Zuby


Psi, ostatně jako všechna jiná zvířata, mají chrup přizpůsobený ke svému potravnímu režimu.

Popis chrupu:Dospělý pes má celkem 42 zubů, štěně má celkem 28 zubů. Stejně jako všichni savci má i pes mléčné zuby. Zuby jsou různě opotřebovávány - záleží na potravě psa, rase psa a na péči o jeho chrup. Na každé polovině horní a dolní čelisti má uloženy tři řezáky, jeden špičák, čtyři třenové zuby a dvě stoličky v horní a dolní čelisti. Řezáky jsou malé a spolu se špičáky mají uchopovací funkci. Řezáky nazýváme klešťové, středové a krajové. Za špičáky jsou zuby třenové po nichž následují stoličky ( trháky). Trháky jsou pro psi jako nůžky a jsou nejdůležitějšími zuby u psů. Horní trháky a všechny stoličky mají tři rozbíhavé kořeny a proto jdou v případě potřeby velmi špatně vytáhnout. Když je morda zavřená, řezáky by měly stát proti sobě, horní by měli lehce překrývat dolní. Pokud má pes dolní čelist, která přesahuje před horní čelist, říkáme, že pejsek má předkus. Pokud je tomu naopak, má pes podkus.

 Vývoj chrupu: Ve 21 dnu života se u štěňátek prořezají špičáky, ve 25-30 dni dojde k prořezání špičáků a třenových zubů, ve 4. měsíci dojde k výměně klešťových řezáků, ve 4. až 5. měsíci dojde k výměně středových a krajových řezáků, v 5. měsíci se vymění špičáky, v 6. měsíci dojde k výměně zubů třenových a prořezání stoliček a do sedmého měsíce života by měl být úplně uspořádán dospělý chrup. Od prvního do druhého roku by mělo dojít k usazení dolních klešťových řezáků, od druhého do třetího roku by mělo dojít k usazení dolních středových řezáků, od třetího do čtvrtého roku se usadí horní klešťové řezáky a do pátého roku by mělo dojít k usazení horních středových řezáků. Tímto je definitivně ukončen vývoj stálého chrupu u psa.

 Péče o chrup: Je možné a u některých plemen je to přímo nutné, pejskům zuby čistit. Vše záleží na stravě a plemene psa. Zuby pejska se čistí v podstatě jako zuby člověka (stejná technika), můžete pejskovi zuby čistit klasickým kartáčkem na zuby a nebo pokud máte malé plemeno a klasický kartáček pro lidi by pro Vašeho mazlíčka byl velký, použijte k čištění kartáček, který požívají lidé, kteří mají fixní rovnátka. Je to kartáček s normální rukojetí, ale s jinou hlavičkou na čištění (malou, kulatou), který zakoupíte v každé lékárně. Pokud se rozhodnete Vašemu mazlíčkovi zoubky čistit, zajděte do zverimexu a zakupte pastu na čištění zubů zvířátek. Prodavači Vám jistě ochotně pomohou.

 

Text Veronika Hůlová 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 30.10.2007 13:54:03
Napsáno: 20.9.2007 11:43:54

Forum.

Vložit príspěvěk

17.3.2008

J.D.

Podle toho Vašeho popisu, by měl pes pouze 40 zubů. Vzorec trvalého chrupu je 3142/3143, tzn.,že v polovině dolní čelisti má 3 stoličky(moláry) a ne dvě jak uvádíte.

31.1.2010

krys

má 49 zubů

4.5.2010

OLIN

Mám dotaz.Může si pes při rvačce vytrhnout spodní řezáky?Mám 19 měsíců starého staforda a po procházce jsem zjistil ,že mu chybí 2 spodní řezáky i s kořeny.Rád aportuje a nosí velké klacky a nikdy se mu nic nestalo.Nemohou to být ještě mléčné zuby? Díky moc mě to trápí

6.3.2011

Petia

Ano, pes si pri rvacce muze vytrhnout rezaky. V 19 mesicich je jeho parodont v poradku a nemel by byt problem rezaky nahradit implantaty, pokud se nebojite si priplatit. Dalo by se to resit i mustkem, ale musite najit veterinarniho stomatologa

13.3.2012

Zbyna

Dobrý den, naše Borderka(10 měsíců) si vyrazila spodni rezak, mohli by jste mi říct přibližnou cenu výše zmíněneho implantatu a zákroku? děkuji

12.7.2012

misha136

Dobrý den!Mám osmiletou čubu křížence Am.staf s Am.pitt. a dnes jsem zjistila,že má ulomený právý horní špičák!Chci se zeptat,jestli jí to bolí a co s tím mám dělat?Předem děkuji.

10.1.2014

tereza

jak casto se maji zuby cistit?

26.2.2014

irulka-1

Dobrý den, můžou zuby hnědnout při krmení granulemi ? Děkuji

26.2.2014

irulka-1

Dobrý den, můžou zuby více hnědnout po granulích ? Děkuji

11.3.2014

Dali

Ano převážně po granulích, mohou zuby hnědnout, osobně doporučuji, pokud můžete suchý tvrdý chleba, psi ho mají většinou rádi a já dávám i kosti o ty se zuby čistí nejlépe, ale pozor na množství někteří psi pak trpí zácpou, mám dvě Německé krátkosrsté ohařky, tyto psy má naše rodina již 50 let a nikdy jsme žádného psího zubaře nepotřebovali.

28.4.2014

Del

Dobrý den, také by mě zajímala cena implantátu. Můj pes - shih-tzu si vyrazil spodní řezák. Děkuji.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz