Syrové maso a kosti - časté dotazy


Pokud přemýšlíte, že svého psa budete krmit syrovou stravou dle BARFU, možná vás trápí některé otázky… Na některé z nich vám přinášíme odpověď.

 

Kolik vápníku a kolik fosforu?

Poměr vápníku a fosforu v psím krmení je v poslední době vzhledem k novým vědeckým poznatkům sporný. Doporučované množství vápníku bylo ještě před několika lety mnohem vyšší než dnes a udávalo se, že poměr vápník-fosfor by měl být bezpodmínečně 1,1 až 1,2 někdy dokonce 1,3:1. Nové poznatky, které v roce 2006 zveřejnil NRC (National Research Council), uvádějí, že dospělý pes potřebuje pro bazální metabolismus (množství energie vydané v klidovém stavu v teplotně neutrálním prostředí na lačno) 50-90 mg vápníku na kilogram tělesné hmotnosti denně. To by znamenalo, že poměr vápníku a fosforu není tak důležitý, podstatné je, aby byla pokryta potřeba vápníku, což je při dostatečném krmení kostmi dáno. Při krmení syrovou stravou můžeme vycházet z průměrného obsahu vápníku v masitých kostech (kosti s velkým podílem masa – 50% masa a 50% kostí) min. 2500 mg/100g, pokud krmíme různými druhy kostí (hrudní kost, volská oháňka, kuřecí krky, křídla, drůbky…). Tak je při množství 10% masitých kostí z celkové dávky krmení zaručeno dostatečné zásobení vápníkem.

 

Čím mohu doplnit vápník kromě kostí a vaječných skořápek?

Dobře snášených vápníkovým preparátem k doplnění výživy je citrát vápenatý. Karbonát vápenatý je také vhodný, především proto, že váže fosfor při ledvinovém onemocnění. Nevýhoda: karbonát vápenatý redukuje žaludeční kyselinu, což při krmení syrovou stravou není vždy dobré.

 

Nejsou kuřecí kosti nebezpečné?

Syrové kuřecí kosti nebezpečné nejsou, pokud je na nich dost masa a nejsou z příliš starých kuřat (což v dnešní době brojlerů většinou nehrozí). Pozor – vařené kosti jsou velmi nebezpečné, jsou tvrdé a po rozkousání se štěpí na ostré úlomky.

 

Jak maso nejlépe rozmrazit?

Nejlepší je nechat mražené maso pomalu rozmrznout v ledničce. Můžete ho také nechat při pokojové teplotě nebo v studené vodě. Pokud zapomenete vyndat maso z mrazáku, můžete ho nechat rozmrznout i v teplé vodě, případně mikrovlnné troubě. Syrovým masem můžete krmit i tehdy, když zapáchá nebo je zabarvené, psi mají takové maso mnohdy velmi rádi a není většinou nebezpečné. Ovšem je třeba rozlišit maso, které trochu zapáchá, od silně zapáchající zkažené masa - to pro jistotu psovi nikdy nepodávejte. Mnoho majitelů psů krmí masem, které je ještě částečně zmrzlé. To však u některých psů může způsobovat průjmy.

 

Můj pes nemá rád syrové maso, proč?

Psi, kteří vyrostli na komerčně vyráběném krmivu, někdy chuť syrového masa ze začátku nemají rádi. Většinou je to kvůli tomu, že pach čerstvého masa není moc intenzivní ve srovnání s hotovými krmivy, které voní silně a některé značky obsahují navíc aromatické látky. Pes tak nejprve v mase nerozpozná krmení. Takže pokud váš pes maso zpočátku odmítá, můžete ho buď krátce opéct, nebo přelít vroucí vodou, aby více vonělo.

 

Má být podávané maso nasekané, nebo je lepší zkrmovat ho ve věších kusech?

Maso můžete podávat buď nasekané, nebo ve velkých kusech. Výhody nasekaného masa: snáze se do něj zamíchá zelenina a trochu lépe se tráví, takže je vhodné např. pro psy s nedostatečnou činností slinivky břišní. Výhody velkých kusů: pečují o zuby a pes zároveň procvičuje žvýkací svaly, žere pomaleji a tolik nehltá. U psů, kteří extrémně hltají se doporučuje krmit buď nasekaným masem, nebo tak velkými kusy, aby je pes mohl rozhryzat.

Nepodceňujte také skutečnost, že lačný pes dokáže spolknout opravdu velký kus masa. Například třicetikilový pes může najednou spolknout až 800g kus masa!

 

Zdroj. Swanie Simon. Zdravá výživa pro starého nebo nemocného psa, syrová strava BARF, vydalo nakladatelství Grada


Vanda Ročková
Aktualizováno: 26.9.2010 17:40:44
Napsáno: 26.9.2010 17:40:23

Forum.

Vložit príspěvěk

30.9.2010

Michaela

Můj hafík syrové zbožňuje! Vždy se šíleně těší. Jediné, co musím řešit jsou stížnosti od přítele, že pes jí líp než on (není to samozřejmě pravda)..neříká tomu Barf, ale Sushi.. :-)) Akorát musím uznat, že se to dost prodraží. Kupuju totiž jen od řezníka nebo z obchodu. Vetamix a ostatní internetové obchody mě nepřesvědčily o kvalitě masa. Jinak je občas problém s cestováním.. Má někdo zkušenosti s krmivem lisovaným na studena? Mají ho např. na Odkaz, ale přijde mi, že obsahuje málo tuků.. Děkuji M.

25.11.2010

Tony

Dobrý den, a jak je to s různými cizopasníky, kteří se nacházejí v syrovém masu (tasemnice atd.)?

4.1.2011

Ter

Většinu bakteríí dokáže psí žaludek zničit sám, ty ostatní můžete zničit min. 48 hodinovým přemražením...samozřejmostí je psa odčervovat

5.6.2011

Bára

Maxíkovi maso chutná ale uvařený.Maso dostává jen k obědu Max maso miluje.Vždycky když máme kuře tak žebrá.

10.11.2011

Magda

Prosím o vyplnění dotazníku ohledně krmení psů pro moji diplomku. Odkaz

4.12.2011

iva

Milá Michalo, tady máš seznam webů, kde se dá pořídit maso na barf. Například masopropsy.cz má vše v biokvalitě zoo ve dvoře (praha 5, arbesák) Odkaz - znám jen jednu prodejnu, na rozhraní Let a Dobřichovic. mražený maso (tuším z Chýnova) prodávaj na Zbraslavi (směrem od náměstí tou hlavní nahoru, první zverimex po levé straně). Také ve Kbelých,Praha 9, Odkaz dá se v pondělí obědnat a ve středu vyzvednout. Hromadný závoz masa: Odkaz - min. odběr 50 kg Odkaz Odkaz Odkaz Odkaz

9.1.2013

Monika

Michaelo, můj příspěvek je sice pozdní, ale snad to někomu pomůže. Mám zkušenosti s krmivem lisovaným za studena i s barfováním. Obojí skvělá věc a odkaz, který jsi zmínila využívám velmi často. Dovolím si říci, že produkty zde nabízené jsou velmi kvalitní. Mám doma 3 jorkšíry, z toho jednoho jsem zakoupila staršího a co se týče výživy, pak zanedbaného. Barf je jediný způsob jak ho mohu dostat do lepší kondice a váhy. Zároveň přikrmuji právě za studena lisovaným krmivem. Z počátku si psi museli zvykat, protože byli krmeni komerčními granulemi. Ale během týdne si zvykli. Dnes už bez problému. Na tento způsob krmení nedám dopustit. Vřele všem doporučuji.

23.6.2013

Kačaba

Dobry den.Mam dotaz na tento prirozeny typ krmeni psa.Mam zamluvenou fenecku Moskevskeho strazniho psa a chovatele stenda krmi timto typem Barf.Mam statek a plno ruznorodich zviratek a sama ocekavam mimco.Potrebuji hlidace,ale mam strach,ze pokud je stendo krmeno Barfem tak mi pujde po zviratech.A nemam v planu ho po odstaveni krmit vylozene masem.Bude to mit vliv na jeho pristup ke zviratum?Bude na ne utocnejsi?Mam si radeji najit jine stendo?Dekuji

27.12.2013

M. Nováková

Dobrý den,ráda bych věděla které maso je pro psa zdravější,vařené anebo syrové? Ďekuji za odpověď.

21.2.2017

Lucie

To Kačaba: Poradím...kupuj nejlépe marketové granule Pedigree apod.,to ti po zvířatech určitě nepůjde....

15.7.2017

Annie

S granukema pedigree nesouhlasím je v ních 4% mas pouze já kupuju Supra premium což je kvalitní krivo nebo Brit také kvalitní krmivo a ze syrovým asem nesouhlasím jak to může pes stravit není to jako kočkovita šelma která s tím problém nema žere syrové maso denně

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz