Jaký je pudl?


Pudl je jedním z nejoblíbenějších psích plemen. Je veselý, všestranně nadaný, a nekomplikovaný, prostě pes do „nepohody“.

 

Nezaměnitelný

Existuje pár na první pohled nenápadných vlastností, která činí pudla pudlem. Patří k nim například temperamentní radostné skoky, kterými zdraví svého pána i po jeho krátké nepřítomnosti. Jedinečný je také jeho lehký taneční krok, enormní pružnost, elegantní pohyby předních končetin při hře, které připomínají kočku, a jeho vrozená schopnost lehce balancovat na zadních končetinách. Svými projevy plnými štěstí přenáší na druhé radost ze života. Jeho vnímavá povaha umožňuje mezi majitelem a pudlem porozumění beze slov, což se často označuje jako spřízněnost duší, a pudl tím dává svému pánovi najevo, že je připraven se o něj v nouzi postarat.

Co dále lze přisoudit pudlovi, je více či méně vyvinutý lovecký pud. Při výcviku na loveckého pomocníka je třeba tento pud usměrnit správným směrem. Také u pudla, který je držen jako rodinný pes, je zapotřebí tyto dispozice držet pod kontrolou – což znamená, že v lese by měl být veden na vodítku.

 

Blažený

Když se cítíme výborně, mohli bychom klidně říkat, že se cítíme blažení jako pudl. Tento veselý extrovertní pes má skutečně talent vyjádřit pořádně svou dobrou náladu a to radostnými výskoky do vzduchu. Pudl je pes, který i chce ke svému člověku rychle vytvořit intenzivní vztah. Vypadá to, jako by uměl rozpoznat náladu svého pána nebo paničky pomocí jakési citlivé antény, a vyvíjí veškerou snahu, aby svému důvěrně známému dvounožci odečítal přání z očí.

O jeho čilé bystré povaze se opakovaně objevují pochvalné zmínky. V knize „Inteligence psů“ od Stanleyho Corena z roku 2007 byly testovány schopnosti různých psích plemen. Pudl se na tomto pořadníku dostal za border kolií na čestné druhé místo.

 

Oddaný

Pudl si užívá úplného přijetí do rodiny plnými doušky a stojí rád ve středu pozornosti. Obzvláště milovníci pudlů oceňují jeho hravost. Jeho vtipné nápady z něj činí klauna mezi psy, přičemž radost ze hry ho doprovází až do vysokého věku. Při výcviku pudla stále znovu a znovu žasneme nad jeho výbornou pamětí. K jeho výchově není třeba žádný vojenský dril. Pochopí většinou rychle, co se od něj očekává. Jeho nevýhodou je možná to, že nerad zůstává sám. Pokud jste celý den pracovně vytíženi a nemůžete si pudla brát s sebou do práce, tak si pořiďte raději dvě kočky než pudla. Smečkové zvře jako pudl se nechce na dlouhé hodiny zříct svého zvířecího vůdce. Přesto je důležité pudla vychovat tak, aby byl v nutném případě zvyklý zůstat sám doma. Proto je zapotřebí začít s odpovídajícím výcvikem včas a postupovat po malých krocích.

Pudl je většinou snášenlivý ve společnosti dětí, jiných psů a zvířat.

 

Setkávání s jinými psy

Pokud věříte, že klíčem ke štěstí vašeho pudla je velká zahrada a že vy si tím ušetříte pravidelné procházky, tak se pořádně pletete. Pudl potřebuje nejenom pravidelný pohyb, ale je t zároveň smečkové zvíře, které se bude cítit spokojeně jen tehdy, pokud může pravidelně potkávat další psy. Společné hra posiluje jeho sebevědomí podporuje rozvoj psychického zdraví. Již ve stadiu socializace (přibližně mezi 4.-18. týdnem jeho věku) je velmi důležité, aby se pudl seznámil s mnoha různými plemeny a různě velkými psy. To proto, aby mu hra s jinými psy i později dělala radost a stala se samozřejmostí. Psi, e kterými přijde do kontaktu musejí být samozřejmě snášenliví. Je důležité, aby si štěně neudělalo s velkými nebo dospělými psy špatné zkušenosti

 

Ukázka z knihy: Velká kniha o pudlech, Rosa Engler

Vydalo nakladatelství Grada, www.grada.cz

Tato na českém trhu bezkonkurenčně nejzdařilejší kniha o tomto plemenu potěší nejen majitele pudlů, ale zcela jistě i další milovníky psů. Nadchnou krásné výmluvné fotografie i vysoká úroveň a pestrost informací, které se pudlům věnují ze všech možných stran. Autorka knihy je zkušená chovatelka a touto publikací chtěla především vyvrátit předsudky, které se o tomto původně loveckém psovi stále tradují. Čtenář se dočte, proč je pudl tolik oblíbený, kdo byli jeho předkové, jak postupovat při koupi štěněte, jaké jsou vlastnosti a velikosti pudla, jak pečovat o jeho srst, jak připravit pudla na výstavy, uvedeni jsou jeho slavní majitelé. Dozví se určitě i řadu překvapivých informací, třeba to, že pudl slušně obstojí jako saňový pes ve spřežení nebo jako pes záchranář při akcích horské služby.

156 stran, 349 Kč


Vanda Ročková
Napsáno: 15.10.2011 17:58:33

Forum.

Vložit príspěvěk

28.7.2012

Barča

Pudlíci jsou hezcí!!!

24.4.2013

Šimon

Mam doma pudlíka HUGA . Miluji Pudly

13.9.2015

pudlice

DOMA MAM 9 LETYHO PUDLIKA FILIPKA

20.5.2016

babča

Pudl je kamarád,se kterým se nikdy nenudím!

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz