Cestování se psy do zahraničí – co je potřeba?


Chystáte se vycestovat za hranice a chcete s sebou vzít i svého čtyřnohého mazlíčka? Že nevíte, jaké máte povinnosti před odjezdem? Pak čtěte dále…

 

Cestování se zvířaty z České republiky do ostatních členských států EU (vyjma Velké Británie, Irska, Švédska a Malty), zpětný návrat a dovoz zvířat ze všech členských států EU do ČR

Musí být splněny tyto požadavky:

1. pas (Pas zvířete v zájmovém chovu - je to jednotný doklad platný ve všech členských státech Evropské unie. Každý pas je označen kódem země - pro Českou republiku písmena CZ - a pořadovým číslem přiděleným Státní veterinární správou ČR. Vzor pasu pro Českou republiku byl schválen Státní veterinární správou ČR. Chovatel pas získá u schváleného soukromého veterinárního lékaře)

2.identifikace zvířete mikročipem nebo tetováním (jsou dva možné způsoby - tetování a označení zvířete mikročipem. Tetování provádí poradce chovu nebo soukromý veterinární lékař. Tetování musí být čitelné. Tento způsob označení je pro cestování se zvířetem použitelný do 2. července 2011. Po tomto datu musí být psi, kočky a fretky označeni mikročipem. Označení mikročipem provádí soukromý veterinární lékař. K označení je možné použít pouze mikročipy splňující ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení - ISO 11784 a ISO 11785.Zvířata, která nejsou zapsána v plemenných knihách, musí být označena mikročipem.)

3.očkování proti vzteklině (zvířata musí být očkována od 3 měsíců stáří. Toto očkování provádí soukromý veterinární lékař v souladu s vakcinačním schématem dané očkovací látky.)

Členské státy mohou povolit cestování s mláďaty mladšími 3 měsíců, která nejsou očkována proti vzteklině, pokud jsou provázena pasem a od narození pobývala v tomtéž místě aniž by přišla do styku s volně žijícími zvířaty, nebo jsou provázena matkou, na které jsou závislá.

 

Stejné podmínky platí pro zpětný návrat a dovoz zvířat z těchto evropských států, které nejsou členy EU: Andorra, Chorvatsko, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, San Marino, Švýcarsko, Vatikán

Členské státy, které si stanovily další podmínky: Finsko - ošetření proti echinokokóze (Ošetření musí být provedeno a potvrzeno soukromým veterinárním lékařem. V pasu musí být zaznamenáno datum a hodina ošetření, název přípravku a výrobce. Ošetření musí být provedené ne více než 30 dní před vstupem do země, do pasu musí být zaznamenána také dávka přípravku.)

Členské státy nedovolující přemístění mláďat mladších 3 měsíců na své území: Itálie, Kypr, Lotyšsko, Polsko, Francie, Španělsko

 

Cestování se zvířaty z České republiky do Velké Británie, Irska, Švédska a Malty

Musí být splněny tyto požadavky:

1. pas

2. identifikace zvířete mikročipem

3. očkování proti vzteklině

4. sérologické vyšetření na vzteklinu (k tomuto vyšetření odebere schválený soukromý veterinární lékař vzorek krve a odešle - po domluvě s lékařem může zajistit odeslání i chovatel - k vyšetření do schválené laboratoře. Minimální hodnota hladiny ochranných protilátek musí být 0,5m.j./ml. http://www.svscr.cz/index.php?art=945)

5. ošetření proti echinokokóze (ošetření 24 - 48 hodin před vstupem do země. Ošetření musí být provedeno a potvrzeno soukromým veterinárním lékařem. V pasu musí být zaznamenáno datum a hodina ošetření, název přípravku a výrobce.)

6. ošetření proti klíšťatům (ošetření 24 - 48 hodin před vstupem do země - k ošetření nelze použít obojek proti klíšťatům. Ošetření musí být provedeno a potvrzeno soukromým veterinárním lékařem. V pasu musí být zaznamenáno datum a hodina ošetření, název přípravku a výrobce.)

Štěňata a koťata mladší 3 měsíců nesmí cestovat. Cestovat s nimi lze pouze tehdy, pokud tyto členské státy udělí výjimku.

Zdroj: Státní veterinární správa České republiky, www.svscr.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 23.1.2011 18:49:20
Napsáno: 23.1.2011 18:47:33

Forum.

Vložit príspěvěk

17.4.2011

Ivana

Kolik cca stojí pas pro psa? Děkuji

1.8.2011

Marie

Jak cestovat se štěnátkem ,které má 2 měsíce?

8.8.2011

Bartošová

Dobrý den, zajímá mne, zda při každém vstupu-třeba po 14 dnech do UK-musí být ošetření proti klíšťatům, děkuji

27.2.2012

tereza

chtela bich vedet kolik stoji pas propsy abich mohla odcestovat

20.11.2012

miroslav petr

kolik stoji pas propsa dozahranicih

20.11.2012

miroslav petr

KOLIK STOJI PAS PRO PSI

7.2.2013

Tomas

My za pas platili asi 150 Kč

26.8.2013

uctEL82YJKe

Odkaz Odkaz Odkaz Odkaz Odkaz Odkaz Odkaz Odkaz

25.8.2015

Jarin

Plus bych ještě doplnil prostředky pro cestování v autě a zvýšení bezpečnosti a pohodlí psa Odkaz

7.6.2017

Gabriela

Dobry den, zijeme ve Velke Britanii a chceme asi koupit pejska v CR a privezt si jej do Velke Britanie. Chtela jsem se zeptat, co je vse k tomu potreba, jaou podminky stejne jako peo cestovani ? Dekuji za odpoved.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz