Líná, nebo nemocná?


Máme dvouletou fenku, který byl vždycky aktivní, pořád si hrála, ráda chodila na procházky. Každé ráno jsme spolu jely na kole, vždycky utíkala a skoro se nezastavila. Ale poslední dobou je líná. V polovině procházky už zpomaluje, nevrtí ocáskem a má úplně sklopenou hlavu. Už si ani moc nehraje. Při aportování ji to po druhém hození míčku přestane bavit. Když přicházím z práce, dříve vždy utíkala až k plotu a skákala radostí, teď jenom leží a čeká, než přijdu a vrtí u toho ocasem. Co se týče kola, teď už ani neběží, jenom chodí. Nevím, jestli se jí prostě nechce, nebo ji něco bolí. V listopadu si o střep, který ležel na cestě, amputovala půlku polštářku. Veterinář nám řekl, že v létě bude mít problém na packu došlápnout, protože ji bude pálit horká zem. Ale poslední dobou je u nás normální počasí, občas sprchne. Není to třeba nějaký psychický problém? Může to být způsobeno háráním? Zrovna teď totiž hárá. Nebo prostě už dospěla a nebaví ji hraní s míčkem? Na procházky chodíme třikrát denně, ale ve vesnici máme jenom 3 pořádná místa na procházku, proto se cesty pořád opakují. Může to být tím, že se jí nechce chodit pořád na to samé místo? Nebo je prostě jenom líná cokoliv dělat?

 

Odpověď:
Bohužel takhle na dálku nedokážu odhadnout, proč se vaše fenka začala chovat unaveně. Určitě to bude chtít důkladnou prohlídku u veterináře, který se zaměří především na srdíčko a na ortopedii – klinické vyšetření doplněné zobrazovacími technikami. Hodilo by se i vyšetření krve, aby se vyloučila anemie nebo nějaké metabolické onemocnění. V případě, že se zdravotní příčina nepotvrdí, je možné uvažovat o psychickém problému, třeba nějaké formě strachu nebo o frustraci z jednotvárného prostředí apod. Pak ráda poradím. Rozhodně fenku do pohybu a aktivity nenuťte, aby jí to neublížilo.


MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 6.8.2014 21:19:18
Napsáno: 6.8.2014 21:15:20

Forum.

23.8.2014

Mishka

No jo, Westíci jsou lenoši :-) Jednoho máme doma a protože mi to bylo divné, zeptala jsem se lidí po okolí, kteří je také mají a říkali mi, že mají v povaze být chvíli normální a najednou se z ničeho nic zaseknou, jako kdyby se jim před čenichem udělala zeď. Jestli se ale nechce vůbec hýbat, tak je to divné ...

23.8.2014

Mirdulis

Máme opak. Doma miláček (před 4 roky z útulku štěňátko) ale venku hyperaktivní a obtížně zvládnutelný. Na vodítku tahá, takž je pro mne trochu nebezpečným, mám v 83 letech problémy s chůzí. Navíc olizuje tekuté exkrementy, především od fen a při tom ani nereaguje na povel FUJ. Dá se s tím něco dělat? Jinak je to parťák a oddaný kámoš...

26.8.2014

Tassa

Zažili jsme podobnou změnu u naší feny, příznaky přesně jak je popsáno a nakonec se po odběru krve zjistila porucha (snížená funkce) štítné žlázy. Po nasazení léků (které mimochodem nejsou vůbec drahé - ale doporučuji veterinární a ne humánní, lépe účinkují) se brzy vše vrátilo do normálu. Je to jen jedna z možných příčin, ale určitě doporučuji vyšetření krve včetně té štítnice.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz