Pes si s dětmi rozumí


Názory na domácnosti, kde je zároveň dítě i pes, se rozcházejí. Někteří by na toto uspořádání nedali dopustit, jiní jsou kvůli bezpečnosti a hygieně ostře proti. Jak vybrat takového psa, který má k dětem blízko a nehrozí žádná rizika?

To, jak se pes chová k malým dětem, ovlivňuje v největší míře výchova. Pes by měl být již odmalička v kontaktu s dětmi. Například starší psi z útulku, kteří mají ve své historii nějaké nepříjemné zážitky, se do rodiny s dětmi moc nehodí. Více se o této problematice dozvíte zde. Mezi psy najdeme taková plemena, která mají k dětem blíže než ostatní a svou povahou jsou pro jejich výchovu a společnost vhodní. Například o retrívrech se obecně ví, že pro děti jsou skvělí. Jsou trpěliví, tolerantní a hraví. Při výběru vhodného psa zvažte i možnosti bydlení, které máte k dispozici. Prací a rodinou zaneprázdnění rodiče, kteří bydlí v bytě, asi nebudou mít čas denně podnikat dlouhé procházky, které větší psi potřebují. Velcí psi jsou také finančně náročnější a vyžadují větší péči. Zároveň s tím přichází na řadu i otázka hygieny. U psa v bytě se musí myslet i na to, že úklid prachu, vysávání a vytírání podlahy bude na denním pořádku kvůli všudypřítomným chlupům. Vezmete-li v potaz plemena menší, z těch vhodnějších můžeme zmínit například francouzské buldočky, kteří jsou hraví, mazliví a milují válení. Děti se díky psům navíc učí zodpovědnosti. O tom, jak pes ovlivňuje dítě podle věku, se dočtete zde. Můžete však vybrat sebevhodnějšího pejska, když ho ale řádně nevychováte, nějaké riziko je tu vždy. Stejně tak je třeba učit i dítě, aby se k psovi chovalo s respektem a úctou. Dítě by mělo vědět, že psa nemá budit ani ho rušit na jeho odpočinkovém místě, zbytečně ho dráždit a celkově mu omezovat jeho prostor. Potomka a psa bychom ale stejně neměli nechávat o samotě, a to do věku cca pěti let. Přece jen nikdy nevíte, co se může stát. 


Vanda Ročková
Napsáno: 22.8.2015 16:50:22

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz