10 zajímavostí o Crufts


Scházejí se tam ti nejlepší z nejlepších, už samotná účast je pro mnoho chovatelů prestižní záležitostí. Co jste o Cruftově výstavě psů nevěděli?

 

1. Je to největší světová výstava psů, která se každoročně koná ve Velké Británii. Obdivovat psy nejrůznějších plemen přijíždí okolo 160 000 návštěvníků.

 

2. První přehlídka se uskutečnila už v roce 1891 a od té doby její popularita roste. V současné době zabírá víc než 10 hektarů výstavního místa v birminghamském National Exhibition Centre a trvá čtyři dny.

 

3. Výstava byla založená prodavačem psích sušenek Charlesem Cruftem a byla v prvních letech určená jen teriérům. O pět let později byla přejmenována na „Cruftova největší výstava psů“ a otevřela se všem plemenům. V roce 1938 pan Cruft zemřel a výstavy se ujal anglický Kennel Club.

 

4. V roce 1991 se přehlídka přesunula z Londýna do Birminghamu.

 

5. Crufts se účastní kolem 27 000 psů všech tvarů a velikostí, zhruba 21 000 z nich má šanci vyhrát prestižní ocenění Best in Show. Je to takový zlatý hřeb výstavy, kdy porotce vybere z vítězů všech kategorií toho nejlepšího.

 

6. Cena Best in Show se poprvé udělila v roce 1928, dostal ji greyhound Primley Sceptre.

 

7. Statisticky nejúspěšnější plemeno v ocenění Best in Show je kokršpaněl, který zvítězil hned sedmkrát. Velšteriéřii, velcí pudli a irští setři vyhráli čtyřikrát, labradoři vyhráli během třicátých let třikrát a od té doby neuspěli. Třikrát vyhrála plemena anglický setr, německý ovčák, greyhound, west highland white teriér, foxteriér drsnosrstý.

 

8. V roce 2000 založil Kennel Club soutěž zvanou Scruffts - výstavu pro křížence jakéhokoli původu.

 

9. Crufts není jen prestižní výstava, ale zároveň je pro diváky nachystán bohatý doprovodný program – mistrovství v agility, obedience, flyballu atd.

 

10. Na účast je nutné se předem kvalifikovat. O tom, která výstava bude kvalifikační, rozhoduje anglický Kennel Club. Ten přiznává tuto čest pouze jedné výstavě v dané zemi. Kvalifikaci získávají zpravidla nejlepší mladí a nejlepší dospělí jedinci plemen, které anglický Kennel Club uznává.

 

Foto: Best in Show 2011, autor: www.petful.com zdroj: https://www.flickr.com/photos/88954214@N04/8651779213, licence CC BY 2.0


Vanda Ročková
Aktualizováno: 10.7.2019 16:12:31
Napsáno: 10.7.2019 15:17:02

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz