BARF


Výživa psa syrovou stravou

V poslední době zaznamenává krmení psů syrovou stravou, neboli BARFování, obrovský vzestup a rozmach. Získává si stále více stoupenců z řad majitelů a chovatelů psů. Co je tedy vlastně BARF? Je to zkratka, která vznikla z anglického „Bone and Raw Food“, tedy český překlad zní: „kosti a syrová potrava“. Jde o návrat k tradičnímu krmení psa čerstvou a přirozenou stravou.

Alternativní krmení

Chovatelé psů se rozdělují na několik táborů. Jedni tvrdí, že nejlépe pes prospívá na tradičním, doma připraveném krmivu. Jiní nedají dopustit na komerčně vyráběná krmiva – především granule. Nelze jednoznačně říci, co je lepší. Každá forma krmení má své výhody a nevýhody. BARF představuje alternativní formu krmení našich psů, která je určena pro ty, jež z různých důvodů nechtějí psům podávat komerčně vyráběná krmiva. Hodí se i pro ty, jejichž pes  granule zarputile odmítá. Je jen na nás, kterou formu stravy svému psovi podáváme, ať už jsou to granule, konzervy nebo doma připravená strava. Vždy bychom ale měli dbát na vyváženost krmiva tak, aby pokrylo veškeré nutriční potřeby zvířete, protože psi jsou na nás závislí a co se stravy týče, tam to platí dvojnásob. Bohužel se můžeme setkat s mnoha mýty a mylnými předpoklady, které se týkají krmení syrovou stravou, především z nedostatku správných informací. Veterináři i výrobci krmiv nás vždy varovali, abychom zvířatům nedávali zbytky od stolu nebo krmivo doma připravené. Shodovali se, že taková potrava nebyla vytvořena pod vědeckým dohledem, ani neodpovídá potřebám zvířete a může zničit jeho zdraví. To samozřejmě platí, pokud byste do psí misky pouze shrnuli zbytky „lidských“ přesolených a kořeněných jídel. To ovšem nelze nazývat krmením podle BARFu.

Vyváženost stravy

Většina veterinárních lékařů doporučuje krmit kvalitními granulemi, protože obsahují vše, co pes ke zdravému životu potřebuje. Ano, to je jistě pravda, opravdu kvalitní granule představují vyváženou stravu. V denní krmné dávce dostane pes určitý přesný poměr živin, vitamínů a minerálů. Krmení granulemi je výhodné zejména pro majitele psů, kteří nemají čas na nákup a přípravu domácí stravy. Ovšem ne všechny granule svým složením odpovídají správné a nutričně vyvážené stravě. Aby majitel psa pochopil, co veškeré složky krmiva znamenají, co je pro psa nejlepší a jaké složky a přísady by v granulích být neměly, musí se o složení zajímat trochu více, protože cena mnohdy neodpovídá kvalitě. Ani v případě granulí vysoká cena neznamená vždy kvalitu! Kromě kvalitních granulí na trhu najdeme celou řadu krmiv, které obsahují mnoho soli, málo masa a hodně obilovin. Ten „správný“ obsah bílkovin pak tvoří z velké části bílkoviny rostlinné. Ale pes je přeci od přírody masožravec, ne?

Pojďme se trochu blíže podívat na tvrzení, že krmivem připraveným v domácích podmínkách nemůžeme dosáhnout plné vyváženosti. Je třeba zamyslet se racionálně. Kdo z lidí si sám sobě (nebo rodinným příslušníkům) rozpočítává důležité živiny v jednotlivých porcích jídla? Žijeme a rosteme, aniž bychom se stravovali podle podrobných tabulek zajišťujících nám informace o denní vyváženosti naší stravy. Je důležité podotknout, že vyvážená kombinace vitamínů, minerálů a živin není nutná u každého jednotlivého jídla, u každé porce. Stačí pokud vyváženosti dosáhneme v rámci určitého časového úseku, tedy v řádu týdnů, nebo dokonce měsíců. Za určitý časový rámec by měl organizmus dostat vše životně důležité, což lze dosáhnout bez problémů čerstvou, rozmanitou výživou. Nejdůležitější pravidlo při přípravě domácího krmiva je zaměřit se na různorodost, protože umožňuje lépe zajistit vyváženost živin. Jednotlivé druhy masa a příloh mají různé nutriční hodnoty, a proto je nejlepší způsob střídat různé druhy masa, vnitřností, kostí, příloh, zeleniny a ovoce. Navíc můžeme přidávat různé přírodní doplňky výživy.

Jaké množství?

Množství krmiva se odvíjí od věku, hmotnosti, zátěže a zdravotního stavu daného psa. Sestavení „jídelníčku“ pro psa není nijak složitá záležitost. Denní dávka krmiva by měla činit podle výše uvedených kritérií něco kolem 2-3% ideální tělesné hmotnosti psa. To znamená, že pokud je pes málo aktivní a snadno přibírá na váze, stanovíme jeho denní dávku na 2-2,5% jeho hmotnosti. Naopak pokud je pes velmi aktivní a hubený, jeho denní dávku stanovíme na 3% jeho hmotnosti. Vždy bychom se měli řídit potřebou svého psa a sledovat, jak na dané množství krmiva reaguje. Každý pes je jiný, a proto to, co jednomu bohatě stačí, jinému stačit nemusí. Krmení proto přizpůsobte konkrétnímu jedinci.

Složení krmiva

Po výpočtu hmotnosti denní dávky krmiva, rozdělíme toto celkové množství ještě na podíl masa a přílohy. Maso a kosti by měly tvořit 70% celkového objemu krmiva (kosti tvoří cca 20-30% podíl).  Zelenina, ovoce a obiloviny by měly tvořit 30% z celkového objemu krmiva. (Pokud se rozhodneme krmit bez obilovin, 70% přílohy by měla tvořit zelenina a 30% ovoce. Jestliže budeme krmit s obilovinami, tak se doporučuje, aby 60% přílohy tvořila zelenina, 30% ovoce a 10% obiloviny.). Krmná dávka nemusí být denně procentuelně stejná, ale v časovém rámci týdnů bychom se měli držet správné a vyvážené skladby jídelníčku.

Hladovka

Při tomto způsobu krmení se často doporučuje zařadit jeden den v týdnu hladovku, protože i divoká zvířata občas hladoví. Není to tak, protože doma krmený pes se nestravuje stejně jako vlk. Ani vlk si nedělá hladovku dobrovolně. Vlk hladoví proto, že ulovil tučnou kořist, a tak má břicho nacpané k prasknutí a potřebuje dostatek času, aby potravu strávil. Dalším důvod hladovky může být prostý, vlk nic neulovil. Doma krmený pes dostává každý den odměřenou dávku, a tak nemá dlouhodobě (dva dny) co trávit. Proto své pejsky zbytečně netrapte hladem.

Vápník a fosfor

Je velmi důležité sledovat poměr vápníku a fosforu ve stravě. Jejich správný poměr se udává 1,3 : 1 ve prospěch vápníku, tento poměr je velice důležitý především u štěňat a mladých psů v růstu. V tomto období výrazný nepoměr a překrmování masem (svalovinou) či mléčnými výrobky, které obsahují hodně fosforu, může velice negativně ovlivnit vývoj kostry a zapříčinit různé růstové problémy (např. prošlapy, otevřené či ploché tlapky, deformace kostí), neboť případný chybějící vápník si tělo bere z vlastních kostí. Jestliže tato nesprávná výživa bude probíhat delší dobu, kostra se odvápňuje. Proto je třeba hlídat množství čisté svaloviny a mléčných produktů a naopak do stravy přidávat více kostí. Stejně jako nedostatek vápníku je nebezpečný i jeho přebytek, proto nikdy nepřidávejte samotný vápník, a to ani štěňatům a mladým psům. Dlouhodobý nadbytečný příjem vápníku vede ke zpomalení osifikace a je rizikovým faktorem vzniku osteochondrózy (patologický proces postihující kloubní a kostní chrupavky) a následných problémů jako jsou např. dysplazie loketního kloubu. Teď by se mohlo zdát, že krmení, především mladých psů, je náročné, ale není to nic tak složitého...  Základem je přistupovat ke krmení psa s rozumem a zodpovědností.

Maso a vnitřnosti

Co se týče syrového masa, doporučují se všechny druhy masa. Syrové maso, které svému psovi podáváte, by mělo být vždy přemražené (min. 48h) z důvodu eliminace možnosti nákazy střevními parazity. I když optimální by samozřejmě bylo podávat čerstvé nezmrazené maso, které obsahuje více bioaktivních látek. Jednou až dvakrát týdně je vhodné místo syrové svaloviny podat psovi vnitřnosti, jako hovězí či kuřecí srdce, žaludky, játra. Výborné jsou i neprané zelené hovězí dršťky, které jsou hodnotné pro vlastní vyváženost vápníku a fosforu. Maso podávejte ve velkých kusech, aby byl pes nucen maso žvýkat a zapojoval tím více zuby a žvýkací svaly a tím stimuloval celý proces trávení. Pokud pes velké kusy masa odmítá, krájejte maso na menší kousky, které můžeme postupně zvětšovat.

Kosti

Kosti by měly být masité, tzn. obalené masem. Z kostí jsou velice vhodné například kuřecí skelety, kuřecí křídla, krky a stehna, králičí skelety, neořezaná žebra, hovězí morkové kosti a další. Při výběru kostí se řiďte velikostí psa. Pro malé psy jsou vhodné menší kosti drůbeží nebo králičí. Pokud krmíte kostmi hovězími a jehněčími, které bývají pečlivě ořezány a není na nich dostatek masa, mohou ve větším množství způsobovat zácpu. Proto je dobré přidat k nim i jiné maso a trochu oleje nebo mléčný výrobek. Pro zpestření a zábavu můžete psovi dát velké hovězí kosti i s klouby nebo kosti morkové. Je potřeba doplnit, že veškeré kosti je nutné podávat pouze v syrovém stavu. Vařená kost se po uvaření láme a je velmi nebezpečná svými ostrými hranami, které mohou způsobit vážná poranění. Lom syrových kostí je méně ostrý a méně tvrdý. Žaludeční šťáva psa obsahuje při stravování dle BARFu až desetkrát více kyseliny chlorovodíkové než žaludeční šťáva člověka. Kyselé žaludeční šťávy syrové kosti rozloží a do střeva přijdou kosti již natrávené.


Ovoce a zelenina

Zbývajících 30% krmné dávky by měla tvořit zelenina a ovoce (v poměru 80 zelenina/20 ovoce), případně vařené přílohy ve formě obilovin. Z ovoce i zeleniny můžete podávat většinu dostupných plodů. Mezi nejvhodnější patří zelená listová zelenina, která by měla tvořit až 50% z celkového objemu zeleniny (hlávkový a ledový salát, špenát, polníček atd.). Optimální je krmit čerstvou nemraženou zeleninou, která obsahuje nejvíce bioaktivních látek. Vyvarovat byste se měli cibuli, hroznovému vínu, avokádu a syrovým bramborám, ovšem v malém množství neuškodí. Z ovoce jsou pro psa výborná jablka, která pročišťují organismus, čistí střeva a napomáhají dobré peristaltice, proto je můžeme zařadit do jídelníčku denně. Dále jsou vhodné banány, broskve, meruňky, borůvky atd. Citrusové plody a kiwi bychom měli podávat v menším množství, protože svou kyselostí mohou způsobit u citlivých psů žaludeční problémy.

Ze zeleniny se skvěle hodí mrkev, kterou můžete podávat denně. Dále se hodí například celer, paprika, okurka, kedlubna, pórek, květák, cuketa, brokolice atd. Pozor na nadýmavé druhy zeleniny, ty můžete občas zařadit v menším množství, pokud nezpůsobují pejskovi problémy. Zeleninu podáváme nejlépe syrovou s lžičkou oleje. Pokud pes syrovou zeleninu odmítá, je možné ji lehce spařit horkou vodou nebo velmi krátce povařit, případně ochutit trochou oleje či másla. Vařená zelenina je méně vhodná, protože se varem zničí řada vitamínů. Zeleninu podáváme nakrájenou na malé kousky nebo nestrouhanou. Práci nám usnadní kuchyňský robot nebo mixer. Mechanicky narušená zelenina se psovi lépe tráví, snadněji se přimíchá do krmiva a zamezí se jejímu „vyplivnutí“. Jako alternativu syrové zeleniny a ovoce je možné podávat různé doplňky (např. Fit-BARF Sensitive).

Obiloviny

U psů, kteří obtížně nabývají na váze, jsou hubení a potřebují přibrat a nedaří se to jiným způsobem, lze podávat k dávce masa, kostí a zeleniny také vařené obiloviny. Ty přidáváme i psům, kteří jsou stále hladoví a potřebují zasytit. Z obilovin jsou výborné ovesné vločky, bulgur, kuskus, rýže, pohanka, občas můžeme zařadit i těstoviny, pokud nezpůsobují psovi průjem. Rýži je nejlepší úplně rozvařit a nechat nasát vodu, ve které se vařila. Takto připravená rýže je výborná i v případě střevních potíží a průjmů. Pokud pes ztloustnul, obiloviny uberte a přidejte více zeleniny a ovoce.

Svačinky

Psovi můžeme jídelníček zpestřit i různými druhy svačin. Můžou být ovocné nebo zeleninové. Ovocnou připravíte například z tvarohu, podmáslí nebo jogurtu, do kterého vmícháte med, nastrouhané či rozmixované ovoce, trochu oleje, přidáte oříšky nebo sušené ovoce. Zeleninovou svačinu jednoduše připravíte například v podobě sýru cottage, do kterého přidáte spařenou zeleninu a zakapete to olejem. Inspiraci se meze nekladou a čtyřnozí společníci tyto svačinky přímo milují. Psům můžete do jídelníčku zařadit i celá syrová vejce včetně skořápky (malým psům podáváme jedno vejce týdně, větším psům dvě až tři vejce týdně).

Přechod na BARF

Přechod z jiného typu krmení je možný v jakémkoliv věku psa, ale nikdy ne u štěňat v prvních týdnech po příchodu do nového domova. Štěně si nejdříve musí v novém domově zvyknout a aklimatizovat se. Při přechodu na BARF podávejte v prvních dnech jen libovou svalovinu, nejlépe drůbežího masa, kterou rozdělíte do více porcí. Kosti začňete podávat až po týdnu, zpočátku podávejte kostí málo a zvolte měkké a hodně masité kosti (např. kuřecí křídla). U některých psů, především u těch starších, kteří byli celý život krmeni granulemi, se můžeme setkat s počáteční nechutí přijmout jakoukoliv jinou potravu, než na kterou byli zvyklí. Také mohou nastat trávicí potíže z důvodu, že žaludek není zvyklý a není schopen trávit nic jiného než léta podávané granule. V takovém případě můžeme psovi pomoct zpočátku tím, že výše uvedenou stravu mu krátce povaříte, postupně vařte méně a méně, až jej převedete na stravu syrovou.

Chutnost

Krmení syrovou stravou není v žádném případě složité, není ani tak náročné na čas, jak si mnozí lidé představují. Jistě, potřebuje to trochu víc času, než nasypat granule psovi do misky, ovšem těch pár minut navíc vám vynahradí pocit, že dáváte psovi krmivo, které mu vysloveně chutná. Z praxe znám mnoho případů, kdy krmení BARFem pomohlo psům od různých druhů alergií, trávicích potíží či kožních problémů. BARF také pomohl řadě tzv. psů „nežravců“, kteří odmítali jíst granulovanou stravu, zatímco po syrové stravě se mohou „utlouct“ a nedočkavě čekají každý den u svých misek. Chovatelé, kteří „barfují“ poukazují také na další pozitivní účinky této formy stravování, které pozorují na svých psech, jako je např. menší objem trusu, zlepšení kvality svalstva a srsti, menší tvorba zubního kamene, větší aktivita psů atd.

Náklady

Může se zdát, že krmení psa syrovou stravou je finančně mnohem náročnější, než krmení granulemi, ovšem není tomu tak vevšech případech. Pokud budete uvažovat v cenách premiových a super prémiových granulích, pak měsíční finanční náklady jsou srovnatelné nebo dokonce nižší než u granulované stravy. Záleží, kde budete maso nakupovat. Pokud u řezníka, tak se krmení prodraží, ale jestliže u firem specializujících se na výrobu krmného masa, pak budou náklady až poloviční.

Závěrem


Syrová strava BARF je nejpřirozenější a přírodě nejbližší forma výživy psa, vynecháním teplotního zpracování (vaření, extrudace) obsahuje všechny bioaktivní látky v celém původním množství a v celém spektru. Mezi veterinárními lékaři je zatím předmětem diskusí a sporů. Není možné obsáhnout v jednom článku vše, co se syrové stravy týká. Ani netvrdím, že BARF je jediným správným krmením psa. Smyslem tohoto článku měl být krátký náhled na krmení syrovou stravou a stručné seznámení s „barfováním“. V současné době je již na internetu o BARFu mnoho dostupných informací, také již vyšlo několik knih věnovaných tomuto tématu. V případě hledání dalších informací stačí do internetových vyhledávačů zadat klíčové slovo BARF. Proto, pokud vás tento článek zaujal a máte zájem získat podrobnější informace, jen do toho!

Text: Kateřina Brychtová, Kateřina Novosádová, redakce
Foto: Kateřina Novosádová
www.manwe.eu


Vanda Ročková
Aktualizováno: 23.5.2010 15:31:43
Napsáno: 23.5.2010 15:26:41

Forum.

Vložit príspěvěk

23.5.2010

Zdeněk

Tak tedy z drůbežích kostí bych měl strach. Sám krmím granulemi a přidávám vařené kuřecí. Tedy nic nového. Syrová strava bude dobrá jen když se podaří sehnat správné suroviny. A to není vždy jednoduché.

24.5.2010

Danka

Myslíte si, že je v pořádku, když psovi přidávám maso a zeleninu ke granulím. Dělám to vždycky půl na půl, půl misky granulí a ta druhá půlka třeba mrkev s kuřecím. Pes to vždycky všechno sní, ale nemůžu mu tím dát víc nějaké látky aby se mu něco nestalo?

25.5.2010

Zdeněk

No vzhledem k tomu čím krmí renomovaní chovatelé kteří kromě granulí přidávají kdeco bych osobně takové obavy neměl. Je pravda že samotné granule jsou svým způsobem vyvážené ale přidání zejména mrkve s kuřecím bych neviděl jako špatné. Zrovna dnes jsem se na prakticky stejný problém ptal veterinářky. Dřív to náš pes jedl normálně a byl zcela zdravý. Jen kdyby občas nepřijela návštěva s pamlsky. Pak jinak dost tvrdý stravovací režim vezme za své.

28.5.2010

Jana

Tak to můj nebohý pes má zkrátka hlavně granule. Dostává do nich pokaždé ale nějakou mlsku, ačkoli bych to asi dělat neměla. Buď kousek konzervy, nebo nějakou domácí směs (teď měla plíce se slezinou), syrové mleté maso apod. Občas prasečí nožka, syrové kuřecí (NIKDY bych jí nedala vařené kuřecí kosti, ale syrové jsou ok). A jako pamlsky jí hlavně doma sušené krůtí či hovězí maso. Takže se k BARFu alespoň trošinku přibližujem. Jenže často cestujem a to prostě nejde krmit čerstvým:-(

28.5.2010

Andrea

Pozor na mrkev a granule, které ji ve velkém množství obsahují. Kvůli karotenům ve velkém množství ovlivní barvu srsti - pes zrezne (černý zhnědne a má rezavý odlesk, plavý zrezne). Co vím z doslechu, tak tohle dělá např. Eukanuba, kterou považuji za skvělé krmivo. Jinak po kostech měli mí psi ostrá hovínka, tak jsem jim začala dávat okusovat stoličkami jen měkké hlavy kostí, a je vše ok. Krmím superpremiovkami a psi se můžou po granulích utlouct. Mít čas, peníze, skladovací prostor a trpělivost pro přípravu BARFu tak je tak krmím taky. Mám Německého ovčáka a Hovawartku

28.5.2010

Teri

Já krmím psa Acanou, akorát jsme přešli na granule pro dospělé. Nikdy nic nenechal. Občas (tak jednou za týden) mu do toho dáme buď trochu knozervy, nebo vařené kuřecí (třeba když děláme kuřecí polévku tak mamka udělá trochu masa stranou). Občas (tak jednou za 14 dní i více) mu dám tvaroh, po všem se může utlouct, žere i ovoce, nemůžeme před ním jíst ani jablka protože si před nás vždycky sedne a kouká a děsně slintá :D.

28.5.2010

jana

moc hezké.ovšem nevím,kde chtějí brát vnitřnosti a držtky a podobné věci,když u řezníka se už skoro neseženou.je to prý kvůli nějaké směrnici eu a pomalu to syrové stahují z prodeje.musí to být tepelně upraveno,nebo součást výrobku.

28.5.2010

Pavla

Já mám kokřici-12let a něm.ovčandu-17měsíců,na barf jsem přešla hlavně kvůli ovčandě,po granulích se mi drbala,vykusovala srst,zkusili jsme i jiné značky,ale nic moc,tak po pátrání co dál,jestli jí dál píchat !kortikoidy! aby se nedrbala a nevykusovala srst jsem našla weby chovatelů kteří krmí barfem,četla jejich poznatky,kontaktovala je,a už 6měs.takto jedeme,holky se mohou utlouct a věřte není to nijak složité,jak denní dávku maso+zeleninu(ovoce)tak to ostatní,denně mi to zabere cca5-10min.dostávají 2xdenně,večer připravím i na ráno,nechám na lince aby nebyla dávka studená,a na závěr?srst,kondička,vitalita,osvalení,imunita?nedá se srovnat!neměnila bych,nepotřebujem žádné protiškrabací injek. ani masti,a dříve pochytala-NO,co potkala,nyní paráda!

28.5.2010

Pavla

ještě něco,maso kupuji u vetamixu,bereme více lidi tam je právě v nabídce veškeré maso včetně dršek,upozorňuji neprané,tedy smrdí jak týden stará zdechlina,ale psům chutnají a prospívaji!mám kamarádku,majitelku zoo potřeb a donedávna 100%granulářku-není nic nej než granule,ty chceš ty psy zabít,krmíš je jedama a zdechlinama-toť její slova,je to cca měsíc najela na maso,vyzkoušela suprpremiovek,a není do dnes spokojena,ptám se tedy-čím se krmilo dokud jsme neznali granule-co bylo,psi prospívali a dožívali se také vys.věku,i chov.něm.dog a veterivář v jedné osobě nedá na barf dopustit,tak proč,když není nic lepšího,což mi tvrdil i náš vet?neodsuzuji granule,ať každý dělá jak umí,ale já bych po těchto zkušenostech neměnila,srovnání krmené granulemi a masem+osttní=nesrovnatelné!!!!pro maso samo.

28.5.2010

Tereza

Já krmim granulema a přidávám kde co :) takže nakonec je to tak půl na půl a pesanovi to moc chutná. Má alespoň pestrou stravu a se sháněním masa, vnitřností a kostí sice trochu problém je, ale našla jsem si dobré řeznictví, kde mají všechno možné, takže tam jednou za týden zajedu a nakoupím do mrazáku. Co se zeleniny týče, když jsme začali tak se na to moc netvářil, ale brzo si zvykl a teď baští s chutí i ovoce :)

4.6.2010

Repal

Granule vs. přirozená strava je úplně stejný vztak, jako polévka s pytlíku a domácí babiččina bramboračka. Granule jsou průmyslově vyráběné vždy chemicky upravené (i když výrobci tvrdí, že jsou "Bio"). Provité šelmy v přírodě si potravu nepřipravují na ohni nebo nekozervují, neextrudují apod. Krmení granulemi nevypovídá nic o péči o psa, ale jen a jen o pohodlnosti majitele. Ale kvůli pohodlí přece psa nemáme ...

17.6.2010

Kohout

Granule již nikdy více... BARF je jediná správná strava pro psovitou šelmu, tedy masožravou. O granuložravých jsme se neučili, a má to svůj důvod. Granule jsou dobré jen pro pohodlňáky, jak psal Repal. Chtěli byste žrát celý život nějaké granulované sračky, o kterých naprosto nevíte, co je v nich? Jak asi dopadnou důležité nutriční látky, když se profouknout vzduchem o teplotě 200Celsiů? Odpověď zní - špatně.

30.6.2010

Kristýna

Dobrý den, BARF mě moc zaujal a chtěla jsem se zeptat jesli někdo nevíte kde se dá shánět levnější maso v Českých Budějovicích. Např. hovězí je v supermarketu drahé a myslím, že bychom brzy skončili na granulích oba...:( Děkuji za radu

2.7.2010

Drahoš

Chovám psy už mnoho let a při přečtení tohoto článku a hlavně diskuse jsem zíral, jak rychle se zapomíná. Uvědomte si prosím, že krmení granulemi se u nás ve velkém používá teprve posledních 15let a to díky Američanům, kteří opět přišli na to jak si ulehčit život na úkor svých miláčků, aby se mohli věnovat vydělávání peněz. To je jen poznámka na okraj. Dříve se "domácí stravou" krmilo běžně, a to po staletí. Pamatuji krmení psů, a to i těžce pracujících (služebních apod.), obilným šrotem, zeleninou a vnitřnostmi a levným masem z jatek. Pro doplnění minerálních látek a stopových prvků se používal Plastin a vitamíny pro lidi, ovšem v jiném dávkování. V článku jsou víceméně pravdivé údaje a navíc dnes můžeme dopřát svým čtyřnohým kamarádům pestřejší stravu. Navíc jim tím dámě lepší zdravotní stav a delší život. Dlouho sleduji příčiny zkracování věku psů a jedním z nich jsou bohužel granule a to díky tomu, že po dlouhodobém používání jen granulí jsou psi náchylní k závažným onemocněním. Granule jsou fajn, ale nekombinované s jinou potravinou. Lépe je krmit jimi samotnými vždy asi každý 4 - 5 den. A pozor, u starších psů (nad 6 let) a u větších plemen dochází při kombinaci granulí s masem k nadýmání ( starší pes nepotřebuje tolik bílkovin a tuku a má pak problémy s játry, slinivkou a žaludkem), které často může končit kolikou a v horším případě torzí žaludku (znám to z vlastní zkušenosti a veterinář mi tenkrát zakázal krmit takovouto směsí).

2.7.2010

Soňátko

Hrají granule fair play? MUDr. Karla Dvořáková Asi vás tato otázka čas od času napadá, viďte. Možná, že si ji nekladete takto sportovně, prostě se sami sebe ptáte, zda druh výživy, který jste pro vašeho pejska zvolili, je dobrý, někteří z vás použijí slova „nejlepší možný“. Pokusím se s vámi podělit o vlastní způsob hledání odpovědi. Třeba vám ušetřím stovky hodin strávených pátráním po informacích na webech, u výrobců a dovozců krmiv. Nabídka krmiv je široká a skoro každé krmivo o sobě říká, že je tím nejlepším. Pokud si vysvětlujeme termín „nejlepší“ v jeho opravdovém smyslu, pak spoléhat na dobrou vůli výrobců lze těžko jestliže víme, že pouhých 5% světových značek je vyráběno ze surovin vhodných pro lidskou potřebu (tedy ze surovin pravděpodobně méně kontaminovaných nežádoucími látkami než jsou suroviny krmné). A jen část z těchto 5ti % respektuje psa jako masožravce, tedy pokrývá potřebu živin převahou z živočišných, nikoliv rostlinných zdrojů. Přitom čistota a surovinové složení odpovídající metabolismu psa jako šelmy stojící na vrcholu potravní pyramidy jsou zásadními kritérii pro dlouhodobou bezpečnost krmiva. Tato a ještě některá další hlediska zvolili při svém hodnocení krmiv recenzenti amerického nezávislého časopisu Whole Dog Journal. Krmiva jím zařazená na seznam Top Dry Food jsou s jistotou krmivy nutričně hodnotnými a důvěryhodnými (hodnotí zde převážně značky severoamerického kontinentu a je třeba mít na paměti, že americké verze některých nadnárodních značek jsou zcela odlišné od těch evropských, totiž kvalitnější). Naopak značky nutričně chudé a/nebo kontaminované nežádoucími látkami v důsledku používání levných krmných surovin, chemicky konzervované jsou podezírány z podílu na : negativním ovlivnění imunitního systému – alergie, zánětlivá onemocnění uší, kůže, kloubů, zažívacího traktu včetně slinivky, srdeční svaloviny…, předčasných degenerativních procesech – nástup artrózy již ve středním věku, degenerace jater, ledvin, mozku, zhoršení případné DKK, rakovině mléčné žlázy,obezitě, cukrovce,hormonálních poruchách – štítná žláza, nadledviny, rozmnožování, zhoršení celkové kvality života a zkrácení předpokládané délky života. Nejde zdaleka jen o krmiva „ze supermarketů“. Vzpomeňme na oněch 5% komentovaných výše. Úměrná tomuto faktu je pak významná skupina psů trpících různými problémy, které by zřejmě nebyly, kdyby tito psi nebyli nuceni žít na výživově chudé stravě, často navíc zatížené škodlivými látkami z nekvalitních surovin. Jedinou možnou obranou je určitá minimální míra vzdělanosti nejširší chovatelské veřejnosti. Nechlácholme se vírou ve své zkušenosti, jsou závislé na tom, co náš pes „unese“. Nemáme-li srovnání, zda by mohla být jeho fyzická a psychická kondice lepší a nemá-li evidentní problémy – není proč se krmením zabývat? Je! Vámi zvolené krmivo by mělo přece být férové k psovi i k vám…O čem hovořím? Nezachází s vámi špatně ten výrobce, který za poctivou cenu vašeho psa skvěle nakrmí, ale ten, kdo ho za cenu obdobnou ošidí. V patnáctikilovém balení superprémiového krmiva může být při shodném obsahu bílkovin 2,25 kg masa stejně jako 30 kg. 35ti kilový pes tak buď musí „vyjít“ s 60ti g masa na den obsaženými v 400g granulí nebo může být královsky nakrmen celými 800 g masa (tak, jako bychom doma připravovali tradiční krmnou dávku a ještě lépe)! Tristní je, že první krmivo může být dražší, než druhé!! Dovolte, abych vám nyní nabídla nestranný obecný souhrn znalostí nutných k tomu, abyste byli schopni se sami rozhodovat, zda stojíte opravdu před tak férovým krmivem, jak jen v polovině roku 2008 může být. Krmivem, které vašemu psovi přinese plnou životní pohodu, vás ušetří zbytečných starostí se zdravotními problémy psa a váží si vás i jako toho, kdo platí. Bez schopnosti samostatně posoudit kvalitu krmiva můžeme poškodit zdraví psa a každopádně se řadíme mezi ty, s nimiž komerční výrobci počítají. V USA jim to v roce 2007 přineslo 10 biliónů dolarů. Co tedy vlastně hledáme, má-li být náš partner v péči o psa férovým hráčem? Hledáme krmivo bohaté na živiny, dlouhodobě bezpečné, respektující psa jako masožravce = krmivo vyrobené z nutričně hodnotných surovin nezatížených nežádoucími látkami, s převahou bílkovin a tuků živočišného původu, zpracované šetrnou technologií poctivým výrobcem. Jak ho najít? Nevybírejte impulzivně podle reklamy. Cena není garancí kvality. Sdělení prodávajícího nemusí být informované. Spoléhejte na sebe! Informace hledejte na obalu, na webových stránkách výrobce, přímým dotazem na výrobce a dovozce. Připravte se teoreticky tak, abyste byli stále schopni kontroly nad získanými poznatky. Chtějte objektivně vědět a to v tomto pořadí důležitosti: A. Kolik masa výrobce používá k výrobě 100 gramů granulí nebo jaký podíl bílkovin v krmivu pochází z masa ? (je snadné vyrobit krmivo s běžným obsahem bílkovin prakticky bez použití masa, s použitím obilovin, sóji, bílkovinných koncentrátů a je to LEVNÉ, obiloviny obsahují 2/3 bílkovin, jako maso, sója dvojnásobek, ale jde o rostlinné neplnohodnotné a pro psa těžko stravitelné bílkoviny) Požadujte min. 100 g čerstvého masa (= 20 g sušeného)/na 100 gramů granulí (maso má 80% vody a dobré granule max. 10%) nebo podíl živočišných bílkovin na celkové deklaraci bílkovin v krmivu přes 50%. B. Jaký je původ surovin v krmivu? Mají status potravinářské čistoty a je výrobce schopen doložit zemi původu, byť vám „soukromě“ ? C.Jaké je složení krmiva? Pro výběr hovoří: 1. na prvním místě jednodruhová masová moučka, sušené maso, pokud maso deklarováno jako čerstvé, pak musí být následováno dalšími druhy masa a minimálně jedním druhem masové moučky nebo sušeného masa na jednom z předních míst, jen tak lze dosáhnout převahy bílkovin živočišného původu v krmivu, výjimkou jsou receptury pracující s jediným zdrojem škrobů, tam může být masová moučka, sušené maso uvedeno na druhém místě a přesto je možné dosáhnout v krmivu výrazné převahy bílkovin živočišného původu, 2. všechny suroviny jasně určené - „rýže“, nikoliv „obiloviny“, 3. zdroje škrobů - od nejlépe stravitelných ke konvenčním je toto pořadí: tapioka, brambory, proso,amaranth, rýže, oves, ječmen, kukuřice, pšenice – čím méně škrobů v krmivu, tím lépe, hodnota do 30% je špičková, 30-50% průměrná a nad 50% podprůměrná a pro psa nedůstojná., 4. zdroje tuků - kuřecí, rybí tuk - nikoliv oleje jako hlavní zdroje tuků, 4. další složky pro pestrou přírodní výživu – zelenina, ovoce, bylinky 5. nutraceutika – extrakty přírodních látek s vysokou biologickou účinností v organismu (buněčné antioxidanty, imunomodulancia, látky podporující činnost svaloviny, metabolismu tuků apod.), 6. enzymy – přibližují tepelně zpracovanou stravu stravě syrové, 7.kompletní spektrum vitamínů, minerálů a stopových prvků včetně organických (chelátových) forem některých z nich, 8. probiotika (jogurtové bakterie), 9. dietetická vláknina, 10. kloubní podpora – zdroje glukosaminů, chondroitinů, MSM. Proti výběru hovoří: 1. maso deklarováno pouze v čerstvé podobě – viz výše, 2. nejasně určené suroviny – viz výše, rozepsaný jeden druh – „kukuřice“, „kukuřičná mouka“, „kukuřičný lepek“, 3. suroviny nízké výživné hodnoty - sója, bílkovinné hydrolyzáty a koncentráty, vedlejší živočišné (= zobáky, pařáty, krev, střeva s obsahem) a rostlinné produkty (= zbytky z průmyslového zpracování řepky, kukuřice apod.), 4. rostlinné oleje – obsahují omega kyseliny v neaktivní formě pro část populace psů na rozdíl od tuků živočišných, 5.suroviny potenciálně méně vhodné pro výživu psa podle nejnovějších nekomerčních trendů - pšenice, menadion jako zdroj vit.K, hydrogenfosforečnan vápenatý, 6. barviva, konzervanty (BHA,BHT,propylgallát, sorban draselný) - někdy skryty za termín „doplňkové látky povolené v EU, žádný chemický konzervant zdraví neprospívá a sorban draselný je potenciální kancerogen, v informačních materiálech se můžete setkat i s výrazem “ přírodně konzervováno sorbanem draselným“ a to u krmiva, které snad pod vlivem reklamy chovatelé vnímají jako „špičkové“. Pokud se vám výčet latěk, které je třeba přeskočit, aby krmivo bylo hodno vaší pozornosti a důvěry, zdá být vysoký, uvědomte si, že výživou můžete nejvíce ovlivnit zdraví svého psa. Genetiku neovlivníte, životní prostředí také ne a láskou pesticidy v krmivu „nepřebijete“. Dá se i z něčeho slevit, z obsahu masa, čistoty a absence konzervantů prosím nikdy. Prosím za vaše psy. Přála bych si, abyste po přečtení těchto řádků uměli sami poznat, co se v „životopisech“ a za výkony hráčů na poli krmiv skrývá, kd

2.7.2010

Soňátko

Předcházející článek ... myslím řekl dost :D Jinak více info na Odkaz odkud maso ?? Třeba VETAMIX , BARON .... a pod ... Už nechci granule ani vidět ... je to jen pro lenivé lidi kteří nemají rádi své psi !!!!!

2.7.2010

Soňátko

Odkaz se vložil špatně : Odkaz

5.7.2010

Arpi

Barf je super vec.

8.7.2010

md

Puvodne BARF znamenal - Biologically Appropriate Raw Food. Neřekl bych, ze v mleté směsi z vetamixu bude neco o moc lepšího než v granulích. Ovšem nemluvím o supermarketovkách, ale o kvalitních jako jsou Canine Caviar, Artemis nebo FirstMate.

28.7.2010

Taffey

Já krmím naší berňačku Chicopee Adult Large breed. Dávám ji o 10% menší dávku, než je určena, k tomu dostává denně minimálně jedno jablko, které miluje a páč máme čtvrthektarovou zahradu a v ní kde co, tak když začne Jodi loudit, dostane dvě hrsti angreštu, košťál z květáku nebo zelí, kus kedlubny. Všechno spráská a vypadá náramně. Krásná srst, rychlá, čiperná, ráda chodí a běhá. Denně dostane ještě pár piškotků za odměnu. Zkonzumuje ale taky vařené maso v jakémkoli množství, Nadváhou netrpí. Ale nevadí jí ani syrové maso, to jí sice nedávám, ale na vycházkách do lesa volně sežere kus kůzlete, které pravidelně myslivci pokládají jako návnady pro divočáky. Nedávno si pochutnala na slípcem kterou den předem zadávila sousedům kuna. Pes je všežravec a tak mu neuškodí vůbec nic. Je ale třeba ho pravidelně odčervovat a očkovat. Dělám to 3x resp 1x ročně.

7.8.2010

Mirek

Jev vhodná BARF strava i pro psy miniaturních plemen?

26.8.2010

Geiss

Pro Zdeňka: ze syrových kostí mít strach vůbec nemusíš. Vyhýbej se vařeným nebo pečeným. Dávám psům, mimo jiné, i kuřecí kostry a bez problémů. Nejraději mají hovězí stehenní kosti i s kloubní hlavicí, ale ty pokaždé nejsou. Takže ty kuřecí jsou dobrá náhrada. Vepřové nožičky jsou také skvělé...

20.12.2010

veronika

Bože můj super, je radost dočíst se kolika lidem už došlo, že psa si přece nepořizujete kvůli pohodlí,. ale jako partáka do života a debilní výmluvy že na to namáte čas???? máte čas ho vůbec venčit?? vyčesávat ho??chodit po veterině když jen nemocný? a co až budete mít dítě, taky vas budete mrzet ze si to neodbyjete 'granulemi'?? udělejte si trochu času a přečtěte si na netu o syrové stravě uvidíte jak vám miláček bude vděčný! Příklad-psi nemají možnost si při žvýkání granulí vyčistit chrup a procvičit žvýkací svalstvo, ale při krmeni kostí se pes namáhá sliní, a přirozenou cestou si je čistí.. Bohužel většina veterinářů vám nebude doporučovat barf, jelikož na ultrazvukovém čištění vydělá tisíce...atd.. doporučuji kouknout na zahraniční stránky, zjistítte, že jako obvykle, všude kolem čr je barf poměrně známá věc,..jen u nás mají ještě lidi kupu výmluv ve stylu ''je to složité nemám na to čas-peníze'' proč že si teda pořizují psa když se mu nesnaží dát to nejlepší?? přála bych jim být v příštím životě pes na granulích..vyrážky, smrad z huby, prdění .. A ještě jedna věc, možná až budete svému pejskovi mixovat chutně vypadajícá čerstvé suroviny, možná vás to donutí přemýšlet více i o vlastní výživě.. hodně radosti společné radosti barfujícím lidem i pejskům!!

8.4.2011

zuza.z

Koukejte co jsem objevila - Odkaz je knížka od té paní co má stránky Odkaz Má vyjít už tento měsíc, tak si ji hned koupím!

8.4.2011

zuza.z

se ten odkaz nějak blbě vložil, tak znova Odkaz

28.4.2011

zuza.s

Tak knížka od paní Novosádové už je na světě :-). Vyjde v červnu a objednat se dá už teď na stránkách Manwë - Odkaz

2.6.2011

Rachel

Moc pěkný článek. Takto krmím svého psa už deset let. Až nyní se tomu začalo vznešeně říkat BARF :D Granule máme sice v záloze, ale dostane je tak v měsíci jednou nebo dvakrát - a to tehdy, když potřebuju odjet a psovi nechám žrádlo připravené předem. Je naučen žrát v sedm hodin, tak kdyby tam to syrové maso bylo takovou dobu, tak se se zkazilo. Granule mu sice moc nejedou,ale radši je do sebe nacpe, než aby mu je sežral kocour :D Jedná se o velkého psa 35 Kg :)

10.9.2011

Tomáš

Ahoj, mame 9 mesicni stene Argentinske dogy. Ma podvahu a nevime proc, ani veterinari to nevedi. Mame granule royal canin. Docetl jsme se o krmeni Barf a snazime se tak i krmit. Chtel bych se zeptat jestli muze takto pribrat a ceho davat vice aby nabral na vaze. Drive jsme meli granule K9 zadne problemy nemel! Tak jestli to neni v granulich. V teto dobe pejsek vazi 41kg a mel by mit okolo 50kg vzhledem k svemu veku. Pohubly i vypada na prvni pohled. Budu velmi rad kdyz poradite.

22.10.2011

angelikaa

Tomáš, skúste zvýšiť dennú dávku :o)

30.11.2011

Marie

Krmím své psy zásadně syrovou stravou a odchovávám na ní i štěňata. Pro psy není nic lepšího, než pěkné syrové maso se zeleninou, oříšky, semínky, ovocem, mléčnými výrobky, oleji atd atd. Naví je to zábava. A to jsem si zabrala většinu volného rpostoru v koupelně mrazákem, abych mohla nakupovat i větší množství masa do zásoby!!! Pak si nadělám porce třeba týden napřed a samotné podání krmení mi tím pádem netrvá o nic déle, než hodit do misky něco jiného (jen ta příprava - fajn koníček, mimochodem :-]) Lidé dbají na své stravování, měli by to začít dělat i u svých mazlíčků!

30.11.2011

Marie

panu Tomášovi: Pokud krmíte BARFem, jestli jsem to správně pochopila, zvyšte krmnou dvku cerka o 5% a přidejtě klidně těstoviny a rýži. Standardně se syrové stravy dává okolo 3% váhy psa.

8.1.2012

Lumír

Zdravím. Chtěl bych si přidat trochou do mlýna. Měl jsem RTW, a krmnil jsem ho opravdu levnými granulemi z hypermarketu cca 10kg za 400 Kč, které měl nasypány pořád v misce, žádná denní krmná dávka. Kdykoliv chtěl, tak si dal. (už slyším ty reakce), ale co jsem chtěl říci. Jelikož v tý době kdy jsem si ho pořizoval, jsem neměl net (1997),takže žádný Barf atd. jsem neznal. Tak jsem ho krmil dle rad jedné chovatelky a to tak, že měl každý den jedno jídlo uvařeno. Rýži, těstoviny, k tomu zeleninu, ovoce, s masovou konzervou, spíš jen na ovonění, krup.kaši, pudinky, každý den bílý jogurt, vajíčko syrový, jednou za týden prasečí nožky, sulc, uši, mork. kost, žebra k tomu nějaký doplňky stravy na klouby, srst, zuby atd..hlavně Pangamin... A byl nádherný!!Kamkoliv jsme šli se podívat, zastavovali nás chovatelé RTW a vyptávali se... Dožil se skoro 11 let a za celou dobu jsem s ním byl, ze zdravotních důvodů, jen 1 x u veterináře!!! a to ještě mojí chybou, protože jsem v autě zapnul klima a dostal zánět průdušek. Když mi odešel, měl 65Kg a v tý době ještě vyskočil na metrovou zídku z místa!!! Jde jen o to, aby jste se lidi zamysleli nad všelijakou masáží od médií a veterinářů. Jak už tu někdo psal, co dřív jedli psy, když nebyly granule? Jen popřemýšlejte...

2.2.2012

Katka

S BARFEM jsem začala asi před týdnem. Jsem naprosto spokojená, už nechci granule ani vidět, ani já ani můj pes! Je spokojený a po mase přímo prahne.Je pravda že na přílohy si bude muset zvyknout,ale najdem to, co mu bude chutnat. Navíc mi dělá velikou radost pro něj nakupovat. Už znám všechny masny v okolí. A k těm vařeným kuřatům a podobně - jsem naprosto PROTI ! Pes není rozmazlený malý dítě aby si neporadil s kusem masa. To zvládá i můj kilový maltézský psík !!!!

24.3.2012

Smiglik

Všichni mě varují před drůbežíma kostičkama,že prý mohou pejskovi ublížit.Mám takový mix maltézáčka a sčímsi bílým.Je malinký,opravdu mu třeba syrové kuřecí křídlo nemůže ublížit?Krmíme granulkama,ale syrové maso má rád,alespon jednou týdně něco takového má,ale těch kostí se bojím,možná zbytečně a vím že by si na nich pochutnal,není nějak vybíravý

28.4.2012

Markéta

My se snažíme přejít na barf asi 4 měsíce. Ale jediné maso, které mu nevadí, je hovězí. Po kterémkoli ostatním okamžitě dostane průjem v podobě samé vody a zvrací. Krmili jsme tedy stále jen hovězím a po dvou měsících jsme mu začali přidávat kousíček vepřového, ale ani tak si nezvykl, takže přecházíme zpět na granule. Ty potíže nám za to nestojí!!

1.7.2012

Marcela

Ještě tip,co se týče nákupů,v hypermarketech a velkoobchodech s masem mají občas velké výprodeje masa kvůli expiraci,musí to stahovat z regálů o dva až tři dny dříve,nic tomu není a když to přejde mrazem,tak už vůbec nemusíte mít strach,tak nakupte do zásoby.Ovesné vločky kupuji krmnou směs ve velkých pytlích ve specializovaných krámech pro zahrádkáře a chovatele.

7.10.2012

Martina

Mám dotaz, je špatné kombinovat granule a maso? Nemyslím to tak, že jedna krmná dávka se bude skládat půl na půl z masa a granulí, ale tak, že například jednou týdně uvařím maso, které máme zhruba na dvě krmné dávky (tedy dva dny) a po těchto dvou dnech dám zase granule. Takže v podstatě pes dostane 5 dní v týdnu granule a 2 dny v týdnu maso.

13.3.2013

****

jaké máme dát psovi vajíčko?

14.7.2013

Ivana

Zdravím,mám 2,5roku starou choďandu.Po hrozném rychlém zhubnutí laboratoř ukázala EPI.zhubla za 4 měsíce o 65kk,ale stále je čilá a výborně hlídá.Má ten nešvar žrát svoje i cizí bobky.Veterinář doporučil speciální granule pro EPI,ale vysychá jí kůže,neustále se drbe,pelichá.Má jen 14kg,2x denně Pancreolan.Máte někdo zkušenost s přidáváním syrového netučného masa,zeleniny vajec a nějakých vitamínů?? Slinivku nemám možnost sehnat. Ivana

8.11.2013

Gábina

Objednávám maso u specializované firmy. Vyjde to dost levně a pejsek je spokojený. Nikdy bych nedopustila, aby můj pes žral celý život pouze granule. Přijde mi to vůči psovi nefér a v některých případech i nezdravé.

29.1.2014

ludmila

Ivaně Mám 13-ti letou NO, od začátku má problémy se slinivkou, hubená, průjmy, Panzynorm ke každému krmení. Loni v létě jsem začala krmit syrovým masem a zeleninou podle knížky paní Novosadové. Škoda, že jsem se neodvážila dřív. Nikdy neměla tak tuhé bobky a Panzynorm jsem taky už mohla vynechat. Dokonce přibrala 4kg. Slinivku taky nekrmím, jen maso, vnitřnosti a kuřecí krky. Kupuju maso v celku,v mletinách je někdy dost tučného...granule dávám ráno - zastudena lisované Black Angus(granule s kuřetem jí nesvědčily ).Krmím 4x denně, odpoledne svačinku strouhané jablko, v poledne a večer BARF.Dokonce jsem pekla sušenky podle receptu v knížce a měly úspěch

19.4.2014

kristyna

Zdravím,mám doma 20 měsíčního choda,krmíme Nutra goldama(4měsíce)-hrozně mi rezaví a NG mi byli doporučené proti reznutí,ale nefunguje to :( proto uvažují o přechodu na Barf jen mám obavu,že nebudu umět složit jídelníček,aby byl vyvážený.myslíte,že by to mohlo pomoct a mohl by opět stmavnout ???

24.5.2014

Pharma415

Very nice site!

11.1.2015

jitka

ahoj mám 15 měs psa trpí nadýmáním,nevím už čím krmit,granule nejí,max dvě za den a tedy hubne,maso kuř,vepř,hov problémy bolení,vařím tedy ryby,trochu rýže,to jediné jde,rýži vyplivne,netráví zřejmě tuky,asi nedostatečná fce slinivky,přidávám Enzymatic,no pes netloustne....už se bojím mu cokoliv jiné dát

3.8.2016

zdenka

Díky za perfektní článek, získala jsem správnou sebejistotu, že to dělám se psy dobře a ted se chystám na nové štěně (kavkazana) a tak jsem si dělala starosti, jestli to budu dělat taky dobře. Díky Vašemu článku se mi to jistě povede. Díky moc <3

9.6.2017

Jakub

Moje fenka uz je tedy starsi, 12 let, ale stale aktivni. Prechod na barf jsme udelal presne podle navodu na prechod, ale bohuzel mame problem s tim, ze mi nezere zeleninu ani ovoce, ani nastrouhanou, vzdy ji necha v misce. Nevim jak dosahnout vyvazene stravy. Mate nejake rady? Dekuji

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz