20.10.12 Život se psem

Aby se podzimní vycházka se psem vydařila

Podzimní příroda láká k outdoorovým aktivitám, majitelé psů by však neměli zapomenout na nebezpečí, která na jejich čtyřnohého přítele čekají.

 

I když je chladnější podzimní počasí svým charakterem oproti letním teplotním extrémům pro většinu psů o poznání příjemnější, je třeba mít na paměti několik základních pravidel, díky kterým se můžeme vyhnout zdravotním problémům našich čtyřnohých přátel.

 

„Na jedno z předních míst důležitosti řadím pokračující ohrožení psů vnějšími parazity. A to nejen blechami, které představují celoroční nebezpečí, ale i klíšťaty,“ říká MVDr. Luděk Huml. Stále aktivní protiklíšťové obojky, spreje či kapky za krk (tzv. spot on) by i na počátku podzimu měly být úplnou samozřejmostí. A navíc je tu ještě jedno nepříliš známé, ale stále časté parazitární onemocnění typické pro konec léta a začátek podzimu - sametkovitost. Škodí pouze larvy sametek, které se líhnou právě v této době a nejčastěji způsobují svědivost meziprstí a ušních boltců. „Poznáme je podle charakteristických oranžových teček na těchto místech a jejich nález vyžaduje ošetření nejlépe antiparazitárním postřikem přímo na larvy,“ říká MVDr. Huml.

 

Nejen parazité číhají v přírodě. Stane se, že zatímco pán sbírá houby, jeho pes strčí nos do mraveniště nebo vosího hnízda. První pomocí v takovém případě je poštípaná místa zchladit, případně doma podat tabletku antihistaminika. Případy alergických otoků uší, obličeje či dýchacích cest jsou sice vzácnější, ale při jejich objevení se doporučuje urychleně vyhledat pomoc veterináře.

 

Chladné a sychravé podzimní počasí je také častým spoluviníkem vzniku onemocnění z nachlazení. Lze říci, že psi chovaní v bytech, zvláště plemena krátkosrstá a plemena s menším množstvím podkožního tuku, jsou k nepříznivým vlivům počasí vnímavější, naopak psi dlouhosrstí jsou díky tepelně izolačním vlastnost srsti odolnější. Majitelé by tedy už v tomto období měli začít používat ochranné oděvy pro psy, zvláště při deštivém a větrném počasí. Prochlazení zad může vyústit v jejich bolestivost, celkové prochlazení oslabuje imunitní systém a následné napadení sliznic viry vede k  častým zánětům dýchacích cest. Velký význam v prevenci viróz je přikládán podávání multivitaminových a minerálních doplňků stravy k posílení obranyschopnosti organismu, a to ať ve formě tablet či medikovaných pamlsků (pejskům chutnající pamlsky obsahující látky prospěšné jejich zdraví).

 

Pracovní a lovečtí psi chovaní celoročně venku jsou vůči povětrnostním vlivům odolnější a tato změna pro ně nepředstavuje závažnější riziko. Majitelé by však měli mít na paměti, že zvíře bude potřebovat více energie na udržení tělesné teploty. „Proto je na místě podávání zvýšeného množství krmiva, či náhrada stávajícího krmiva takovým, které obsahuje více energie, látek pro posílení imunity a chondroprotektiv,“ vysvětluje Luděk Huml.

 

Než majitel pustí psa v lese z vodítka, musí si být jist jeho poslušností. Povely „zůstaň“ a „k noze“ musí pes okamžitě uposlechnout. Na tyto povely by měl být v rámci základního výcviku cvičen každý pes od štěněčího věku. Každé uposlechnutí rozkazu musí být odměněno, v době výuky pohlazením, lehkým poplácáním, slovní pochvalou a nezbytným pamlskem. „Pes vnímá spíše kolikrát je odměněn než velikost pamlsku. Je proto vhodnější rozdělit odměnu na menší dílky a ty mu dávat postupně, pak bude mít svého pána raději,“ radí na závěr MVDr. Luděk Huml.

 

Vhodnou odměnou mohou být v podzimním období i výrobky společnosti Butcher´s Pet Care, která nabízí například Tyčinky se spirulinou nebo masovou pochoutku s vitamíny. Spirulina je sladkovodní řasa bohatá na rostlinné bílkoviny, betakaroten, železo, vitamín B12 a vzácnou esenciální mastnou kyselinu GLA, která mimo jiné zvyšuje imunitu organismu a zlepšuje střevní mikroflóru.