07.07.08 Život se psem

Psí hotely aneb jak psa připravit na pobyt

S nastupujícím létem a plánováním dovolené se často dostáváme do problému, kam umístit našeho čtyřnohého miláčka. Mnozí z nás řeší tento problém tím, že jednoduše vezme svého psa s sebou, jelikož i on je právoplatným členem rodiny. Někdo naopak požádá známé či sousedy, aby pejska pohlídali v případě naší nepřítomnosti. V poslední době se však stále více můžeme setkávat s lidmi, kteří své psy umisťují právě do psích hotelů.

Je psí hotel tím pravým?
Jak pro koho. Existuje celá řada psů, kteří cestu autem špatně snášejí, z dlouhé cesty autem se jim dělá nevolno. Často pak nemůžeme vzít pejska s sebou ani z kapacitních důvodů. Jindy zase nemají známí čas či spíše chuť psa hlídat a umístit ho do psího hotelu je pak jediné možné řešení. Mnoho lidí má strach opustit psa v cizím prostředí, avšak pes si většinou zvykne na nové prostředí v průběhu jednoho až tří dnů. Dostane se mu odborné péče – provozovatelé psích hotelů jsou zpravidla chovatelé a tak mají dostatek zkušeností s přístupem ke psům.


Jak si vybrat ten správný
Psí hotely jsou dnes již celkem rozšířenou službou. Velké rozdíly však nacházíme v kvalitě servisu. Nejrozšířenějším typem jsou hotely, které ubytovávají psy ve venkovních či vnitřních kotcích. Můžeme se setkat i s ryze rodinným přístupem, kde se může váš pes pohybovat volně po bytě. Zde je samozřejmě kapacita velmi omezena a mohou zde nastat velké problémy v případě háraní nebo při setkání dvou dominantních psů. V první řadě si musíme ujasnit, na co je náš pes zvyklý a podle toho zvolit ten či onen hotel. Pokud má váš pes rád svůj vlastní klid a bydlí ve venkovní boudě, bude pro něj jistě přijatelnější venkovní kotec, kde má svůj vlastní prostor, než byt plný cizích psů.
Nikdy se neřiďte podle ceny hotelu. Pro váš vlastní klid bude nejlepší hotel předem navštívit. Na vše se optejte – zejména jak často se bude váš pes venčit, jaké veterinární podmínky vyžaduje provozovatel, jaké je k dispozici krmení apod. Poznejte především lidi, kteří se budou o vašeho psa starat a nechte je ať se s vaším psem předem seznámí.

Nejčastější omyly majitelů psů
„Nechci aby můj pes byl v kotci s jiným“ – toto můžeme slyšet velmi často. Majitelé psa se bojí, aby se druhý „nájemník“ nepustil do křížku s jejich psem. Přitom často právě druhý pes dokáže vašeho pejska zabavit hrou nebo ho jen podporovat svou přítomností. Často to platí i v případě, že váš pes je doma jedináček a ani na procházce o další psy zájem nejeví. Pes se většinou chová v nepřítomnosti svého majitele jinak než normálně. Pokud je však pes agresivní vůči jiným psům, ve vlastním zájmu to ošetřovateli sdělte. Rovněž oznamte, pokud se fenka hárá.
„To tady máte pořád takový rámus?“ – když přijedete do psího hotelu, uvítá vás štěkot, přes který někdy neuslyšíte ani vlastního slova. Psi však štěkají na koho jiného než na vás. Během dne je však většinou ticho.
Lidé si někdy neuvědomují, že nejsou na světě sami a tak se vám lehce může stát, že na termín vaší dovolené je již hotel plně obsazen. Pokud chcete umístit psa do hotelu, zarezervujte si místo včas!


Den na zkoušku
Abyste si mohli být jistí, že pes zvládne svůj pobyt na jedničku, vyzkoušejte ho do hotelu umístit na jeden den. Pes pochopí, že princip je stejný jako když jedete nakupovat – „Když mi páneček odjel, zase přijede“. Pes získá jistotu a pobyt v hotelu začne brát jako samozřejmost. Nejlepší je dobu pobytu prodlužovat například po dni a psa v hotelu ubytovat vícekrát. Začít již od štěňátka je nejjednodušší. V tomto případě stačí dobu pobytu začít na několika hodinách a postupně ji prodlužovat. Pokud máte doma hned dva psy, je pro ně pobyt v hotelu mnohem jednodušší a odloučení od rodiny snášejí daleko lépe.

Co s sebou
Pes by měl mít k dispozici věci, na které je zvyklý z domova. Svůj vlastní pelech, případně pár hraček ale tou nejdůležitější věcí je jeho vlastní vodítko na procházky a něco s vaším vlastním tělesným pachem – například onošené tričko. Vlastní vodítko je důležité zejména v prvních dnech, kdy pes nechápe, co od něj „ta cizí osoba“ (ošetřovatel) chce. Ve chvíli, kdy má u sebe pečovatel jeho vlastní vodítko, na kterém ho venčíte a je na něj zvyklý, pes ihned jasně pochopí, že se jde ven a vnímá ošetřovatele jako něco pozitivního.
Pokud váš pes bere pravidelně nějaké léky nebo se u něj vyskytují nějaké komplikace, při jejichž projevu se mají podávat léky, nezapomeňte je vzít s sebou a napište nejlépe rovnou na krabičku jméno psa (případně i plemeno nebo barvu, aby nemohlo dojít k záměně s jiným psem téhož jména) a jak často se mají léky podávat. To samé platí v případě speciálního dietního krmení, které někteří psi konzumují například z důvodu alergie.
Při ubytovávání psa budete rovněž vyzváni k předložení jeho očkovacího průkazu.

Den D
Tašky na cestu pro psa i na vaši dovolenou jsou již sbaleny a nastal čas pejska odvést do hotelu. Vše by mělo proběhnout stejně, jako když jsme nacvičovali pobyt na jeden den. Váš pes přijde do prostředí, které již zná – to samé platí i o ošetřovatelích. Jediné, co pro něj bude jiné, je doba pobytu. Pokud jste předtím psa na pobyt nezvykali, bude pravděpodobně vyděšený a vy i celá vaše rodina se budete loučit půl hodiny. To je jedna z největších chyb, co můžete udělat. Vžijte se teď do role psa, který neví, co se bude dít a jediné co vidí je, jak jeho vlastní rodina, zejména děti, sotva udrží slzu v oku. Proto je nejlepší, aby ho do hotelu odvezl pouze jeden člen rodiny a loučící „rituál“ proběhl doma ale hlavně rychle. Když odjíždíte ráno do práce, nikdy se se psem neloučíte hodinu. Podrbete ho za uchem a jdete, stejně by to mělo probíhat i nyní. Vlastně se nic neděje – odjedete a zase se vrátíte – tak to pes musí vnímat, aby jeho pobyt v hotel byl co nejpříjemnější.

Text a foto: Eva Černohubová