10 tipů, jak zlepšit váš vztah se psem


Vztahy mezi lidmi se v mnohém podobají vztahu mezi člověkem a jeho psem. Aby vzájemné pouto vzkvétalo, je o něj potřeba pečovat. Článků na téma, jak zlepšit vztahy s partnerem, manželem či rodiči, bylo napsáno už mnoho. Dají se rady aplikovat i na mezidruhové přátelství? V podstatě ano :-)

 

1. Společně strávený čas. Vztah je v první řadě o vzájemné blízkosti a sdílení zkušeností, takže společně strávený čas ho posiluje. A to platí zejména v případě, že ho trávíte pro oba příjemnou činností (procházky, běhání, plavání, mazlení, psí sporty nebo třeba spánek v posteli).

2.
Komunikujte jasně. Nedorozumění a zmatky jsou nepřátelé dobrých vztahů a u psů to platí dvojnásob. Při komunikaci se svým čtyřnohým kamarádem se snažte používat co nejjasnější signály a povely, které budou vždy stejné. Ve svém projevu musíte být konzistentní. Vzhledem k tomu, že psi mají tendenci učit se vizuální signály rychleji než akustické, používejte oboje, pokud je to možné. Také berte na vědomí, že psi věnují větší pozornost tónu, jakým jim něco sdělujeme, než obsahu vět. Stejně dobře také vnímají řeč těla. Když se naučíte se svým psem jasně komunikovat, vznikne mezi vámi větší porozumění.

3.
Láska prochází žaludkem. Cesta k srdci mnoha psů vede přes žaludek. Příprava zdravého a chutného jídla pro psa naznačuje, že vám na něm záleží. Pokud ho krmíte jen granulemi, vybírejte kvalitní značku, která bude vašemu mazlíkovi chutnat. Jídelníček mu můžete zpestřit nejen žvýkacími kostmi, ale i nejrůznějšími pamlsky. Připravit mu můžete třeba chutné domácí sušenky.

4.
Nezapomínejte na výcvik. Dobře vycvičení psi mají větší svobodu. A vězte, že spolehlivé přivolání je základ. Pokud přiběhnou, když na ně zavoláte, mohou trávit více času na volno. Stejně tak když mají zafixováno, že jídlo na stole patří lidem, nebudou se ho během vaší večeře dožadovat a mohou být v blízkosti, aniž by obtěžovali žebráním. Navíc dobře provedený cvik a následující pochvala či pamlsek zvýší sebevědomí a poslušnost psa.

5.
Hrajte si. Hraní her psy náramně baví, prokazatelně snižuje stres a posiluje vzájemné pouto. Psovi můžete házet míček, přetahovat se s ním o uzel nebo hrát nejrůznější interaktivní hry. Fantazii se meze nekladou.

6.
Zachovávejte klid. Když křičíte a boucháte věcmi, jde z vás strach. Psi na to velmi citlivě reagují, i když se jich váš vztek třeba vůbec netýká. Bez ohledu na to, co se děje, se snažte vyzařovat klid a sebejistotu. Pro vašeho psa budete představovat „klidnou sílu“, na kterou se bude moct spolehnout za všech okolností.

7.
Naučte se rozeznávat signály. Přečtěte si pár knih o psím chování, zejména řeči těla a výrazů psího obličeje a uší. Naučte se rozeznávat, které signály označují stres. Pokud identifikujete známky toho, že je váš pes nervózní nebo vystrašený, bude pro vás jednodušší povzbudit ho v tom, že se nic zlého neděje. Snadno taky můžete odstranit situace, které jsou mu nepříjemné. Pokud se s vámi cítí pes v bezpečí, zlepšuje to důvěru mezi vámi a díky tomu bude lepší i váš vzájemný vztah.

8.
Věnujte pozornost tomu, co má váš pes rád. Znalost preferencí vašeho psa (jeho oblíbené hry a pamlsky) vám hodně pomůže. Když mu dáte to, co opravdu chce a má rád, budete pro něj neustále úžasní a jedineční. Podobně sledujte, co váš pes nemůže vystát a snažte se tyto podněty eliminovat. Většině psů vadí třeba vůně citrusů, silné parfémy, hlasité zvuky, oblečky, které jim brání v pohybu atd.

9.
Mazlete se. Z pokusů jasně vyplynulo, že fyzický kontakt, jako je drbání a mazlení, snižuje u psů v útulku stres, který se měří podle snížení srdeční frekvence a stresového hormonu kortizolu, stejně jako zvýšením antistresového hormonu oxytocinu. Tyto výsledky potvrzují všeobecně uznávaný názor, že fyzický kontakt hraje roli při posilování vazby mezi lidmi a psy.

 

10. Nezapomínejte na nové zážitky. Vydejte se se svým čtyřnohým kamarádem do neznámých míst. Výlet někam do přírody, kde jste ještě nebyli, se snažte podniknout několikrát za měsíc. Objevujte nová místa i v okolí bydliště. Uvidíte, že pro psa i pro vás to bude mnohem zajímavější, než stále stejné procházky kolem bloku.


Vanda Ročková
Aktualizováno: 14.7.2014 21:50:29
Napsáno: 14.7.2014 21:36:51

Forum.

15.7.2014

moncamajkus

Krásné, opravdu hezké Marky! Povedlo se Ti to Vand opravdu učenlivé !!! .

30.7.2014

JÍŘA

OPRAVDU SUPERRADY. MĚLI BY SI TO PŘEČÍST TI KTEŘÍ SI POPRVÉ POŘÍDÍ PSÍHO KAMARÁDA. FAKT PĚKNÉ.J.

17.10.2014

Helena

Dát psa do koupelny a ještě ke všemu mu tam pustit fén, to je pro psa takový stres, že vůbec nechápu, jak jste na něco takového přišla. A dále: pes není papoušek, aby se dal do klece a přehodil prostěradlem - to je uspávání papouška, psa spíš vynervuje, že je někde jinde a nikam nevidí. Z mých psů, které jsem ve svém dlouhém životě měla, nezůstal ani jeden strašpytlem. Před bouřkou i před výbuchy psa nakrmím nebo mu dám nějaký déletrvající pamlsek, aby se soustředil na jídlo. Jakmile vidím, že bouřka či střelby už začnou, sednu si s pejsky na pohovku, nebo si s nimi lehnu na zem, občas jim něco povídám a třeba si jen postrkuji míček nebo jinou jejich hračku a mezitím třeba řeším křížovku. Pes vidí, že jste v klidu a nějakého bumbác si ani nevšimnete. Podívá se na vás a čeká na reakci. Moje reakce je otráveně pomalu si jen tak něco povídat při hromobití a dělat takové ty znuděné, zcela klidné pohledy. Když budete vypadat ospale, pes to přijme také. Ale stavšt mu v bytě něco jako stan, kde pes sice nic nevidí, ale slyší všechno, takže o to víc znervózní. Nemáme problém se strachem z bouřky, klidně jdeme i ven, pokud moc neprší. To je u nás daleko horší - psi nechtějí zmoknout, i když se kalužím nevyhýbají. Tak doporučuji: pes má vidět to, co slyší, aby pochopil, že se na něj nic tajného nežene. Když se někde ozve rána, pes se na mě ihned podívá a chová se podle toho, co vidí. Klid nepředstírám, bouřky miluji. Naprostý klid a klidné mluvení pána funguje daleko lépe než různé uklidňovací atrakce.

27.1.2015

vendy

nádherné úžasné rady povedlo se vám to (y)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz