Co jste možná chtěli vědět o čipování a báli jste se zeptat


1. K čemu vlastně to čipování je?

Čipování je jednou z forem označování zvířat a slouží, nebo má sloužit, k jednoduché identifikaci zvířete. Číslo čipu, který je umístěn doživotně pod kůží či ve svalovině, se přečte čtečkou (zařízení podobné tomu u pokladny v supermarketech) a ta číslo zobrazí na displeji. Pokud je toto číslo někde registrováno (a registrace se provádí právě ihned poté, co se zvířeti čip aplikuje), lze se na tento registr obrátit a podle čísla zjistit údaje o zvířeti (majitele, jméno psa a jeho stáří, datum posledního očkování apod.). Kromě toho musí být podle norem EU pes při cestování do zahraničí označený tetováním nebo čipováním.

2. Proč ale musí být zvíře nějak identifikovatelné? Na co to je?

Smysl tohoto je zcela analogický s tím, na co mají lidé v ČR občanské průkazy či v USA řidičáky. Neznámého psa lze takto identifikovat z důvodu nalezení jeho majitele při zatoulání, určení "totožnosti" před výstavami, krytím, při prodeji, úhynu, pokousání atd. Existuje prostě spousta důvodů a situací, kdy je nutné zvíře identifikovat.

3. Nelíbí se mi, že budu veden(a) v nějaké databázi. Je to nutné?

Aby mělo čipování smysl (a smylem čipování je možnost identifikace), je nutné mít databázi, čili seznam jedinců s přiřazenými údaji o nich. Jedině tak mohu plně využít potenciálu toho, že jsem si nechal(a) zvíře očipovat. Čím užší databáze, tím menší efekt. Pokud by se např. chovatelé retrívrů dohodli, že si udělají svojí databázi pouze pro retrívry a nechtějí již být vedeni v národním registru, je to možné, ale nepraktické. Totiž ne každý je chovatelem psů a pokud například najde zatoulaného retrívra někdo, kdo toto plemeno nezná, nenapadne ho se obracet na databázi retrívrů. Podtrženo a sečteno: největší praktický efekt by měla jedna velká národní, nadnárodní či dokonce globální databáze.

4. Tato data jsou ale snadno zneužitelná a navíc jsem slyšel(a), že existuje více databází čipů. Jak potom může fungovat dohledání ztraceného zvířete?

V právním řádu ČR je zakotvena ochrana osobních údajů (existuje na to i Úřad) a její zneužití je trestné. Pro skeptiky, kteří nemají v tuto instituci důvěru, je možné uvést, že charakter dat uváděných k čipování neodhaluje nijak jejich intimitu a v případě jejich případného prozrazení jistě nebude nikdo zdiskreditován do nesnesitelné míry. Skutečnost, že existuje víc registrů čipů je velké negativum, které by se mělo odstranit. Pokud se zjistí číslo čipu ztraceného psa, nelze dnes často jinak než obtelefonovávat jednotlivé registry a psa nepohodlně dohledávat.

5. Je to čipování bolestivé? Slyšel(a) jsem, že je čip nějak voperováván.

Čip se aplikuje z duté, asi 3 mm široké jehly, která je sterilní a velmi ostrá. Vpich se provádí podobně jako u očkování u psů a koček pod kůži. Čip se dává nejčastěji do levé strany krku či nad lopatku. Provede se vpich cca 2-3 cm pod kůži a aplikátorem se čip vytlačí z jehly do prostoru podkoží. Pak se jehla vytáhne. Celý zákrok netrvá déle než několik vteřin a je podle mých zkušeností méně bolestivý, než očkování, protože u něj je ještě nutné pod kůži natlačit vakcínu, což je někdy pro psa nepříjemné. Čipy nejsou běžně nijak složitě do těla chirurgicky voperovávány.

6. Pojedeme se psem do zahraničí a prý ho musím mít načipovaného. Proč?

Podle jedné ze směrnic EU je nutné mít při cestování psa nezaměnitelně označeného. Zatím je možné tetování (musí být čitelné a je přípustné pouze u psů s průkazem původu) nebo čipování. Psi, kteří tedy nejsou tetovaní, musejí být k těmto účelům čipovaní a psi, kteří jsou tetovaní, mohou být také očipovaní, není to ale zatím zcela nutné. Tato povinnost vyplývá z našeho členství v EU, můžeme s tím nesouhlasit, můžeme polemizovat a nadávat, to je ale asi vše, co s tím můžeme dělat.

7. Proč se u nás stále ještě tetuje, přestože už je k dispozici čipování?

Tetování se u nás dlouho provádělo a provádí za účelem označení čistokrevných psů z kontrolovaných chovů. Jde o čistě chovatelskou záležitost, která dává v rámci konkrétního plemene přehled o původu psa. Chovatelská veřejnost je konzervativní a nerada ustupuje od zaběhlých metod. I v tomto případě však bude tento druh označování psů vhledem k našemu členství v EU pravděpodobně časem zrušen. Některé země EU považují tetování za týrání zvířat. Čipování se tedy jeví jako označování zvířat budoucnosti.

8. Jak vlastně čip vypadá a nevypadne po aplikaci?

Čip je malá, asi 1 cm dlouhá a 2 mm široká tyčinka. Čip v těle zvířete nijak nedráždí, nebolí, netlačí a nezpůsobuje žádné reakce. Po aplikaci postupně zaroste do tkáně tak, že není možné, aby vypadnul. Výjimečně po špatné a nedokonalé aplikaci čip vypadne, proto je vždy nutné po očipování čtečkou zkontrolovat, zda byl čip opravdu aplikován.

9. Jak se zjistí, že má pes čip a jak se zjistí jeho číslo?

Jak již bylo uvedeno, pohybem čtečky nad povrchem těla psa v místě umístění čipu dokáže čtečka přečíst číslo čipu a zobrazit ho na displeji. Dnes se vyrábí většina čteček i čipů v souladu s ISO normami, takže všechny takové čipy je možné přečíst všemi čtečkami pracujícími na bázi ISO norem. V minulosti (a občas i dnes) se však používaly čipy, které neodpovídaly ISO normám a proto je dnes některé čtečky nejsou schopny přečíst. Existují i univerzální čtečky, které dokáží přečíst jak ISO tak ne-ISO čipy, jsou ale poměrně drahé. Chovateli, který má svého psa očipovaného ne-ISO čipem, lze doporučit aplikaci ISO čipu. V opačném případě by totiž např. na hranicích po něm mohl celník požadovat takovou čtečku, která je schopna tento čip přečíst.

10. Kdo provádí čipování a kolik to stojí?

Čipování provádějí veterinární lékaři, kteří splňují určité předpoklady dané Komorou veterinárních lékařů ČR. Cena je smluvní a pohybuje se okolo 550 Kč. Protože jde o zákrok jednorázový a na celý život psa, doporučuji se spíše než o cenu zajímat o to, kde bude pes zaregistrovaný, jak pečlivě byla vyplněna tzv. registrační karta a zda bylo čtečkou zkontrolováno, zda byl čip opravdu aplikován.


Text: MVDr. Martin Grym, Veterinární klinika AVETUM, www.avetum.cz

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 20.3.2011 15:46:45
Napsáno: 20.3.2011 15:46:10

Forum.

Vložit príspěvěk

9.4.2011

Lenka

A odtud už jen krůček k čipování dětí a za chvíli to budem muset mít povinně všichni co..

18.4.2011

ariena

Já si zase myslím,že je to dobrá věc...Když se pejsek ztratí je větší pravděpodobnost,že se najde...Povinné to není,tak si myslím,že každého věc a každý má an to svůj názor...

21.4.2011

hanka

ano souhlasím s čipem, jenže když je to dáno vyhláškou a musí se čipovat staří psi tak je to opravdu postaveno na hlavu.Veteinář načipoval 20ti letého jezevčíka a ten za 14 dní pošel. tak co Vy na to? myslím že by se měla být povinnost čipovat psy do osmi let věku.(alespoň velkých plemen.)

27.5.2011

Kyra

Dobrý večer , mám pejska z útulku , čipovaný je ,ale ne každý vet má čtečku, nejistější jízdenka psa zpátky domů je známka s adresou majitele nebo tel.číslem , mě se to vyplatilo . Kyra

11.2.2012

lil

Vsetko co je povinne niecim smrdi.Kto da ocipovat psa da neskor aj seba a ako clovek skoncil.MOR TY A VOL NEBYT AKO BYT OTROKOM!!!!!!!!

12.8.2012

MARTIŠKOVÁ

Od kdy se pes (stáří) čipuje

19.3.2013

rokosovs

Zajímalo by mě, jaký je rozdíl mezi jednotlivými druhy čipů, které jsou pro pejsky nejlepší. Jeden veterinář hájí Datamars, jiný zase ISO ALVIC Complete HU. Máte někdo nějakou zkušenost.

21.12.2013

Martin

My jsme z obce.Náš pes je nahlašen na obecním úřadě už má psí známku. na co další. Chudák pes a co kdýž se čip rozbije a zbytky se roztrousi po těle. Co pak? operace? Další vyhozený peníze. Ja bych strčil čip do prdele tomu kdo to vymyslel uvidime jak se mu to bude líbit.

3.1.2014

barbora gerychova

Samozřejmě, že je to dobrá věc, to ale zjistí každý až po té, co hystericky běhá po několikakilometrovém okolí a při usínání umírá strachem, kde se mu zatoulal pes, který nemá čip natož obojek a známku.Když se vám pes totiž vyvlíkne z obojku-tak je vám známka hezky řečeno na nic..a chudák ten pes je jen v případě-že vystresovanej spí několik nocí jinde, než doma.

8.6.2014

kadeli

to máš jako s dítětem taky ho budeš čipovat ? Když se ti ztratí ? S čipování mi přijde max velký nesmysl.Snad člověk má zodpovědnost a má si hlídat to co je mu nejdražší.Já mám zlatého psa ten si hlídá mě :) Je to můj názor dávat do těla kus čipu to si můžeme pořídit pejsky na elektřinu aby měl svůj procesor a podobně.Já jsem prostě proti tomu.

28.12.2014

marketa

Je pravda ze se pes nesmí nosit a mazlit se s panickem po vložení čípku?

15.3.2015

Anna

Já používám chytrou známku chytra-znamka.cz a jsem spokojená. Čtečku čipů nemá kdokoliv, kdo psa najde, kdežto u této qr známky, když se mi zaběhne pes, což hrozně rád dělává, tak kdo jej najde, naskenuje kód a ihned mi může zavolat :)) je to chytrá věcička

27.6.2015

Markéta

Dobrý den; pořídila jsem si fenu plemene Bulterier, v útulku mi bylo řečeno že je testována i cipovana, lze podle čipu či tetování zjistit stáří a chovnou stanici kde se fena narodila? Popřípadě kam se obrátit aby mi zjistili informace o fenecce?

10.10.2015

Alice

Markéta - jestli to ještě nemáte vyřešeno, tak s číslem tetování a čipu (pokud nebylo provedeno v útulku) se obraťte na plemennou knihu ČMKU a nebo ČMKJ a požádejte tam.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz