme ho ani kdekoliv seskakovat. Vždy ho navádíme na kladinu přímým směrem, nenecháváme ho ani naskakovat z boku.

Vodítko mějte prověšené, psa nenechte zpomalovat, ani předbíhat, měl by kráčet vedle vás. Tomu je potřeba i u vás přizpůsobit chůzi a zrychlit při sbíhání a nabíhání psa na šikmé plochy na začátku a na konci kladiny.

Pokud se pes na kladině zastaví a nechce jít dál, nedovolte mu nikdy seskočit. Pokud se pes zarazí před náběhovým prknem, případně v části vedoucí vzhůru, snaží se seskočit nebo se prkno obejít, nepoužívejte sílu, ale pokuste se jej nalákat na pamlsek nebo míček v ruce. Pokud zareaguje, nechejte ho vyběhnout nahoru, pak ho zastavte a pochvalte.

Je důležité psa dovést až do konce, nejkrajnější možnost je ho vzít do náruče a sundat, ale nenecháme ho seskočit.

 

 Text Dana Bočková

www.utulky.estranky.cz

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 17.12.2007 13:48:53
Napsáno: 12.10.2007 11:09:13

Forum.

Vložit príspěvěk

27.1.2008

-milovnice-psů-

Dobrý de,mohu se zeptat jak byh měla cvičit mého pejska je to Pražskýkrysařík a jsou mu 4roky nějkterý překážky zvládá ale některých se bojí prosím poradte odepište mi na email -milovnice-pejsku-@seznam.cz mockrát děkuji

6.3.2008

Irena

Mám problém z mojí dvouletou fenou velkého knírače. Chodíme na cvičák trénujeme obrany, ale nevím jak jí mám odnaučit překusování aportu. Aport nosí hezky a jak si sedne a má být v klidu aport přehazuje v tlamě a překusuje. Radu mě prosím posílejte na email iris.smidova@seznam.cz

2.4.2008

miki

mohu se zeptst jak mám mého psa mikiho je to plemeno byšonka ale jak ho mám naučit poslušnosti a aby se nebál koní?

4.4.2008

Ivana

Dobrý den Miki, svého psa naučíte poslušnosti tak jako každého jiného psa. Ke koním je třeba jej pomalu zvykat, je to přece jen malé plemeno a koně jsou pro něj moc velcí :) S pozdravem

1.7.2008

janokr

dobrý den potřebuju radu jak mám naučit mojí fenku rhodéského ridgebacka štěkat. její 14 měsíců a vůbec neštěká občas štěká na lidi a na psi ,ale já vim že se pes nesmí učit štěkat na ostatní psi. poradte mi prosím jiný způsob učení štěkání na povel. odpověd prosím zašlete na tento mail: janokr@seznam.cz

14.11.2008

šomin

dobry den chtel bych se zeptat ..da se bigl dobre a snadno vycvicit zakl.poslusnosti???nebo spise potrebuje vice casu a neni tak chytry?doporucte nejakeho pekneho pejska jak k zaklad.vycviku tak do rodiny..prosím odpovezte ...

16.11.2008

Kristýna

můj pes se hrozně bojí všech prekažek co znam prosím poradtemi.

2.1.2009

Martýna

Mám spíš opačný problém-jak psa donutit aby neštěkal.Doma je tichý,ale jakmile vyjdeme ven,je k neutišení.A hlavně-štěká jen když jde ven víc členů rodiny.

11.1.2009

rebeka

dobrý den Šimone. Bígl je moc hodný pes, ale je to lovecké plemeno trochu tvrdohlavé. Výcvik s ním je trochu složitější, ale Vaší důsledností a trpělivostí by jste ho samozřejmně vycvičil, podle mě dá každý pes dost práce vycvičit. Nekoupíte psa, který je nějak chytrý a bude posloucha na poveli bez výcviku a hlavně bez vaší práce. A je to práce velká to mě věřte. Záleží jenom na Vás jakého chcete psa, doporučit plemeno je moc těžké,já jsem měla kokřici výcvik taky byl těžší, ale na konec to co jsme potřebovali ke společnému životu jsme jí naučili. Teď mám velkou kníračku a to znamenolo výcvik poslušnosti, obrany a stopa a taky to snad zvládáme. Záleží co a kdo s tím pejskem chce dělat. Pro rodinu s dětmi bych jenom snad doporučila malého a nebo středního psa,ale to je zase na lidech co si troufnou. U velkého plemene je větší zodpovědnost a samozřejmně větší práce. Vyberte si pejska podle Vašeho srdíčka bude s Vámi dlouhou dobu.Přeji dobré rozhodnutí

11.1.2009

rebeka

Kristýno Váš pejsek se asi zklamal a teď se bojí. Musíte ho podplatit něčím hrozně dobrým a na některých překážkách ho držet a nebo přeskakovat s ním a držet mu u tlamy něco dobrého. Bude to těžká a dlouhá práce. Asi s pejském chcete dělat nějaký sport a tak hodně úspěchů.

21.2.2009

kristýna

díky za odpověd ale to už sem taky skoušela i na ogrilované stehno nikdy ho tam nedostanu

14.6.2009

lucinnecka

ahoj mám problém, můj pes Fido mě doma na dvorku docela nosí nosit aport a chce si hrád, ale když vyjdeme ven před barák, tak ho aport bud nezajímá, nebo mi s ním uteče. co mám dělat aby mě poslechl, protože si ze mne pořád dělá srandu a neposlouchá. děkuji

13.7.2009

Veronika

Dobry den, chci se zeptat, zda se 4mesicni stene krizence NO a labradora da odnaucit kousani do rukou a ozuzlavani voditka i aportu. Kdo mi dokazete poradit piste prosim na email Vhumpolikova@seznam.cz

21.7.2009

Rya

Dobrý den,přivezli jsme si domů 8 měsíční border kolii.Ale vůbec neštěká,jen občas když si hraje s jinými psy.Lze jí to naučit?Děkuji.

2.11.2009

kakous

Ahojky tak jsme byli s našim pejskem ve městě a tam zdolal všechny překážky.děkuji za radu od Rebeky

25.11.2009

misa96

DOMINIKA: No buď si ji koupíš nebo si vemeš třeba dva kyblíky a nějáký "klacek" nebo laťku a přes to skákejte ... a jakého máš/máte psa ? :)

19.12.2009

magdalena1

Dobrý den. Já mám štěně pappilona ale nevím jak ji naučit různé povely. Například:lehni,tancuj atd.

20.1.2010

domca

dobry den ,chci poradit ,mám šestiletou fenku křížence,a chci si pořídit ještě pejska čistokrevného rok a pul jinak skončí v útulku,naše fenečka ho k sobě nechce pustit pořád naněho startuje a děsně štěká až má pěnu u pusy. poradte díky Domča...email : Domka.bartonova@seznam.cz

27.7.2010

Jarda

Dobrý den mám problém s aportováním. Aportuje vcelku dobře ale jden na dvorku, když aport hodím do rybníka, akočí, přinese ale jen na břeh, tam ho zanechá co s tím? a ještě jeden problém jak jsem řekl na dvorku přinese ale když jdem na louku a hodím aport ani se nehne :( nevím jak ho mám přimět aby šel pro aportek

2.10.2010

petr

ahoj Petr mam 4 mesicniho n.o.a leve ucho mu stale nestoji srovna se mu to?

16.2.2011

Alex

Dobrý den, mám 15 měsíční border kolii.Je chytej, hravej a učenlivej- doma.Jakmile jsme venku, ignoruje mne a utíká, a taky je agresivní na psi. Jak ho to odnaučit?

22.4.2011

tereza

Alex:umí povel "ke mně"??Jestli ne,tak byste ho to měl naučit,abyste si pejska mohl venku přivolat.Ale taky to může být tím,je takový pořád?Nebo jen touhle dobou?Jestli se toto stává jen touto dobou a nikdy dřív takové problémy nebyly,tak je možné,že váš pejsek běhá za fenkama.To je u psů velmi časté.Toulají se a někdy jsou dokonce agresivní.Prostě řečeno-jdou hledat "nevěstu".Tak přeji hodně štěstí :-)

12.6.2011

matlafous

Dobrý den,jak naučit psa štěkej,když sme ve "stádiu" kňourání?prostě řeknu štěkej a on začne kňourat a vydavat ruzne zvuky,i za toto dávám pamlsky...jak pokračovat dál?děkuji

20.6.2011

Terka

Dobrý den chci vycvičit svou dvouroční fenu jorkširka zatím zvláda překážky velmi dobře ale co mám dělat když na překážu skočí příliž brzo v mém případě se přetrhne provaz ale co když si na jiných překážkách(ze dřeva, ...) ublíží a jak ji mám naučit ,aby trasu (ZATÍM překážky) zvládala bez vidítka?????? moooooooooooc prosím o odpověď na obě otázky děkuji na pište mi prosím na e-mail terik.poloch@seznam.cz nebo zde děkuji Děkuj

20.6.2011

Terka

Pardon omlouvám se za pravopisnou chybu OPRAVENO: BEZ VODÍTKA???

3.7.2011

Štěně nebo dospělí

nechápu že se pes nemůže cvičit štěkot když je už velký když to je úplně normální že se to naučí třeba později

1.10.2011

Jessica

Dobrý den mám psa bílého švícarského ovčáka má 5 let a potřebovala bych radu,jak bych ji měla naučit na povely: tanči a štěkej když tak odepište na email:verys002seznam.cz děkuji.

27.7.2012

???

Mam bolonskiho psika co ho jste muzu naucit a jak?

29.7.2012

sára

ahojky ja mam fenku huskyho, je moc hodna ale moc mně napsloucha v tom co jí řeknu jako třeba,aport niko a neposlechne, tak vas prosím žadam oradu co sní mam dělat???

29.7.2012

vanessa

Ahoj mam fenku andy křiženou s jack ruslem a německym ovčakem, je ji teprve 3apůl roku ale nevim jak ji mam naučit abi mně poslechla na slovo skusla sem ji dat na cvičiště ale tam to nešlo tak vás žadam oradu co sni

29.7.2012

kevin

MAM ROČNI ŠTĚNĚ MAXIKA NATO ŽE MU SOU TAK MALO TAK POLOUCHA NA JEDINE SLOVO,ALE MOC MNĚ TRAPI ŽE TETKY 2.8.2012 PUJDEME NA CVIČIŠTĚ ALE ON NIC NEUMI CO SNÍM

25.9.2012

petr

MAM ROČNÍ FENKU A POSLOUCHÁ VELICE DOBŘE :)ALE JEDÍNÉ CO NEUMĚLA BYL POVEL ŠŤEKEJ, ALE DÍKY TOMUTA SKVĚLÉMU VEBU TO UŽ UMÍ TAK MOC DĚKUJI AUTOROVI:D :)

15.10.2012

Lenka

Mám skoro stejný problém když jdu se svým pejskem na procházku štěká a štěká a štěká jak ho mám utišit,aby neštěkal protože lidé co jdou kolem mě si myslí že jsem blbá poradte mi prosím na tento email: vlocka321@seznam.cz předem vám moc děkuji

20.10.2012

Dáša

A tak já se zeptám jde to naučit psa když ku je 6.let??

20.10.2012

Dady

A tak já se zeptám jde to naučit psa když ku je 6.let?? A co to je klikrt??

15.11.2012

dada

ahojte všetci ak chcete vedet nieco o tom ako vycvicit psa piste na dada@gmail.com

15.11.2012

dada

opravujem sa dada12333@gmail.com

14.1.2013

Eliška

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat mám 9ti měsíčního vlkošedého vlčákA FENKU ...ale mám s ní takový problém když chodí lidé kolem plotu tak na ně pořád řvě ,když tu projede auto tak po nich vyjíždí a je na lidi agresivní dokonce už jednou člověka kousla mohu se zeptat jak jí převychovat aby nevyjížděla po autech a aby lidi vůbec nevnímala ?

29.1.2013

Anička

Dobrý Den. chtela bych se zeptat jestli se snadno naučí šťěňátko zlatého retrívra dobře aportovat :) Štěňátko budu mít v květnu a tak jestli to pujde lehce učit :) Děkuji za odpověd

18.3.2013

lili

dobrý den chtěla bych se zeptat moje kamaradka taha psa za uši když jí neposlechne normalně si třeba sedne an houpačku uči tržy a jedo dolu a nehoru je to nermalní ?? taha taky někdo psa za uší ?? prosím pište dost mě to zajíma :)

23.5.2013

hana

Dobrý den , chci se zeptat ohledně výcviku psa . Mému NO je už lehce přes rok , začala jsem ho cvičit asi skoro když mu byl ten rok ( sedni a lehni uměl už od 2 mesíčního štěňátka ). Je velice poslušní a hodně se snaží ... Ale nevím jak ho mám naučit povely : štěkej , aport , a na volno a pár tech dalších ... prosím o co nejstručnější radu . Moc děkuji .

8.4.2014

Lucka

Dobrá den, mám fenku Ketynku, je to kříženec Bišonka a Pudla. Chtěla bych ji naučit aport, ale ona nemá o nic zájem. Mávám jí před očima klackem, hračkou a čímkoliv, ale ona- nic. Když jíhodím klacek, jen někdy za ním běží. Jak jí mám vysvětlit, aby ho zvedla do tlamy? Ona do ní nic nevezme pokud to není jídlo... :((

8.4.2014

Lucka

Jestě dodávám - Ketynce jsou 3 roky...

15.6.2014

MARTAN

dobrý den koupil jsem si 8 měsičnou fenku border kolii red merle je chytra posloucha povely ke mě, sedni , lehni ale chci se zeptat když ji hodim aport tak veme ten balonek a už mi ho nedonese ale umělato baječne ale ted ji to nejde nevite proč

23.6.2014

Tereza

moc ti asi moje rada nepomuže, ale mohlo ji to treba omrzet nebo je nemocna zkuzte zajit za veterinarem

26.2.2015

veruunka

Dobrý den, chtěla bych poradit. Mám 8 měsíční fenku výmarského ohaře a potřebovala bych ji správně naučit aport. Aport mi přinese, ale nechce si sednout. Když už si sedne, tak aport pustí. Nevím jak na to a bojím se abych ji svým chováním ještě od aportu neodradila. Děkuji

6.7.2015

milda

Dobrý den,je možné ještě u 7letého psa začít s výcvikem? Je to kříženec labradora a bígla.Děkuji.

3.10.2015

Viky

Dobry den, vcera jsme privezli stene border kolie. 20.cervence se narodila a mam otazku jak zacit s vycvikem?

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz