Asistenční, signální a canisterapeutický pes


Pravděpodobně jste tyto pojmy už někdy slyšeli, ale možná netušíte, jaké jsou mezi těmito psími pomocníky rozdíly...

 
Asistenční vodící psi

Takový pes pomáhá lidem s různým zrakovým postižením. Usnadňuje orientaci prostřednictvím vyhledávacích cviků a snižuje tak závislost nevidomého či slabozrakého člověka na jiné osobě. Vodící pes je spolehlivý a oddaný společník, který člověka nenechá na holičkách.

V čem může vodicí pes pomoci?

 • Usnadňuje orientaci pomocí vyhledávácích cviků. Dokáže nalézt přechod, odbočky vpravo i vlevo, schody, chodník, dveře, lavičku, pult v krámě, zastávku, místo k sezení v prostředcích veřejné dopravy, bankomat apod.

 • Vodící pes dokáže zajistit bezpečnost pomocí upozornění na možné nebezpečí. Označuje terénní nerovnosti, překážky vpravo i vlevo, překážky až do výše hlavy či překážky v pohybu.

 • Je schopný samostatné práce. Zvládne se samostatně orientovat v místech, kde to zná a samostatně vodit naučené pravidelné trasy do krámu, domů, do práce, k lékaři apod.

 • Je schopen vyvézt svého páníčka z nepřehledné situace jako je nárazová stavba, zaparkovaná auta apod.

Financování vodícího psa:

Asistenční vodící pes je zpravidla hrazen v plné výši příslušným sociálním odborem místního úřadu v místě bydliště klienta. Vodící pes je jediný speciálně vycvičený pes, který je tímto způsobem hrazený a majitel vodícího psa má též nárok na příspěvek na výživu svého vodícího psa ve výši 800 Kč.

 

Signální psi

Asistenční signální pes pro neslyšící je určen pro osoby s různým sluchovým postižením. Dokáže signalizovat zvuky v okolí a člověk s takovým postižením může získat větší jistoty v životě a při běžných denních činnostech. V domácím i venkovním prostředí pomáhá v mnoha případech tak, aby nebyl neslyšící člověk ohrožen a měl při svém pohybu dostatečnou podporu psího pomocníka.

V čem může signální pes pomoci?

 • Signalizuje osobu, která na vás volá jménem

 • Signalizuje zvonění telefonu, faxu či SMS

 • Signalizuje pláč dítěte

 • Signalizuje zvonící budík

 • Signalizuje tekoucí vodu v umyvadle či vaně

 • Signalizuje zvuky kuchyňských nástrojů jako je varná konvice, mikrovlnná trouba

 • Signalizuje alarmující zvuky jako sanitka, poplašné zařízení apod.

Asistenční signální pes pro osoby se záchvatovými onemocněními je určen pro osoby trpící záchvaty, jako je epileptický či narkoleptický záchvat, diabetický záchvat a jiné. Někteří psi jsou schopni vycítit záchvat ještě před tím, než nastane. Jedná se o vrozený instinkt, který nelze psa naučit, je však zcela zřejmé, že je přímo závislý na vzájemném vztahu mezi majitelem a psem. Lze však psa naučit, aby přivolal pomoc v případě, že se jeho majitel ocitne v potížích před záchvatem, při záchvatu i po něm. Signální pes může také pomoci člověku s podáním mobilního telefonu, deky, léků či speciálních pomůcek. V neposlední řadě mu může poskytnout oporu a pocit bezpečí. Přestože i v ČR několik takto vycvičených psů pracuje, je i ve světě tento psí šestý smysl ještě ve fázích výzkumu.

Financování signálního psa:

Asistenční signální pes je financován z dotačního a grantového řízení, ze sponzorských darů fyzických i právnických osob a z prostředků veřejné sbírky.

 

Canisterapeutičtí psi

Asistenční canisterapeutický pes je určen především pro děti s tělesným, mentálním či kombinovaným postižením. Představuje pro ně komunikační most s okolím, také pomáhá jako motivační prvek při léčebných a rehabilitačních programech. Plní vlastnosti a dovednosti asistenčního psa, kdy pomáhá jak samotnému dítěti, tak osobě o něho pečující.

V čem pomůže canisterapeutický pes?

 • rozvíjí hrubou a jemnou motoriku dítěte

 • motivuje při sociálním nácviku a dovednostech

 • podněcuje verbální i neverbální komunikaci

 • rozvíjí orientaci v prostoru a čase

 • pomáhá při nácviku koncentrace a paměti

 • používán při rehabilitačních a léčebných programech

 • rozvíjí sociální cítění, poznávání a složku citovou

Financování canisterapeutického psa:

Asistenční canisterapeutický pes je financován z dotačního a grantového řízení, ze sponzorských darů fyzických i právnických osob a z prostředků veřejné sbírky.
 

Více na www.pestraspolecnost.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 30.12.2013 18:30:35
Napsáno: 30.12.2013 18:27:25

Forum.

5.1.2014

leilamay

takových psů by jsme si měli vážit

6.1.2014

Zdenka

Ano takový psí parťák je pro handicapované k nezaplacení. Je veliká škoda že takto vycvičení psi se nemužou dostat ke všem lidem kteří by je potřebovali. Otázka proč - délka výcviku- finance. Každý již asi ví že cena takto cvičených psu se pohybuje kolem 200 tisíc. A pokud nebude dostatek sponzoru nebude ani dostatek hafanu. Ale je také druhá možnost jak získat takového psího pomocníka. Říkáte si asi jaká. Já vám na tuto otázku odpovím. Mužete si takového psa za pomocí cvičitelu vycvičit sami. Sama jsem handicapovaná - a ještě diabetička takže mám právě psi signální- asistenční - canisterapeutické.Co vás takový pes stojí? Jako každý pes kterého si někdo pořizuje domu jako domácího mazlíka. Pak jen cvičení .... pod vedením odborných výcvikářu kteří mají zkušenosti a hlavně váš čas a ochotu se psem pracovat.Vznikl svaz psovodu s handicapem o.s. Kde mužete vidět jak handicapovaní pracují se svými psi :-)

5.11.2015

amalka1

My máme taky asistenčního canisterapeutického psa. Má 2 roky a je zlaý retriever. Jmenuje se Amalka. Vycvičila ho společnost Helppes - centrum výcviku psů pro postižené. Ale když jdeme ven a uvidí zajíce nebo bažanta,to mate vidět,žíznivá čára.;) Ahoj a přeji vám stastny život se svým pejskem.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz