Odkud pochází slovo pudl?


Pudlové se řadí mezi nejoblíbenější a nejinteligentnější plemena psů. Často se zapomíná, že byli původně loveckými psy, když se v dnešní době využívají především jako psi společenští. Kde se vlastně vzalo slovo pudl a co znamená?

 

Původně se tito psi s kudrnatou srstí označovali jako „budel“. Slovo pudl je poprvé k nalezení v německém slovníku z roku 1678 od Matthiase Krämera. Podle slovníku slavných bratří Grimmů se slovo pudl odvozuje ze staroněmeckého nářečí, konkrétně ze slova Pfudel (Pfütze – louže), pravděpodobně kvůli jejich oblibě ve vodním živlu a příbuznosti s vodními psy. Další zdroj (Ludwig Beckmann) mluví o tom, že v německy hovořících zemí se v 18. století všichni kudrnatí vodní, lovečtí a pastevečtí psi nazývali „Pudel“. Ve Francii se označovali jako „barbets“. Plemeno barbet se dnes považuje za oficiálního předka všech kudrnatých ohařů a pudla. Italský překlad slova barbet znamená „barbone“ a takto se pudli v Itálii označují i v současnosti. Pudl a barbet k sobě mají zkrátka dost blízko ve všech směrech.

 

Zdroj: Rosa Engler, Velká kniha o pudlech, Grada, 2011

Foto: pixabay.com


Vanda Ročková
Napsáno: 17.6.2019 21:58:03

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz