Jak často venčit?


Pokud nemáte zahradu, kde pes přes den pobývá nebo kam byste ho mohli kdykoliv vypustit, aby vykonal potřebu, musíte ho pravidelně venčit.

 

Důležité je zvíře naučit již od mládí určitému režimu, na který si zvykne. Nepravidelný venčící režim u něj může způsobit problémy s udržením malé i velké potřeby. Minimem by měly být vždy aspoň 3 procházky za den (ráno, odpoledne a před spaním). Délku jednotlivých procházek samozřejmě přizpůsobte plemenu, zdravotnímu stavu a stáří psa. Pravidlem je, že pes by neměl být přes den bez čůrání více než 8-9 hodin. Menší pejsci, kteří mají menší močový měchýř, potřebují samozřejmě venčit vícekrát. Jestliže máte zahradu, je důležité jít se zvířetem na procházku i mimo ni. Procházky totiž vyžaduje každý pes. Potřebuje šanci, aby mohl čenichat různé pachy a značky od jiných psů, protože tato činnost pro něj představuje důležitý druh komunikace. Pes, který žije celý svůj život pouze na zahradě (i když je velká a má možnost neomezeného pohybu), je naprosto sociálně a komunikačně odříznutý. Dokonce i když má rodina dva psy, není vhodné, aby byli stále zavřeni jen na jednom pozemku. Psi se pak pohybují méně, když jsou omezeni místem, které už dokonale znají. V praxi to pak často vypadá tak, že jediný jejich pohyb představuje běh kolem plotu, když jde někdo kolem. Na procházkách chlupáči kromě sociálního kontaktu s ostatními psy dostávají také nové duševní podněty. Rovněž rovnoměrný pohyb podporuje jejich tělesnou kondici a tím i zdraví. Platí pravidlo, že pes by měl každý den dostat alespoň jednu hodinu možnost opustit spolu s páníčkem zahradu a zažít něco nového. Dobré je pejska během vycházky zabavit aportem, popř. vzít psa s sebou, když jedete běhat nebo na kolo (zohledněte plemeno a fyzickou kondici psa). Pejsek potřebuje vybít energií, ale samozřejmě také záleží na rase. Například buldok bude potřebovat mnohem méně pohybu než temperamentní ohař. Před pořízením psa proto vždy kontaktujte chovatele daného plemene, který vám poradí, kolik pohybu denně reálně potřebuje. Důležité je proto vybírat plemeno nejen podle vzhledu, ale i temperamentu, který by měl odpovídat vašemu životnímu stylu. 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 10.1.2015 17:56:41
Napsáno: 10.1.2015 17:56:24

Forum.

21.1.2015

dagryna

Hezky napsané. Konečně tu někdo vyjádřil to, že když je pes zavřený, ikdyž na velké zahradě, takže je vlastně chudák. Zná jenom pohyb kolem plotu a často vydívám vydusaný chodníček právě podél plotu a i ten mu po čase "pánící" znepřístupní, protože jim tam pejsek poničil trávníček nebo okrasné keříky, které si tam nasázeli. Já mám ohaře a bydlíme v paneláku. Pro mnohé hrůůůza !!! Chudák pes, to slyšívám doteď a vidím ty vydešené pohledy, když jim řeknu jakou mám rasu a kde bydlíme. A přesto je můj pejsek daleko šťastnější a častěji venku ve volném výběhu, než ten chudák pes na velké zahradě, kde jenom leží u plotu. Denně kolem takové zahrady se svým ohařem chodíme. Mají tam krásného hovavarta a jeho pohybová aktivita se vyvine přesně v okamžiku, kdy procházíme kolem. Tam si vždycky trošku zasportuje podél plotu a pak zas hned padne u brány a leží a čeká na další oběť. Takže můj panelákový ohař je daleko šťastnější než tento chudák.

22.1.2015

Martina

Bude to asi náhoda, ale máme také ohaře v paneláku - výmara :-) letos v dubnu bude mít krásných 11 let. A těch kilometrů co naběhal a dovolených v lese a u vody co zažil. Myslím, že absolutně nestrádá a nikdy nestrádal. Ba naopak, věnujeme se mu, teď už s ohledem na věk, daleko více než pánečci svým zahradním hlídačům.

23.1.2015

Jana

Sice se tady do diskuzí nepouštím, ale má pravdu autor článku i holky :-). Mám v bytě českého teriéra a je to magor- než stihnu položit vidličku od oběda, už mě popohání, že jdeme ven na pole.Řekla bych, že je byťák míň než spousta psů se zahradou.Když se stavím k rodině a vezmu ven jejich 3-člennou směčku ve složení křížence, havaňáka a boloňáka, kteří mají velkou zahradu, je venku pěkně veselo. Havaňák odmítá v děšti chodit čůrat na zahradu, ale když příjdu, letí semnou na pole, šťastný jak blecha- ať si prší jak chce. :-) Ještě chodí děda se svým psem, takže ve finále- dva psovodi a pět spokojených hafanů. :-) To pak nemusíte psa zabavovat házením aportu. :-)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz