Otravy z ovoce a zeleniny?


I když je ovoce a zelenina v přiměřeném množství neškodná, některým druhům se raději vyvarujte. Vyhnete se – tedy váš pes – nepříjemným trávicím obtížím.

 

Za nebezpečné se považuje například avokádo, hroznové víno a rozinky. Raději nepodávejte ani exotické, chemicky ošetřené nebo jakkoliv napadené či nahnilé ovoce. O nahnilé zelenině to platí jakbysmet! Zažívací problémy mohou nastat i po požití nezralého ovoce a to kvůli množství obsažených kyselin, které mohou dráždit žaludek. Některé druhy zralého ovoce (hrušky, meruňky, broskve, třešně…) mají zase veliký obsah jednoduchých cukrů, jež v trávicím traktu kvasí, což posléze může vést k nadýmání a průjmu. Jejich nadměrné konzumace souvisí i s nerovnováhou ve střevní mikroflóře či dehydratací.

Možná namítnete, že ovoce a zelenina obsahuje hodně vitaminu C, který je pro zdraví člověka tak důležitý. Tak proč ho neposkytnout i svému čtyřnohému mazlíčkovi? Odpověď je jednoduchá. Vitamin C si totiž většina zvířat vytváří sama, takže ho v potravě nepotřebují. Výjimku představují morčata a primáti (včetně člověka). Naopak při nadměrném požívání vitaminu C dochází k zátěži ledvin a u citlivých jedinců se mohou vyvinout i močové kameny.

Stejně tak nedávejte svému mazlíčkovi dojídat nahnilé ovoce. Může obsahovat patulin (plísňový jed), který při dlouhodobé konzumaci ovlivňuje množství a funkci enzymů v těle, což může vést k poklesu imunity.

Samostatnou kapitolou jsou pak pecky. Ty totiž obsahují tzv. kyanogenní glykosidy, což jsou látky, které po přeměně v trávicím ústrojí uvolní kyanidové ionty - prudké jedy (znemožňují využití kyslíku, zvíře zrychleně dýchá, je unavené, později se dusí, má poruchy srdečního rytmu, někdy křeče a může dojít až k úmrtí). Naštěstí za normálních okolností, kdy je pecka nepoškozená, k otravě nedochází. Jenže u přezrálých nebo škůdci napadených plodů může být pecka poškozená a kyanidy se uvolní do ovoce. Konzumace volného semene či celého kontaminovaného plodu ve větším množství může vést bohužel až k otravě. Další problém mohou způsobit pecky také ve střevě, když utvoří blokádu (způsobuje zácpu až úhyn, pokud se obtíže neřeší). Proto je vždy lepší podávat zvířeti ovoce bez pecek a jádřinců a nikdy ho nenechat samotného konzumovat neomezené množství spadaného ovoce na zahradě. Může tam být hodně přezrálých kusů s poškozenou peckou a pes často nezná meze a vysloveně se přecpe.

Ořechy

Do jídelníčku psa ořechy nepatří hned z několika důvodů - možnost výskytu alergických reakcí, velký obsah tuků a z toho plynoucí nebezpečí (zánět slinivky, trávicí problémy a průjem), u plesnivých plodů hrozí nebezpečí otravy. Samozřejmě naprosto nevhodné jsou slané oříšky kvůli vysokému obsahu soli. Ale jestliže váš pes slupne pár vlašských ořechů, nepanikařte! Z ořechů jsou prokazatelně nebezpečné hlavně makadamové ořechy, které u psů způsobují otravy (zvracení, slabost, poruchy koordinace, třes, vysoká teplota). Někdy se objevují i bolesti svalů a oteklé klouby. Otrava u zdravých psů naštěstí nebývá smrtelná (pozor však na kombinaci ořechů s čokoládou!). Ve větším množství psovi nepodávejte ani mandle. Respektujte psa jako masožravce, který nemá ve své přirozené skladbě potravin zastoupeny suché plody.

Zelenina

Česnek a cibule jsou pro zvířata považovány za nebezpečné až toxické. Sirné sloučeniny, které se v nich vyskytují, ovlivňují červené krvinky a poškozují hemoglobin (krevní barvivo nutné k transportu kyslíku). Otrava se může projevit do 24 hodin od požití při masivní otravě, ale běžnější jsou příznaky až po několika dnech, kdy se poškozené krvinky začnou rozpadat. Mezi symptomy se řadí bolesti břicha a průjem, zrychlené dýchání, dušnost a zrychlený tep. Zvíře je unavené a apatické. Smrtelné otravy nejsou tak časté, ale může k nim dojít v důsledku velkého nedostatku kyslíku pro tkáně. Špatný je také chronický příjem těchto potravin, který zatěžuje všechny orgány.

Swanie Simon knize Zdravá výživa pro starého a nemocného psa - syrová strava BARF uvádí, že ve studiích týkajících se cibule se rozvinuly hemolytické změny po podání 15-30g cibule na kilogram tělesné hmotnosti psa a toxický účinek až po podání dávky přes 50g na kilogram tělesné hmotnosti (po dobu dvou dnů). Ve studii týkající se česneku došlo k něčemu, „co vypadalo jako“ změny na červených krvinkách až po podání dávky přes 5g na kilogram tělesné hmotnosti, u žádného ze zvířat se však nerozvinula hemolytická anemie. Co z toho vyplývá? Psovi česnek v omezené míře klidně podávejte. Například třicetikilogramový pes může dostat 3 stroužky česneku týdně, v takovém množství není možné přivodit změny na červených krvinkách vedoucí k onemocnění. (Toxické by pro něj bylo množství 350 stroužků.) Při podávání malých množstvích česneku převažují jeho zdraví prospěšné vlastnosti (potlačuje procesy stárnutí, podporuje zdraví, vitalitu a dlouhověkost, zvyšuje odolnost organismu atd.)

Ostatní druhy zeleniny většinou nezpůsobují obtíže. Například zralá rajčata jsou bezpečná, ale nezralá zelená ve větším množství představují potenciální nebezpečí. Jedovatý alkaloid se vyskytuje v zelených částech rostliny a v květech (tam je ho nejvíce). Psům naštěstí ani zralá rajčata nechutnají, takže se zelenými asi nebude žádný problém…Dále brokolice, která má v malém množství příznivé účinky, by neměla být nadměrně zkrmována (množství nesmí jednorázově přesáhnout v přepočtu 5 % denní krmné dávky). Stejně jako ostatní brukvovité rostliny obsahuje tzv. glukosinoláty - látky, které ve velkém jednorázovém příjmu vedou k poruchám trávicího traktu (zvracení, průjmy). Tyto látky se však částečně zničí vařením, takže vařená brokolice je bezpečnější. Obecně košťálová zelenina často kumuluje dusičnany z půdy (z hnojiva). Tyto dusičnany mohou porušit minerální rovnováhu v těle a po své přeměně mohou také negativně ovlivnit hemoglobin. Zvířata pak trpí nevolností, únavou, dušností, protože mají v tkáních málo kyslíku. Takže i v tomto případě platí rčení, že nic se nemá přehánět!

Zdroj: Veterinární a toxikologická databáze www.vettox.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 28.10.2011 17:57:47
Napsáno: 28.10.2011 17:57:15

Forum.

Vložit príspěvěk

29.10.2011

Adélka

Musím reagovat :( krmím BARFem, ( to je syrové maso, zelenina a ovoce)musím říct, že podle odborníků je nejlepší zkrmovat ovoce a zeleninu nějakým způsobem narušené. Dává se přemrazit, nebo ho nechám nakrájené 2 dny na lince nahnít... :) Denně dostává mrkev, jablíčko, ledový salát. Resp. mix zeleniny a ovoce :) Dále jednou do týdne dostává hrst oříšku a semen, ANo, hodně oleje mají, ale ta srst je potom úžasná... jinak žral mi na zahradě denně trnky, meruňky, celé i s peckou a vybíral si ty více zhnilé. a česnek a cibuli dávám nepravidelně. U cibule opatrně, můj pes po tom prdí, ale chutná mu to.. .s tímto článkem nesouhlasím... Známé pes trhá hrozny z keře... a už má 7 let a nic :)

29.10.2011

vanda

Text článku je čerpán z veterinární a toxikologické databáze Vettox (na vzniku se podílel Ústav veřejného veterinárního lékařství a toxikologie a Ústav farmakologie Veterinární a farmaceutické univerzity Brno (VFU Brno) a Ústav pro státní kontrolu léčiv a biopreparátů (ÚSKVBL)). Takže odborníci o případných škodlivých účincích asi přece jen něco vědí... Ano, krmit podle BARFU je pro psa určitě super a jistě mu i mnohem víc chutná. Ale jako téměř u všeho i zde platí, že nic se nemá přehánět. Například jak se píše v článku, česneku bych se v omezeném množství rozhodně nebála, ale cibule bych se pro jistotu vyvarovala. Stejně tak ovoce s peckami. Nikdy nevíte, kdy může dojít k ucpání střev. Když ovoce, tak bez pecek. já bych u svého psa neriskovala, ale samozřejmě dělejte, jak myslíte. Oříšky v omezeném množství, proč ne? Ale prostě všeho s mírou... Proti BARFU samozřejmě nic nemám, publikovali jsme zde i některé články. Více je k přečtení například zde: Odkaz Smyslem článku bylo laickou veřejnost informovat o možných potnciálních rizicích spojených s některými potravinami. Ale díky za názor, od toho jsou diskuse :-)

30.11.2011

Veronika

Dobrý den, před dvěma dny jsem dala své fence několik kousíčků mrkví, teď už druhý den několikrát zvrací, může to být způsobeno mrkví? Děkuji :(

30.11.2011

vanda

Mrkev je pro psy neškodná.

10.12.2012

hlad

K pár informacím v článku mám výhradu. Článek je sice o ovoci a zelenině, ale mohla být zmíněna čokoláda (kakao vlastně plodina je), které je pro psy velmi toxické a může na to i umřít. Ten kyanid z pecek prý není zas takový "strašák", někde jsem četl, že např. člověku by uškodilo až velké množství (kilo nebo tak nějak). Na stará kolena ve 14ti letech jsem svému pejskovi začal podávat syrovou stravu BARF (při přechodu nám pomohli očistné přípravky zažívání od "cdVet", bez toho měl velmi říhlou stolici) a jeho zdravotní stav se zlepšil tak, že jsme od té doby v podstatě nebyli u doktora. Jednou týdně mu na malé kousíčky nakrájím hovězí maso, k tomu trochu slepičích srdíček, žaludků a někdy jater, navážím do sáčků a dám na mražák, pak jen každý den rozmrazím, nechám zteplat a má baštu. Zeleninu mu dávám tak, že v ústech rozkoušu kus chleba, do toho kousek rajčete, okurky a trochu něčeho dalšího, trochu oleje a to mu pak dám zbaštit (bez toho chleba by to nejedl). O Vánocích pozor na cukroví, nenechávejte ho v dosahu psa, jednou jsme nechali talíř s cukrovím na konferenčním stolku a pošmákl si tak, že pak musel být na kapačkách. Také nepřehánět s česnekem, stačí občas kousíček. Pár vlaškých ořechů neuškodí (ale nepřehánět viz. příhoda s cukrovím), ty měl tak rád, že o ně při louskání ořechů škemral a sám si je i louskal.

2.2.2013

adela

dobrý den, dala jsem své fence kousek avokáda asi 2x2 cm. myslíte že se jí může něco stát po takhle malém množství?

24.12.2013

Monika

Adélko , případně další , text je napsaný podle výzkumů a zkušeností odborníků. Pes má dostávat ovoce dobře uzrálé, ale určitě ne nahnilé, stejně jako ne plesnivé! Ořechy vadí makadamové, jiné pouze alergikům, těm co mají nemocnou slinivku nebo pokud by byly třeba žluklé - ty už by neměl jíst nikdo, tedy ani pes. To, že se pes po snědení neskácí k zemi mrtvý, neznamená, že mu to neškodí vůbec a že tedy odborníci neměli pravdu. Častěji to bývá spíš jako ve známém přísloví "Tak dlouho se chodí se džbánek pro vodu až se ucho utrhne." nebo "Stokrát nic zabilo i vola". Když pes onemocní až po nějaké době, majitel si to často se svými chybami už nespojí.

18.2.2014

danton

Zdravim. Mam bišonka a havanskeho psika. Vek se prehoupl pres rok a 1/4. Maji radi salat z kus-kusu. Ja tam davam: papriku, rajce, cibuli, cuketu, kvetak, uzeninu, zampiony, rapikaty celer, lzicku majonezy. Je nutne neco vyloucit? Diky.

9.6.2015

Rybář Zdeněk

můj pes má rád hlávkový salát je to normální ,,????

17.6.2015

honza

muj pesan taky rad salat,mrkev je lepsi povarit ten muj ma ze syrove prujem

24.8.2015

Tami

Co meloun a rajčata a okurka? To je taky plný pecek. To jim taky nemám dávat?

29.10.2015

Martin

Včera veče snědl jezevčík - 2 roky - asi půl karbanátku hodně česnekového. Asi po 8 hodinách zvracení 3x za hod., i krev. Pozor na česnek, zvlášť vyklíčený, u tak malých psů. Má 8 kg.

26.3.2016

David

Dobrý den, dne jsem dal svojí fence makadamový oříšek a až pak jsem následně našel na internetu Váš článek o škodlivosti. Myslíte, že se jí může něco z jednoho oříšku stát?

14.11.2016

kamila

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Má fena pokaždé když jdeme na procházku kolem hromad cukrové řepy tak si pro ní hned běží a utíká si jí sežrat. Je pro ní nějak škodlivá? Nenašla jsem nikde na internetu nic proti cukrové řepě, ale zároveň ani nic, že by prospívala. Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem Kamila

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz