11.03.09 Život se psem

Kde se s pejsky počítá

 

Kde se s pejsky počítá?

 

 

Také si ještě vzpomínáte na dobu, kdy se psi bez diskuzí uvazovali k zábradlí před samoobsluhou, poštou či restaurací? Pejsek znal akorát své nejbližší okolí, neměl-li ještě tu smůlu, že byl dny i noci uvázán venku u boudy velikosti jeden krát dva metry, které byly jeho jediným domovem.

Dnes samozřejmě stále platí určitá omezení, kam byste svého pejska brát neměli, ale ani to není už tak jednoznačné, záleží často na domluvě s lidmi. A čím to je, že se v dnešní době pes stává součástí našich rodin, cestuje s námi na dovolenou a není už někde jen tak odložen pro potřeby svého páníčka? Odráží to náš těsnější vztah k domácím zvířatům nebo je to v mezilidských vztazích a tak trochu v zájmech obchodních?

Existuje řada vymožeností pro psy, které by dříve lidem mohli připadat směšné. Obchody pro psy nabízí všechno od krmiva a obojků přes hračky až ke psím oblečkům. Lidé si přirozeně zvykli všechny tyto věci přijímat (až na pár skalních výjimek, které by psovi nikdy nekoupili pískací hračku nebo obleček na zimu a svého psa chovají nejlépe na zahradě, samozřejmě záleží i na plemeni, do jaké míry je pes členem domácnosti a veškerého komfortu) a chtěli by pro své pejsky to nejlepší. Na tento fakt potom reagují majitelé restaurací, hotelů a nákupních center a většinou bývá v jejich zájmu respektovat přání klienta. Toto platí obzvláště ve vyšších kategoriích všech těchto institucí, kde zákazník platí slušné peníze za to, aby byl spokojený. Jsme tedy na vážkách, zda se psí socializace odehrává více prostřednictvím peněz, nebo naší lásky a lidskosti. V každém případě my máme naše pejsky určitě z lásky a můžeme ocenit, že se na ně v dnešní době čím dál více myslí. Kde všude to je?

  • v restauracích – Vyhláška o provozování stravovacích služeb a ochraně zdraví zakazuje vstup se psy do míst, kde se jídlo připravuje, ale už ne přímo tam, kde se jídlo konzumuje. Po souhlasu provozovatele restaurace tedy můžete poobědvat i se svým pejskem, obvykle stačí zeptat se obsluhy, která mu kromě toho přinese misku s vodou. Sama jsem se jednak několikrát ocitla v takovéto situaci a jednak byla jejím svědkem. Pejsek by měl ale poslouchat a být klidný, aby nerušil ostatní hosty. Pokud chcete mít jistotu, že váš pejsek nic neprovede a nebude se špatně cítit, můžete zvolit některou restauraci s venkovním posezením. Pozor na fast foodové typy občerstvení, na dveřích visí cedulka zákazu vstupu se psy, ale opět jde o domluvu s obsluhou.

  • v obchodech – Záleží na typu obchodu a velikosti či nápadnosti vašeho psa. Osobně mám takovou zkušenost, že vlídné prodavačky v malých pultových obchodech nenechají stát vašeho pejska venku, pokud ho máte pod kontrolou na vodítku, aby nenadělal nějakou neplechu a zároveň se tam nezdržíte hodiny. V menších samoobsluhách bývá pejsek doposud odmítán. Zajímavé je, že v hypermarketech už na dodržování předpisů tak velký důraz kladen není, přitom se jedná o stejný eventuální kontakt s potravinami. Často vídám psa v nákupním košíku (pudlíky, kokršpaněly, westíky,…) nebo v náručí paniček (typický jorkšír vykukující z polorozeplé bundy). Někdy se pejskové v těchto hypermarketech zúčastní i ochutnávek salámů nebo čokolády. Do psích potřeb či akvaristiky vás s pejskem určitě pustí, vždyť to jsou obchody právě pro ně!

  • při cestování do zahraničí – Potřebujete pas, který je platný mezinárodně ve všech členských zemích EU (oficiální název je Pas zvířete v zájmovém chovu), ale vyžadují ho i v některých státech mimo EU. Je to určitá forma mezinárodního veterinárního průkazu, kam se zaznamenává očkování proti vzteklině, které je pro vycestování povinné. Jsou tam i další kolonky jako například ošetření proti echinokokóze a klíšťatům, některé země tato potvrzení vyžadují. Kromě pasu a očkování proti vzteklině je nezbytná identifikace vašeho psa mikročipem nebo tetováním. A kam konkrétně se můžete se svým čtyřnohým kamarádem vydat? Určitě by uvítal cestu do hor, ať už v létě nebo v zimě. Tam ho nečekají téměř žádná omezení a navíc bude mít z turistiky nebo zimních radovánek radost. Pokud se chystáte v létě k moři a nechcete pejska nechat u babičky nebo v psím hotelu, ani tato cesta by nemusela být problémová, pokud si to dopředu zjistíte. Na některých plážích je povolen vstup se psem dokonce i do vody nebo nejsou předpisy tak striktně dodržovány. Většina psů se ráda koupe, sůl jim však může působit i problémy, stejně tak pozor na ušní záněty a hlavně na dostatek tekutin a místo ve stínu.

  • v hotelích a jiných ubytovacích zařízeních - Byli jsme s našimi pejsky v několika penzionech, ať už to bylo v Čechách, na Slovensku i jinde. Všude je přijali jako milou samozřejmost a dokonce nám jednoho pejska chodili venčit! Když jsme byli na rodinné dovolené v Norsku v jednom pronajatém domku, měli tam i malou místnost se psím pelíškem a psími ručníky s cedulkou, abychom nepoužívali pro psy jiné ručníky. Samozřejmě by nás to ani nenapadlo, ale potěšila nás ta myšlenka. V Polsku jsme byli kdysi se psem ubytováni v jednom hotelu vyšší cenové kategorie a tam mu dokonce uvařili večeři dle vlastního výběru. Někde se za pejsky platí, ale většinou je přijímán s láskou jen tak. Záleží také na tom, kde mají koberce, a na velikosti a srsti vašeho pejska. Nejvíce ovšem záleží na lidech.

  • v zoo – Například v pražské a brněnské zoo nebo ve Dvoře Králové můžete koupit vstupenku i pro svého pejska. Vstupné není příliš vysoké, takže možnost seznámit pejska s mnoha jinými zvířaty přilákala už řadu návštěvníků. Vstup je zakázán akorát do speciálních zvířecích pavilónů, ale venku si můžete s pejskem chodit kudy chcete. Zoo jsou vybaveny koši na psí exkrementy a dokonce i miskami s vodou.

  • při procházkách za kulturou – Do divadla, kina či do zámku se s pejskem asi jen tak nedostanete, na druhou stranu by mu to ani nic moc nepřineslo (Mozartovy symfonie může poslouchat i doma z hifi věže a filmy sleduje přece společně s vámi z vaší pohovky…). Překvapila mě však jedna skutečnost a to sice, že je psům povolen vstup na Pražský hrad. Platí to pochopitelně jen zvenčí na nádvořích, ale i to se mi zdá docela jako vymoženost, jejíž slabina tkví v tom, že narozdíl od zoo není ani na jednom nádvoří koš s pytlíky na psí exkrementy. Pokud máte menšího psa, raději mu návštěvu Hradu odepřete, mohl by být ušlapán davem turistů. Jsou lepší místa, která váš pejsek ocení.

  • na lanovce – Moji rodiče jeli se psem nedávno lanovkou na Skalnaté pleso a na Hrebienok. Také na Sněžce už máme vyzkoušenou jízdu dolů (cesta nahoru je pro psa velice zábavnou pěšky!). A dokonce ani na sedačkové lanovce není pes výjimkou, lepší je ho mít v batohu. Takto jsme lyžovali s naším klidnějším westíkem.

    Text: Martina Pumrlová

    Foto: Alice Jirásková