Suchá kůže a lupy


Trápí vašeho zvířecího kamaráda lupy? Poradíme vám pár tipů, jak se jich šetrně zbavit.


 

I u zdánlivě neškodných lupů je dobré zjistit, jaká je příčina jejich výskytu. Na kůži se totiž mohou projevovat různá onemocnění bakteriálního, parazitárního nebo plísňového původu, které se musí léčit pod veterinárním dohledem. Nejčastěji mají zvířata lupy při výskytu dravčíka. Takové lupy mají charakteristický vzhled - jsou malinké, těsně nad kůží, světle žluté, ulpívající. Mnoho lidí je zaměňuje za prach a mastnotu. Dalším spouštěčem výskytu lupů může být hormonální porucha, špatně fungující játra a v neposlední řadě se může jednat o různé alergie. Proto je vhodné poradit se nejprve s veterinářem, který by měl vyloučit, že váš mazlíček netrpí nějakou chorobou nebo potravní alergií. Na vině může být dokonce i psychika. Velké lupy, které snadno vypadávají ze srsti a jejichž charakteristickou vlastností je i to, že se objevují náhle a rychle zase mizí, se tvoří nejčastěji ze stresu (jízda v autě, u veterináře apod.). V takových případech se řeší spíš psychika.


 

Kvalitní strava je základ

Lupy jsou většinou „jen“ příznakem toho, že pejskovi (kočičce) něco chybí. Je proto vhodné zamyslet se, jestli krmivo, které zvířeti předkládáte, je opravdu kvalitní. Pokud krmíte granulemi, přečtěte si něco o výběru vhodných značek zde. Mnoha zvířatům pomohl také přechod na syrovou stravou BARF. Přidat můžete i různé podpůrné prostředky a doplňky stravy, jako je například vitamin H – biotin. Výborným zdrojem Omega 3 mastných kyselin (EPA a DHA) je zase lososový olej, který kromě lupů pomáhá řešit i některé zdravotní problémy (lámavost a vypadávání srsti, matná srst, vysychání kůže, řídká srst, lysiny, ekzémy, záněty a svědění kůže, také alergické reakce). Vhodné je i podávání pupalkového oleje, který pomáhá zmírnit svědění a má příznivé účinky na kvalitu srsti. Někdy se lupy vyskytují u zvířat, která jsou krmena jen libovým masem a v jejichž jídelníčku chybí ve větší míře tuky. Viníkem může být také nadměrná péče o srst (časté koupání s velkým množstvím nekvalitního šampónu). Nezapomínejte proto používat kvalitní šampóny určené pro zvířata a s koupáním to nepřehánějte. Často koupaní psi, jejichž majitelé používají levné produkty, mají přesušenou kůži a sklony k tvorbě lupů a šupinek.


 

Léčbu lze účinně podpořit také homeopaticky. Jaké léky zvolit?


 

Arsenicum album

Drouboučké lupy se objevují na zduřelé a vrásčité pokožce. Někdy se vyskytuje i hnisání. Mnohdy se kožní příznaky střídají s onemocněním dýchacích cest. Většinou se jedná o pohublé jedince, kteří jsou neklidní, zimomřiví a vyžadují svůj stereotypní režim. Ředění 15-30 CH 1krát denně až 1krát týdně.


 

Arsenicum iodatum

Větší lupy, někdy se objevují kruhovité kožní léze. Svědění se zlepšuje chladem. Pokožka je většinou suchá, někdy rozpraskaná. Ředění 9-15 CH 2-3krát denně.


 

Berberis vulgaris

Kruhovité změny na kůži se hojí často od středu, většinou jsou mykotického původu. Přítomno je šupinatění. Ředění 5-9 CH 2-3krát denně. Pokud během několika dnů po podání Berberis nezačnou kruhová ložiska mizet, je třeba navštívit lékaře a provést diagnostiku.


 

Natrum sulfuricum

Kůže se olupuje ve větších šupinách, objevuje se silné svědění a rozpraskaná kůže. Příznaky se zhoršují vlhkým chladem. Ředění 9-15 CH 1krát denně až 3krát týdně.


 

Floricum acidum

Vhodné při suché, lámavé a matné srsti, rovněž dochází k lámání a třepení rohoviny drápků. Ředění 9 CH 1krát denně.


 

Zdroj: Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada www.grada.cz


 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 5.12.2017 12:34:44
Napsáno: 16.6.2014 22:11:23

Forum.

14.3.2017

Anna

Dobrý den, Můj pejsek má už skoro rok problémy s kůží.U veterináře jsem byla několikrát. Nic nepomohlo změna stravy za hypoalergenni, šampony kapky do stravy atd. Nejdříve měla vždy až do krve pár bodů hlavně na zádech.Ted to má většinou jen červené,ale má poměrně dost lupů včera jsem ji zkoušela vykoupat v sobě dicarbona lepší to bylo chvíli. Drbe se neustále v noci nejvíce. vždycky si to poté slinami líže dezinfikuje poslala bych případně foto .Budu ráda za radu. už nechci aby se trápila bude ju teď v květnu 6 let. Lososový olej má v granulích Barking Heads . Děkuji Rýdlová Anna

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz