Smyslové orgány


Smyslové orgány u psa vždy zajímaly člověka, zejména čich, sluch a zrak.

Čich - čich je u psa bezesporu tím nejvíce vyvinutým smyslem a také nejvíce potřebným. (Všimněte si, jak se Váš pejsek každou chvilku začichá). Pes má asi dvě stě miliónů čichových buněk a člověk pouze čtyřicetinu, což znamená něco kolem pěti miliónů buněk. Pes má svůj čich neuvěřitelně vyvinutý a potřebuje jej ke všemu. Čichové buňky jsou rozmístěny po nosních skořepách a čelních dutinách. Díky neuvěřitelně velkému množství čichových buněk může pejsek vnímat milióny různých pachů a díky nim je schopen jednotlivé pachy rozlišit. Pro svůj dobře vyvinutý čich se používají psi v horách, při vyhledávání výbušnin a nejrůznějších  drog.

Sluch - Za to, že má pejsek tak dobře vyvinutý sluch, můžeme poděkovat především velikosti a pohyblivosti ušního boltce. Díky tomu je pejsek schopen rozlišit několik druhů zvuků a jeho sluch  je zvlášť citlivý na ultrazvuky.Proto se ve zverimexech prodávají píšťalky pro psy, založeny na bázi ultrazvuku, které psa přivolají, upozorní ho a při tom nedělají tak velký hluk jako píšťalky klasické. Aby pejsek výborně slyšel a neměl ouška nemocná, je zapotřebí psí uší vyčistit. Pokud se podíváme pouhým okem do psího ouška, nalezneme snadno přístupné místo končící záhybem. Uši čistíme po snadno přístupné místo, pokud bychom zajeli hlouběji, mohli bychom sluch psa poškodit. Při čištění se z ucha dostává hlavně ušní maz, který může být příčinou špatného sluchu.

Zrak - Pes má podle všech výzkumů zrak horší než má člověk. Sítnice neobsahuje tolik čípků jako sítnice člověka a proto není pes schopen rozeznávat tolik barev, a dosud se vedou spory, jestli pes vidí černobíle nebo může alespoň pár barev vnímat. Sítnice pejsek obsahuje zase naopak více tyčinek než sítnice u člověka tudíž pes vidí mnohem lépe v šeru. Jeho oči, které jsou usazené na boku hlavy, umožňují horší vnímání reliéfu, ale zvětšují zorné pole.  

               

Text Veronika Hůlová

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 30.10.2007 13:52:50
Napsáno: 20.9.2007 11:12:17

Forum.

Vložit príspěvěk

3.12.2008

nikamilisova@seznam.cz

je to zajímavé a chytré konečně jsem se dozvedela co jsem chtela

17.4.2011

lenka

dobrý den přeje lenka opravdu souhlasim s tím ze pejsci mohou videt cernobile i normalne.... dekuji za poucení moc vam dekuje lenka.......

1.8.2011

monika

ale..pisi nerozlišují odstíny červené (růžová, oranžová,..) nejlépe vidí zelenou,...:p

9.12.2011

l1u2c3k4a

Naprosto souhlasím ze všema přede mnou-tyto stránky jsou ty nejlepší jaké jsem na webu našla. Chci si pořídit pejska a tyhle stránky mě hodně učí-nebo alespoň teorii ;)

28.12.2011

Kuky

taky si myslím :) tyto stráky jsou opravdu rozumné a nic tady snad nechybí

7.12.2016

Bramborák

Šunka

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz