Jsou kastrovaní samci méně agresivní?


Je to hodně individuální a vždy záleží na daném jedinci a příčině agresivity. Obecně se dá říct, že kastrace agresivního psa zázračně nevyléčí. Může pomoci problém utlumit, ale stejně je nutné se psem soustavně pracovat.

 

Snad odnepaměti je bojovnost a vznětlivost spojována s nekastrovanými samci. A nemusí se jednat jen o psy, ale i hřebce, býky, kohouty... Ovšem nadměrně agresivní chování nemá vždy jen hormonální původ. Samčí hormony, jako jsou androgeny a testosteron, sice mají na psa velký vliv, ale neřídí všechny jeho reakce a chování. Pes se stává agresivní z mnoha důvodů, které ve většině případů pramení z nezvládnuté výchovy. Pokud tedy na počátku problému stojí nedostatečná socializace a nedůsledná výchova, pak chirurgický zákrok v podobě kastrace nebude mít kýžený efekt. Kastrace může pomoci při systematickém napadání samců (feny nechává pes na pokoji) a při útěcích v době, kdy v okolí hárají feny. Záleží i na věku psa. Kastrace v dospělém věku má na „naučené“ agresivní chování menší vliv než kastrace v prvním roce života. Proto je nejlepší navštívit odborníka na psí chování a poradit se s ním. Zvířecí psycholog nebo jiný zkušený kynolog vám pomůže odhalit původ problému a vysvětlí, jak se máte k psovi chovat, co děláte špatně, jak to napravit a jestli může kastrace u vašeho agresora pomoct.

 

Zdroj: Dr. Laetitia Barlerinová, 100 falešných předsudků Pes, CPress, 2012

Foto: pixabay.com

 


Vanda Ročková
Napsáno: 5.1.2019 16:36:25

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz