01.10.08 Výživa

Výživa starších psů

Hlavním znakem stárnutí je vyšší vnímavost  k onemocnění. U lidí a společenských zvířat bylo prokázáno, že výživa je jedním z hlavních aspektů geriatrické péče, z důvodu její schopnosti ovlivňovat dvě nebo tři hlavní příčiny úmrtí a prodloužit tak délku života.  Cílem výživy starších psů je optimalizovat kvalitu a délku života a minimalizovat rozvoj onemocnění. Stárnutí je charakterizováno změnami, jeho rychlost a projevy jsou určeny vnějšími a vnitřními faktory, jedním z nich je i výživa.
Psi jsou většinou považováni za starší ve věku mezi 7,5 a 13,5 lety. V tomto období přicházejí často onemocnění spojená s věkem. Malá plemena většinou žijí déle. Protože obvykle bývají psi považováni za starší, když dosáhnou poloviny očekávané délky života, změna krmiva by měla být realizována v 5 letech u velkých plemen a v 7 letech u malých plemen. V uvedeném věku se u psů začínají objevovat nadváha, fyzické změny a změny v chování v souvislosti s věkem.
Veterináři by však neměli akceptovat předpoklad, že špatné zdraví a vyšší věk jsou synonyma. Existuje reálná příležitost pro zlepšení kvality i délky života starších psů pomocí správného nutričního managementu.

Voda

Starší psi mají skon k dehydrataci v důsledku poruch osmoregulačních mechanismů, medikace a chronického onemocnění ledvin (omezení schopnosti koncentrace moči). Proto je velmi důležitý stálý přístup k čisté a čerstvé vodě, jejíž příjem by měl být pečlivě monitorován.

Fosfor a vápník

U starších psů se často vyskytuje určitý stupeň onemocnění ledvin (asi 25 % psů je postiženo). Proto není vhodný nadměrný příjem fosforu.
Osteoporóza se často vyskytuje u starších lidí, ale u starších psů nebývá problémem. Částečným důvodem bude u většiny psů zřejmě celoživotní podávání komerční stravy s dostatkem vápníku. Problém s deficitem vápníku může nastat u starších psů krmených domácí stravou .Poměr Ca : P by měl být 1:1.

Tuk

Nízký příjem tuku je u zdravých starších psů prevencí obezity. Řešení obezity by mělo být naplánováno jako dlouhodobý program, při kterém je nejdůležitější spolupráce veterináře a majitele psa. Dobrým a komplexním řešením je kombinace adekvátní tělesné zátěže, redukční diety (se sníženým obsahem tuku a zvýšeným obsahem vlákniny a proteinů) a popřípadě dalších podpůrných protředků.
Velmi staří psi mohou mít sklony k hubnutí až k vyhublosti. Pro tyto psy je vhodný zvýšený obsah tuku v krmivu, který zvyšuje příjem energie, zlepšuje chutnost a také účinnost proteinu. Pro většinu starších psů je doporučený obsah tuku v krmivu mezi 7 – 15% v sušině krmiva. Důležitý je také obsah esenciálních mastných kyselin, jejichž zvýšený obsah v krmivu může napomoci při nutriční terapii mnoha onemocnění.

Struktura krmiva

Onemocnění dutiny ústní jsou nejčastějším zdravotním problémem starších psů. V prevenci a terapii jsou proto důležité veterinární i domácí péče o chrup. Mechanické čištění měkkým zubním kartáčkem, dentálním gelem nebo pastou, popř. speciální dieta, může redukovat akumulaci zubního plaku, kamene (až o 60 %) a s nimi spojeného zánětu dásní a zápachu z dutiny ústní.

Posouzení krmiva a krmné metody

Starší psi mají sklon k obezitě, degenerativnímu onemocnění kloubů, onemocnění srdce, ledvin a k metabolickým poruchám. Jsou také většinou méně aktivní.
Plán krmení by měl být postaven na potenciálních rizikových faktorech a informacích zjištěných z celkového vyšetření a anamnézy. S ohledem na velkou variabilitu ve zdravotním stavu je potřeba zaměřit pozornost na individuální potřeby. Posouzení a zhodnocení výživy je důležité provést několikrát ročně (minimálně 1 – 2 krát), stejně tak jako preventivní prohlídku.

Závěr

Adekvátnost krmiva je vhodné u starších psů posuzovat minimálně jednou až dvakrát ročně. Při změně zdravotního stavu a klinických příznaků je často potřeba neprodleně krmivo změnit a přizpůsobit aktuálním potřebám staršího pacienta. Majitelé zvířat by měli vždy dodržovat pokyny veterináře.

Text: MVDr. Petra Miklišová, odborný konzultant Hill’s