Pes a kolo


 

Dopravní předpisy jsou neúprosné, běh u kola hodnotí jako přestupek a jestliže vás přistihnou, obvyklá pokuta je 1000 Kč, což dovede výjezd s pejskem na kole pořádně otrávit. I ovladatelný a naučený pes běhu u kola se může lehko stát účastníkem dopravní nehody a s ním stejně i vy. Stačí, když ho náhle napadne cizí pes, běžící kolem. Pro bezpečnou a příjemnou projížďku vyberte proto raději lesní či polní stezku, kde zároveň nebudou trpět polštářky tlapek psa a zmírní se otřesy páteře, které tvrdý asfalt nesvědčí.

Běh u kola je doporučen až u psů, kteří mají ukončený kosterní vývoj, u citlivějších plemen na kloubní poškození, jako jsou retrívři a molossové, je to až po roce a půl, někdo ho pro tato plemena nedoporučuje vůbec. Důležité je vždy zachovávat přirozené tempo psa, na což řada cyklistů zapomíná a jedou tak, jako jsou zvyklí jezdit sami. Pes by se měl pohybovat volným klusem, nikoliv cválat. Sledujte tedy pohyb psa a přizpůsobujte se jeho tempu. Pro trénovaného psa není obtížné uběhnout třeba 40 km vedle kola, ale je třeba mu k tomu uzpůsobit terén, trasu i odpočinkové pauzy, a pochopitelně také pitný režim, v horku se pes rychle přehřeje. V létě je asfalt silnic rozpálený a psovi může způsobovat bolestné potíže, zejména tehdy, když jste před jízdou navštívili se psem rybník a packy má změklé z vody. V zimě na silnicích ošetřených chemickým posypem psa ke kolu neberte nikdy. Se psem začněte trénovat vždy kratší úseky a trasu prodlužujte jen postupně. Psovi se většinou běh u kola velmi líbí, bývá nadšen z toho, jak se jindy pomalý páníček rozpohyboval rychlejším tempem a během vyjížďky bude vypadat spokojeně a svěže, ale tím se nenechte unést a myslete i za něj dopředu.
 
Před výukou jízdy na kole by pes měl perfektně zvládat chůzi u nohy a rovněž by měl zvládat beze strachu dopravní provoz, pokud se s ním chystáte na silnici. Předjíždění velkých a hlučných aut, cizí pejsci,  kočky a míjející lidé by měli zanechávat naprosto klidným, proto zdaleka ne každý pes se pro tento sport hodí.
 
Psa naučte povel
"Ke kolu", kdy poběží po vaší pravé ruce na rozdíl od chůze u nohy, aby byl oddělen od předjíždějících aut a mohl se pohybovat po travnatém pásu nebo po chodníku či obrubníku. Důležitý je též povel k zastavení, zahnutí doleva a doprava. Někdo používá povely slovní, někdo různý počet hvízdnutí na rozlišení  pohybu doleva a doprava. Pokud vedete psa na vodítku, vždy držte vodítko tak, abyste ho mohli kdykoliv pustit, vodítko nesmí být napnuté, nenechte se nikdy od psa tahat. Pes vás nesmí předbíhat a dostat se tak před přední kolo, ale ani se zdržovat u zadního kola, pokud není připoután ke speciálnímu držáku pro psy určenému na kolo (springer). Pes by se měl držet ve střední části kola. Jakmile pochopí na vodítku, co se od něj žádá a budete mimo provoz, je vhodné ho pustit na volno a trénovat bez vodítka na povel "Ke kolu" přiřazení se na správné místo vpravo vedle vás.

Jezděte pomalu a nezapomínejte nikdy na svého psa, mějte na paměti, že  musíte svou jízdu přizpůsobit především jemu a pokud toužíte po svižnější jízdě delší trasou a bez starostí, raději ponechte svého psa doma.

Text a foto: Mgr.Dana Bočková

 

 

Článek poskytl

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 20.2.2008 13:39:04
Napsáno: 20.2.2008 13:33:43

Forum.

Vložit príspěvěk

25.3.2008

kmaresova

Zajímalo by mě, kde springer koupím?

1.4.2008

Ivana

zkuste si ho koupit přes internet,nebo v nějakém specializovaném obchodě vám uričtě poradí :)

22.7.2009

kaja

muj irsky setr umí perfektně běžet vedle kola na vodítku i bez nesmí ovšem potkat bígla toho uplně nesnáší

22.12.2009

kakoušek

ahojky naš pes tedy u kola běhat neumí ale v lete sem se ho to snazila naucit ale nalem sem si rozbila............ premyslela sem o tom strojku na kolo ale nemuzu ho sehnat a pocitam ze za 50 korun asi nebude potrebovalabych poradit jak ho to naucit i bez strojku děkuji.

28.6.2010

das

Je to přestupek s pokutou i s tím springerem?

13.5.2013

Hanka

Také Vám tam chybí, že se psem se trénuje do patnácti stupňů!!!!!

24.5.2013

Šárka

Zkoušeli jsme s partnerem něco podobného, po tom co se ovšem rozbil :) jsme zkusili klasický vozík za kolo. Je podobný jako ten pro děti. V lese vedle nás pobíha volně a když najedeme na silnici, nebo uz chudak nemuze nalozime ho do voziku a muzeme pokracovat.. V případě že chcete vyzkoušet, mohu doporučit Odkaz. Šárka

13.4.2014

Lucka

Ahoj, mám 2 letou fenku labradora a chtěla bych se zeptat, jestli jí nějak neublížím když s ní budu jednou týdně jezdit 12 km na kole (6 - 3 hodiny pauza - 6). Zatím jsem to zkusila jednou a zvládá to v pohodě, ale nechci jí nějak přetěžovat. Děkuji za odpověď Lucka

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz