Zásady vůdce


 

Jak u vlků, tak u zdivočelých a domácích psů se vytvořila sociální struktura zvířat žijících ve skupinách - smečkách. Pro soudružnost jakékoli smečky je nutné, aby v jejím čele stál dominantní jedinec – vůdce (tzv. alfa jedinec či pár). V lidské společnosti je nepřípustné, aby pes obsadil roli vůdce a pokud se to přece jen stane, doporučuji vám co nejdříve vyhledat odbornou pomoc. Jinak se připravte na nepříjemnosti, které mohou být pro vás, vaši rodinu i okolí nebezpečné. Nezapomínejte na to, že pes je šelma a jeho chování je řízeno především instinkty, proto potřebuje ve společnosti lidí vedení, aby se předešlo nepříjemnostem. Nejste–li důslední ve vašem vůdcovském postavení, tak vás pejsek může odmítat poslouchat a nevhodně se chovat. Může na vás zavrčet nebo dokonce i kousnout, pokud se mu něco znelíbí. Seznamte ho proto s novými hodnotami, které jsou mu srozumitelné a naučte se je dodržovat. Jedině tak si vytvoříte dobrý základ pro zdravý vztah s vaším psem. Zaměřte se především na dodržení zásad vůdce.

 Jak se stát vůdcem?

           Krmení

Nedávejte psovi krmení jen tak, ztrácíte jednu z hlavních motivací, která ho fixuje na vás. Pro upevnění role vůdce doporučuji před každým krmením se psem procvičit poslušnost, nebo mu vydat nějaký dobře známý povel, aby si krmení mohl jeho splněním zasloužit. Nenechávejte v misce krmivo přes noc, mělo by to za následek neúplnou fixaci na vaši osobu tzn. nabízíte tím psovi roli vůdce – vůdce má k dispozici krmivo, které mu nikdo nebere a nemusí nikoho poslouchat. Krmení, které pes nedojí, mu odeberte po max. 15 minutách. Nejlépe ihned, jak se vzdálí od misky.

           Dožadování se pozornosti, mazlení a hra

Je důležité, abyste nereagovali na každé žadonění psa o pozornost. Ale naopak, abyste vy tyto aktivity začínali zrovna ve chvíli, když si vás pes nevšímá. Každou aktivitu řídíte vy, to znamená, že vy začínáte i ukončujete veškerý kontakt se psem. Každá hra, výcvik i mazlení by mělo být co nejkratší, aby se pes na další aktivity s vámi těšil.

           Vést smečku

Nedovolte, aby vás pes vláčel na vodítku a vcházel do dveří jako první.

           Výcvik psa 

Denně ho zaměstnávejte různými jednoduchými úkoly. Naučte jej základním povelům. Samotný výcvik a práce se psem vás postaví do pozice vůdce a iniciátora všeho dění.

           Spaní a odpočívání na vyvýšených místech

Bez vyzvání by pes neměl lehávat na místech, která používáte vy i vaše rodina k odpočinku (sedačky, křesla, židle, postel, pohovky apod.)

 

Jste dobrým vůdcem? 

Sami si najděte, který z uvedených bodů se vás týká, abyste se mohli zaměřit na jeho odstranění a navrátili tak psovi pocit jistoty (ve vás jakožto vůdce smečky), který postupem času ztratil.

           Chybí vám umění vést smečku? Proto vás pes táhne na vodítku a všude se dere jako první.

           Umíte udržovat řád smečky? Proto vás pes usměrní (vrčením nebo kousnutím), pokud jeho řád porušíte.

           Posláním vůdce je hlídat si své teritorium – Proto vítá návštěvy jako první, také štěká a může být i neukázněný, pokud se mu něco nelíbí.

           Vůdce si značí své teritorium – Proto někteří pejsci značkují i v bytě (týká se většinou malých plemen chovaných ve skupině).

           Schopnost zajišťovat potravu tj. dávat podnět k lovu i ke hře - Proto pes utíká, honí zvěř a neposlouchá na přivolání. Nedá se odvolat, když si hraje s ostatními psy.

           Vůdce smečky si nárokuje právo jako první se pustit do potravy – Proto na vás může zavrčet, nebo i kousnout, přiblížíte-li se k jeho misce.

           Spát a lehávat na vyvýšených místech a mít neustálý dozor nad smečkou – Hrozí nebezpečí pokousání při omezení pejska v jeho pohodlí, nebo když ležíte na jeho oblíbené části gauče. Hlavně u dětí to může být obzvláště nebezpečné.

           Vyjadřování nadřazeného postavení např. naskakováním na členy smečky – Pejsek na vás neustále vyskakuje, dožaduje se pozornosti, nebo si na vás ukájí svou sexuální touhu.

           Vcházení i vycházení do dveří, nebo úzkých prostor jako první – Vůdce má vždy právo být v čele jako první, aby měl vše pod kontrolou a toto právo si tvrdě obhajuje .Jde si kam chce, kdy chce a nikdy se na nikoho neohlíží, je zvyklý, že jej smečka bude následovat.

           Neposlušnost – Vůdce nemusí nikdy nikoho poslouchat, protože se rozhoduje sám, kdy se co bude dít.

Podle zákona jste plně odpovědni za to, co váš pes způsobí, proto dbejte na to, aby byl dobře vychovaný. Pes by měl bez problému zvládat povely základní ovladatelnosti,  to zaručuje bezpečí jak pro něj, tak pro jeho okolí.

Připravila: Johana Polášková, Foto: Marta Brožová

www.bhcontrol.cz

 BHCONTROL VÁS A VAŠE PSÍ PARŤÁKY ZVE NA 1. JARNÍ VÝCVIKOVÝ KURZ, KTERÝ BUDE ZAMĚŘENÝ NA ZÁKLADNÍ A POKROČILOU POSLUŠNOST.

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 4.3.2010 21:40:42
Napsáno: 4.3.2010 21:25:31

Forum.

Vložit príspěvěk

6.3.2010

Zdeněk

Poněkud jednostranný pohled na věc. Takhle cvičený pes se Vás bude jen bát a nikdy Vás nebude opravdu milovat. Pro řadu plemen zejména společenských je tento model zcela nepoužitelný. Zkuste takhle vychovávat třeba svého manžela a uvidíte jak dlouho s Vámi vydrží.

7.3.2010

Marta

Souhlasím se Zdeňkem. Tyto rady se dají aplikovat pouze na psy, kteří se už vůdci stali a vy je potřebujete usměrnit. Pokud si je ale pejsek vědom svého místa ve smečce a vy na něj vyleze s tímhle, tak bude Váš vztah na bodu mrazu. Dobrý vztah mezi Vámi a pejskem takovýmito ,,preventivními'' postupy jistě nezískáte.

7.3.2010

vanda

Ano, mám stejný názor, pokud s pejskem nejsou žádné problémy, tak také neuplatňuji zákaz spaní na vyvýšených místech nebo to, že musím vycházet jako první ze dveří... Tyto zásady se uplaťnují spíš u psů, kteří mají tendenci zhostit se role vůdce smačky.

10.3.2010

Midy

Souhlasím s Váma mám doma sibiřského huskyho a ten tahá vždycky, když někam jdeme, ale je to pro něj přirozené. V zimě ho nechávám tahat sáňky s menším nákladem. Ale téměř vždy mi přiběhne na zavolání a dobře ví,kde má své místo.

17.3.2010

Makiry

Mno je to dobrá rada celkem ale nesmíte být tak moc přísní..

3.5.2010

Lenka

Nemyslím si, že by výchova v tomto duchu měla vést ke vztahu mezi pánem a psem k bodu mrazu. Od mala podobně vychovávám svého čs vlčáka a když mu člověk zároveň projevuje i dostatek lásky a opravdovou radost (s odměnou) při poslechnutí povelu, pes o nic nepřichází a je spokojený. Samozřejmě to chce odhadnout trochu povahu psa a podle toho být "přísný" (schválně uvozovky) a zároveň láskyplný :)

20.11.2010

Julinka

jenom to, že zde paní napsala ... ,,opravdovou radost (s odměnou) " to znamená co? Že pes příjde za pamlskem né za Vámi. To samé je z 90% i způsob výchovy na klikru. JÉÉ MŮJ PES SE RYCHLE UČÍ, MNOHEM LÍP NEŽ BEZ KLIKR, TO JE ÚŽASNÁ VĚCIČKA, ale zkuste při tom klikru několikrát kliknout, ale nedát mu za celý den pamlsek! Pes se na Vás vykašle! Pes má být brán jako partner, přítel, kamarád, vy jej vedete a chráníte, ale i on se musí na vás spolehnout. Můžete být mistři v agility nebo borci v dogfrisbee či vítězové na výstavách, ale pokud se s vámi pes nemazlí, neolizuje, láskyplně nehraje .. je to špatně

30.12.2010

Eva

Ono hodně záleží na tom, jak se ke psovi chováte a zda ho správně zaměstnáváte. Já trénuji s klikrem a psi cvičí prostě proto, že je to baví. Pamlsek po kliku je utvrzuje v tom, že to, co dělají je správně (samozřejmě je také motivuje). Každý správný trenér musí vědět, co má jeho pes rád a využít toho při tréninku. Práce by měla být pro psa zábavou, potom i výsledky budou efektivnější a hlavně budete mít doma šťastného psa a o to přeci jde. Přeji hodně štěstí do nového roku :o)

29.4.2011

RK

dobrý článek

29.4.2011

nbd

To co je zde popsáno je vesměs pravda. Nesouhlasím s tím, že by to vedlo ke špatnému vztahu psa ke mě. V článku není psáno, že za porušení máš psa zbít nebo něco podobného. Naopak, pes bude mít mantinely, a když bude něco chtít udělat, tak se tě zeptá jestli může a neudělá to sám od sebe jako nevychovaný pes spratek.

8.6.2011

Scylla

Takhle by se asi nikdo vůdcem nestal, to není vedení smečky, ale vyslovená, zbytečná a nesrozumitelná buzerace. Takhle může postupovat jen ten, kdo nemá na to, aby si získal psí důvěru a respekt normálními způsoby

14.10.2011

Jirka

Ahoj, myslím si že je zbytečné se tady dohadovat. Tento článek je naprosto vhodný pro dominantní psy, nebo pro to co mají psy od pozdějšího věku, či dostali rozmazleného hafana... přece nemůžete psa brát, jako věc, co na vše reaguje a chová se stejně. Kždá rasa má sice svůj temperament, ale i jednotlivý pes má svůj charakter... tak se nedivim, že některý pes, takovýhle chování nepotřebuje. Můj labrador poslouchá až mam dojem, že jen proto aby mi udělal radost. Ale vořech si pořád zkouší co si může dovolit.

14.10.2011

Jirka

Tím vořech myslím mého psa, aby nevznikly nesrovnalosti (kříženec mopsa a naháče)

19.10.2011

Jiřina

Vychovávala jsem svého psa ta,že jsem ho vůbec nevychovávala a necvičila, jen jsem s ním žila. Malé štěnátko mi v noci spalo na prsou,aby nenastydlo, spí se mnou v posteli i jako dospělý, jídlo má k dispozici stále (granule a voda), maso dostane,když ho připravím, do dveří chodí první,pokud nemám námitek, atd. Výsledkem je,že pes mě poslouchá na slovo, až na vzácné výjimky, ze kterých ale poznám, že mě poslouchá proto,že poslouchat chce a že je mu se mnou dobře.

29.11.2011

alfa samec

urcite ma autorka pravdu, vycvik je potreba dodrzovat a skutecne psovi ukazat kdo sefuje, mozna pokud mate smetaky tak ty vzdycky muzete v nejhorsim donutit fyzicky a kousnuti prezijete, ale zkuste si to na 90kg kavkaze jak asi dopadnete :-)

4.1.2013

Hanka

To je neskutečné, jaké hlouposti se vydávají za vůdcovství. Zkuste se, Jirko a Samče, takto chovat k dominantnímu zvířeti (asi jste ho nikdy nepotkali) a uvidíme vás brzy v hlavních zprávách na Nově. Tyhle postupy vedou právě k problémovému chování. Kdo je vymyslel, asi se psů bál a má je proto, aby si měl na kom léčit svoje komplexy. To je odstrašující příklad, takhle se k psovi nikdy nechovejte.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz