Čipování psůOd 1.1.2005 platí v Praze obecně závazná vyhláška č.18/2004 Sb. hl. m. Prahy, která, mimo jiné, ukládá chovatelům povinnost trvale označit mikročipem nebo tetováním psa staršího šesti měsíců a to do konce roku 2005. Díky tomu pozorujeme zvýšený zájem o čipování psů a zároveň zodpovídáme na velké množství dotazů.

Co je čip a jak se aplikuje?

Radiofrekvenční identifikace - RFID zvířat představuje moderní metodu označování zvířat pomocí tzv. mikročipů. Mikročip je přibližně milimetr široké a centimetr dlouhé miniaturizované zařízení, které je naprogramováno číselným kódem, který je jedinečný a neopakovatelný. Jeho životnost je udávána minimálně 25 let.

Čip  se aplikuje na levou stranu krku speciálním jednorázovým aplikátorem dodávaným ke každému čipu. Aplikátor je  v podstatě silnější dutá jehla, kterou se čip vpraví do podkoží (podobně jako očkování). 

(Na obrázku je čtecí zařízení a sterilně balený aplikátor, který obsahuje čip, součástí balení je čárový kód příslušného čipu.)

Je čipování psů nebezpečné?

Čip je pouze pasivním nosičem informace, neobsahuje vlastní zdroj energie a pro své okolí i svého nositele je zcela neškodný. Aktivovat mikročip umí jen speciální čtecí zařízení. Navíc je povrch čipu upraven tak, aby na něj tělo psa nereagovalo jako na cizí těleso. Dražší čipy jsou vybaveny antimigrační čepičkou, která zabraňuje putování čipu.

Jaké jsou výhody čipování?

Čip je možné aplikovat zvířeti v jakémkoliv věku.

V současné době je jedním ze způsobu nezaměnitelného označení zvířete při cestování po EU, a také proto by měl být v souladu s mezinárodní normou pro RFID - ISO 11784/85 a měl by obsahovat označení země původu psa (pro ČR 203), což je možné ověřit pomocí čtecího zařízení.

Pokud se rozhodnete pro čipování, je nutné dodržet tento legislativní postup. Majitel obdrží od veterinárního lékaře tři registrační karty s číslem čipu. Jedno vyhotovení si ponechá, jednu kartu zašle do Národního registru majitelů zvířat, kde vystaví identifikační kartu psa a pes má doživotně zajištěno zdarma vyhledávání v případě zaběhnutí. Třetí kartu do 30 dnů  zašle na Magistrát hl. m. Prahy.

Magistrát hl. m. Prahy vede evidenci chovatelů psů a čipovaným psům poskytne slevu z poplatku ve výši 350 Kč v průběhu dvou po sobě následujících let, což běžně nahradí cenu čipování.

Je nutné čipovat, když má pes tetování?

Pokud je Váš pes tetovaný, není nutné jej i čipovat. Tetování však musí být čitelné a souhlasit s údaji, uvedenými v průkazu původu.

To znamená, že nečitelné tetování nebo jakékoli jiné (např.z útulků, u psů bez PP apod.), než od řádných chovatelů, se neuznává. Tetování se tedy provádí výhradně na žádost chovatele pouze štěňatům do šesti týdnů věku dle údajů  ČMKÚ, které posléze slouží k vystavení PP.

 

Jaká je cena čipování?

Cena čipování je závislá na konkrétním druhu čipu (s nebo bez antimigrační čepičky), aktuální ceně čipu u dodavatele atp. Na našich pracovištích se cena čipování psů pohybuje cca mezi 500,- a 680,- Kč. Jak je již uvedeno v předchozím textu, čipovaným psům poskytuje Magistrát hl. m. Prahy slevu na poplatcích ze psů 350,- Kč dva následující roky po sobě, což cenu čipování zcela nahradí.

Provádí se také čipování koček a ostatních zvířat?

Ano, i kočky a ostatní zvířata je možné čipovat. Čipování koček probíhá stejným způsobem se všemi náležitostmi jako u psů, ale není pro ně povinné. Lze jej však velmi doporučit hlavně u koček, které chodí ven a je riziko jejich zatoulání. Čipovanou kočku je pak  velmi jednoduché vrátit původnímu majiteli. Čipování se provádí také u jedinců ohrožených druhů chovaných v zajetí, kteří jsou chráněni mezinárodními smlouvami, např. CITES. Mezi tato zvířata patří především exotičtí ptáci, plazi, dravci apod. Čipují se ale také fretky, koně a jiná zvířata.

 

Autor článku : MVDr. Marek Galbinec 

© 2005 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

www.vetcentrum.cz


 

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 7.2.2008 09:03:47
Napsáno: 7.2.2008 09:01:19

Forum.

Vložit príspěvěk

14.10.2010

michalka

dobry den mi mame kočku chceme ji čipovat nevime jak jedna je čipovana ta 2ne mi mame 2 neodepisovat prosim michaela

21.12.2010

catrs

Zdá se, že to není kočka, kdo potřebuje čip. Viď Michaelo?

30.1.2011

Hana

Dobrý den, chci se zeptat, kdo mi vystaví pas pro psa? Ten u koho ho nachám očipovat? Nějak se v tom nevyznám.... Děkuji za odpověd

3.3.2011

Hanka

Dobrý den,chtěla bych se zeptat pokud budu psa čipovat,jestli čip může mu ublížit.Děkuji za odpověď

25.5.2011

Ajka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli čipování psa bolí.Nebo jestli je to bolí jak injekce.Děkuji za odpověd

1.6.2011

Marťa

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Chceme jet s naším hafanem na Slovensko. má sice tetování v tříslech. ale jelikož má černou srst, tak má i tmavou pokožku a není už moc vidět. musíme ho i tak čipovat??

26.6.2011

gordana

Přestože již doběhlo osmileté přechodné období, kdy se chovatelé psů (koček a fretek) mohli připravit na to, že od letošního července bude možné označovat zvířata pouze čipem, Komise stanovila, že bude nadále akceptováno označení zvířat, které bylo provedeno před 3. 7. 2011. Formulace nařízení o čipování je sice jednoznačná, přesto Komise na svých stránkách uvádí výklad, že zvířata tetovaná do 3. 7. 2011 nemusejí být navíc očipovaná, a to za podmínky, že tetování je dobře čitelné. Jelikož v řadě členských zemí nebyla interpretace platnosti a podmínek nařízení jednoznačná, vznesl Milan Malena, ústřední ředitel Státní veterinární správy, na toto téma dotaz na zasedání SCOFCAH v Bruselu (jednání šéfů veterinárních správ členských zemí). Odpověď by měla být závazná pro všechny členské země: Po 3. 7. 2011 se musí psi označovat pouze čipem, ale u těch, kteří byli tetováni do tohoto data, není nutné dodatečně aplikovat čip za podmínky, že je tetování dostatečně čitelné. Přesto lze cestujícím po EU i do třetích zemí doporučit vyvarovat se nedorozumění, ke kterému by mohlo dojít při kontrole odpovídajícím orgánem v případě, že by tetování bylo špatně čitelné a nechat si označit čipem i psa, který již byl před 3. 7. 2011 tetován. Výhody čipu ostatně převažují nad tetováním. Například je snazší identifikace v případě, že se pes ztratí. Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

3.7.2011

monikaijk

když nechám psa načipovat a vystavit mu pass 4.7,kdy začne obojí platit,respektive kdy můžu se psem vycestovat?

8.7.2011

Kocour

Jenže čipování nestačí, musíte ten čip a další údaje o pejskovi (kočičce) a sobě nahlásit do registru čipovaných zvířat, jinak v případě zaběhnutí psa ho nenajdete ! Není to totiž domyšlené na zpětnou vazbu!

14.2.2012

lil

Kazdy clovek,ktory ma rozum NEDA ocipovat psa,lebo onedlho dostane aj on cip do hlavy.Cez ten cip sa bude lahko kontrolovat aj majitel.Ziadnymi vyhodami sa nedajte opantat ide im len o absolutnu kontrolu a aby lepsie dostali dane za psy.Ak to dopustite clovek skoncil.Budete uz len v ich rukach.Mor ty a vol nebyt ako byt OTROKOM!!!!!!!

2.4.2012

megan

pro lil- ty vaše názory se mi ani krapet nelíbí- podle mě je čipování dobrá věc pro ty, co by chtěli svého případně ztraceného psa opět nalézt. A co teprv když si berete psa z chovatelské stanice, ti už odcházejí očipovaní- to niajk neovlivníte. Nemůžete přece říct ,, já nechci, aby byl načipován, protože si myslím, že je to nerozumné". Čipování či nečipování psa- na to má každý svůj názor, ale ten váš se mi nelíbí

4.5.2012

PETRA

Dobrý den chtěla by sem čipovat pejska ale mám ho přihlášeného v Havířově a k veterináři chodíme do Orlové kde ho mam čipovat??

6.5.2012

Eliška

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné nechat zaregistrovat nečipovaného psa. Můj psík nemá rád totiž jehly a nechci jí zbitečně mučit ;) :D

31.3.2014

Elis

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli po očipování psa musí být pejsek opravdu přihlášen v Praze. Mám ho totiž přihlášeného v místě trvalého bydliště, které mám jinde a přehlašovat se mi ho nechce. Předem děkuji za odpověď.

13.8.2014

jana

Musi byt pes v praze cipovan

13.8.2014

jana

Musi byt pes v praze cipovan

8.9.2014

Jan Laurýn

pro megan: Je to cizí těleso pod kůží - takže něco podobného jako piercing a u těch je prokázáno, že škodí. Pes může nosit na krku externí čip, existují trackery pro Android i Apple a bude moct najít psa ihned a ne se pídit po úřadech. Peace

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz