Příznaky onemocnění očí


Onemocnění očí se velmi často projevuje jejich slzením.

 

Pokud Vašemu psovi slzí oči jen někdy, může jít o alergickou reakci (obvykle se projevuje stejně jako u lidí v letním období, když je v ovzduší mnoho pylů).

 

Ať už jde o slzení silné či slabé, může naznačovat zánět spojivek nebo zánět rohovky. Některá plemena jsou k zánětům rohovky zvláště náchylná. Jsou to většinou plemena, která mají vypouklé oči (boxer, buldok). Zánět rohovky se projevuje viditelným zmodráním oka, což je způsobeno neprůhledností čočky, nebo čočka nateče.

 

Zánět spojivek se projevuje zarudnutím spojivky, můžeme pozorovat slabý nebo silný hnisavý výtok z očního koutku a pokud jde o nemoc v pozdějším stádiu, bolest bude velká a oko bude zůstávat polozavřené. Může se vyvinout v  chronický zánět spojivek,  o něm hovoříme, poté, neustávají- li příznaky nemoci, nebo se nemoc v krátkých intervalech opakuje. Příčinou může být malé cizí těleso v oku, a nebo také špatně rostoucí řasy či vchlípené víčko.

Pokud na Vašem psovi pozorujete podobné příznaky v malé intenzitě, vykapávejte mu oči kapkami do očí, případně vytrhejte nevhodně rostoucí řasy, které mohou být příčinou potíží.

Při vchlípení víčka, je nutné zasáhnout chirurgicky. Entropium se projevuje stočením jednoho, nebo obou víček směrem dovnitř do oka, směrem k rohovce. Může být vrozené (čau čau) a nebo získané po úrazu. Oko je podrážděné, slzí, může mít zanícenou rohovku a spojivkový vak. Nemoc se léčí podle toho, v jakém je stádiu. Pomoci mohou oční kapky, někdy je potřeba chirurgický zákrok.

 

Ektropium je odchlípení očního víčka. Zde je nutný chirurgický zákrok. Odchlípení víčka může být buď vrozené a nebo získané například úrazem či po zánětu a někdy se tato nemoc objeví bez zjevné příčiny  ve stáří psa. Na psovi pozorujeme zánět spojivek, který je velmi často spojen se slzením očí.

 

Vřídek na rohovce vzniká úbytkem hmoty rohovky. Může být získán buďto mechanicky nebo infekcí. Oko má hrubou strukturu, je zarudlé a pes si je neustále otírá tlapkou. Toto onemocnění je velmi bolestivé a proto je zapotřebí vyhledat rychle lékaře, který určí v jakém stádiu nemoc je. Pokud je v raném stádiu, veterinář Vám jen předepíše kapky, pokud je v pozdějším, veterinář  sešije obě víčka po dobu zhruba deseti dnů, aby se bolest nezvyšovala a oko mělo šanci se pořádně zahojit.

 

Keratitida je zánět rohovky často spojený se zánětem spojivky. Rohovka přestává být průhledná, po několika dnech můžeme pozorovat rudé cévky. Často je spojena se špatnou tvorbou slz, což způsobuje vysychání oka. Hlavními příčinami jsou infekce nebo alergie. Nejčastěji se léčí pomocí očních protizánětlivých kapek a v případě v malé tvorbě slz jsou do oka několikrát denně vkapávány tzv. umělé slzy.

 

Uveitida nemoc postihující obě nebo jen jedno oko. Je to zánět duhovky s okolními strukturami oka. Zornička je velmi malá, oko zrudlé a zavřené a pes se vyhýbá světlu.Toto onemocnění je vždy velmi závažné a je nutné léčit jej pomocí kapek a podáváním protizánětlivých prostředků ústní cestou.

 

Další oční nemocí, která často postihuje psi je glaukom, nebo li zelený zákal čočky. Pes začne špatně vidět a příznaky můžeme pozorovat i pouhým okem - zvětší se celá bulva. Glaukom je pro psy  velice bolestivá nemoc.

 

Někdy se může objevit oboustranný zákal čočky, tzv.bílý zákal, většinou postihuje starší psy. Tato nemoc se vyvíjí pomalu, vede ale ke ztrátě zraku.

 

Při jakýchkoliv přetrvávajících obtížích navštivte s pejskem veterináře, aby posoudil závažnost nemoci. 

K nejvážnějším patří onemocnění sítnice nebo dokonce postižení nervového systému. Aby mohl veterinář určit přesnou diagnózu, pravděpodobně bude muset Váš pes absolvovat i další nezbytná vyšetření například elektroretinografii.

 

Atrofie sítnice je dědičné onemocnění, postihující zejména kokršpaněly a pudly. Pes v šeru špatně vidí - projevuje se u něj tzv. šeroslepost.

 

Text: Veronika Hůlová

 

 


zuzana smejkalova
Napsáno: 2.11.2007 14:03:13

Forum.

Vložit príspěvěk

17.11.2007

Helča

dobrý den,mám havanskou bílou fenečku.jsou ji 4 měsíce a neustále ji teče z očí a kolem očí ji to velmi hnědne.Už si s ní nevím rady-stříhám a ošetřuji ale nepomáhá.prosím poradíte,?

17.12.2007

Veronika Hůlová

Radila bych Vám, abyste se svoji fenkou zašla k veterináři. Takovýto dlouhodobý výtok z očí by měl vyšetřit a pravděpodoně Vám doporučí nějaké kapky do očí. Hodně štěstí

14.3.2008

VLASTANEMECEK

Dobrý den , potřebuji poradit . Máme fenku Amerického kokra 8 měsícú starou a už dlouho ji teče z očí ten výtok je docela zapáchající.Je to běžné anebo se jedná o nějaký zánět? Děkuji za odpověď.

28.9.2008

Lucka

Dobrý den, mám podobný problém, mám doma maltézáka, v poslední době jí také hodně teče z očí a navíc má kolem pravého oka kůži hodně zarudlou a přijde mi jako by ji tam začaly chybět chlupy. Dnes jsem si všimla, že jí to kolem oka zapachá. Moc děkuji za odpověď.

21.11.2008

Denisa

Dobrý den,mám problém se svým pejskem,rasa je to bígl,má skoro celou blanku přetáhlou přes zornice,oči má zarudlé a povyslé...můžete mi poradit?Děkuju...

10.12.2008

troy

můj pes má trochu krvavé oko a někdy to oko přivírá

11.4.2009

Stano

8-letý pudl apr. si v porostu způsobil úraz oka. U veter. (Pha6, Řepy) léčba Opt-framykoin a umělé slzy. Po 4-dnech léčení je stav asi na náběh vřídku (ze strany vevnitř oka světlá čočka). Na kontrolu máme jít až po svátcích. Prosím o řešení a kde je v Praze veterina se zaměřením na oči?

22.6.2009

Hana

Dobrý den mám 1 letého Českého fouska.Nevím co mam dělat když jedno oko napůl vydí ale druhé nevidí. Potřebuji tel číslo na nějakého vetery náře poblíš Mikulova nebo Brna.

5.12.2009

Leona Pospíšková

Dobrý den,mám 5-ti letého labrdora. asi posledních 14 dnů zjištuji,že můj pes ve tmě špatně vidí. Narází do zdi a je zmatený.Děkuji

26.1.2010

vanda

Pokud má váš pes zdravotní problémy, navštivte veternináře a nechte ho odborně prohlédnout! Psovi nepomůžete, když budete pokládat dotazy na internetu.

7.2.2010

Lída

Dobrý den. Mám 2letou fenečku.Křízeneček asi teriera ale nevím sčím.Je hodně hravá venku furt blázní hraje si lítá chce si hrát s ostatníma pejskama.Ale ráno když jdu do práce jí dám vičůrat před barák no a sedí umích nohou dokud nerosvítím na baráku světlo,pak jde a vyčůrá se.Je to maličkost,ale mě zajmá zda se bojí tmi nebo v tí tmě nevidí? Předem děkuji za nákou odpověd či radu.

15.2.2010

Pája

VLASTANEMECEK a LUCKO> jedná se o torzo víček a je potřeba operativní zákrok obě oči stojí od 2 tisíc do tří tisíc můj pejsem to podstoupí tento týden mohlo by se časem stát že pejsek neuvidí vůbec

17.2.2010

Jolana

Dobrý den, máme 10 letou fenku - křížence.Na vrchním víčku se jí udělal výrůstek(jako bradavička) a na spodním výčku je takový kulatý a nalitý. Co to je a co se s tím dá dělat? Děkuji moc.

27.1.2011

vojta

mám prosbu náš westík má viditelné žilky na bělmě a v zadní části černé skvrny chtěli bachom kontakt na nějakého specialisty v okolí brna děkuji nebo to nic neni

3.2.2011

maruška

mého psa něco bolí ale já nevím co mu je má trochu nafouklé břicho ale jí normálně ale asi má křeče v břiše protože když běhá tak se po chvíli zastaví a zaknučí , nevíte co by to mohlo být??

14.4.2011

Lenka

Dobrý den,máme 11letou fenu německého ovčáka,dnes jsem zjistila že má zakaléné zorničky.Může být věkem už slepá?Nebo se to dá ještě léčit,Děkuji.

23.5.2011

Markéta

Dobrý den, včera jsem byla skoro celý den s pejskem venku mám Border Colii a dnes jsem si všimla že má zarudlé oči které nemůže ani moc otevřít a hrozně jí ty oči slzí nevím si rady.Myslíte že by mohla pomoct borová voda?Nebo mi prosím poraďte nějaké oční kapky předem děkuji za odpověď

5.5.2012

Smolková

moje zlatíčko,ani ne dvouroční pražský krysařík,z ničeho nic nevidí tak na 90%.LÉKAŘnaordinoval Kersivan a prý máme čekat...mnou navrhované další vyšetření odmítl,samo že jsme se objednali k jinému Mvdr,jdeme dnes.V očičku prý nic neshledal,strašně se bojím,že nám oslepne,prosím máte někdo podbné zkušenosti?PORAĎTE,POMOZTE, Děkuji moc.smolková@bubakov.net

10.4.2013

petra

muj 8 leta fenka,je hrava,žere,ale občas zvraci a už se stalo,že po zvraceni spadla.jako by byla slaba,prosim je to normalni.děkuji za radu.

15.1.2014

Eliška

Prosím za pomoc make 4 letého pejska rasa německa ovčák střežený s dobrmanem pořád mu teče z oka a vztek mu z druhého něco bílého je to jako hnus nevím co mám delat prosím pomozte jinak omluvte mou gramatiky je mi totiž 12 let předem děkuji za pomoc.

28.4.2014

Michal

Dobrý den, potřebuji poradit. Mám pejska, 3letého německého ovčáka a poslední dobou má krvavě rudé oči a vytéká z nich hnis. Zkoušeli jsme mu kapat už 3 druhy kapek, předepsaných veterinářem, ale zarudnutí ani trošku neustoupilo. Nevíme, jestli to není alergie, bydlíme hned vedle pole, nebo zda je to něco vážnějšího. Navíc, a to nevím, jestli je to příznak, nebo jenom jeho blbina, často kulhá na jednu nohu. Za každou radu budu vděčný arrabis@seznam.cz

23.10.2015

zitulechladkova@seznam.cz

Dobrý den Valínka má něco s okem ale přesnýpříznaky jak jsou tady napsaný :-( mám o ní strach prosím poraďte nám :-)

5.1.2016

kamil

dobry den muj pejsem ma rude oči

8.2.2016

Soňa

Dobry den, mám BSP 6a pul roku, je po urazu očička, i presto ze je již vylečen, bez zánětu tak na oko už neuvidí. Trápí mě že nechce chodit ven, na procházku vubec, leží jen na verandě a za nikým nejde ani na zahradu. nic ho nezajímá a nejradši by se jen schovával. Můžeme mu nejak pomoci ? Děkuji Soňa

8.2.2017

Aneta

Dobrý den Mame 7.měsiční fenku labradora a z ničeho nic jí začalo slzet a zakysávat se jedno oko. Navíc nám odmitá jíst jaké koliv jídlo. Vodu pije ale nejí. Prosím o radu...

1.5.2019

pelatko

dobrý den,mám menšího Yorkshira a neustále mu teče z očí a kolem očí mu to velmi hnědne. Snažila jsem se mu to čistit každý den, ale vůbec nepomáhá.. Mohla bych poprosit o radu? Děkuji

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz