Jazyk a ochlazování


Jazyk je pro psa důležitý nejev v rozpoznávání chuti, ale i pro pití, čištění a termoregulaci. Pes se totiž v podstatě nepotí, ale ochlazuje se především dýcháním s vyplazeným jazykem.

 

Sliznice dutiny ústní a jazyk jsou u psů dobře prokrvené. Když je pes v pohybu, navyšuje se množství krve v jazyku, cévy se v teple rozšiřují a přitéká tam víc krve. Jazyk otéká a pes ho vyplazuje. Ochlazování probíhá pomocí vydechovaného horkého vzduchu a vdechovaného vzduchu studenějšího. Chladnější vzduch (nebo voda) působí na jazyk a dochází k tepelné výměně, krev se ochladí a tělesná teplota se sníží. V létě proto pozor na náhubky, které psovi znemožňují otevřít tlamu a vypláznout jazyk. Pokud jim ho ve vedru nasadíte ve vozu městské hromadné dopravy, hrozí přehřátí. Je proto lepší vybírat pohodlný a bezpečný náhubek, se kterým pes může vypláznout jazyk a ochladit se.

 

Zdroj: Simon Whaley, Jak blafovat o psech, Dobrovský, 2016

Foto: maxpixel.net


Vanda Ročková
Aktualizováno: 10.7.2019 14:40:45
Napsáno: 10.7.2019 14:38:28

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz