Mýty o psech z útulku


aneb Nebojte se zbytečně

 

Možná vám vaše okolí adopci psa z útulku rozmlouvá s uvedením některých hluboce zakořeněných stereotypů. Pojďme se nad nimi společně zamyslet.

 

U psa z útulku neznám jeho minulost, nevím, co zažil a jak se bude chovat.
Pracovníci útulků své svěřence dobře znají a také vědí, za jakých okolností se do útulku dostali. Útulkoví psi jsou ve většině případů vděční za jakoukoli pozornost a snaží se být člověku těmi nejlepšími kamarády. Samozřejmě narazíme i na psy bázlivé či jinak poznamenané prožitým traumatem. Pracovníci útulku však na takovou skutečnost vždy upozorní a zájemce o problematická zvířata pečlivě vybírají. Ve většině útulků máte navíc možnost psa před osvojením opakovaně navštěvovat a venčit, seznámit ho s celou rodinou a poznat jeho chování v různých situacích. Také při koupi psů bez PP na inzerát nevíte o minulosti a původu štěněte zhola nic. Nevíte, zda bylo dobře socializováno, nebo jaké povahy jsou jeho rodiče. Případné problémy, ať už povahové nebo zdravotní, vám prodávající s největší pravděpodobností zatají, neboť jeho prvořadým cílem je štěně prodat.

 

Když je pes v útulku, znamená to, že je s ním něco v nepořádku.
Psi se do útulků dostávají z mnoha důvodů, mezi nejčastější patří vyhození původním majitelem, zaběhnutí a úmrtí majitele. Většina osvojených psů z útulků je naprosto bezproblémová a jejich „zlobení“ se nijak nevymyká běžné psí populaci. Naopak své neútulkové psí kolegy mnohdy předčí snahou a učenlivostí. Opět platí, co bylo řečeno výše. Pokud je v útulku pes s jakýmikoli povahovými problémy, pracovníci útulků o nich vědí, upozorní vás na ně a rozhodně takového psa nesvěří začátečníkům či rodině s malými dětmi. Výjimečně narazíme i na psy, které majitelé odložili do útulku jako problémové, např. z důvodů žárlivosti na děti. Za těmito příběhy se v naprosté většině skrývá neochota majitelů zjistit si alespoň základní informace o výchově psů. Většina problémů je způsobena špatnou nebo spíše žádnou výchovou. Takového psa útulek svěří pouze zájemci, který je s jeho povahou seznámen a má s výchovou psů zkušenosti.

 

Chci konkrétní plemeno, v útulcích jsou samí kříženci.
V útulcích skutečně nalezneme převahu psích originálů, ale i představitele různých plemen, někdy dokonce i s průkazem původu. Každé plemeno má též své sdružení, které mapuje jeho výskyt v útulcích (např. pudl v nouzi, chrti v nouzi…). Stačí věnovat chvilku hledání a výběru, inspiraci naleznete na stránkách konkrétních plemen v nouzi. Nemůžeme vám však zaručit, že se při návštěvě útulku nezamilujete do toho nejvoříškovatějšího voříška, kterého jste kdy viděli :-)

 

V útulcích jsou staří psi a já chci štěně.
V útulcích naleznete i štěňátka, stačí chvilku hledat, začít můžete kupříkladu na stránkách Štěně v nouzi. Se štěnětem z útulku je to stejné, jako se štěnětem, které koupíte na inzerát. Bude takové, jaké si ho vychováte. Adopcí si připíšete dobrý skutek a nepodpoříte žádného množitele v jeho výdělečné činnosti. U zakoupení štěněte konkrétního plemene bez PP je navíc mnohem vyšší pravděpodobnost genetických zdravotních či povahových vad, zapříčiněných právě „komerčním“ chovem.

 

Bojím se, že by si pes z útulku nezvykl na nový domov a na mě.
Toho se opravdu nemusíte bát! Zkušenosti ukazují, že naprostá většina psů si zvykne velmi ráda, ochotně a hned. Nepochybujte, že pro psa je cesta domů obrovská změna k lepšímu a velmi dobře si to uvědomuje. Také dobře ví, kdo mu ten domov poskytl a je za to náležitě vděčný. Není krásnějších příběhů, než když se pes, který byl v útulku doslova na umření, v adopci jako zázrakem uzdraví a znovu nalezne chuť do života.

 

Článek byl přejat z www.nekupujadoptuj.cz

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 19.4.2014 15:41:01
Napsáno: 19.4.2014 15:38:59

Forum.

Vložit príspěvěk

20.4.2014

bostonek

Všetko čo je napísané je pravda :-) V roku 2012 som si z útulku vzala psa nemeckej dogy,asi 8 ročného.Jednu dogu už doma mám a celkovo chovám dogy 21 rokov,je to moja srdcová záležitosť.Psa som si bola v útulku najprv omrknúť sama,potom s čubou,šli sme spolu na vychádzku aby som zistila čo všetko pes ovláda,ako sa chová k okoliu,iným psom..Nakoniec skončil u nás hoci som druhú dogu neplánovala,ale bol v špatnom stave a navyše bol mrazivý december,v noci mínusové teploty a pes vonku v kotci,v našom útulku vnútorné kotce nemajú.Z chovania psa som vydedukovala kde asi tak žil a neskor sa mi to naozaj potvrdilo-pes bol celý život vonku na farme s koňmi a kravami a zo dňa na deň sa z neho stal panelákový pes,zmeny ktorým sa musel prisposobiť prebehli úplne v pohode a behom pár dní a pes sa správa akoby bol odjakživa panelákový :-) Je to len o prístupe človeka a pes sa velmi rýchlo prisposobí.Samozrejme je treba mať skúsenosti a nebrať si psa bez rozmyslu,to potom trpí ako pes,tak aj nový majitel psa.Mne hodne pomáha táto poradňa,i čo sa týka všeobecného prístupu ku psom Odkaz

25.4.2014

Eva

Také máme pejska z útulku,říkali nám,že je zdravý a snášenlivý,ale bylo to úplně jinak.Naše pejsky hned nakazil psincovým kašlem a rýmou a neustále je napadal.Navíc měl i jiné nemoci a za jeho léčbu jsem zaplatila tisíce a neustále ho léčím už víc jak 3 roky a vděčný teda nikdy nebyl.Navíc od začátku,když se mu něco nelíbilo,tak kousnul i mě,dokonce při koupání se mi zakousl do brady.A to jsem s ním vždycky zacházela slušně i když mi už často tekly nervy.Také mi v útulku říkali,že mu je tak 7 let,ale zřejmě byl už starší.Už bych si z útulku pejska určitě nevzala.Sice znám lidi,kteří mají pejska z útulku a opravdu je vděčný a hodný,ale já jsem to štěstí tedy neměla.A to máme pejsky doma od mého dětství,takže zacházet s nimi umím

25.4.2014

Jana

I my máme fenečku z útulku. Byla jedním ze štěňat, které se tam, tenkrát před 8 lety narodily. Když rostla, překvapilo nás, že byla úplně jiná než její maminka, kterou jsme v útulku taky viděli. Naše holčička byla daleko vyšší, krásnější a dlouhosrstá. Vychovali jsme z ní skvělého parťáka, má zkoušku ZOP, ZZO, BH, běháme agility a zkoušíme obedience. Taky umí freesby a trošičku tancovat. Je to nejlepší pes na světě!!!!

26.4.2014

Jana

Máme pejska z útulku. Brali jsme si ho jako 3 měsíční štěně, nalezené se sourozenci v krabici v lese ve sněhu. Ten pes ( dnes je mu už 5 let )je tak vděčný, přítulný, mazlivý, kamarádský k ostatním pejskům, neprohání zajíce - no prostě zlatíčko ( kříženec NO . Před ním jsme měli fenku z útulku ( taky kříženec NO ). Byla mazlivá, věčná, přítulná, ale venčit jsme museli mimo ostatní pejsky, protože se s nimi absolutně nesnášela. Přitom oba pejsky jsme vychovávali stejně. Odešla ve 14 ti letech a celý život se snesla jen s naším kocourem ! Takže povaha je skutečně základ, ale to nevíte ani když si berete štěně od chovatele.

2.5.2014

Maja

Já mám také fenečku z útulku a můžu potvrdit,že je to ta nejlepší věc,kterou jsem kdy udělala.Takový pejsek je to nejvděčnější stvořeníčko,jaké jsem kdy viděla,takže se vůbec nebojte adopce,oni tam na vás čekají...

2.5.2014

jana

Máme už rok fenečku z útulku Záchranné pacičky a je zlatá. Hodňoučká, prostě naše sluníčko.

9.5.2014

Petra

před 3roky jsme si vzali z utulku 1rok starou fenku.Byla vyhozena na ulici,je to to nejvdecnejsi a nejmazlivější stvoreni na svete.Jen ji chybi promluvit,kdyz se na nas diva.Zivot bez ni si nedovedeme představit.

11.11.2014

Romana

Sedmym rokem mam pejska s utulku,a bylo to nejlepsi rozhodnuti,byla laska na prvni pohled,jeto vdecnej pejsek a pravoplatnej clen rodiny,jeto milacek rozmazleny.

20.2.2017

Alka

Mám fenečku z útulku a prioritně chci říci, že ji mám moc ráda, ale můj další pejsek bude jednoznačně štěně. Jsem si ji brala, byl jí rok a půl. Je přátelská a je to fakt zlato, ale když mi v útulku řekli, že se tam narodila, čekala jsem asi trochu více socializace. Ačkoliv máme složený zkoušky ZOP a ZPU1 je to neodnaučitelný a nepolepšitelný lovec. Na vycházkách si člověk připadá jako trpěná pomůcka.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz