Pořídit si fenu nebo psa?


To je snad nejzákladnější otázka při rozhodování, když si pořizujeme jakéhokoliv psa.

Nakonec se dá konstatovat, že na tom v podstatě ani nezáleží. Ať se rozhodneme tak či onak, obě možnosti mají své výhody i nevýhody.

 

Jaký je pes?

 

Všeobecně většího vzrůstu, tedy mohutnější postavy, prudšího jednání, někdy i tvrdohlavého. Všeobecně se tvrdí, že pes je hůře ovladatelný a cvičitelný. Většinou vyžaduje pevnější a důslednější výcvik. Pes bývá skutečně nepoddajnější, někdy až neurvalý a při jeho výcviku je často nutné použít i ostřejších metod. Není to však proto, že by pomaleji chápal, ale proto, že se nedokáže vždy dostatečně soustředit. Zajímají jej nejrůznější pachy, na jejichž místě rád zanechává své vizitky – značkování.

Za výhody se může považovat právě jeho tvrdší povaha a snášení i tvrdšího zacházení. Pes si současně uchovává v paměti jednotlivé cviky pevněji než fena. Oproti tomu stojí silný rozmnožovací pud, a proto hárání fen je pro majitele psa opravdu pohromou. Pes se právě díky rozmnožovacímu pudu, který je na jeho žebříčku hodnot nejvýše, stává neposlušným již při jakémkoli nasátí pachu háravé feny. Pro někoho může být nevýhodou i neustálé značkování stromů, patníků, rohů (někdy včetně těch, které jsou v bytě), a dalších míst, jako kol osobních automobilů aj.

 

 

Jaká je fena?

 

Milá, přítulnější, věrnější, poddanější a ochotnější k práci. Jednání má spíše promyšlené a vyrovnané. Je většinou menšího vzrůstu. Při jejím výcviku by měl být zvolen citlivější přístup. Jen málokdy vyvolává fena konflikty mezi dalšími psy.

Nevýhodou je zpravidla dvakrát do roka opakující se hárání, dále změna v chování v době hárání , když má tendence unikat za psy, kdy tři týdny musíme fenu dobře hlídat, aby nedošlo k nežádoucímu spojení. Je-li fena v době hárání ve výcviku, znamená to přerušit výcvik na poslední dva týdny hárání. Není třeba ani zvlášť zdůrazňovat, že je velmi nepříjemné pro držitele feny, padne-li hárání do termínu zkoušek a výstav. Dobu hárání lze sice hormonálně posunout, avšak chceme-li fenu využívat v chovu, neměli bychom se uchylovat k těmto praktikám, které by nemusely proběhnout bez dalších následků. Nevýhodou je také skutečnost, že v době hárání feny,  a to zejména na venkově, se sbíhají psi z celého okolí a místo se stává pro sousedy i pro majitele nepříjemným.

 

Text: Pavel Míšek

Chovatelská stanice zlatých a labradorských retrívrů Artemis Gold

www.artemis-gold.cz

Foto: Martina Ambrožová

 

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 8.2.2010 15:55:41
Napsáno: 8.2.2010 15:54:42

Forum.

Vložit príspěvěk

4.3.2010

Luci

ale když se fena vykastruje a nechceme ji využívat na chov tak by s fenou neměl být žádný prolbém ne ?

10.3.2010

Maky@Trix

Kastrovat fenu pro svojí pohodlnost je mrzačení zvířat. Vykastrovat by měli veterináře, co to doporučujou, vypadá to, že je nikdo neučil o tom, jak důležitý jsou hormony pro život a psychickou pohodu.

7.9.2010

Tereza

Nemyslím si, že by hárání fen bylo pro majitele psa pohromou. Stačí si psa vychovat...

23.7.2011

Barča

To že feny hárají není problém,ale úplně normální věc.

25.8.2011

Dominik

No, právě ted jsem četl pěkný článek jestli si vybrat psa nebo fenu v časopise Svět psů. :-) Odkaz

10.9.2011

žanda

tak fenu nebo psa ted nevim no

4.12.2011

katka

Chci se zeptat. Doma máme desetiletou fenku a chceme si pořídit štěňátko. Myslíte, že bude lepší fenka nebo pes. Aby se spolu snesli.

4.12.2011

katka

Dobrý den, máme doma desetiletou fenku a chceme si pořídit jestě štěňátko. Ale nejsme si jisti jestli si bude víc rozumět s fenkou nebo s pejskem. Děkuji za radu.

9.12.2011

l1u2c3k4a

Takže z článku vyplynulo: pes je špantej a fena je taky špatná :)

8.2.2012

jiri

mne se tady zdají ty názory moc odborné měl jsem psa na hlídání na 1 rok bylo to příšerné neušli jsme dva metry aby neochcal jakýkoliv roh, hlídat fenu taky nebudu pokud si pořídím do paneláku psa společníka rozhodně ho nechám vykastrovat.

22.6.2013

Kastrace-nesouhlasím

Někdy to ale není mrzačení, ale pomoc. Naše fena kastrovaní podstoupit musela. Prý ji to mohlo i zabít, tak kůli tomu. často nejedla a starala se o plyšáky.... :¨( Teď je to už dobré:)

22.6.2013

Re: Barča

Souhlasím... Je to jako ženské problémy ne? Tak kdo s tím má problém?

22.6.2013

Re: Luci

Říká se že fena by měla mít alespoň jednou za život mláďata.

22.6.2013

Re:Tereza

Nebo spíše hlídat. Máma měla psa, který poslechl na každý povel, ale při hárání zapoměl že existuje pán a podřízený... STAČÍ SI PSA DRŽET, pokud je to možné:)

11.7.2014

Kastrace

Myslím, že zde nemůžeme soudit, zda je kastrace pro fenu DOBRÁ, nebo ŠPATNÁ. U každé je to jinak, dokonce ani změna chování v období hárání přece nemusí být u každé, ne? Znám jednu boxerku, velmi přátelské a milé stvoření - ani vám nedojde, že vůbec hárá. Je stále stejná, klidná, poslušná, navíc upřímně nesnáší psy, takže za nimi rozhodně neutíká. Pro ni by byla kastrace naprosto zbytečná, ale jiné feny by si bez ní zkomplikovaly, možná i ohrozily život.

28.7.2015

Lara

Kastrace,to je jako kdybych řekla:Amputuju psovi jednu nohu,aby mi neutíkal za zvěří... Vadí-li mi hárání,pořídím psa.Kastrace je sobecké mrzačení zvířat,která potom celý život trpí.Viz.pomočování,psychické poruchy,apod.

14.9.2015

Andrea

Možná není kastrace pro fenu nejlepší zákrok, ale my byli radši, když to bylo možné. Sousedé si po nás asi po roce pořídili psa, který nám devastoval ploty, vrata a taky se mu to po 3 letech boje povedlo.Malý ořech se spustil s naší krásnou, 4 letou dlouhosrstou jezevčicí. Měla kýlu na bříšku a docela jsme se o ni báli. Podstoupila tedy operaci kýly a veterinář ji rovnou odebral nechtěná štěňata a vykastroval ji. Ted je pokoj a fenka je stále stejná, přes zimu jen trochu pribere a na jaře když běhá tak to zase schodí.

20.2.2016

kačka

myslím že je po pravda!!!!!!!

8.9.2016

Pavel

Nechal jsem kastrovat fenu, protoze pri harani mela dost natekle cecky a bolelo ji to. Navic jsrm cetl,ze nevykastrovane feny co nemaji stenata maji vetsi sklin k rakovine. Na povaze feny se kastrace neprojevila. Ale bohuzel prislo pomocovani aniz by o tom vedela. Takze ted bere leky kazdy den. Chytrolini co tady pisou o mrzaceni psa kastraci hloupe kecy. Kocka i pes trpi behem harani jak uz falesnou brezosti tak zminenou vyssi pravdepodobnosti rakoviny. Bohuzel to pocuravani je blby.. To mi veterinarka pred zakrokem nerekla

10.2.2017

kastrace je lepší

Kastrace je o hodně lepší než nevykastrovaný pes či fena. Po kastraci se nijak neovlivní psychika či něco jiného. Když pes/ fena není kastrovaný, může se zaběhnout a mít štěňata. Což vede k psům v útulku nebo že je majitel prodá / daruje množiteli. Kastrovaný pes/ fena má menší pravděpodobnost že bude mít nějakou infekci či třeba rakovinu. Že kastrace je lepší vám řekne každý kdo se o psy zajímá.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz