Výživa štěněte


retrívr a jiná velká plemena

 

Kvalitní krmení je naprostým základem správného růstu a vývinu psa. Nemůžeme krmit psa nekvalitní potravou a očekávat, že z něho vyroste krásný, zdravý a silný jedinec. Názory na to, co je kvalitní potrava, se různí a procházejí názorovým vývojem. Výzkumy na zahraničních univerzitách a ve výzkumných centrech velkých a seriózních firem zaměřených na výrobu krmiv pro psy přinesly zejména v poslední době mnoho nových poznatků, které jsou často i v přímém rozporu s tím, co se tradovalo v minulosti.

 

Štěně spálí během prvních měsíců života překvapující množství energie, proto je důležité zajistit, aby dostalo vyváženou výživu. Pro srovnání, štěně během prvního roku vyroste jako dítě během 14 - 18 let. Různá plemena mají různé růstové křivky, proto by měl výběr krmení odpovídat plemeni a velikosti štěněte. Výběr nejlepšího krmení je klíčem k umožnění dlouhodobého a zdravého života.

 

Výživa v novorozeneckém období po porodu do odstavení

 

V prvních dnech života pečuje o výživu štěňat především matka – kojící fena. Mateřské mléko je nejdokonalejší potravou na světě, kterou lze jen těžko nahradit. Ve zvláštních případech, jako je úhyn feny, velmi početný vrh nebo odmítání štěňat, je vhodné dát štěňatům speciální mléčnou náhražku. Kolem čtvrtého týdne věku štěňátka přichází čas na první nemléčné přikrmování. V tomto věku štěňátka dostávají malé množství velice kvalitního, snadno stravitelného krmiva. Jde o granulky rozmáčené ve vodě nebo vývaru. Matka štěňata postupně odstaví sama. Jednak již nemá dostatek mléka a jednak je jí kojení vzhledem k ostrým zoubkům štěňat velmi nepříjemné. V době odchodu k majiteli už většinou spolehlivě přijímají pevnou potravu, což je věk kolem 7. až 8. týdne.

 

Výživa v období od odstavu do 6.měsíce věku

 

Štěně v tomto období prochází fází tzv. překotného růstu. Jeho energetické potřeby dosahují až trojnásobku množství potřebného pro dospělého psa. Vysoké jsou též požadavky na přísun dalších látek, a to hlavně bílkovin, tuků, minerálních látek a vitamínů. Kromě absolutního množství je mimořádně důležitý vzájemný poměr živin, především vápníku a fosforu, nezbytných pro optimální vývoj kostí a zubů. Je pochopitelné, že tak velké nutriční nároky může uspokojit pouze nejkvalitnější, vydatné a přitom snadno stravitelné krmivo.

 

Výživa v dorosteneckém období dospělosti

 

Nutriční požadavky dorůstajícího psa v tomto věku pozvolna klesají na úroveň vhodnou pro dospělého jedince. Přesto jeho organizmus se ještě stále vyvíjí a nároky na výživu nemůže uspokojit potrava určená dospělým psům. Majitelé štěňat větších plemen, kam se řadí i retrívři, často chybují, když nesprávně volí druh krmení bez ohledu na konkrétní potřeby plemene.

 

Granule nebo vařená strava?

To je otázka, se kterou se setkáváme velmi často. Nechceme zavrhnout používání klasické vařené stravy. Jen si majitel musí uvědomit, že znamená obrovskou pracnost ve srovnání s komerčními krmivy. Chce-li majitel psovi vařit, musí mít zdroj kvalitního masa - svaloviny, vždy ho dobře provařit pro odstranění rizika infekce, mísit ho v poměru 1/3 masa ku 2/3 přílohy (rýže, těstoviny, vločky), přidat zeleninu, vitamíny, minerály. Nikdy nebude znát přesné složení takto připravené stravy a to nebude nikdy stejné, protože pokaždé budou použity jiné suroviny. Je tu vysoké riziko předávkování vitamínů (vitamín D) a hlavně minerálů (v případě vápníku je to katastrofa pro kostru a klouby rostoucího psa). Především si ale majitel přidělá spoustu práce. Tímto způsobem lze odchovat psa na relativně vyvážené stravě, je to ale zbytečně pracné a komplikované. Doporučuje se proto používat kvalitní a ověřená komerční krmiva, zejména v granulované formě.

 

Granule

 

Důležité je i odlišení krmiv pro různé velikosti plemen. Dnes už se ví, že malá plemena mají značně odlišné požadavky na výživu než velcí psi. Proto firmy vyrábějí granule pro malá, střední a velká plemena. Významné je to hlavně u psů velkých (nad 25 kg v dospělosti) a gigantických plemen. Zde se dá špatnou výživou napáchat hodně škod, hlavně ve vývoji kyčelních a loketních kloubů. Ale pozor: dlouho se tvrdilo, že velcí psi potřebují během růstu hodně vápníku a bílkovin. Výzkumy posledních pěti až deseti let ukazují, že nadbytek těchto složek způsobuje stejné, ba horší škody, než jejich nedostatek. Doga nebo rotvajler váží v dospělosti 50-80 kg. To je stejná váha jako u člověka. Ale lidská kostra do této velikosti a váhy roste 18 let. Pes takto naroste za 8-10 měsíců! To je obrovská zátěž pro jeho organismus. Naším cílem tedy nemůže být snaha o urychlení již tak překotného růstu, ale naopak. Musíme se snažit, aby tento růst byl pozvolný, plynulý a vyrovnaný. Dostává-li rostoucí pes velkého plemene nadbytek bílkovin anebo vitamínů příliš rychle, vytvoří hodně svalové a tukové hmoty, tuto váhu však musí nést ještě nezralá kostra, na které pak vlivem přetížení dochází k deformitám kloubů a páteře. Vztah mezi nadbytkem vápníku a zvýšeným výskytem dysplazií kyčelních a loketních kloubů je dnes už přesvědčivě prokázán. Při nadbytku vápníku dochází k předčasnému a nerovnoměrnému uzavírání růstových zón kostí, a tím opět ke zvýšenému množství kloubních onemocnění. Při odchovu psa velkého plemene proto nedbejte dobře míněných, ale zastaralých rad některých chovatelů a výcvikářů, že pokleslé uši či prošláplé spěnky nohou spraví přídavek vápníku do krmiva. V kvalitních krmivech je ho dostatek a řada krmiv (pro štěňata, dospělé psy i seniory velkých a obřích plemen) obsahuje navíc chondroprotekiva - tj. látky pro takzvanou kloubní výživu (chondroitin sulfát, glykosaminoglykany a želatinu) pro optimální vývoj a výživu kloubních chrupavek. Některá krmiva pro psy obsahují nový unikátní patentovaný systém pro prevenci vzniku zubního kamene a krmivo pro štěňata je obohaceno o přípravek DHA (klíčové živiny pro stavbu mozku).

 

Krmný režim

 

Štěně je třeba přivyknout na pravidelný režim krmení. Mělo by jíst do věku 1 roku 3x denně, do věku 2 let 2x denně a v dospělosti 1-2x denně. Granule zalijeme vlažnou vodou, necháme je zchladnout na tělesnou teplotu a nabídneme je pejskovi. Ponecháme mu je 10-20 minut. Co nesní, to mu vezmeme, uložíme v lednici a ohřáté na tělesnou teplotu nabídneme při příštím krmení. Pokud namočené granule nesní během jednoho dne, vyhodíme je, aby se nezkazily. Snažíme se nenechávat psovi jídlo ležet k dispozici celý den, a to ani suché granule. Takový pes se nenaučí správně jíst a buď se přejídá a je obézní, nebo naopak při celodenním uždibování necítí pořádný hlad, jí málo a může být hubený.

 

Dávkování

 

Obecné dávkování bývá u každého krmiva napsané na obalu. Vždy ale platí, že spotřeba krmiva je přísně individuální záležitost a liší se u každého jedince. Je třeba proto vyjít z průměrné doporučené dávky a podle přírůstku či úbytku hmotnosti zvířete množství krmiva doladit. Je třeba ohlídat, aby pes nebyl ani příliš hubený a ani příliš obézní (což je mnohem častější). Obezita u psů způsobuje stejné problémy jako u lidí. Cukrovku, nadměrné zatížení srdce, ledvin, páteře a kloubů. Zvláště u rostoucích psů je nadváha výrazným predispozičním faktorem vzniku dysplazie kyčlí a loktů, proto je dobré i u plemen, kde je vyžadován mohutný tělesný rámec, udržovat psa štíhlého, na spodní hranici kondičního rozpětí do věku 1,5 roku, než se mu dotvoří kostra a klouby, a až pak ho „nasvalit“ intenzivním

tréninkem a nechat přiměřeně zmohutnět vydatnější výživou. Nikdy nedávejte psovi kosti! Nepotřebuje

je. Není nic, co by z nich mohl získat. Vápníku má v normálním krmení více než dost a vše ostatní je jen odpad. Kosti mohou poranit krk, jícen, žaludek či střevo, ale i když jsou měkké nebo namleté, pohlcují vodu a mohou vyvolat zácpu. A někdy natolik vážnou, že se ji nepodaří vyřešit jinak, než náročnou operací. Dodržíme-li výše uvedená pravidla, neuděláme chybu, ať už zvolíme pro krmení štěněte a později i dospělého psa doma vařenou stravu či hotová kompletní krmiva. Rozhodně však do jídelníčku psa nepatří zbytky nebo laskominy z našeho stolu.

 

Text a foto: Pavel Míšek

Chovatelská stanice zlatých a labradorských retrívrů Artemis Gold

www.artemis-gold.cz

 

 

DESATERO VÝŽIVY ŠTĚNĚTE

 

1. Štěňátko má jiné nároky na výživu než dospělý pes.

2. Štěně má mimořádně citlivý zažívací trakt.

3. Štěně má malý žaludek, proto je nutné krmnou dávku

rozdělit na několik porcí.

4. U štěněte je nutné dodržovat pravidelný čas krmení.

5. Potrava pro štěně by měla mít pokojovou teplotu.

6. Vždy, než se rozhodnete u štěněte podat jakýkoliv vitamínový nebo minerální přípravek, poraďte se s veterinářem. V kvalitním krmení by jich mělo být dostatek, a předávkování může i štěněti ublížit.

7. U štěněte je nutné pravidelně kontrolovat hmotnost a přírůstky.

8. Kravské mléko není vhodnou součástí výživy štěňat. Organizmus psa ztrácí schopnost štěpit mléčný cukr a výsledkem je zvracení nebo průjem.

9. Po jídle nechte psa vždy odpočívat.

10. Všechny dlouhodobější potíže, jako jsou zažívací problémy, netypická konzistence a barva stolice, nadměrné pití nebo výrazná změna

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 6.1.2010 16:20:02
Napsáno: 6.1.2010 16:17:59

Forum.

Vložit príspěvěk

15.1.2010

Alča

Pozn. k bodu č.8 ano kravské mléko není moc vhodné, ale dovolím si přidat malou poznamku: Organizmus psa ztrácí schopnost štěpit mléčný cukr(ALE Až NEKOLIK MESICŮ PO ODSTAVENÍ) a výsledkem je zvracení nebo průjem. Dokud štěně mléko přijímá, nejvhodnějsší je pro ně kozí, které ma minimum mléčného cukru. Nebo po kondenzované(neslazena Tatra) či sušené(například Sunar)

2.5.2010

Sendy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli může malé štěně maso z kozervy, protože mi někdo říká může a další mi říká že nemůže. Tak nevím... Děkuji za odpověď

28.10.2010

Davča

Sendy pokud by štěňátka nemohla konzervy tak proč by se teda vyráběly konzervy přímo pro štěňátka ? k čemu by pak teda byli ?

26.1.2011

hotísek

dobrý den chci se zeptat mému štěněti je 6 měsíců má jíst 3 denně nebo 2 denně někdo říká 3 někdo 2 děkuju za odpověd

26.2.2011

Bellinka

Hotísek: to by melo este 3x denne ;-)

7.6.2011

Veronika

Dobrý den, mám štěně Pražského krysaříka a je mu jen 5 týdnů. Krmím ho vařeným kuřecím masem jak mi doporučil prodejce a granulkami Royal canin starter mini, ale ani jednomu moc nedá. Maximálně dvě sousta a začíná si s jídlem hrát. Je vitální a veselé, ale bojím se, že málo jí a pije. Jak mu mohu pomoci?

21.11.2011

Veve

Dobry den,mame asi 6mes. fenku z utulku mensiho vzrustu(zatim), asi bude spis stredni a je mozna krizenec pince.Ted ma 5kg a vubec si nevim rady s velikosti porce.stridam zatim varenou stravu s granulemi, ale behem tydne bych chtela prejit jen na granule.Muzete mi prosim poradit jak se urcije davka? mam totiz pocit, ze kdybych se spolehala na to kolik pejsek sni, prejidala by se...dekuji!

26.11.2011

Lucka

Údaje o krmných dávkách bývají na etiketě, většinou zezadu, někdy i zepředu pytle. Každé granule to mají jinak, záleží na složení :-)

29.12.2011

Martina

Mam5.ti mesicni fenku Franc.Buldocka a s krmenim si take nejsem jista kombinuji granulky k sindani,obed konzervicka nebo varene maso s ryzi ci testoviny a vecer zase granulky.Vazi dnes 7,5 kg

18.11.2012

Oplesgura

Pročítám si různá fóra o pejscích a všude se doporučuje krmit granulemi a zakazuje dávat pamlsky "od stolu". Nedokážu si dost dobře představit, že bych svým pejskům tu a tam nehodila kolečko salámu, kus salátové okurky nebo sušenku. Jinak střídám granule s konzervami a občas uvařím rýži s kuřetem. Myslím si, že jsou oba pejsci v dobré kondici - ani tlustí, ani hubení. Zoubky mají taky bez kamene (možná právě kvůli ohlodávání kostí, které jsou taktéž všude zakazovány) a netrpí zácpou ani průjmem. A pejskům je už 7 let. Proto se ptám, jestli se všechny ty chovatelské rady týkají pouze ušlechtilých plemen.

14.12.2012

aneta

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kterou značku granulí byste mi doporučili pro štěně labradora, děkuji za odpověď

3.1.2013

kop.heluska@seznam.cz

Dobrý večer prosím o radu mám 3měsíční štěně Rotwailera a nevím co bych měla vařit aby sílil.Můžete mi poradit.Děkuji

13.5.2013

Petra

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,kolikrát denně by jsem měla dát jíst štěňátku bulteriera v 5-ti týdnech věku, když už málo pije od matky.

31.5.2013

Hana

Dobrý den, mám štěně německého ovčáka staré 2,5 měsíců. Dávám mu granule Belcando Puppy. Zpočátku, je jedlo s chutí, ale asi po týdnu je odmítá. Poradí m někdo, s čím je mám míchat? Zatím je míchám s kapsičkami pedigree junior nebo zalévám vývarem z kuřete, existuje něco lepšího?

26.6.2013

Lucie

Dobry den, mrknete na web Odkaz maji tam velky vyber konzerv ktere muzete namichat s krmivem a pejsek pak casem zacne papat granule samostatne...mam stenatko labradora a tohle pomohlo :)

2.1.2014

Evík

Sendy jistě že štěnátka mužou maso z konzervy máme 4 štěnátka a jejich matka už nemá tolik mléka na to aby je uživla takže dáváme konzarvy , piškoty nebo menší granulky ;)

23.1.2014

Veronika

Dobrý den, máme z útulku křížence jezevčíka asi s čivavou podle hlavičky. Je mu asi 5 týdnů, takže by měl být ještě kojený, krmíme ho namáčenými granulemi ve vlažné vodě, k svačině má piškoty s mlékem. Můžu mu stravu ještě něčím doplnit, nebo má vše co potřebuje v granulích? Může třeba vařenou zeleninu? Díky za radu:-)

29.5.2014

Dzejny

Dobrý den, máme teď už 8 měsíční fenku z útulku. Brali jsem si jako úplné štěňátko. Chtěla bych poradit ohledně granulí. Má vzhled švýcarského ovčáka, akorát je drobnější. Měla bílou až krémovou srst, ale po některých granulích nám vždy neuvěřitelně zrezne. Kupuji jí krmiva prémiová. Už jsme měli Eminent, Fitmin a teď máme prémiový Brit. Máte někdo zkušenosti se světlými plemeny, že byste mohli doporučit granule, kde by nedošlo k zreznutí srsti? Velmi děkuji

7.10.2014

Denisa

Chtela bych se zeptat, mam 1 mesicni stenatko. Maminka uhynula. Mohu mu davat sunar? .. Nekdo rika ze ano nekdo zase ze ne. Dekuji za odpoved.

9.10.2014

Petra

Dobrý den mám doma 4 měsíční štěnátko pražského krysaříka, používám granulky Royal Canin , kolik je denní dávka??? ydá se mi že je pak tlustoch tak aby nám nepřerostla .Děkuji

25.11.2014

Mája

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli měsíční štěnata Hovawarta mohou jíst těstoviny s masem? anebo co mohou všechno jíst kromě granulí??

6.1.2015

zdenal

kolik mleka by mel vypit 3 tydenní kavalir odmitla ho fena

8.8.2015

Květa

Veroniko, také jsme doma odchovali 6 tydenni štěně čivavi na sunaru a dnes má již 12 let. Pevné nervy a trpelivost.

30.9.2015

Lucie

Dobrý den, mam 8 tydenní štěně havanského psíka, chtěla jsem se zeptat jaká by mela být denní dávka granulí. moc děkuji

24.11.2015

Luca

Dobrý den, mám skoro 5ti měsíčního LR. Má 20 kg. Je to moc, nebo málo? Přijde mi, že hrozně rychle žene do výšky, mám krmivo Brit Care Junior Large Breed. Dík.

19.1.2016

maja

Dobry den, mam 8 tyzdnove steniatko labradora viete mi poradit nejake kvalitne granulky pre mojho psika? Dakujem

15.3.2016

Chovatel

Je opravdu tragedie, co mohou napsat takzvani "chovatele". Krmte granulemi! To je proste des. Granule znici psovi travici system hned v pocatecnich stadiich vyvoje. Jakkoli tepelne upravena strava je pro psa SKODLIVA. V granulich neni cerstve a tedy ani vhodne pro psa ABSOLUTNE NIC. Granukle navic vazou vodu, v zaludku nabobtnaji a pes za chvili funi, i kdyz se zdalo, ze prezran neni. A vsimnete si, kolik exkrementu pes pri krmeni granulemi vyprodukuje! S prominutim "vysere" temer vsechno. Prostrednictvim granuli psovi skodite, a taky sobe, protoze de facto vase penize jenom projdou psovi travicim traktem... Psi krmivo je neskutecny biznis a tito takzvani chovatele jej cilene podporuji. prosim uvedomte si, ze vas milacek je selma. To znaci, ze je to masozravec. Casto slycham, ze syrove maso pes nesmí jíst, protoze ho travi 48 hodin a v zaludku mu hnije. To je absolutni pitomost. To se stane, jenom pokud budete naraz psa krmit umelym krmivem a cerstvym masem. Pes pry nepotrebuje kosti. To je dalsi uplny nesmysl. Predevsim z kosti pes ziskava vapnik, navic kousanim kosti, chrupavek a slech si cisti zuby a jeho dech pak nikdy nepachne. Pes ma velmi silne zaludecni stavy (pokud nema zaludek znicen granulemi), poradi si i s kostmi a chrupavkami, a jednim z dusledku je i mnohem mene psich exkrementu - i mene nez polovina vuci krmeni granulemi. Nikdy vsak psovi potravu nevarte" Znicite tim vse, co v ni ma pro psa smysl. Uvarene kosti se navic tristi a mohou psovi vazne ublizit! krmte psa masem, vhodne je jakekoli , ktre se da bezne koupit. Ciste maso i kosti, vetsi veprove i na hrani. Obcas pridejte vejce, nebo kousek zeleniny a ovoce, pokud mate psa v zahrade u domu, pres leto si svuj dil ovoce najde i sam. Vse ale podavejte cerstve, neznicene varenim a zapomente na granule. Je to to nejlepsi, co pro sveho milacka muzete udelat a on vam bude za to vdecny a bude vas milovat celou svou dusi.

18.5.2016

Maso

Pes není slepice, aby žral granule plné obilovin !!! Pes je předchůdce vlka a vlci žerou syrové maso. Pes čivava nebo doga je to jedno, syrové maso potřebuje pro zdravý psychycký a fyzický stav. 15 kg skeletů mě stojí 300,- Stačí najít dobrého řezníka, když je akce stojí mě to polovic 15kg za 150 :D :D nejlepší strava, v kostích hodně vápníku a fena jen kvete, štěňata se jí narodily veliké všechny skoro stejné-kříženec Labradora. Mají tři týdny a tři kila :D Fakt nedávejte prachy výrobcům sračkoidních granulí které psovi nedají nic ať je to premium, super premium, nebo zlatý nadstandart plus ...skelet posekat teď už ani nesekám sní ho celý za minutu. s ovesnýma vločkama, rýží, kus kusem , pohankou.... Lidi čtěte... nenechte si do hlav nasypat z televize z reklam různé....... nazdar

18.5.2016

Zdravýpes

Vlk je předchůdce psa ! A oba proto potřebují syrové maso a syrové kosti :)

4.8.2016

Meggi

Varime srdicka, jatru, zaludky, vnitrnosti... Pridavame ryzi, testoviny, couscous nebo zeleninu..Mame zatim stene. V dospelosti prejdeme na syrovou stravu.. Granule jsou plne obili a ty drahe si muzou strcit!

21.10.2016

Pesomil

Zajímavý a pravdivý příspěvek od OPLESGURA, já měl 19 let 2 jezevčíky, letos odešli do psovského nebe (v sobotu jedu pro 6 týdenního bezpapíráka). Granule znali jen jako pamlsek, za piškot by dali duši, ale jinak měli všechno to, co my. Sice nikdy od stolu, ale stravu lidskou. Ani jedinkrát jsme nemuseli k veterináři za jejich dlouhý psovský život krom očkování. Psa už jsme nechtěli, od března nemáme, ale už se dál nedá odolat a odpírat. Už se na něj těšíme, má tady 25x20m výběh, skvělý pelíšek i venkovní rezidenci v podobě zateplené "dvoupokojové" boudy a předsíňkou. Předchůdci se v autě báli a dělalo se jim špatně, doufám, že budoucí hafuš s cestováním v autě problémy mít nebude.

21.10.2016

Pesomil

Oprava: má tady 25x250m výběh... Bezdrátová klávesnice ni žere písmenka (občas)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz