Může pes paralen?


Ne! Neodborná léčba je velmi nebezpečná a reakce na lidské léky může být pro psa fatální. Vstřebávání účinné látky (paracetamol) je u lidí a u psů velmi odlišné. Pes ji totiž obtížně vylučuje a hrozí mu vysoká intoxikace.

 

Jak se projevuje otrava? Do několika hodin po podání léku se objevuje náhlá únava, rychlé dýchání, namodralé zbarvení sliznice, otok hlavy a tlapek, zvracení, průjem. Bez zásahu veterináře pes může do 24 až 48 hodin uhynout.

 

Další nebezpečné léky

Nedávejte psovi ani acylpirin nebo ibuprofen. Tyto léky vyvolávají zvracení a žaludeční vředy, v některých závažnějších případech dokonce ledvinovou nedostatečnost.

 

Léčba

Ať už pes pozře pilulku náhodou, nebo po úmyslném podání, je nutné ho vzít neprodleně k veterináři, který u něj vyvolá zvracení a podá další léky, které pomáhají pohlcovat toxické produkty. Další léčba je podpůrná.

 

Nemocného psa by měl prohlédnout odborník

Nehrajte si na doktora, pokud má pes horečku, zajděte s ním k veterináři. Ten nejlépe posoudí, o jakou infekci se jedná a nasadí odpovídající léčbu. Ve veterinárních laboratořích se vyvíjejí léky přizpůsobené zvířecím potřebám obsahem účinných látek, dávkováním a způsobem podání.

 

Zdroj: Dr. Laetitia Barlerinová, 100 falešných předsudků Pes, CPress, 2012

foto: pixabay.com


Vanda Ročková
Aktualizováno: 8.5.2019 14:36:47
Napsáno: 8.5.2019 14:35:26

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz