8 příznaků blížícího se porodu feny


Jaké jsou nejčastější příznaky, že fena brzy porodí?

 

 1. Zvětšené mléčné žlázy, spouštění mleziva. U některých fen se spouští již týden před porodem.

 2. Snížení tělesné teploty o 1-2 stupně Celsia zhruba 12-24 hodin před blížícím se porodem. Normální fyziologická teplota je 37-39 stupňů Celsia. Pro posouzení je ale nutné sledovat teplotu měřením v konečníku feny alespoň týden před předpokládaným termínem porodu. Ideální je měřit teplotu vždy ve stejnou denní dobu.

 3. Fena těsně před porodem ztrácí zájem o krmení a má větší žízeň. Ale samozřejmě záleží na individualitě každého zvířete, existují feny kterým chutná a krmení konzumují i před porodem a nepohrdnou ani malou svačinkou mezi porodem jednotlivých štěňat.

 4. Zhruba jeden den před porodem se uvolňují děložní vazy a spouští se břicho. Můžeme pozorovat děložní stěny nad slabinou.

 5. U feny je patrný neklid. Pobíhá, hledá místo vhodné pro porod, hrabe pod sebou, aby si připravila lože, točí se na místě, vstává a znovu ulehá. Některé fenky hledají klidná místa, jiné naopak kontakt s lidmi.

 6. Charakteristické je i častější močení, může se objevit hlenovitý výtok (to se uvolňuje tzv. hlenová zátka) 12-24 hodin před porodem.

 7. Povšimnout si můžeme i zvýšeného olizování vnějších rodidel.

 8. Zrychlené dýchání.

   

   

Zdroj: MVDr. Jana Kočová. Výmarský ohař, historie­ chov – výcvik, Mladá fronta, 2016


Vanda Ročková
Napsáno: 8.7.2016 15:30:29

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz