Žebrání u stolu


Loudění zná skoro každý majitel psa, který svému miláčkovi dal občas ochutnat kousek ze svého jídla. Pro psa je totiž lidská potrava velmi lákavá a zaznamenal-li v minulosti úspěch například v podobě kousku kuřete, vsaďte se, že si to bude chtít zopakovat…

Pes, který žebrá jídlo, může být jako štěně celkem roztomilý, ale dospělý hafan, který čumákem naráží do návštěv sedících u stolu, už tak zábavný není. Zvlášť, když u toho ještě štěká nebo kňučí. Základní pravidlo proto je, že mnohem lepší než psa odnaučovat žebrání u stolu, je ho to vůbec nenaučit! Ovšem vysvětlete to babičce, která i přes zákazy nenápadně podstrkuje psovi kousky koláče a dalších dobrot… S některými rodinnými příslušníky je to holt složité! Uvědomte si (a zkuste to vysvětlit i svéhlavým prarodičům), že lidské jídlo není pro psy vůbec vhodné (přestože jim velmi chutná). Už štěně by se mělo učit, že když jeho páníčci jedí u stolu, nemělo by loudit. Ovšem nikdy to neřešte hlasitým křikem nebo dokonce bitím, to by mohlo narušit váš vzájemný vztah a psí důvěru. Psovi můžete dát krmení (samozřejmě do misky) v době, kdy jí celá rodina. Bude tak sytý a nebude mít takové tendence loudit. Naopak hladový pes bude samozřejmě žebrat o to víc. Nepodléhejte smutným očím ani dalším lačným projevům – od pokládání hlavy do klína, přes šťouchání čumákem či pomlaskávání a kňourání. Jednou povolíte a pes to bude zkoušet stále dokola.

 

Jak ho to odnaučit?

Většinou je ze všeho nejlepší žebrajícího psa ignorovat. Pokud na něj kamarádsky mluvíte ve stylu „Alíku, ty by sis dal šunčičku? Ty uličníku mlsnej, víš, že bys neměl…“, nebo s ním navážete přímý oční kontakt, vyloží si to jako svůj malý úspěch a povzbuzení, které mu dovoluje pokračovat v loudění. Pokud pes kňučí, nahlas a zřetelně vyslovte „fuj je to“, nebo „nesmíš“ a pošlete ho na své místo. Bude to chtít důslednost a jednotný přístup celé rodiny. Jak to jeden člen domácnosti bude ignorovat a psovi sem tam něco od stolu šoupne, chlupatý „loudivec“ to bude zkoušet stále znovu a znovu. Když bude mít zažito, že vždy alespoň malinký kousek dostane, je jasné, že bude žebrat neustále. Proto si nejdříve sedněte jako rodina a sjednoťte postup. Rozmyslete si, co psovi dovolíte a co už ne, s ostatními členy domácnosti pak táhněte za jeden provaz. Pokud opravdu chcete vymítit žebrání u stolu, nikdo už u něj nesmí psa krmit! Totéž vyžadujte i od návštěv či tetiček a strýčků, kteří k vám jezdí jednou za čas. Důslednost celé rodiny je jedinou možností, jak u psa tento zlozvyk eliminovat.

Když pes začne  „žebrat pohledem“, ignorujte ho. Pokud přitvrdí a začne dotírat nebo kňučet, pošlete ho na místo. Jestliže povel ignoruje a dokonce na vás začne skákat, odstrčte ho s rázným „fuj“ nebo „nesmíš“ a odveďte ho na místo. Vyžadujte, aby tam zůstal, dokud se v klidu nenajíte.

 

Mlsný zloděj

Dalším nešvarem, který se mezi čtyřnožci vyskytuje, je kradení lidského jídla. Protože příležitost dělá zloděje, raději na konferenčním stolku (který je navíc v úrovni psích očí a nosu), nenechávejte obložené chlebíčky moc dlouho bez dozoru :-) Pokud psa přistihnete při činu, ukradené jídlo mu seberte a přitom zřetelně a nahlas vyslovte „fuj“ nebo „nesmíš“. Když však objevíte prázdnou misku, kde ještě před zásahem bylo vánoční cukroví, zloděje nekárejte. Jen několik minut po činu už totiž není schopen pochopit souvislost mezi svým chováním a páníčkovým rozhořčením.

Jestliže se pes blíží ke stolu s jasným úmyslem něco tam odnést a sníst, je nutné okamžitě zasáhnout. Rukou ukažte směrem od stolu a řekněte: „na místo“ nebo třeba „jedeš“. Pokud pes sám neodchází a sleduje, kdy by se mohla naskytnout další příležitost, nekompromisně ho odveďte z místnosti.

Základní pravidla

Zkuste psovi nastavit jasná pravidla a v rodině si sjednoťte výchovný postup. Je vhodné, aby psa krmil vždy jeden člen rodiny. (Samozřejmě v rámci možností, někdy to prostě není možné dodržet.) Veškeré krmení by měl pes dostávat výhradně do své vlastní misky, která by měla stát na stejném místě. (To už dodržet lze.) Krmení servírujte pokud možno ve stejnou dobu, tím si pes navykne na jasně daný krmný režim.

 

Zapamatujte si:

- Štěně ani dospělého psa u stolu nekrmte a stejný zákaz vyžadujte i od návštěv.

- Chcete-li mu dát něco ze stolu, vždy mu to doneste do jeho misky, ale až po skončení vašeho jídla.

- Je vhodné psa naučit, aby v průběhu stolování ležel či seděl na svém místě.

- Dodržovat pravidla musí všichni členové domácnosti.

-vr-


Vanda Ročková
Aktualizováno: 24.10.2010 19:50:21
Napsáno: 24.10.2010 19:41:28

Forum.

Vložit príspěvěk

22.11.2010

Adéla

MUJ PES TAKY ŽEBRAL ALE DÍKY VAŠIM RADÁM SE TO ODNAUČIL AMY MUŽEM V KLIDU JÍST

8.1.2011

kiki

my jsme odjakziva psum davali od stolu a vubec me to nevadi ani neobtezuje.Ale clanek v pohode,pro ty ,kterym to vadi,dobra rada.

12.1.2011

Lucka

Můj pes také rád loudí, ale jasné "NE" a ignorování vždy pomůže :)

20.1.2011

Schizuka Tsukiko

áš pejsek somruje občas,ale nek|ňučí stwčí mu řícz ne a nebo na místo..x)

20.2.2011

Anetka

mi mame jorkšíra a kdyz sem se koukla tak uz je rozumnej

12.6.2011

anna

můj čivavák kterému jsou 4 roky neustále somruje u stolu a loudí o jídlo ne a ne ho to odnaučit

16.7.2011

ONDŘEJ

Ahojte to mi připomíná kámošovu babičku i když prostě on ji 1000x řekne ať mu nedává jídlo stejně mu prostě ta jeho s prominutím babka něco dá nechápu takové lidi mám z toho nervy :D

26.9.2011

Krutovládce

ONDŘEJ napsal... Ahojte to mi připomíná kámošovu babičku i když prostě on ji 1000x řekne ať mu nedává jídlo stejně mu prostě ta jeho s prominutím babka něco dá nechápu takové lidi mám z toho nervy :D ___________________________ Jó s těchto "babek" se mi otvírá křivák v kapse!

6.10.2011

Dafné

Já mám s mým čivavákem ten samý problem.. Furt žebrá, kňučí, dělá chudinku a čeká, kdy něco dostane.. A že když něco provede a já to zjistím až za půl hodiny a nemám ho kárat, s tím nesouhlasím, vždy když ukážu na místo činu, Sany hned ví a smutně kouká a krčí se k zemi ;D

20.11.2011

adéla machková

aby jsme se postarali o psa musíme také určit pro ně otázky můžeme si i vymyslet ale,hlavně aby jsme se o ně postarali někteří si přejí psa ale potom se o ně nestarají ale,pejsek musí mít život jako lidé ale,trochu jiný jako psi kteří jsou dobře moc vychvané.

8.3.2012

Nela

My máme taky jorkšíra, který pořád ležel u nohou a žebral. Ale díky tomuto článku už nežebrá a když my jdeme jíst nebo usedneme ke stolu, tak jde automaticky sám na své místo. Mockrát děkuji.

19.7.2012

Jana 9

Náš pes se už naučil,že nesmí škemrat a dělala jsem to tímto způsobem.Tedka už když sedáme ke stolu jde se i on ke své misce najíst.

16.10.2013

petr

cau mame 2 psi ten trilety je zlaticko poslechne uplne na vsechno a je tolerantni.tak doufame ze se to nauci i nase ctirmesicni stene dalmatina krizeneho s oharem

22.5.2017

Den

U meho psa nepomaha zadny ne nebo fuj a uz vubec nepomaha to, kdyz mu dam do misky jeho krmeni, aby byl prezranej. Rychle sezere svoje a potom dal stoji u stolu, prosi a snazi se oliznout aspon talir. Uz tyden delam to, ze kdyz jdu jist, tak se k nemu proste otocim zady, kdyz prijde zebrat na druhou stranu, tak se znovu otocim zady k nemu. Potom si jde lehnout do obyvaku a smutne na me kouka nebo si jde radsi hrat.. Asi to konecne po trech mesicich pochopil

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz